کد خبر : 32501 / /
/

یارانه نقدی | یارانه نقدی 1402

سورپرایز مبلغ یارانه نقدی دولت برای سال آینده | یارانه نقدی سال آینده چقدر است؟

دولت بودجه یارانه نقدی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ را ۳ هزار میلیارد تومان افزایش داده و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس این موضوع را تایید کرده اما در نهایت اعداد مطرح شده در مجلس نهایی خواهد شد و باید دید که این بخش دچار تغییر خواهد شد یا خیر.

سورپرایز مبلغ یارانه نقدی دولت برای سال آینده | یارانه نقدی سال آینده چقدر است؟

جزئیات پرداخت یارانه نقدی سال 1402اعلام شد.چندیش پیش خبرهایی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدیمنتشر شد. هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. وزیر اقتصاد گفت: تا دی ماه خبری از تغییر یارانه نقدیوجود ندارد. یارانه نقدی دی ماه به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد

دولت بودجه یارانه نقدی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ را ۳ هزار میلیارد تومان افزایش داده و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس این موضوع را تایید کرده اما در نهایت اعداد مطرح شده در مجلس نهایی خواهد شد و باید دید که این بخش دچار تغییر خواهد شد یا خیر.

 5 دی ماه بود که لایحه بودجه سال آینده از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد اما لایحه بودجه همچنان اعلام وصول نشده و شنیده‌ها نشان می‌دهد که علت این موضوع عدم ارائه برنامه هفتم توسعه است. به نظر می‌رسد که لایحه بودجه زمانی از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول می‌شود که برنامه هفتم نیز آماده شده باشد.

البته این موضوع مربوط به توافق بین سران سه قوه است و ممکن است با صحبت‌هایی که مطرح می‌شود بودجه در زمان سریعتری وصول شود.

در این بین اما اخباری از لایحه بودجه سال 1402 دولت منتشر شده است. به طور مثال خبری از سوی تسنیم منتشر شد که براساس آن منابع یارانه نقدی در بودجه سال آینده به 360 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. بر این اساس ماهیانه رقمی نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان میان یارانه بگیران توزیع خواهد شد.

رقم پرداخت ماهیانه یارانه نقدی

بر این اساس رقم پرداخت ماهیانه یارانه نقدی حدود 3 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که معادل رشد بیش از 10 درصدی کل منابع مربوط به پرداخت یارانه نقدی است و این در حالی است که در سال 1401 میزان پرداخت ماهیانه یارانه نقدی (اعم از 300 و 400 هزار تومانی) حدود 27 هزار میلیارد تومان و برای یک سال حدود 325 هزار میلیارد تومان بوده است.

ولی اسماعیلی نائب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا در این خصوص گفته است که براساس پیش‌بینی دولت 10 درصد بر میزان یارانه‌ها به‌نسبت سال جاری اضافه شده است. البته این اعداد و ارقام پیشنهادات دولت است و بودجه باید در مجلس نهایی شود.

براین اساس اخباری که تا پیش از این در خصوص لایحه بودجه سال آینده مطرح شده بود تایید شد.

گفتنی است، براساس رویه هر ساله لایحه بودجه پس از اعلام وصول هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی توسط رییس جمهور و در جلسه علنی به مجلس شورای اسلامی ارئه می‌شد. بلافاصله پس از این اتفاق نیز لایحه بودجه و جزئیات آن در اختیار عموم مردم قرار می‌گرفت./تسنیم

یارانه نقدی

یارانه نقدی بهتر است یا کالابرگ؟

امروز علی بهادری جهرمی- سخنگوی دولت به تشریح آخرین وضعیت اختصاص کالابرگ الکترونیکی پرداخته است. وی با اشاره به اینکه نباید خودمان را درگیر این موضوع که «یارانه نقدی بهتر است یا کالابرگ؟» کنیم، خبر داده که هر کدام از مدل یارانه نقدی و کالابرگ که در تست‌ها موفق باشند، پیاده‌سازی شده و دولت هم در همان مسیر پیش خواهد رفت.

اما آنچه در روزهای اخیر بیشتر از سوی افکار عمومی مورد پرسش قرار می‌گیرد؛ زمان واریز یارانه دی‌ ماه 1401 است. اگر قرار باشد مرحله 143 یارانه نقدی طبق روال ماه‌های قبل پرداخت شود، انتظار می‌رود در هفته سوم و احتمالا از بیستم دی ماه یارانه به دست سرپرستان خانوار برسد.

آنطور که پیشتر سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده بود؛ در صورتی‌که سرپرستان خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم باشند، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر و در صورتی‌که جزو دهک‌های چهارم تا نهم باشند، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر به حساب آنان واریز می‌شود.

در حالی در آذرماه سازمان هدفمندی یارانه‌ها حامل یک خبر خوش برای یارانه‌بگیران مبنی بر پایان یافتن یکی از اقساط وام کرونای یک میلیون تومانی بود که حواشی هم در این ماه کم نبوده است. یکی از این حواشی مربوط به کسر مقداری از مبلغ یارانه نقدی بود.

جریان از این قرار بود که تعدادی از سرپرستان خانوار اعلام کردند که در شرایطی که در ماه‌ها قبل مبلغ 400 هزار تومان بابت یارانه نقدی دریافت می‌کردند که در آذرماه این رقم به 300 هزار تومان رسیده است. عده‌ای این کاهش را ناشی از خطای دولت اعلام کردند اما سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها به این موضوع واکنش نشان داده و علت را شناور بودن دهک‌بندی خانوارها دانسته است.

حاشیه بعدی نیز مربوط به قطع یارانه تعدادی از سرپرستان خانوار است. اما، طیبه حسینی- سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها به این ماجرا هم واکنش نشان داد و طی سخنانی اعلام کرد که سازمان هدفمندی هیچ‌گونه پیامکی مبنی بر قطع یارانه خانوار ارسال نکرده است.

آنطور که سخنگو گفته این اخبار جعلی بوده و با هدف کلاهبرداری منتشر شده‌اند.

موضوع مهم دیگری که در ارتباط با یارانه نقدی در هفته گذشته منتشر شد؛ مساله بودجه اختصاص‌یافته جهت پرداخت یارانه در بودجه 1402 بود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.