کد خبر : 1082 / /
/

قیمت سکه امروز نسبت به روز گذشته ثابت ماند و ۱۰۹۵۰۰۰۰ (ده میلیون و نهصد و پنجاه هزار) خرید و فروش شد؛ قیمت طلا و دلار اما پایین آمد.

قیمت دلار  امروز 15 اسفند 99 را در این خبر مشاهده می فرمائید.قیمت دلار در بازار امروزحاکی از یک روند رکود بوده است . قیمت دلار  روی عدد 24 هزار و 780 تومانی نیز قرار گرفته است. قیمت دلار بعد از انتخابات آمریکا روند تغییراتی داشته است. قیمت دلار  تاثیر مستقیم بر اقتصاد و گرونی اجناس در بازار دارد.

در بازار طلا و دلار قیمت‌ها نسبت به روز گذشته پایین آمد و بازار سکه هم شاهد ثبات قیمت‌هاست.

قیمت دلار در بازار آزاد امروز

دلار در بازار آزاد، امروز به ۲۵۲۵۰ (بیست و پنج هزار و دویست و پنجاه ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۳۹ درصدی داشته است.

قیمت دلار در بازار متشکل امروز

همچنین قیمت دلار در بازار متشکل با افزایش ۰.۴۴ درصدی نسبت به روز قبل ، ۲۴۵۳۷ (بیست و چهار هزار و پانصد و سی و هفت ) تومان معامله شد.

 

آخرین قیمت دلار کانادا

همچنین دلار کانادا با کاهش ۰.۲۶ درصدی نسبت به روز قبل ، ۲۰۰۴۱ (بیست هزار و چهل و یک ) تومان معامله شد.

قیمت دلار استرالیا امروز

دلار استرالیا، امروز به ۱۹۹۹۰ (نوزده هزار و نهصد و نود ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۳ درصدی داشته است.

شناسایی عوامل نزولی در قیمت دلار

شرایط برجامی همچنان در هاله‌ای از ابهام است و چندان تحول مثبتی در مسیر احیای توافق نیفتاده است. البته احتمال حل اختلافات طرفین این توافق هم هست و به همین خاطر افراد با اطمینان به خرید ارز نمی‌پردازند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد وعده‌های ارزپاشی رئیس‌جمهور موجب احتیاط خریداران شده است. روحانی که قبلا وعده دلار ۱۵ هزار تومانی را داده بود، بار دیگر گفته است که در صورت آزادسازی منابع ارزی در کره و عراق، نرخ دلار را به قیمت واقعی آن نزدیک می‌کنند.

در همین حال خبرها حاکی از آن است که احتمال تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام چندان هم کم نیست. برخی منابع اطلاع داده‌اند که تیم ۵ نفره دولت دفاع خوبی در این مجمع داشته است و با توضیح آنکه در صورت عدم پذیرش لوایح، حداقل ۲۰ درصد از هزینه‌های کل کشور افزایش می‌یابد، به نظر ممکن است نظر برخی از اعضای مجمع جلب شود. باهنر، یکی از اعضای مجمع هم گفته است به احتمال زیاد لوایح تصویب شوند. از سوی دیگر مجلس هم در تلاش است بار دیگر این لایحه‌ها را بررسی کند.

قیمت دلار

اگر آمریکا به برجام بازگردد و تحریم‌ها کاهش یابند، پذیرفتن این لوایح می‌تواند در انتقالات ارزی با خارج از کشور تعیین‌کننده و حتی ضروری باشد. از این رو دسترسی به منابع ارزی راحت‌تر خواهد شد.

از سوی دیگر گفته می‌شود در اینصورت هزینه‌های دولت هم کاهش خواهد یافت. چراکه هم‌اکنون ایران برای هر تراکنش بین‌المللی بین ۸ تا ۱۴ درصد از مبلغ حواله را با عنوان کارمزد به واسطه‌ها و دلالان پرداخت می‌کند.

به طور تاریخی نیز معمولا این بازار واکنش مثبتی به رد این لوایح یا بازگشت به لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی نداشته است.

قیمت دلار/یک ریسک صعودی باقی است

دیروز جلسه شورای حکام پیام ویژه‌ای برای بازار ارز نداشت، اما به نظر هنوز داستان آن ادامه دارد. چراکه بنا به گفته برخی رسانه‌ها، تروئیکای اروپایی (سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان) پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی را به شورای حکام ارائه دادند. قطعنامه‌ای که اگر تصویب شود احتمالا با واکنش جدی مقامات کشور مواجه شود.

افزایش قیمت دلار

این روزها بازار ارز در انتظار آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده کشور در کشورهایی چون کره جنوبی، عراق، عمان و... است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با تحقق این امر و افزایش عرضه ارز در بازار، قیمت دلار می‌تواند برای مدتی به ۱۵ هزار تومان یا کمتر از آن هم برسد.

