کد خبر : 43831 / /
/

صفر تا صد تغییر خودرو در سامانه یکپارچه | پاسخ به مهم ترین سوالات متقاضیان خودرو

متقاضیانی که قبلا با مشخص شدن اولویت‌بندی خودروسازان دعوتنامه تکمیل وجه دریافت کردند، امکان ویرایش محصولشان را ندارند.

صفر تا صد تغییر خودرو در سامانه یکپارچه | پاسخ به مهم ترین سوالات متقاضیان خودرو

سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه ۲۰ شهریور بازگشایی شده و متقاضیان می‌توانند تا ساعت‌های پایانی روز پنجشنبه ۲۳ شهریور به آدرس esalecar.ir مراجعه کنند. در این مطلب ۱۰ تا از رایج‌ترین ابهاماتی که برای متقاضیان سامانه یکپارچه وجود دارد را بررسی می‌کنیم.

 
سامانه یکپارچه فروش خودرو درحالی بازگشایی شده که جمعیت هدف این مرحله کسانی محسوب می‌شوند که درجریان برگزاری دور اول و دوم، موعد دریافت محصولشان به سال ۱۴۰۳ موکول شده است. به‌خاطر همین تا زمانی که بحث مرحله سوم فروش خودرو از بستر سامانه یکپارچه مسکوت بماند، امکان شرکت و خرید خودرو برای متقاضیان جدید وجود ندارد.

دو | باوجود ثبت‌نام در مرحله دوم سامانه یکپارچه برای خرید هیچ خودرویی اقدام نکردم. آیا الان امکان خرید محصولات کرمان‌موتور و مدیران‌خودرو برای من وجود دارد؟

بله. اگر کسی درجریان دور دوم فروش خودرو همه مراحل را پشت‌سر گذاشته، اما آن زمان تمایلی به انتخاب هیچ خودرویی نداشته، در این مرحله از بازگشایی سامانه یکپارچه می‌تواند یکی از ۹ محصول عرضه شده توسط مدیران‌خودرو و کرمان‌خودرو را سفارش بدهد. اما نکته مهم این است که اولویت با همان کسانی است که دنبال تغییر محصول انتخابی هستند و تصمیم گرفتند به‌جای ۱۴۰۳، همین امسال صاحب خودرو شوند.

سه | دعوتنامه ایرانخودرو بابت تکمیل وجه محصولات دور اول را دریافت کردم. در این مرحله امکان تغییر و ویرایش خودرو را خواهم داشت؟

خیر. ارسال دعوتنامه خودروسازان بعد از مشخص شدن اولویت ها، به‌صورت خودکار فرجه پنج روزه برای تکمیل وجه را فعال می‌کند. یعنی خودروساز با ارسال دعوتنامه روی فروش محصولش حساب باز می‌کند و اگر متقاضی در مهلت تعیین‌شده برای تکمیل وجه اقدام نکند، از اولویت‌بندی کنار گذاشته می‌شود و برای خرید خودرو باید همه مراحل را از پله اول طی کند.

چهار | آیا امکان تغییر خودرو از یک شرکت با شرکت دیگر وجود دارد؟

بله. برخلاف سازوکاری که در هفته اول شهریور همزمان با بازگشایی سامانه یکپارچه وجود داشت، این سری متقاضیانی که به سامانه مراجعه می‌کنند امکان ویرایش محصولشان با خودرو‌های سایر شرکت‌ها را دارند. آنطور که مهدی تقدسی به‌عنوان مدیر سامانه یکپارچه می‌گوید، در این مرحله حتی امکان ویرایش برای کسانی که در مرحله اول محصولات ایرانخودرو را انتخاب کردند، فراهم شده است. فقط فراموش نکنید امکان تغییر خودرو به‌شرطی فراهم می‌شود که موعد تحویل ۱۴۰۳ باشد.

پنج | پلاک انتظامی فعال دارم. امکان شرکت در این مرحله را خواهم داشت؟

داشتن پلاک فعال انتظامی تا اواخر خرداد امسال مانع از خرید خودرو در طرح‌های پیش‌فروش خودروسازان می‌شد. با این حال شرط داشتن پلاک فعال برداشته شده، اما هنوز یک‌سری از محدودیت‌ها پابرجاست. روابط عمومی مرکز ملی شورای رقابت اعلام کرده، کسانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند و عمر پلاک آن‌ها بیش از پنج سال است، از ممنوعیتی که قبلا وجود داشته، مستثنی هستند.

۱۰ سوال رایج درباره تغییر خودرو در سامانه یکپارچهبرخلاف هفته اول شهریور امکان تغییر خودرو با محصولات سایر شرکت‌ها فراهم شده است

شش | بعد از لغو سفارش امکان ویرایش محصول نهایی را پیدا نمی‌کنم. تکلیف چیست؟

اگر متقاضی سفارش قبلی را لغو و امکان انتخاب خودرو جایگزین را پیدا نکند، بازهم اولویت قبلی او محفوظ است و در موعد مقرر خودرو را تحویل می‌گیرد. فراموش نکنید اگر متقاضی، خودروی جدید را انتخاب کرد، اما در فرجه تعیین‌شده هزینه خودرو را به حساب خودروساز واریز نکرد، از اولویت‌بندی کنار گذاشته می‌شود.

