کد خبر : 41529 / /
/

قیمت سکه | قیمت سکه امروز | قیمت سکه و طلا

افزایش طوفانی قیمت ها در بازار طلا و سکه | قیمت سکه همه را سکته داد

امروز و تا لحظه تنظیم این خبر قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و ۳۱۴ هزار و قیمت سکه طرح جدید ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

افزایش طوفانی قیمت ها در بازار طلا و سکه |  قیمت سکه همه را سکته داد

قیمت سکه امروز3 مرداد1402اعلام شد. نوسان قیمت سکه در بازار تهران عادی شد. امروز سه‌شنبه سوم مرداد تا لحظه تنظیم این خبر در بازار آزاد، قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و  ۳۱۴ هزار تومان، قیمت سکهتمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، قیمت سکهتمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

 امروز سه‌شنبه سوم مرداد تا لحظه تنظیم این خبر در بازار آزاد، قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و  ۳۱۴ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سکه یک‌ گرمی ۵ میلیون و  ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

محصول   نرخ (تومان)
سکه تمام طرح جدید   ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار
 سکه تمام طرح قدیم  ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار
 نیم سکه بهار آزادی  ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار
 ربع سکه بهار آزادی  ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار
 سکه یک گرمی   ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار
طلای ۱۸ عیار   ۲ میلیون و ۳۱۴ هزار
منبع: همشهری آنلاین

امروز در حالی بازار به پیشواز روزهای تعطیل محرم می‌رود که بازار تهران از فردا تعطیل است اما قیمت طلا و سکه در روند صعودی قرار گرفتند. این افزایش، سکه امامی را در کانال ۲۷ میلیونی نشاند.

قیمت طلا و سکه از مسیر نزولی برگشت!

به گزارش تجارت‌نیوز امروز سوم مرداد،‌ قیمت طلا و سکه در نخستین ساعات بازگشایی بازار، با روند کاهشی روز را آغاز کرد. ورق این بازار در حالی برگشت که قیمت دلار نیز افزایشی شد و از پله نخست کانال ۴۸ هزار تومانی فاصله گرفت.

از فردا تا دوشنبه هفته آینده بازار تهران و بازار طلا و سکه به مناسبت سوگواری ایام محرم تعطیل است. امروز که به نظر می‌رسید روند قیمت اگر کاهش نداشته باشد با ثبات خواهد بود، قیمت در بازار طلا افزایشی شد. این افزایش قیمت، در سکه امامی بیشتر از سایر قطعات سکه بود. مثقال نیز در مرز کانال  ۱۰ میلیونی قرار گرفت.

به نظر می‌رسد سیگنال‌هایی که بازار از صحبت‌های وزیر امور خارجه آمریکا درباره توافق برجام برداشت کرده به مذاق بازار خوش نیامده است. آنتونی بلینکن در اظهاراتش تاکید کرده است که «ما اکنون در جایی هستیم که در مورد توافق هسته‌ای صحبت نمی‌کنیم.»

بازار طلا برگشت

در همین راستا فردین آقابزرگی کارشناس اقتصادی با اشاره به کاهش بازدهی بیشتر قیمت طلا و سکه در چهار ماه ابتدای سال‌ جاری به تجارت‌نیوز گفت: «این افت بازدهی در بازار طلا به خاطر انتظارات تورمی است که از قبل در مورد نرخ ارز لحاظ شده بود. به‌عنوان مثال افرادی که در بازار طلا فعال بودند ضریب محاسباتی تعیین قیمت را نرخ ارز بیشتر از بازار آزاد در نظر گرفته بودند. مثلا طلا با دلار ۶۰ هزار تومان معامله می‌شد.»

وی تاکید کرد: «الان که روند بازار ارز نزولی و راکد شده، حباب سکه در حال کاهش است. بنابراین بازار طلا و سکه در حال برگشت از مسیری است که اضافه بالا رفته بود.»

این کارشناس اقتصادی روند قیمت انس‌ جهانی طلا را رکودی اعلام و خاطرنشان کرد: «تمام بانک‌های جهانی تا ۲۰۲۲ تمایل بسیار زیادی برای خرید و ذخیره‌سازی طلا داشتند. این روند در ۶ ماهه ابتدایی ۲۰۲۳ تا حدودی کاهش پیدا کرده است.»