بازار ارزی که مدتی درگیر نوسانات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، طی بازده کوتاهی پس از انتخاب بایدن و کاهش انتظارات تورمی با روند نزولی مواجه شد و دلار به کانال ۲۰ هزار تومان بازگشت اما طولی نکشید که این بازار به انتظار نتیجه روابط خارجی کشورمان با آمریکا نشست. در این مدت، مجدد نوسانات در این بازار شدت  گرفت و روند افزایشی قیمت دلار آغاز شد. 

قیمت دلار

زمانی که بازار ارز متاثر از انتخاب بایدن و کاهش انتظارات تورمی در پی آن کمی به آرامش رسیده بود، اقتصاددانان تنها عامل تثبیت این آرامش را تزریق ارز به بازار می‌دانستند که آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده از نظر آن‌ها بهترین گزینه‌ها بود.

در این زمینه، میثم هاشم خانی- یک کارشناس اقتصادی معتقد است که قیمت تعادلی برای دلار معادل ۲۱ هزار تومان در اسفند سالجاری است و این رقم می‌تواند به زیر ۱۲ هزار تومان هم برسد که تنها با تزریق تمام منابع ارزی به بازار ارز عملیاتی می‌شود. 

وی می‌گوید: اگر دلار در هر صورت به کمتر از ۱۵ هزار تومان برسد، در خوش بینانه‌ترین حالت این قیمت حداکثر دو تا سه ماه می‌تواند حفظ شود و  بعد از آن به سمت قیمت تعادلی که در بالا ذکر شد، جهش پیدا می‌کند.  

از سوی دیگر، رئیس کل بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود که نرخ ارز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی خود حرکت خواهد کرد و  رئیس جمهوری نیز مطرح کرده بود که با آزادسازی منابع ایران از کشورهایی همچون کره جنوبی و عراق، قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید. 

حال این روزها اخبار خوش و امیدوارکننده‌ای از آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده منتشر  می‌شود به گونه‌ای که نتیجه دیدار سفیر کره جنوبی با همتی بیانگر این است که معادل ۱ میلیارد دلار از ۷ میلیارد دلار منابع ارزی کشورمان در کره جنوبی  قرار است به صورت نقدی به حساب بانک‌های ایرانی واریز شود.

همچنین رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که وضعیت بازار ارز خوب می‌شود و برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده مذاکرات خوبی با عمان، کره جنوبی و ژاپن شروع شده است.

علاوه براین، روز گذشته آمریکا نیز با آزادسازی بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ایران موافقت کرد که بنابراین، آزادسازی این منابع قطعی شده است و طبق گفته تحلیلگران اقتصادی می‌توان با تحقق این امر در انتظار شروع کاهش قیمت‌ها در بازار ارز باشیم. از آنجا که اقتصاد کشورمان متکی بر دلار است، روند کاهش قیمت در بازار ارز بر سایر بازارها هم تاثیر می‌گذارد.

البته لازم به ذکر است که بازار ارز یکی از بازارهایی است که بیش از سایر بازارها از مسائل سیاسی، روابط بین المللی چون برجام تاثیر می‌پذیرد و در این روزها که موضوع برجام نقل محافل شده است، چگونگی آینده روابط ایران و آمریکا و برجام از جمله مسائل مهی است که در نوسانات و تحولات این بازار هم نقش دارد.

قیمت دلار ثابت ماند!

دلار طی چهار روز کاری هزار و ۷۰۰ تومان افزایش نرخ را به ثبت رساند، در نتیجه طبیعی بود که برخی از معامله‌گران، اقدام به سودگیری کنند. در واقع کسانی که در روزهای قبل اقدام به خرید کرده بودند، روز یکشنبه سعی کردند از این ارزهای خریداری شده کمی کسب سود کنند. عده دیگری از معامله‌گران عنوان می‌کردند که افزایش فعالیت خالی‌فروشان ارزی زمینه‌ساز تغییر مسیر دلار شد. خالی‌فروشان کسانی هستند که دلاری ندارند، ولی سعی می‌کنند از انتظارات کاهشی خود کسب سود کنند.

با وجود اثرگذاری خالی‌فروشی‌ها و سودگیری معامله‌گران، عده‌ای از تحلیلگران بازار باور داشتند، تعطیلات سال نوی چینی سمت تقاضا در بازار را نسبت به هفته گذشته تضعیف کرده است. چین بزرگ‌ترین شریک اقتصادی ایران است و کاهش تقاضای مبادلات حواله‌ای با این کشور، می‌تواند منجر به کاهش فشار تقاضا شود. عده‌ای از معامله‌گران حتی باور دارند، رشدهای سنگین دلار در هفته گذشته تحت تاثیر تعطیلات چینی قرار داشت. در واقع از نگاه آنها بازیگران تجاری به دلیل تعطیلات چینی، ناچار شدند تقاضای خود را جلو بیندازند و همین مسئله نرخ دلار را تحریک بیشتری کرد.

