کد خبر : 32903 / /
/

قیمت پراید | قیمت پراید در بازار

پراید ارزان شد | ریزش 5 میلیونی قیمت پراید امروز 25 دی 1401

قیمت خودرو پس از طی کردن یک دوره جهش قیمتی، هم‌اکنون در فضای سردگمی و بلاتکلیفی به‌سر می‌برد. هفته گذشته برخی از خودروها با کاهش قیمت مواجه شدند و برخی همچنان روند ثبات خود را حفظ کردند. گرچه کارشناسان معتقدند نمودار قیمتی خودرو به‌صورت زیگزاگی و صعودی خواهد بود.

پراید ارزان شد | ریزش 5 میلیونی قیمت پراید امروز 25 دی 1401

قیمت پراید امروز یکشنبه، 25 دی1401، با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد. قیمت پراید۱۱۱که تولید آن مدت‌هاست متوقف شده، دیروز کانال‌شکنی کرد و وارد بازه 300 میلیون تومان شد. اما این خودرو امروز صبح پنج میلیون تومان ارزان شد و در قیمت 285 میلیون تومان به فروش رسید. قیمت پراید131نیز  پنج میلیون نسبت به روز گذشته کاهش قیمت را تجربه کرد و امروز در نرخ 275 میلیون تومان عرضه می‌شود. اوایل سال جاری بود که قیمت پرایدرکورد جدید قیمتی را در کارنامه خود ثبت کرد. اما حالا این خودرو در کمتر از یک سال 100 میلیون تومان گران شده است.لیست کامل قیمت پراید امروز را در خبرآزاد ببیند.

قیمت خودرو پس از طی کردن یک دوره جهش قیمتی، هم‌اکنون در فضای سردگمی و بلاتکلیفی به‌سر می‌برد. هفته گذشته برخی از خودروها با کاهش قیمت مواجه شدند و برخی همچنان روند ثبات خود را حفظ کردند. گرچه کارشناسان معتقدند نمودار قیمتی خودرو به‌صورت زیگزاگی و صعودی خواهد بود.

قیمت خودرو صفر داخلی روز یکشنبه، 25 دی ۱۴۰۱، با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد.

قیمت خودرو در سایت‌ها و مراکز خرید و فروش خودرو این روزها با نوسان کمی همراه شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت خودرو در روزهای گذشته با ثبات نسبی و در برخی از موارد با کاهش همراه شد.

قیمت خودرو صفر داخلی در لحظه نگارش این گزارش در بازار ایران به شرح زیر است:

Untitled

قیمت پراید روز یکشنبه، 25 دی ۱۴۰۱

اوایل سال جاری بود که پراید رکورد جدید قیمتی را در کارنامه خود ثبت کرد. اما حالا این خودرو در کمتر از یک سال 100 میلیون تومان گران شده است.

پراید 111 که تولید آن مدت‌هاست متوقف شده، دیروز کانال‌شکنی کرد و وارد بازه 300 میلیون تومان شد. اما این خودرو امروز صبح پنج میلیون تومان ارزان شد و در قیمت 285 میلیون تومان به فروش رسید. پراید 131 نیز  پنج میلیون نسبت به روز گذشته کاهش قیمت را تجربه کرد و امروز در نرخ 275 میلیون تومان عرضه می‌شود.

تارا اتوماتیک هم که در هفته‌های گذشته با افزایش قیمت قابل‌توجهی همراه بود، طی چند روز گذشته روند نوسانی به خود گرفت. این خودرو امروز در نرخ 730 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد.

پژو ۲۰۷ اتومات، امروز در محدوده ثابت 745 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

دنا معمولی هم امروز به قیمت 584 میلیون تومان رسید.

پژو پارس اتوماتیک که در روزهای گذشته جهش قیمتی زیادی را تجربه کرد، امروز با قیمت 607 میلیون تومان در بازار خودرو کشور معامله شد.

خودروهایی که در بازار بیشتر معامله قرار می‌شوند و خریدار بیشتری دارند امروز با چه قیمتی به بازار عرضه می‌شوند؟

تیبا هاچ‌بک‌ پلاس که از خودروهای پرطرفدار این روزهاست، صبح امروز مانند روزهای گذشته، در محدوده 296 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که در روزهای گذشته با کاهش قیمت مواجه شده بود، امروز نیز با کاهش دو میلیونی قیمت نسبت به روز گذشته، 445 میلیون تومان ارزش دارد. تیپ ۵ این مدل پژو نیز پنج میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرد و به نرخ 490 میلیون تومان رسید.