وی افزود: «این کاهش تقاضا در سطح بین‌المللی است و باعث شده انس جهانی طلا در کانال ۱۹۰۰ دلاری ثابت بماند. اگر روند افزایش تقاضا کماکان ادامه پیدا می‌کرد قیمت انس بالای ۲۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار نیز بالا می‌رفت.»

آقابزرگی به کاهش‌ تقاضا در بازار طلا و سکه اشاره کرد و گفت: «این کاهش تقاضا چه در سطح جهانی و چه در بازارهای داخلی وجود داشته است. اما باید توجه داشت کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه متاثر از رکود در بازار ارز است.»

برگشت سکه امامی به کانال بالاتر

امروز  دوم مرداد قیمت سکه امامی با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به کانال ۲۷ میلیونی برگشت. این قطعه با قیمت ۲۷ میلیون و ۲۵۱ هزار تومان مبادله شد. قیمت سکه بهار که دیروز ۳۰۰ هزار تومان ارزان شد،‌ امروز همین مقدار افزایش قیمت داشت. این قطعه با رقم ۲۴ میلیون و ۵۰۱ هزار تومانی مبادله شد.

امروز نیم‌سکه ۱۵۰ هزار تومان افزایش داشت و با رقم ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان مبادله شد. ربع سکه با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی و با رقم ۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد.

در روز جاری سکه گرمی ۱۰۰ هزار تومان گران شد. این قطعه با قیمت پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله شد.

مثقال ۱۰ میلیونی شد

امروز قیمت طلا با افزایش قیمت سکه همراه شد. روند افزایشی روز جاری مثقال را در کانال ۱۰ میلیونی نشاند. این مقدار طلا امروز ۱۷۵ هزار تومان گران شد و با رقم ۱۰ میلیون و ۱۶ هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلا ۱۸ عیار افزایش ۴۱ هزار و ۵۰۰ تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۳۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. امروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۲۸۲ هزار تومان رسید.

در روز جاری حباب تمام قطعات سکه افزایش داشت. حباب ‌سکه امامی بیشترین مقدار افزایش را  داشت و ۳۰۰ هزار تومان گران شد. حباب سکه‌ بهار ۲۰۹ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۰۹ هزار تومان، ربع سکه ۷۹ هزار تومان و سکه گرمی ۹۰ هزار تومان افزایش داشتند.

قیمت سکه

پیش بینی قیمت طلای جهانی / هفته‌ نوسانی بازار طلا

قیمت طلای جهانی در هفته اخیر روند پر نوسانی را تجربه کرد. عمده نوسانات قیمت این فلز گرانبها مثبت و ناپایدار بود اما در نهایت کندل هفتگی طلای جهانی اندکی فراتر از قیمت بازگشایی آن، در سطح 1,962 دلار بسته شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم حاجی‌احمدی، تحلیلگر بازارهای مالی، به بررسی روند قیمت طلای جهانی و رویدادهای اخیر و پیش روی بازار انس جهانی پرداخته است.

وی عنوان کرد: «داده‌های اقتصادی چین، بزرگترین مصرف‌کننده طلا در جهان، اوایل هفته نشان داد که تولید ناخالص داخلی سالانه این کشور 6.3 درصد در سه ماهه دوم سال افزایش داشته است. البته این داده‌ها کمتر از انتظار بازار منتشر شدند و طلای جهانی در واکنش اولیه به این گزارش به زیر سطح 1,950 دلار کاهش یافت.»

وی افزود: «در ادامه با توجه به کاهش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه‌داری ایالات متحده و افزایش سطح تنش در منطقه شرق آسیا میان دو کره، خلاف تقویت نسبی دلار در اواسط هفته، قیمت طلا توانست مسیر رفته را برگردد و صعودی فراتر از سطح 1960 دلار را تجربه نماید.»