نوزدهم بهمن ارزش دلار در بازار داخلی در محدوده ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان قرار داشت، ولی تا قبل از تعطیلات چینی، اسکناس امریکایی توانست تا محدوده ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومانی رشد کند. روز شنبه، معامله‌گران با تحرکات خود توانستند نرخ را به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی ببرند. با این حال از روز یکشنبه فضای بازار ارز آرام‌تر شد و دلار روز کم‌نوسانی را پشت سرگذاشت. نتیجه این روز کم‌نوسان، افت ۵۰ تومانی نرخ دلار بود. البته این میزان افت به اندازه‌ای نبود که خبر از تغییر انتظارات معامله‌گران بدهد. تحلیلگران فنی اعتقاد دارند، زمانی می‌توان از ورود موج نزولی به بازار سخن گفت که نرخ این ارز به زیر ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان برگردد.

قیمت دلار با توجه به کاهش احتمالی تقاضای حواله‌ای به واسطه تعطیلات چینی، دلار تحت تاثیر عوامل دیگری می‌تواند راه صعود را ادامه دهد. یکی از عوامل خنثی‌کننده، اثر کاهشی تعطیلات چینی، تغییر فاز انتظاری برجامی معامله‌گران است. شمار زیادی از فعالان باور دارند، کاهش انتطار لغو تحریم‌ها توسط امریکا، یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز رشد نرخ در بازار بوده است. تعطیلات چینی از روز جمعه آغاز شده است و تا انتهای هفته جاری ادامه خواهد یافت. در این فاصله معامله‌گران کار دشواری برای نگه داشتن دلار در کانال ۲۶ هزار تومانی خواهند داشت. با این حال‌ عده‌ای از فعالان از بازگشت صف‌های خرید به بازار خبر می‌دهند. از نگاه آنها در صورت ادامه این فشار نرخ دلار حتی با وجود کاهش تقاضای حواله‌ای می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

قیمت دلار در سایه تردید بازار ارز

قیمت دلار

به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، فضای نااطمینانی همچنان در معاملات وجود دارد. آنها باور دارند، بازار وابسته به اخبار است و در صورتی که ایران و امریکا سیگنالی از مذاکره احتمالی بدهند، بازار به سرعت راه افزایشی رفته را بازخواهد گشت. مبهم بودن اتفاقات سیاسی آتی باعث شده است که برخی از معامله‌گران تمایلی به خرید و فروش دلار نداشته باشند. وجود سایه مذاکرات بر بازار، تقاضای هیجانی را عقب می‌راند ولی هر چقدر زمان طولانی‌تری سپری شود و گشایشی در اقتصاد صورت نگیرد، تقاضای خاموش نیز فعال خواهد شد.

تحلیل فنی رفتار قیمت دلار

به گفته فعالان، مرز ۲۶ هزار تومانی برای بازار اهمیت زیادی دارد؛ از نگاه، تحلیلگران فنی هر چقدر دلار بالای مرز ۲۶ هزار تومانی باقی بماند، احتمال ورود موج جدید خریداران به بازار بیشتر خواهد شد. یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می‌کرد در صورتی که اسکناس امریکایی از محدوده ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کند، ظرفیت صعود تا سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را خواهد داشت. در کنار این رفتار حواله درهم نیز برای بازیگران ارزی اهمیت زیادی دارد. در صورتی که حواله درهم بالای ۷ هزار و ۱۰۰ تومان باقی بماند، می‌تواند نرخ دلار را بالای مرز ۲۶ هزار تومانی نگه دارد. به گفته تحلیلگران فنی، دلار زمانی در فاز نزولی قرار خواهد گرفت که محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان را از دست بدهد. در مورد درهم نیز به نظر می‌رسد مرز ۷ هزار تومانی اهمیت حیاتی دارد. نزول درهم به زیر ۷ هزار تومان می‌تواند زمینه‌ساز سقوط دلار تا ۲۵ هزار و ۵۰۰تومان شود.

واکنش سکه به افت  قیمت دلار

قیمت دلار

سکه امامی دیروز در واکنش به منفی شدن روند دلار، در مسیر کاهشی قرار گرفت. ساعت ۳ بعدازظهر روز یکشنبه، سکه با نرخ ۱۱ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان به فروش می‌رفت که ۱۰هزار تومان کمتر از روز شنبه بود. سکه در تاریخ ۱۶ بهمن ماه در محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قرار داشت و طی ۱۰ روز توانست بالای یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش نرخ را به ثبت برساند. روز یکشنبه برخی از معامله‌گران از خریدهای خود سودگیری کردند. در کنار این حباب قیمتی سکه به اندازه‌ای زیاد است که بدون کمک اونس طلا و دلار دشوار است که یک تنه راه افزایشی را طی کند.

با وجود تمام این دشواری‌ها گفته می‌شد که سکه پس از ساعت چهار بعدازظهر دیروز خود را در معاملات غیررسمی به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی رساند. سکه در صورتی که بالای مرز ۱۲میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تثبیت شود، می‌تواند خریداران تازه‌ای برای ورود به بازار خود ترغیب کند. به نظر می‌رسد، تقاضای احتیاطی در هفته جاری تا حدی سعی کند که اثر کاهشی تعطیلات چینی را کاهش دهد. دلار هم گفته می‌شد که پس از ساعت چهار بعدازظهر کمی صعودی شد. ممکن است تقاضا پس از استراحت یک‌روزه در روز دوشنبه بار دیگر فعال‌تر شود. بیشتر فعالان باور دارند بازار تا سوم اسفندماه آبستن اتفاقات زیادی خواهد بود.

 دلال های دلار که بعد از رفتن ترامپ و آمدن بایدن با سقوط پی در پی دلار مواجه شده اند حال و روز خوشی ندارند.

قیمت دلار امروز15 اسفند 99

عنوان قیمت(ریال) تغییر روز قبل
دلار ۲۴۷,۵۵۰ ۰.۲% ۲۴۷,۰۵۰
یورو ۲۹۶,۱۰۰ ۰.۵۷% ۲۹۷,۸۰۰
پوند انگلیس ۳۵۷,۹۳۰ ۰.۴۷% ۳۵۶,۲۷۰
درهم امارات ۷۰,۲۰۰ ۰.۳۹% ۶۹,۹۳۰
لیر ترکیه ۳۵,۲۰۰ ۲.۹۲% ۳۴,۲۰۰
فرانک سوییس ۲۸۳,۷۰۰ ۰.۱۸% ۲۸۴,۲۰۰
یوان چین ۳۹,۶۰۰ ۰.۵۱% ۳۹,۴۰۰
دلار کانادا ۲۰۲,۳۵۰ ۰.۸۵% ۲۰۰,۶۵۰
دلار استرالیا ۲۰۰,۰۰۰ ۰.۹۶% ۱۹۸,۱۰۰
ریال عمان ۶۶۷,۲۰۰ ۰.۵۷% ۶۶۳,۴۰۰
کرون نروژ ۳۰,۱۰۰ ۱.۰۱% ۲۹,۸۰۰

قیمت دلار و ارز در صرافی ملی ایران

دلار هزار و ۲۵۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. اما امروز برای قیمت دلار چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

هواداران دلاری ترامپ که امید داشتند ماندن او در کاخ‌سفید منجر به ادامه فشار حداکثری شود، این روزها در حال عقب‌نشینی از بازار هستند و فروش‌های هیجانی آنها قیمت این ارز را در معرض فشار کاهشی شدید قرار داده است. این اتفاق درحالی رقم خورده است که در بازار نیمایی، همچنان دلار در نزدیکی مرز ۲۵هزار تومانی معامله شده است.

نرخ صعودی قیمت دلار 

قیمت دلار

برخی از تحلیلگران باور دارند تا زمانی‌که فاصله بین قیمت نیما و بازار آزاد وجود دارد، احتمال بازگشت قیمتی دلار منتفی نیست. با این حال، دسته دیگری از فعالان اعتقاد دارند که بازار نیما به مرور کاهشی خواهد شد و به بازار اسکناس خواهد رسید. از نگاه آنها، دوران افزایشی دلار به پایان رسیده است، چرا‌که دوران فشار حداکثری به پایان خود نزدیک می‌شود.

گروهی از معامله‌گران عنوان می‌کنند که در حال‌حاضر خوش‌بینی به بایدن و بازگشت بدون پیش‌شرط او به برجام، زمینه‌ساز نزول قیمت‌ها در بازار دلار شده است. بخشی از فعالان باور دارند، عرضه بازارساز نقش زیادی در افت قیمت‌ها نداشته است و بازار بیشتر تحت‌تاثیر جو روانی و فروش ارز افراد موسوم به خانگی‌ها در مسیر ریزش قرار گرفته است.

قیمت دلار امروز در بازار 

قیمت دلار

اگر انتظارات بازار طی روزهای آتی درباره بایدن دچار خدشه شود، احتمال برگشت دلار به نقاط بالا وجود دارد. این مساله موجب می‌شود که برخی از معامله‌گران به‌تدریج در زمینه فروش ارز احتیاط کنند. البته در صورتی‌که دلار این‌بار محدوده ۲۰هزار و ۸۰۰ تومانی را از دست بدهد، بار دیگر میزان فروش‌ها در بازار زیاد خواهد شد و این ارز برای ورود به زیر مرز ۲۰ هزار تومانی کمین خواهد کرد

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار