کد خبر : 37753 / /
/

طرح های تشویقی دولت برای استفاده از کالابرگ | یارانه کدام دهک ها افزایش می یابد؟

معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا گفت: با توجه به استقبال بیشتر ۵ دهک درآمدی پایین جامعه از طرح کالابرگ الکترونیک، دولت در قالب طرح تشویقی مبلغ مازادی را از ماه های بعد به حساب این افراد واریز خواهد کرد تا بتوانند کالای بیشتری خرید کنند.

طرح های تشویقی دولت برای استفاده از کالابرگ | یارانه کدام دهک ها افزایش می یابد؟

کالابرگ | قرار اسـت همان کارت ‌بانکی کـه افراد با آن یارانه می گیرند بـه کالابرگ الکترونیک تبدیل شود تا مردم با استفاده از آن از فروشگاه‌ها سهمیه کالا‌های اساسی ‌خودرا دریافت کنند‎ ‎.بر اساس گمانه زنی ها کالابرگ الکترونیک هر چند ماه یکبار شارژ می شود. مردم می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های موجود ۱۰ قلم کالای اساسی پیش‌بینی شده در این طرح کالابرگ به ارزش ۵۳۰ هزار تومان را خریداری کنند. در ادامه به آخرین اخبار از  کالابرگ الکترونیک  می پردازیم.

طرح های تشویقی جدید برای استفاده از کالابرگ الکترونیک

اجرای طرح کالابرگ از بهمن ماه سال گذشته در برخی استان های کشور به شکل آزمایشی آغاز شد اما به مرور در اسفندماه به کل کشور به ویژه استان تهران تعمیم داده شد. استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی امری کاملا اختیاری است و اساسا اجرای طرح کالابرگ به این معنا نیست که افراد قادر نباشند، یارانه نقدی خود را برداشت کنند.

احسان مطهری مطلق، معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا (شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان) در گفت و گو با همشهری آنلاین در مورد آخرین خبرها از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در کشور گفت: از ۱۵ اسفندماه که طرح در سراسر کشور اجرا شد مردم برای خرید کالا از یارانه فروردین خود استفاده کردند و از ۱۵ فروردین از یارانه اردیبهشت ماه خود در حال استفاده هستند. در این مدت ما یک بار به طور کامل سیکل کالابرگ را در سراسر کشور انجام دادیم و الان در سیکل دوم اجرا هستیم.

مطهری به گروهی که بیشترین استفاده از کالابرگ الکترونیکی در این مدت داشتند اشاره کرد و افزود: در این مدت ۵ دهک درآمدی پایین جامعه بیشترین میزان استفاده از کالابرگ را داشتند.

وی در مورد طرح دولت برای ایجاد مشوق برای ترغیب مردم برای استفاده از کالابرگ الکترونیک گفت: وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سازمان هدفمندی یارانه و وزارت اقتصاد موظف هستند طبق قانون بودجه ۱۴۰۲ یک آیین نامه اجرایی برای طرح های تشویقی تدوین و در آن محل و میزان منابع را مشخص کنند. در این آیین نامه اولویت طرح های تشویقی برای ۵ دهک پایین جامعه است که جلسات آن از اسفند سال گذشته آغاز شده است و هم اکنون در دست بررسی است و دولت تا پایان اردیبهشت ماه فرصت دارد و موظف است این آیین نامه را تدوین کند ولی شاید تدوین آن زودتر انجام شود. احتمال دارد زمانی که دولت یارانه بعدی را بدهد این طرح تشویقی در آن اعمال شود.

این مسئول اظهار کرد: تدوین این آیین نامه موجب می شود تا ۵ دهک پایین جامعه دریافتی بیشتری از طریق کالابرگ الکترونیک نسبت به یارانه خود داشته باشند. مبلغ آن هنوز مشخص نیست و بر سر آن کش و قوس هایی وجود دارد. اما به عنوان مثال اگر فردی در دهک سوم یارانه ۴۰۰ هزار تومانی می گیرد علاوه براین ۴۰۰ هزار تومان دریافتی، مبلغی نیز مازاد در اختیار خواهد داشت تا بتواند از طریق کالابرگ الکترونیکی کالای بیشتری بخرد. در حقیقت شارژ ریالی بیشتری برای این دهک ها انجام خواهد شد تا بتوانند از ۱۰ قلم کالای اعلامی موجود، تعداد بیشتری خرید کالا انجام دهند.

معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا افزود: برداشت از حساب یک ماه زودتر موجب شده تا هم میزان اتصال فروشگاه ها به سامانه "شما" و هم میزان استفاده تهرانی ها برای خرید کالا بیشتر شود. در این مدت اکثر کسانی که مراجعه کرده اند درصد قابل توجهی از یارانه نقدی خود را کالا خریده اند.

مطهری به گروه کالایی هم که بیشتر استفاده شد، اشاره کرد و گفت: مردم در این مدت بیشتر روغن و برنج از طریق کالابرگ الکترونیک خریداری کردند.

سرپرستان خانوار اگر بخواهند ریز تراکنش های خرید خود از طریق کالابرگ را ببینند می توانند از طریق اپلیکیشن "شما" زیر اطلاعات حساب خود را مشاهده کنند.