وی ادامه داد: «در غیاب داده‌های اقتصادی اثرگذار و نزدیک شدن به موعد جلسه سیاست‌گذاری فدرال رزرو در این هفته و ارزیابی مجدد چشم‌انداز نرخ بهره و رویکرد توام با احتیاط سرمایه‌گذاران، سطح عرضه‌ها افزایش یافت و مجددا قیمت طلای جهانی در مسیر کاهشی قرار گرفت.»

احتمال افزایش نرخ بهره فد

این تحلیلگر بازارهای جهانی تاکید کرد: «در این مقاطع و بر اساس پیش‌بینی‌های اقتصادی، در حالی که اکثریت سیاست‌گذاران افزایش دو مرحله‌ای نرخ بهره در سال جاری را مناسب می‌دانند، انتظار می رود با ضرایب احتمالی بالا، بانک مرکزی ایالات متحده در جلسه ماه جولای، نرخ بهره خود را  0.25 درصد افزایش داده و به محدوده 5.25 الی 5.5 درصد برساند.»

وی ادامه داد: «اما پس از انتشار آخرین داده‌های تورمی، این ارقام نشان دادند که شاخص بهای مصرف کننده سالانه (CPI) به میزان قابل توجهی از ماه می کمتر شده است، سرمایه‌گذاران فعلا احتمال کمی را در افزایش نرخ‌های بهره پس از ماه جولای متصور هستند.»

حاجی‌احمدی افزود: «بنابراین در صورتی که بیانیه سیاست‌گذاری فدرال رزرو یا جروم پاول در کنفرانس مطبوعاتی پس از جلسه، نسبت به نرخ تورم کمتر از حد انتظار چشم پوشی نماید و به نیاز افزایش بیشتر نرخ بهره اشاره نماید، این مسئله می‌تواند به‌عنوان یک غافلگیری برای بازار تلقی شود؛ در نتیجه، بازدهی ایالات متحده می‌تواند افزایش یافته و باعث فشار فروش در طلای جهانی شود.»

وی ادامه داد: «بنابراین سرمایه‌گذاران حتما بایستی به این موضوع توجه داشته باشند که لحن و دیدگاه رئیس بانک مرکزی ایالات متحده و نیز بیانیه سیاست‌های پولی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو برای تمامی بازارهای مالی در سراسر جهان بسیار پر اهمیت خواهد بود و انتظار می‌رود این هفته احتمالا مارکت با نوسانات شدید و سنگینی همراه باشد.»

رویدادهای مهم پیش روی بازار طلای جهانی

همچنین علاوه بر جلسه فدرال رزرو در روز چهارشنبه این هفته ساعت 21:30 به وقت تهران، شاخص بهای هزینه‌های مصرف شخصی (PCE)، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای تورم، پیش از آخر هفته توسط فعالان بازار به دقت زیر نظر گرفته خواهد شد به طوری که افزایش قوی‌تر از حد انتظار در این داده‌ها می‌تواند از دلار حمایت کند. از جمله سایر رویدادها می‌توان به انتشار شاخص مدیران خرید در بخش تولید و خدمات در آمریکا، آلمان ، فرانسه و انگلستان در ابتدای هفته و اولین برآورد از رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه دوم که توسط دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده منتشر خواهد شد، اشاره کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت طلای جهانی

حاجی‌احمدی در ادامه بررسی روند قیمت انس جهانی طلا افزود: «از منظر تکنیکی در هفته اخیر شاهد نوسانات مثبت ناپایداری در انس جهانی طلا بودیم، به‌گونه‌ای که با سرکوب شدید تقاضا و عدم تثبیت قیمت فراتر از محدوده اعلامی 1,975 دلار در کندل هفتگی و در راستای سناریو مد نظر و با در نظر گرفتن ضرایب احتمالی بالاتر همچنان انتظار می‌رود قیمت طلا پتانسیل بالقوه‌ای جهت حرکت اصلاحی و در مسیر محدوده قیمتی 1,930 دلار داشته باشد.»

وی ادامه داد: «بنابراین مادامی که دست کم یک کندل هفتگی فراتر از محدوده 1,975 دلار بسته نشود، هدف اعلامی فعال خواهد بود و هر نوسان مثبتی را می‌توان موقتی و ناپایدار در نظر گرفت.»

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار
سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان