کد خبر : 46559 / /
/

اطلاعیه جدید برای سهام عدالتی ها | دارایی سهام عدالت را کجا مشاهده کنیم؟ + لینک سایت

حسنلو در خصوص سامانه میراث اظهار کرد: براساس بررسی ها، برخی هموطنان اطلاعی از وجود دارایی سهام عدالت متوفی خود ندارند. بنابراین شرکت سپرده گذاری مرکزی اقدام به ایجاد امکان استعلام وضعیت دارایی سهام عدالت متوفیان در درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه به آدرس ddn.csdiran.ir کرده است.

اطلاعیه جدید برای سهام عدالتی ها | دارایی سهام عدالت را کجا مشاهده کنیم؟ + لینک سایت

سهام عدالت | معاون جدید واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌ سازی آخرین وضعیت واگذاری سهام عدالت به جاماندگان را تشریح کرد. ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز 8 مهر 1402 به 10 میلیون و446 هزار و179 تومان رسید. ارزش سهام عدالت 490 هزارتومانی با احتساب و اعمال تمام افزایش سرمایه های شرکت های بورسی در این سهام به 9 میلیون 376 هزار و892 تومان رسید. آخرین اخبار سهام عدالت را در خبر آزاد بخوانید.

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: برخی از وراث از وجود دارایی سهام عدالت متوفی خود اطلاع نداشتند که این شرکت زیر ساختی برای استعلام آن فراهم کرده است.

حسنلو در خصوص سامانه میراث اظهار کرد: براساس بررسی ها، برخی هموطنان اطلاعی از وجود دارایی سهام عدالت متوفی خود ندارند. بنابراین شرکت سپرده گذاری مرکزی اقدام به ایجاد امکان استعلام وضعیت دارایی سهام عدالت متوفیان در درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه به آدرس ddn.csdiran.ir کرده است.

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: اشخاص سجامی بعد از ورود به این درگاه می توانند از طریق بخش امور سهام عدالت متوفیان و سپس با تکمیل بخش کد ملی و تاریخ تولد متوفی، اقدام به استعلام وضعیت سهام عدالت کنند. در این قسمت علاوه بر اینکه مشخص می شود، متوفی سهام عدالت داشته یا خیر، نوع سهام عدالت شامل مستقیم و غیر مستقیم و پرتفوی سهام مشخص می شود.

حسنلو در خصوص اینکه وراث باید مدارک خود را به کدام نهادها تحویل دهند، گفت: در صورتی که متوفی دارای سهام عدالت بود، وراث باید مطابق با جدول زمانبندی اعلام شده شرکت سپرده گذاری مرکزی به یکی از شعب کارگزاری ها و یا یکی از شعب بانک های ملت، ملی، پارسیان و تجارت مراجعه کنند، تا کار ثبت پرونده و تقسیم دارایی متوفی بین وراث انجام شود.

معاون شرکت سپرده گذاری در پایان افزود: همه فرایند انتقال سهام عدالت متوفی به وراث به صورت رایگان انجام خواهد شد. در صورت تایید پرونده حداکثر پس از یک روز کاری، تقسیم سهام میان وراث انجام خواهد شد./خبرگزاری صدا و سیما

سود سهام عدالت ۱۴۰۲ دو مرحله‌ای پرداخت می‌شود؟

چندی پیش احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص زمان و چگونگی واریز سود سهام عدالت گفت: صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ شرکت‌های سهام عدالت به تازگی رسیده و اگر همزمان سودها پرداخت شود عدد آن افزایش می‌یابد.

وی افزود: اما اگر مانند سال گذشته سود برخی شرکت‌ها مانند پتروشیمی خلیج‌فارس با تاخیر مواجه شود پرداخت سود سهام عدالت دو مرحله‌ای خواهد شد.

پرداخت سود سهام عدالت همچون سال گذشته

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سوال دیگری درباره نحوه و جزییات پرداخت سود سهام عدالت نیز اظهار کرد: سود سهام عدالت با توجه به اینکه شرکت‌ها به صورت تدریجی این کار را انجام می‌دهند اختلاف چند ماهه را شاهد هستیم و هنوز نهایی نشده است، اما احتمالا در تاریخ‌های مشابه سال گذشته، سود سهام عدالت پرداخت خواهد شد.