کوییک که جایگزین پراید شده و به قشر متوسط جامعه اختصاص یافته، در روزهای گذشته رکورد جدیدی را ثبت کرد و وارد کانال جدیدی شد. قیمت این خودرو به 298 میلیون تومان رسید.

قیمت پراید

پیش‌بینی قیمت پراید

سعید مدنی، مدیرعامل اسبق سایپا و کارشناس صنعت خودرو، به تجارت‌نیوز گفت: افزایش قیمتی که طی دو ماه گذشته اتفاق افتاد، بسیار عجولانه و سریع بود.

او در رابطه با تاثیر واردات خودرو بر قیمت‌ها تشریح کرد: حدود یک سال است که وزارت صمت بحث واردات خودرو به کشور را پیش کشیده است. اما هرگاه که مسئولان وزارتخانه صمت شرط جدیدی را پیش روی واردات مطرح می‌کنند، بازار خودرو با جهش قیمت نسبتاً آرامی مواجه می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: در کشوری که ظرفیت تولید خودرو آن به یک میلیون دستگاه می‌رسد، واردات 30 هزار الی 40 هزار خودرو نقش حیاتی در تنظیم بازار نخواهد داشت.

مدنی توضیح داد: با آزادسازی واردات و رسیدن این خودروهای خارجی به بازار کشور، تقاضای انباشته‌شده نیز بروز پیدا می‌کند و در نهایت بازار شاهد جهش قیمتی خودرو خواهد بود. در نهایت، با تورم موجود در کشور، نوسانات قیمتی ادامه دارد و نمودار قیمتی در بازار به‌صورت زیگزاگی صعودی خواهد بود./ تجارت‌نیوز

عرضه و تقاضا، مهم‌ترین اصل کشف قیمت در هر بازار شناخته می‌شود. با این حال بازار خودرو ایران چند سالی است که بایسته‌های علم اقتصاد را هم زیر سوال برده است. این بازار که در ثبات قیمت بدون تقاضا می‌ماند، با جهش قیمت‌ها با انبوه مشتری مواجه می‌شود.

اما نکته اساسی پیشی‌گرفتن عجیب تقاضا از عرضه خودروست. شاید بهترین منبع برای استناد به تقاضای موجود در بازار خودرو طرح‌های فروش خودروسازان دولتی باشد. در طرح فروش ایران خودرو که طی آبان سال جاری برگزار شد، بیش از ۶.۵ میلیون متقاضی اقدام به ثبت‌نام کردند. این در حالی است که ایران خودرو در این طرح تنها ۳۹ هزار دستگاه از تولیدات خود را عرضه کرد.

یعنی از هر ۱۶۷ نفر تنها یک فرد شانس برنده‌شدن در این لاتاری را داشت. حال با توجه به شکاف ۶.۴۱ میلیونی عرضه و تقاضا می‌توان امید داشت که قیمت‌ها تعدیل شود؟

از سوی دیگر، وعده تولید ۱.۶ میلیون دستگاهی خودرو در سال جاری در حد همان وعده باقی مانده و تا بدین جای سال خودروسازان حتی نتوانسته‌اند تیراژ تولید خود را میلیونی کنند. چه بسا در صورت تحقق این وعده هم شکاف حدود پنج میلیون دستگاهی بین عرضه و تقاضا پا برجای می‌ماند.

عرضه قطره‌چکانی خودرو در طرح‌های قرعه‌کشی و بورس کالا و وجود رانت‌هایی برای مادران دارای بیش از یک فرزند و صاحبان خودروهای فرسوده باعث می‌شود متقاضیان واقعی خودرو بیش از پیش نسبت به خرید خودرو و تعدیل قیمت‌ها ناامید شوند.

البته در متغیر عرضه و تقاضا همچنان دولت و البته افراد وابسته به خودروسازان در بازار هستند که مهم‌ترین نقش را در بازار می‌آفرینند و برای بررسی این مؤلفه باید بار عوامل سیاسی را بیش از رویکردهای اقتصادی دانست. حال آیا دولت و خودروسازان اراده و توان پاسخ به نیاز موجود در بازار را دارند که بتوان نسبت به کاهش قیمت خودرو تا پایان سال امید داشت؟

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.