کد خبر : 28422 / /
/

قیمت پراید | قیمت پراید صفر | قیمت پراید کارکرده

رشد بی سابقه قیمت پراید کارکرده و صفر | قیمت پراید امروز 5 آبان 1401 | جدیدترین قیمت پراید، تیبا، ساینا، دنا، تارا، کوییک و شاهین

بازار خودرو همچنان در رکود قرار دارد. اما با افزایش قیمت برخی از خودروها، مردم گمان می‌کنند که بازار مجددا رونق گرفته است. این بازار در هفته آینده چه روندی را طی می‌کند؟

رشد بی سابقه قیمت پراید کارکرده و صفر | قیمت پراید امروز 5 آبان 1401 | جدیدترین قیمت پراید، تیبا، ساینا، دنا، تارا، کوییک و شاهین

امروز ( 5آبان1401) قیمت پراید در بازار اعلام شد.قیمت پراید در روزهای اخیر با کمی کاهش قیمت روبرو شد؛ هر چند که واردات خودرو به کشور، آزاد شده ولی قیمت پراید چندان تغییری نکرده است. در روزهای اخیر قیمت پراید با روندی صعودی روبرو بود و قیمت پراید به بالای 200 میلیون تومان رسیده است. طبق مشاهدات از قیمت امروز پراید، معامله‌کنندگان قیمت پراید ۱۱۱ امروز به ۲۰۵میلیون تومان رسیدخریداران و فروشندگان در بازار خودرو منتظر نتیجه قطعی مذاکرات برجام هستند. به همین دلیل رکود بازار همچنان به صفر نرسیده و سطح معاملات خودرو پایین است.

بازار خودرو همچنان در رکود قرار دارد. اما با افزایش قیمت برخی از خودروها، مردم گمان می‌کنند که بازار مجددا رونق گرفته است. این بازار در هفته آینده چه روندی را طی می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت خودرو صفر داخلی روز ‌پنجشنبه ۵ آبان ۱۴۰۱ با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد.

قیمت خودرو صفر داخلی در لحظه نگارش این گزارش در بازار ایران به شرح زیر است:

Untitled

قیمت به روز پراید

برخلاف نوسانات قیمتی که خودروها در بازار تجربه کردند، اما پراید ماه‌هاست که با ثبات قیمت همراه شده است. برای مثال، پراید ۱۱۱ با قیمت ۲۰۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. پراید ۱۳۱ نیز با نرخ ۱۸۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.

اما پژو ۲۰۷ اتومات که هفته‌ها از نوسان قیمتی دور مانده بود، اما در این چند روز، با افزایش قیمت همراه شده است و امروز هم دو میلیون تومان افزایش قیمت داشت. این خودرو هم‌اکنون در سطح ۶۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دنا معمولی مدل ۱۴۰۱ نیز  که مدت‌ها بود که افزایش قیمتی را تجربه نکرده بود، امروز با یک میلیون افزایش قیمت نسبت به روز گذشته، ۴۰۸ میلیون تومان قیمت دارد.

اما فعالان بازار خودرو می‌گویند که برخی خودروها بیشتر خرید و فروش می‌شوند و پرطرفدار هستند. این خودروها با چه قیمتی در بازار معامله می‌شوند؟

تیبا هاچ‌بک‌ پلاس که از خودروهای پرطرفدار این روزهاست، صبح سه‌شنبه هم مانند روزهای گذشته، در محدوده ۲۱۴ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

پژو ۲۰۶ تیپ دو صفر نیز امروز دو میلیون تومان افزایش قیمت داشت و هم‌اکنون ۳۱۴ میلیون تومان ارزش دارد. در این میان، تیپ پنج این مدل پژو نیز در بازار کشور تا نرخ ۳۶۶ میلیون تومان پیش رفت.

پیش‌بینی قیمت پراید در روزهای آینده

عماد جعفری، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: بازار همچنان در وضعیت رکودی قرار دارد. در طی ۱۰ روز گذشته، قیمت برخی از خودروها افزایش پیدا کرد. این افزایش قیمت باعث شد که برخی گمان کنند بازار رونق گرفته و از رکود خارج شده است. اما سطح معاملات به قدری پایین است که نمی‌توان گفت بازار مجددا رونق گرفته است.