هفت | آیا برای تغییر خودرو نیاز به واریز ۱۰۰ میلیون به حساب وکالتی دارم؟

به‌هیچ‌وجه. سامانه یکپارچه فروش خودرو در این مقطع دردسترس کسانی قرار گرفته که قبلا یکبار خان افتتاح حساب وکالتی و واریز ۱۰۰ میلیون را پشت‌سر گذاشتند. اساسا هدف سامانه یکپارچه از ماجرای حساب وکالتی، تشخیص متقاضی واقعی از خریداران کاذب است و کسانی که قبلا حسن نیتشان را ثابت کردند، نیازی به افتتاح حساب جدید و اقدامات بعدی را ندارند.

هشت | طرح جوانی جمعیت برای کدام دسته از متقاضیان است؟

محصولات سامانه یکپارچه فروش خودرو شهریور امسال در سه قالب طرح عادی، طرح فرسوده و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت فروخته می‌شود. تکلیف مورد اول که مشخص است، اما طرح جوانی فقط مختص مادرانی است که حداقل دو فرزند داشته باشند و یکی از آن‌ها بعد از تاریخ ابلاغ قانون جوانی جمعیت، به‌دنیا آمده باشد، یعنی ۱۹ آبان ۱۴۰۰.

۹ | طرح فرسوده شامل کدام خودرو‌ها می‌شود؟

طرح فرسوده شامل متقاضیانی می‌شود که سال تولید خودرو آن‌ها قبل از سال ۸۵ باشد. از طرفی پلاک و سند خودرو لزوما باید به‌اسم متقاضی باشد و داشتن گواهی‌نامه یکی از شروط اصلی برای متقاضیانی است که از طریق طرح خودرو فرسوده دست‌به‌کار می‌شوند. نداشتن پلاک انتظامی فعال به‌تازگی از شرط و شروط شورای رقابت کنار گذاشته شده، اما طبیعتا از همان روز اول چنین شرطی شامل متقاضیان طرح خودرو فرسوده نمی‌شد.

۱۰ | اختلاف قیمت محصولات سامانه یکپارچه و بازار آزاد چقدر است؟

سامانه یکپارچه فروش خودرو با عرضه ۹ محصول از مدیران‌خودرو و کرمان‌موتور از روز دوشنبه ۲۰ شهریور بازگشایی شده است. از بین این ۹ محصول جک J۴ کرمان‌موتور شرایط عجیبی را تجربه می‌کند و در بازار آزاد کمتر از نرخ مصوب کارخانه فروخته می‌شود.

قیمت جک J۴ در کارخانه درحالی حدود ۷۶۶ میلیون تومان است که در آخرین روز‌های شهریور امسال خرید جک J۴ در بازار آزاد ۷۲۰ میلیون تومان خرج برمی‌دارد. اختلاف قیمت تیگو ۷ پرو اکسلنت در کارخانه و بازار فقط به سه میلیون تومان رسیده و قیمت آن در کارخانه و بازار به‌ترتیب یک میلیارد و ۴۳۷ میلیون تومان و یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون است.

FX پرمیوم توسط مدیران‌خودرو در حالی با قیمت یک میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود که در بازار آزاد آن را به‌شکل متوسط یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان معامله می‌کنند. تفاوت قیمت ام‌وی‌ام X۲۲ دنده‌ای هم در کارخانه و بازار کمتر از ۱۵ میلیون تومان است. این عدد برای ام‌وی‌ام X۵۵ پرو حدود ۶۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

قیمت جک S۳ در بازار آزاد نسبت به نرخ مصوب کارخانه قریب ۸۰ میلیون تومان بیشتر است و جک S۵ حدود ۹۵ میلیون بیشتر از چیزی که در کارخانه قیمت دارد، در بازار آزاد خریدوفروش می‌شود. KMC J۷ بین مدل‌هایی که اسم بردیم، تفاوت قیمت بیشتری دارد و در بازار آزاد تقریبا ۱۲۰ میلیون بیشتر از کارخانه معامله می‌شود./فرارو

تفاوت قیمت محصولات کرمان‌موتور و مدیران‌خودرو با بازار آزاد

خودرو

کارخانه

بازار آزاد

آریزو ۶ پرو اکسلنت

یک میلیارد و ۲۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان

تیگو ۷ پرو اکسلنت

یک میلیارد و ۴۳۷ میلیون تومان

یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون

X۲۲ پرو دنده‌ای

۷۰۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

۷۲۰ میلیون تومان

X۵۵ پرو

یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

یک میلیارد و ۳۱۰ میلیون تومان

FX پرمیوم

یک میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان

۹۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان

۹۹۰ میلیون تومان

یک میلیارد و ۲۴۶ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان

یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومان

۷۶۵ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان

۷۲۰ میلیون تومان

یک میلیارد و ۲۸۱ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان

یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.