میزانی که از اعتبار سرپرستان خانوار برداشته می شود فعلا بر اساس جدول قیمتی است که سال گذشته در آن نرخ ها اعلام شد و میزان برداشت فعلا بر اساس آن است. مطهری گفت: اگر مسئولان ذیربط تغییر قیمت را به ما اعلام کنند ما تغییر را در سیستم و سامانه ایجاد خواهیم کرد اما فعلا جدول قبلی به قوت خود پایدار است./ همشهری آنلاین

نحوه دریافت کالابرگ در سوپرمارکت ها

داود فکوری رئیس اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئینی شهر تهران در گفتگو با آنا فعالیت فروشگاه‌های های زنجییره‌ای را مخل درآمدزایی سایر سوپرمارکت‌ها ندانست و گفت: نوع نظارت و پوشش حمایتی اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئینی وابسته به برند نیست و امکان دارد که فروشگاهی متعلق به یک برند معروف باشد، اما زیر نظر اتحادیه فعالیت کند.

وی افزود: ما مغازه‌های بالای ۷۰ متر را زیر چتر حمایتی خود داریم و زیر این مترای زیر نظر اتحادیه خوار و بار فروشان است. آنچه در وهله اول برای ما اولویت دارد میزان متراژ است و حقوقی یا حقیقی بودن سوپرمارکت تاثیری در کار ما ندارد. بعضی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای که متراژ آن‌ها استاندارد‌های اتحادیه‌های کشوری را ندارد لذا زیرمجموعه ما تعریف می‌شوند.

فکوری تعداد واحد‌های فعال سوپرمارکت تهران را ۱۲۵۰ واحد فعال اعلام کرد و گفت: ما شکایات زیادی از طرف مردم نداریم، اما عمده شکایات از سوپرمارکت‌ها مربوط به گران فروشی است که بیشتر به ۱۲۴ مراجعه می‌کنند.

رئیس اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئین تاکید کرد: طبق آمار سوپرمارکت‌های زیرمجموعه ما به غیر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای رشد را تجربه کرده اند. البته تعدادی از زنجیره ای‌ها نیز به صورت فرانچایز با حقیقی‌ها وارد معامله می‌شوند و برای آن‌ها به صورت شراکتی یا نمایندگی سوپرمارکت احداث می‌کنند. امروز لاین مواد پروتئینی وارد یک دوره طلایی شده است که انواع مرینیت کردن‌های گوشت و مواد پروتئینی را به فروش می‌رسانند که تبدیل به یک کار تخصصی شده است.

این مقام صنفی برخورد با کالای قاچاق را از اصلی‌ترین برنامه‌های اتحادیه برشمرد و تاکید کرد: برخورد با سیگار قاچاق در برنامه‌های بازرسان اتحادیه است و ما به صورت رندوم هر دو ماه یکبار از واحد‌های اتحادیه بازرسی داریم و در مورد کالای قاچاق دخانیات بسیار جدی هستیم. در صورت مواجهه بازرسان اتحادیه کالای قاچاق باید جمع آوری شود و درصورت عدم جمع آوری اخطار ۱۵ روزه پلمپ می‌گیرند. جریمه نقدی نیز وجود دارد که از حوزه وظایف تعزیرات نیست.

وی گفت: ما برای هر چه بهتر اجرا شدن کالابرگ الکترونیکی وارد عمل شده ایم و یکی از چهار اتحادیه‌ای هستیم که این وظیفه را انجام می‌دهیم. ۱۰ قلم کالا را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشخص کرده است که فرد دریافت کننده یارانه یک ماه قبل از دریافت نقدی یارانه می‌تواند از واحد‌های مشخص شده ما به جای یارانه نقدی، به صورت کالا یارانه دریافت کند. ده قلم کالا عبارتند از شیر کم چرب، پنیر ۴۵۰ گرم، ماست، مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی ۷۰۰ گرم، قند، شکر و برنج. دریافت یارانه کالایی به این صورت که فرد دریافت کننده یارانه با مراجعه به یک واحد صنفی این ده قلم کالای معرفی شده را یک ماه قبل از آن که پول یارانه به حساب این شخص واریز شود به صورت غیر نقدی از این فروشگاه‌ها تهیه می‌کند. این فروشگاه‌ها در اپلیکیشنی به نام تارا مشخص شده اند. افراد باید کالایی را انتخاب کنند که قیمت مصوب را رعایت کرده باشد مثلا شیر باید به قیمت ۱۸ هزار تومان باشد و اگر فرد از فروشگاه کالایی با اختلاف قیمت را خریداری کند باید اضافه مبلغ را از هزینه شخصی پرداخت کند. میزان خرید‌های هر فرد بر اساس گرم است و مشخص شده است. برای انتخاب فروشگاه قانون خاصی وجود ندارد و ما به همه‌ی سوپرمارکت‌ها اعلام کرده ایم. به عهده گرفتن فروش محصولات سوپرمارکتی آورده نقدی برای سوپرمارکت ندارد و فقط مشتری‌های جدید با این فروشگاه کار خواهند کرد./ خبرگزاری آنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار