کد خبر : 35474 / /
/

کالابرگ | کالابرگ دولت رئیسی | کالابرگ و یارانه نقدی

غافلگیری جدید دولت برای یارانه بگیران | اجرای بی‌سروصدای کالابرگ سراسری شد | یارانه 530 هزارتومانی در حساب سرپرستان خانوار

با توجه به آغاز هماهنگی‌ها برای اجرای سراسری طرح کالابرگ الکترونیک، به نظر می‌رسد که اجرای رسمی این طرح در کل کشور به زودی اجرایی خواهد شد اما داده‌های اپلیکیشن شبکه ملی اعتبار(شما) نشان دهنده فعال شدن فروشگاه‌های مختلف در کل کشور است.

غافلگیری جدید دولت برای یارانه بگیران | اجرای بی‌سروصدای کالابرگ سراسری شد | یارانه 530 هزارتومانی در حساب سرپرستان خانوار

کالابرگ | استفاده از این طرح کالابرگ اجباری نیست بلکه فرد می تواند یا کالا بخرد یا در بیستم هر ماه به صورت نقدی برداشت کند در کالابرگ اعتبار واریزی قابل برداشت به شکل نقدی نیست و صرفا با آن می‌توان ۱۰ قلم کالای اساسی را خریداری کرد.مردم می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های موجود ۱۰ قلم کالای اساسی پیش‌بینی شده در این طرح کالابرگ به ارزش ۵۳۰ هزار تومان را خریداری کنند. آخرین اخبار در مورد کالابرگ را در خبر آزاد بخوانید

کالابرگ

 چندی پیش اعلام شد که پس از اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک در استان هرمزگان، قرار است این طرح در سه استان دیگر یعنی قزوین، گیلان و مرکزی نیز اجرایی شود.

البته این توسعه در شرایطی مطرح شد که هنوز چرخه یک ماهه اجرای طرح آزمایشی در استان هرمزگان تکمیل نشده و نتایج آن به روشنی اعلام نشده بود. البته در حال حاضر نیز آمار جدید و قابل استنادی در این خصوص اعلام نشده است که لازم است به منظور شفاف‌سازی افکار عمومی این آمار اعلام شود.

به نظر می‌رسد دستگاه‌های مسئول در اجرای طرح کالابرگ الکترونیک هماهنگی‌های خود با کلیه استان‌های کشور برای آغاز اجرای آن در کلیه استان‌ها را انجام داده‌اند. در همین رابطه آیین‌نامه و دستورالعمل اجرایی این طرح برای کلیه استان‌های کشور ارسال شده است.

شنیده‌ها نشان می‌دهد که این موضوع به کلیه ادارات کل رفاه استان‌ها اعلام شده تا پروسه اجرایی کالابرگ آغاز شود. برخی مشاهدات در استان‌های مختلف نشان می‌دهد که اجرای این طرح هم اکنون در بیشتر استان‌ها آغاز شده و اطلاعات مربوط به فروشگاه ها به خصوص فروشگاه های زنجیره‌ای که هم اکنون در حال اجرای آن هستند در اپلیکیشن شما(شبکه ملی اعتبار) موجود است.

هم اکنون اطلاعات مربوط به این فروشگاه‌هایی که در سامانه مربوط به اعتبار یارانه عضویت پیدا کرده‌اند در این اپلیکیشن وجود دارد و عموم مردم امکان دسترسی به آن را خواهند داشت.

لیست 10 قلم کالای مربوط به کالابرگ که پیش از این اعلام شده بود، به شرح زیر است:

کالابرگ

این خانوار ها هم یارانه نقدی می گیرند هم کالابرگ !

دهنوی، نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در توئیتی حفظ معیشت اقشار آسیب‌پذیر را مهم‌ترین اولویت کشور دانست.

 سیدمحسن دهنوی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در توئیتی نوشت: هم‌زمان با این نابسامانی‌های اقتصادی و فشارهای ارزی، حفظ معیشت اقشار آسیب‌پذیر، مهم‌ترین اولویت کشور است.

دولت باید علاوه بر یارانه نقدی، به مردم کالابرگ بدهد تا تامین حداقل نیازهای سفره این اقشار، آسیب نبیند./بازار

این استان به طرح کالابرگ الکترونیکی اضافه شد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: کالابرگ الکترونیک شامل 10 قلم کالا و استفاده از آن داوطلبانه است.

حسینعلی خواجه مظفری شامگاه یکشنبه هفتم اسفندماه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: طرح کالابرگ الکترونیک که پیش از این در چهار استان به صورت آزمایشی اجرا شده بود، قرار است در گلستان نیز هم زمان با سراسر کشور اجرا شود.