او افزود: مردم از بحث آزادسازی واردات خودرو به کشور ناامید شده‌اند. اما همچنان وزارت صمت صحبت‌هایی در رابطه با ورود خودروهای خارجی به کشور می‌کند. احتمالا همین امر باعث شود که بازار خودرو در هفته آینده هم با رکود همراه باشد و سطح معاملات بسیار کم باشد.

قیمت پراید

چرا قیمت پراید در بازار خودرو صعودی شد؟

پس از آنکه اواخر تابستان شاهد کاهش قیمت بسیاری از خودروهای پر تقاضای بازار بودیم،‌ حالا چند هفته ای است که دوباره قیمت ها صعودی شده است؛ قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۳۱۰ میلیون تومان رسید و پژو ۲۰۷ اتوماتیک،‌۶۰۰ میلیون تومان معامله می شود. این در حالی است که آمارها نشان از افزایش تولید و عرضه خودرو توسط خودروسازان بزرگ کشور در ۶ ماهه نخست امسال دارد. در این شرایط چرا قیمت خودرو افزایشی شده و آینده قیمت ها چگونه خواهد بود؟

به گزارش سرویس خودروی اقتصادآنلاین؛ آمارهای تولید خودرو نشان می‌دهد که در ۶ماهه ابتدایی امسال شاهد رشد تیراژ تولید خودروسازان بزرگ داخلی بودیم؛ در واقع مهم‌ترین ایده وزارت صمت برای کنترل قیمت‌ها در بازار آزاد که همان افزایش عرضه است،‌تا حدودی محقق شده است. با این وجود طی چند هفته گذشته شاهد اوج‌گیری دوباره قیمت‌ها در بازار آزاد هستیم. به عنوان مثال قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که اواخر شهریور به زیر ۳۰۰ میلیون تومان هم رسیده بود،‌ در هفته پایانی مهر ماه به ۳۱۰ میلیون تومان رسید و یا قیمت کوییک با افزایش ۵ میلیون تومان را طی هفته گذشته ثبت کرد.

کریمی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه در حال حاضر متغیر اصلی بازار خودرو قیمت دلار و انتظارات تورمی است،‌ بیان کرد؛ با توجه به اینکه از یکسو خودرو به عنوان یک کالا قابل مبادله تقریبا به طور یک به یک از قیمت دلار پیروی می‌کند و از سوی دیگر، انتظارات تورمی افراد با توجه به شرایط برجامی و تثیبت دلار در قیمت های ۳۲ و ۳۳ هزار تومان، افزایش یافته است،‌ صعودی شدن قیمت ها در بازار کاملا طبیعی است و به نظر می‌رسد که در صورتی که شرایط اقتصادی و سیاسی به همین منوال ادامه پیدا کند،‌ افزایش قیمت ها در بازار خودرو ادامه خواهد یافت.

در حال حاضر اکثر مدل‌های پرتقاضای بازار با توجه به قیمت دلار در محدود ۳۳ هزار تومان،‌ در قیمت تعادلی خود هستند. به عنوان مثال قیمت تعادلی پژو پارس حدود۱۲ هزار دلار است که با توجه به دلار ۳۳ هزار تومانی، قیمت تعادلی این خودرو حدود۳۹۵ میلیون تومان می شود. این در حالی است که در حال حاضر قیمت این خودرو در بازار آزاد حدود ۳۸۵ میلیون تومان است.

کریمی ادامه داد؛ بنابراین در صورتی که قیمت دلار در محدوده های فعلی باقی بماند نباید انتظار کاهش قیمت خودرو را داشت و در صورتی که قیمت دلار افزایشی باشد،‌ قطعاً با یک تاخیر این افزایش قیمت به بازار خودرو هم سرایت می‌کند.

کریمی در خصوص افزایش تیراژ تولید خودروسازان و تاثیر آن بر قیمت ها گفت: قطعا افزایش عرضه می تواند به کاهش قیمت ها کمک کند اما باید توجه داشت که این عرضه در چه قیمتی صورت می پذیرد. در شرایطی که قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو باعث اختلاف چند ده میلیونی میان قیمت بازار و مصوب شده است؛‌ افزایش عرضه در قیمت مصوب که غیرواقعی است نه تنها به تعادل بازار و کاهش قیمت در بازار خودرو نمی انجامد بلکه منجر به افزایش تقاضای سوداگری می‌شود. در حقیقت این افزایش عرضه نه تنها کمکی به بازار خودرو نمی کند بلکه التهاب بیش تر بازار را با افزایش تقاضای سوداگرانه به همراه دارد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.