آخرین اخبار از واریز سود سهام عدالت

با توجه به تصویب آیین‌نامه اجرایی مجامع استانی سهام عدالت اما تاکنون تاریخ دقیقی برای برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی صادر نشده است و معلوم نیست چه تاریخی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نهم اسفند سال ۱۴۰۰ بود که شورای‌عالی بورس با حضور وزیر اقتصاد تشکیل جلسه داد و مقرر شد نماد معاملاتی شرکت‌های سپرده‌گذاری استانی سهام عدالت پس از ارائه مدل پیشنهادی جهت بازبینی آیین‌نامه اجرایی آزادسازی، سهام عدالت بازگشایی شود.

سامانه سهام عدالت

سه روز بعد سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به یکی از رسانه‌ها گفت: «در جلسه اخیر شورای‌عالی بورس مصوبه‌ای تصویب و قرار شد بر مبنای آن کارگروه مشترکی برای تعیین تکلیف مسائل با اهمیت سهام عدالت تشکیل شود و طبق مصوبه مذکور تا پایان سال کل مباحث مربوط به سهام عدالت از جمله نحوه فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، برگزاری مجامع بررسی و تعیین تکلیف شود.»

اما چهار ماه گذشت و خبری از تعیین تکلیف سهام عدالت نبود، تا اینکه دستیار وقت رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: «انشاالله طی خرداد ماه تصمیمات نهایی در مورد اصلاح آیین‌نامه سهام عدالت گرفته می‌شود.»

در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ وزیر اقتصاد در نشست خبری خود گفت: «در جلسات اخیر شورای‌عالی بورس مقدمات به نتیجه رسید و مردم در سال ۱۴۰۱ شاهد به ثمر نشستن تغییر الگوی مشارکت واقعی در مالکیت و مدیریت بنگاه‌ها و شرکت‌های سرمایه‌پذیر در حوزه سهام عدالت خواهند بود.»

اما در تاریخ بیستم تیر ماه سال گذشته دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفت: برگزاری انتخابات و هم بازگشایی نمادها به شرط نهایی شدن آئین‌نامه اجرایی است. اصلاح آئین‌نامه اجرایی سهام عدالت در مراحل نهایی است و امیدواریم تا یک ماه آینده به اتمام برسد.

چهار روز بعد رئیس سازمان بورس در این باره گفت: «چند آیین‌نامه اجرایی دستخوش تغییر قرار گرفته و ۱۴ روز آینده یا نهایت اواسط مرداد ماه امسال، این تغییرات اعمال شده و پس از آن می‌توان به معامله شرکت‌های سهام عدالت اقدام کرد.»

باز هم دو ماه گذشت و خبری از سهام عدالت نبود تا اینکه وزیر اقتصاد در حاشیه سفر به آذربایجان غربی در تاریخ چهارم شهریور ماه گفت: «چند آیین‌نامه اجرایی دستخوش تغییر قرار گرفته و ۱۴ روز آینده یا نهایت اواسط مرداد ماه امسال، این تغییرات اعمال شده و پس از آن می‌توان به معامله شرکت‌های سهام عدالت اقدام کرد.»

نیمه پایانی شهریور ماه ۱۴۰۱ نیز به پایان رسید و خبری از سهام عدالت نبود تا اینکه قربان زاده رئیس وقت سازمان خصوصی‌سازی در تاریخ ۲۵ شهریور ماه از مدل جدید در شرکت‌های استانی سهام عدالت نام برده و تشریح کرد: در مدل جدید سعی شده تدابیری اتفاق بیفتد تا ماندگاری اولاً صورت بگیرد ثانیاً ذینفع واحد تا یک سقفی بتواند سهام این شرکت‌های سرمایه‌گذاری را بخرد و موارد جزئی دیگر این اتفاق در واقع در حال نهایی شدن است حالا مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌تواند برگزار بشود در کنارش نمادشان هم باز می‌شود یک پویایی اتفاق می‌افتد در اعمال مدیریت و مالکیت سهام عدالت.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.