طرح  کالابرگ الکترونیک شامل  افرادی می شود

وی با بیان اینکه طرح  کالابرگ الکترونیک شامل  افرادی می شود که مشمول دریافت یارانه هستند، گفت: استفاده از کالابرگ الکترونیک کاملا داوطلبانه است و اگر کسی تمایل نداشت می تواند از این طرح استفاده نکند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه ۱۰ قلم کالای این طرح شامل شیر معمولی و کم چرب، ماست کم چرب، مرغ و تخم مرغ، روغن مایع، ماکارانی، قند، شکر و برنج است، خاطرنشان کرد: مزیت طرح کالابرگ الکترونیک نسبت به دریافت یارانه نقدی این است که افراد پولی که الان در حساب آن ها نیست را می توانند هزینه کنند به این معنی که اگر برای فروردین ماه نیاز به کالایی داشتند، می توانند سهم فروردین خود را در اسفند ماه خرید کنند.

خواجه مظفری با اشاره به اعلام جزئیات طرح در روزهای آتی، تصریح کرد: به زودی به اطلاع مردم می رسانیم که از چه فروشگاه هایی می توانند با استفاده از کالابرگ الکترونیک خرید کنند./ایسنا

یارانه نقدی و کالابرگ افزایش می یابد؟

پرواضح است دولت باید به اشکال مختلف کاهش قدرت خرید خانوارها را جبران کند تا کشور از تبعات اجتماعی و اقتصادی و حتی امنیتی آن مصون بماند.

روزنامه اصولگرای فرهیختگان در یادداشتی به انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی پرداخت و نوشت:

با افزایش هزینه‌های تولید و افزایش قیمت مسکن، سه هزینه دارو، مسکن و خوراک، در سال آینده می‌تواند فشار مضاعفی بر معیشت خانوارها وارد کند. با توجه به اینکه قدرت خرید خانوارهای کم‌درآمد  طی سال‌های اخیر ۴۰ درصد تخریب شده، به نظر می‌رسد اعطای یارانه‌های نقدی اردیبهشت سال ۱۴۰۱ تاحدودی توانسته باشد بخشی از این کاهش قدرت خرید را جبران کند که البته با اتفاقات اخیر بار دیگر قدرت خرید خانوارها روند کاهشی را به خود گرفته است.

پرواضح است دولت باید به اشکال مختلف کاهش قدرت خرید خانوارها را جبران کند تا کشور از تبعات اجتماعی و اقتصادی و حتی امنیتی آن مصون بماند.

حال سوال این است که نحوه حمایت دولت باید چگونه باشد. به نظر می‌رسد اگر دولت بخواهد سیاست‌های حمایتی در پیش بگیرد، با سه سناریو روبه‌رو خواهیم شد.

سناریوی اول همان ادامه روش فعلی پرداخت یارانه نقدی است که در سال آینده نیز افزایشی را برای اغلب دهک‌ها در پی نخواهد داشت.

اما سناریوی دوم می‌تواند تغییر تخصیص یارانه‌ها از اول زنجیره به آخر زنجیره و به‌طور واضح‌تر تخصیص یارانه ارزی اعطایی واردات کالاهای اساسی به خانوار باشد. آنطور که از اظهارات مسئولان بانک مرکزی درخصوص شیوه تخصیص ارز نیمایی بر‌می‌آید، قرار است برای حمایت از خانوارها و جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی، برای مدتی البته نامعلوم، دولت برای کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی ارز نیمایی با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی تخصیص دهد که منابع آن از محل فروش نفت و میعانات نفتی و گازی تامین خواهد می‌شود. بنابراین، یک سناریو حمایتی دولت می‌تواند همین مورد باشد که به جهاتی بسیار شبیه به سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی است. به نظر می‌رسد با توجه به مشکلاتی که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دولت و مردم پیش آورد، تخصیص ارز یارانه‌ای به این اقلام همان راهی را برود که ارز ۴۲۰۰ تومانی طی کرد. بنابراین واضح است که دولت باید به جای تکرار اشتباهات قبلی، اگر می‌خواهد از خانوارها حمایت کند، در قالب یارانه نقدی که اصابت آن بسیار دقیق بوده، بپردازد.

اما سناریوی سوم نیز مربوط به سیاست‌هایی همچون کالابرگ الکترونیکی است که هر‌از‌چند‌باری مسئولان دولتی به آن اشاره می‌کنند. گرچه از کمیت و کیفیت آن اطلاعات چندانی منتشر نشده، اما اگر اعطای آن صرفا تبدیل یارانه نقدی فعلی به کالابرگ الکترونیک بدون افزایش قدرت خرید باشد، تاثیر چندانی بر بهبود قدرت خرید خانوارها نخواهد داشت.

به نظر می‌رسد با تغییر رویکرد فعلی استحقاق‌سنجی و تخصیص منابعی که در حال حاضر به هدر می‌روند (به پردرآمدها تخصیص می‌یابد) به خانوارهای کم‌درآمد، می‌توان بخشی از قدرت خرید تخریب‌شده این گروه‌ها را بازسازی کرد/

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار