کد خبر : 2563 / /
/

قیمت دلار در صرافی ملی اعلام شد​.

رکود قیمت دلار برای چیست؟
پیش بینی دیگر از قیمت دلار
مقاومت دلار در مرز حساس
عوامل ماثر بر قیمت دلار
قیمت دلار در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۵۹ تومان و قیمت خرید ۲۳ هزار و ۵۸۲ تومان تعیین شده است.

قیمت فروش یورو ۲۸ هزار و ۷۸۳ تومان و قیمت خرید ۲۸ هزار و ۲۱۴ تومان اعلام شده است.

رکود قیمت دلار برای چیست؟

قیمت دلار

معامله گران ارزی به این سوال دو پاسخ متفاوت داده اند و هر کدام از این پاسخ ها صحیح تر باشد، جریان آینده نوسان دلار را تعیین خواهد کرد. دسته ای از معامله گران ارزی اعتقاد داشتند، دلار به دلیل هراس معامله گران از احتمال عرضه بازارساز در اواخر دولت دوازدهم، ظرفیت رشد به سوی سطوح بالاتر از۲۵ هزار تومان را از خود نشان نداده است.

این گروه اعتقاد دارند، بازارساز برای اینکه آمار خوب تری از خود برجا بگذارد، ممکن است بخشی از ارزهای ذخیره شده را روانه بازار کند و حتی قیمت دلار را به سوی ابتدای کانال ۲۰ هزار تومانی سوق دهد. چنین تصوری حتی در اواسط اردیبهشت ماه با شدت از سوی برخی مخالفین سیاسی مطرح شد. در واقع آن گروه عنوان می کردند که دولت به دلیل خواست های سیاسی اقدام به ارزپاشی کرده است. هم چنان گروهی در بازار اعتقاد دارند، خطر عرضه بازارساز حتی در مقطع کوتاهی در انتهای دولت دوازدهم وجود دارد.

پیش بینی دیگر از قیمت دلار

قیمت دلار

دسته دیگری از معامله گران باور دارند، دلیل عدم نوسانات سنگین قیمت دلار در هفته های اخیر هراس از احیای برجام بوده است. در واقع این گروه تصور می کردند، ممکن است قبل از روی کار آمدن دولت رییسی، توافقی بین ایران و طرف های غربی صورت بگیرد و این مساله منجر به کاهش انتظارات تورمی و افزایش فروش های ارزی شود.

اگر بیشتر دلیل عدم نوسان دلار در هفته های اخیر هراس از عرضه بازارساز قبل از پایان کار دولت دوازدهم باشد، روند کم تغییر دلار طبیعتا در روزهای آتی ادامه خواهد یافت. اما اگر امیدهای مذاکراتی، بازیگران ارزی را عقب رانده باشد، انتظار افزایش قیمت دلار طی روزهای آتی وجود دارد، چرا که آخرین اخبار حکایت از آن دارد که دور هفتم مذاکرات هسته ای تا آغازبه کار دولت بعد به تعویق افتاده است.

مقاومت دلار در مرز حساس

قیمت دلار

دلار آمریکا معاملات امروز را با افزایش ۱۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته و با قیمت ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان آغاز کرد. دلار آمریکا روز گذشته رقم‌هایی زیر ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان را به ثبت رسانده بود، اما در پایان معاملات روی این مرز ایستاد و نشان داد که به راحتی مرز ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان را از دست نخواهد داد. امروز اولین روز تعطیلی ۶ روزه تهران بود، اما معاملات محدودی در بازار آزاد دلار انجام شد. دلار آمریکا در معاملات امروز بالای مرز ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان نوسان داشت، اما از مرز ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان عبور نکرد.

قیمت طلای جهانی در معاملات روز گذشته به مرز ۱۸۲۰ دلار نزدیک شده بود، اما در اولین ساعات معاملات امروز روند نزولی را دنبال کرد و در حوالی ساعت ۱۳ عصر به وقت ایران در حوالی ۱۸۱۲ دلار قرار گرفت. سکه در شروع معاملات امروز به افزایش شب گذشته قیمت طلا واکنش نشان داد و قدری رشد کرد.

قیمت سکه در شروع معامات امروز ۵۰ هزار تومان از نرخ عصر روز گذشته بالاتر و روی ۱۰ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان قرار داشت. در حوالی ساعت ۱۳ عصر به وقت ایران قیمت سکه ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، قیمت دلار ۲۴ هزار و ۴۸۰ تومان و قیمت طلای جهانی ۱۸۱۳ دلار بود. با این حساب اندازه حباب سکه نزدیک به یک درصد به دست می‌آمد.

عوامل ماثر بر قیمت دلار

قیمت دلار

قیمت دلار در آخرین روز کاری قبل از تعطیلات چند روزه تهران در آستانه عقبگرد به کانال ۲۳ هزار تومان بود، حال با توجه به پایان تعطیلات و بازگشایی دوباره بازارها این سوال برای فعالان اقتصادی مطرح است که نرخ دلار و انواع ارز به کدام سو می‌رود؟

نرخ دلار از ابتدای سال ۱۴۰۰ با توجه به تحولات سیاست خارجی و افزایش امیدواری به موفقیت مذاکرات وین، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در سایر کشورها و کاهش سفته‌بازی در بازار ارز، قیمت انواع ارز روند کاهشی داشته است و در روزهای پایانی فروردین ماه نرخ دلار در صرافی بانکی حدود ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان و در اردیبهشت ماه ۲۳ هزار و ۳۶۹ تومان بود.

 در خرداد ماه بهای دلار به سوی کانال ۲۴ هزار تومان خیز برداشت و تقریبا از اواسط تیرماه تا کنون در کانال ۲۴ هزار تومان نوسان داشته است و گاهی به سوی نرخ ۲۵ هزار تومان خیز برمی‌دارد اما دوباره در میانه کانال ۲۴ هزار تومان ثابت می‌شود. در نهایت در ۲۸ تیرماه بهای دلار در صرافی بانکی به ۲۴ هزار و ۵۹ تومان رسید که حکایت از عقبگرد آن به قیمت ۲۳ هزار تومان است.

«محمود فراهانی» کارشناس اقتصادی درخصوص پیش بینی نرخ دلار در روزهای آتی گفت: همیشه سه شاخص ورودی دلار به کشور، مذاکرات برجام و هزینه‌های دولت عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت ارز است.

وی درباره تاثیر تحریم‌ها بر قیمت دلار اظهارداشت: هرگاه تحریم‌ها کم می‌شود ورود دلار بیشتر شده و هرگاه تحریم‌ها شدت یابد ورود دلار سخت‌تر می شود که خود موجب تحریک تقاضا خواهد شد و در نتیجه نرخ دلار افزایش می‌یابد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.