کد خبر : 51113 / /
/

سهام عدالت | سهام عدالت سود

واریز 10 میلیون سهام عدالت برای ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر | جاماندگان سهام عدالت بخوانند

اعطای سهام عدالت به جاماندگان تکلیف قانونی در بودجه سال گذشته بود، که به گفته وزیر اقتصاد قرار شد ابتدا موانع حقوقی برداشته شود و بعد سبد سهام برای نومشمولان به تصویب برسد.

واریز 10 میلیون سهام عدالت برای  ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر | جاماندگان سهام عدالت بخوانند

سهام عدالت | شرکت سپرده گذاری مرکزی هفته گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود در صورتی که شرکت‌های سرمایه پذیر در زمان مقرر سود مشمولان سهام عدالترا به حساب‌های این شرکت واریز نکنند، پرداخت مرحله دوم سود به صورت کامل انجام نخواهد شد.سود سهام عدالت گونه‌ای یارانه است که بنابر نظر دولت نهم، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود . دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌است.آخرین اخبار درباره واریز سود سهام عدالت را در ادامه بخوانید.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان تکلیف قانونی در بودجه سال گذشته بود، که به گفته وزیر اقتصاد قرار شد ابتدا موانع حقوقی برداشته شود و بعد سبد سهام برای نومشمولان به تصویب برسد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، اعطای سهام عدالت به جاماندگان که در تبصره دوم قانون بودجه ۱۴۰۱ دستگاه‌ها موظف به اجرای آن شدند، اما به دلایلی اجرای آن به سال ۱۴۰۲ موکول شد تا این که در برنامه بودجه ۱۴۰۲ در ماده ن احکام مرتبط با خصوصی سازی و واگذاری سهام دولتی، دولت موظف شد از محل سهام متعلق به دولت یا شرکت‌های دولتی در بنگاه‌های قابل واگذاری قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی در سقف ردیف درآمدی ۳۱۰۵۰۰ نسبت به واگذاری سهام عدالت به کلیه جاماندگان مشمول دریافت این سهام، اقدام کند. اعطای سهام عدالت به جاماندگان که حتی بند ج سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به واگذاری سهام به طبقات مختلف مردم اشاره دارد.

جاماندگان سهام عدالت شناسایی شدند

جاماندگان سهام عدالتی که شناسایی آنها هم در سال ۱۴۰۲ انجام شده و احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص آن گفته بود: نو مشمولان سهام عدالت شناسایی شدند و ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد تأیید قرار گرفتند.

اما چرا علی‌رغم تاکیدات قانونی همچنان اعطای سهام عدالت به جاماندگان اجرایی نشده است؟ موضوعی که روزهای آخر اسفندماه سال گذشته احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در رابطه با آن مطرح کرده بود: با توجه به این که در مورد مبنای حقوقی سبد سهامی که باید به نومشمولان واگذار شود اختلافات حقوقی وجود داشت بنا شد ابتدا موانع حقوقی برداشته شود و بعد سبد سهام برای نومشمولان به تصویب برسد.

بلاتکلیفی اعطای سهام عدالت به جاماندگان که صفری زاده یکی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: من سرپرست یک خانواده ۴ نفره با دهک سه و راننده هستم، اما سهام عدالت ندارم بسیاری از بستگان با شرایطی به مراتب بهتر از سهام عدالت و سود آن استفاده می‌کنند این درست نیست که من و خانواده‌ام از این حق قانونی محروم بمانیم.

مرادی دیگر مخاطب باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اگر نام این سهام عدالت است باید به عدالت تخصیص یابد حال به هر دلیلی گروهی جاماندند چرا باید قانون به درستی اجرا نشود انتظار این است که به این موضوع توجه بیشتری شود.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان که علی‌رغم تاکیدات قانونی اما همچنان سهامداران چشم انتظار تعیین تکلیف آن هستند تا سرانجام این تکلیف قانونی به اجرا برسد!

هیچگونه ثبت نام سهام عدالتی در حال حاضر وجود ندارد

در ادامه هم مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال حاضر هیچگونه ثبت نامی برای سهام عدالت وجود ندارد و اعطای سهام عدالت به جاماندگان منوط به این مورد است که هیأت دولت منابعی را برای توزیع سهام اختصاص دهد.

در ادامه این مقام مسئول اظهار کرد: بر همین اساس هرگونه لینک، تماس، پیامکی و... مبنی بر ثبت نام سهام عدالت جاماندگان کلاهبرداری خواهد بود و امیدواریم که افراد به این نکات توجه کافی را داشته باشند تا فریب نخوردند.

حاجی وند در ادامه هم بیان کرد: بنابر این مردم حتما باید اخبار مربوط به حوزه سهام عدالت را از از رادیو و تلویزیون و رسانه‌های رسمی پیگیری کنند تا خدایی نکرده در این حوزه دچار چالش نشوند.

 با ورود به سال جدید حالا جاماندگان سهام عدالت منتظر رفع موانع حقوقی و رسیدن اعطای سهام عدالت به ایستگاه‌ پایانی خود پس از سال‌ها وقفه، علی‌رغم تاکیدات قانونی هستند باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر اعطای سهام عدالت به جاماندگان خواهد بود.

در حالی که انتظار می‌رفت تا پایان سال ۱۴۰۲، سهام عدالت به جاماندگان، به ویژه افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی، تعلق بگیرد، این اتفاق هنوز رخ نداده است.

طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، دولت موظف بود تا برای ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جاماندگان سهام عدالت ، با اولویت افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی، سهام عدالت در نظر بگیرد.

تاکنون، حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جاماندگان سهام عدالت شناسایی شده‌اند و یک بسته از سبد سهام و دارایی‌های دولت برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

اما به گفته وزیر اقتصاد، برخی از سهام‌های این بسته، مشکلاتی داشته و یا به دلیل نیاز به مدیریت متمرکز، فعلاً به صورت سهام عدالت واگذار نمی‌شوند.

به همین دلیل، واگذاری سهام عدالت به جاماندگان به طول انجامیده و تا پایان سال ۱۴۰۲ به طور کامل انجام نشده است.

حال، با توجه به تأخیر در ابلاغ کامل قانون بودجه ۱۴۰۳، باید منتظر ماند و دید که در نهایت چه تدبیری برای سهام عدالت جاماندگان در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر اقتصاد وعده داده است که متناسب با مصوبه مجلس شورای اسلامی، در سال ۱۴۰۳ برای سهام عدالت جاماندگان تدابیر لازم اندیشیده شود.

نومشمولان سهام عدالت همانگونه که مطلع هستید طبق قانون بودجه‌ی سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ دولت باید برای این‌ها تدبیری می‌اندیشید با اولویت به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، کمیته‌ی امداد، بهزیستی یا سایر گروه‌های ضعیفی که زیر دهک سوم، دهک یک، دو و سه قرار دارند، شناسایی تمام این نومشمولان صورت گرفت، حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بودند که تحت پوشش نهادهای حمایتی بودند، اما هنوز سهام عدالت نداشتند به تناسب آنها یک بسته از سبد سهام و دارایی‌های دولت فراهم شده بود که آن بسته‌ی سبد و سهام وقتی در هیئت وزیران مطرح شد.

امیدواریم هر چه سریعتر در سال ۱۴۰۳، شاهد واگذاری سهام عدالت به این افراد باشیم تا از مزایای آن بهره‌مند شوند./ دنیای اقتصاد

سهام عدالت

 واریز 900/000 سود سهام عدالت برای یارانه بگیران

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره سهام عدالت نو و مشمولان آن اظهار کرد که طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، اولویت اختصاص سهام عدالت به جاماندگان دهک‌های ۱ تا ۳ تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی است. در این راستا، حدود ۴.۷ میلیون نفر از افراد فاقد سهام عدالت در این دهک‌ها شناسایی شده‌اند و برای آنها یک بسته سبد عدالت در نظر گرفته شده است.

او گفت: سهام برخی شرکت‌های دولت در وثیقه بانک‌ها بود، لذا این کار تا پایان سال ۱۴۰۲ طول کشید، لایحه بودجه ۱۴۰۳ هم طبق آئین نامه داخلی مجلس دو نوبتی شد، منتظریم قانون بودجه امسال هرچه سریعتر ابلاغ شود. ما طبق این قانون در مورد سهام عدالت نو مشمولان اقدام کنیم.

در نهایت هم گره برگزاری مجامع سهام عدالت سال گذشته باز شد و اولین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ برای استان خراسان شمالی برگزار و بنابر اعلام سازمان بورس با حضور ۵۲.۱ درصد از سهامداران همراه شد دومین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت هم ۳ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار شد و در این مجمع نیز ۶۳.۲ درصد از سهامداران مشارکت داشتند.مجامع سهام عدالتی که مجید عشقی رئیس سازمان بورس در خصوص شکل برگزاری آن هم مطرح کرده بود: مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت هم حضوری و هم الکترونیکی و از طریق سامانه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خواهد بود، اما رای‌گیری کاملا الکترونیکی است.

در ادامه هم حمید رضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: طبق مصوبه شورای عالی بورس تا ابتدای شهریور سال ۱۴۰۳ کل مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید برگزار شود

اما اهمیت مشارکت و حضور سهامداران در مجامع سهام عدالت چیست؟ موضوعی که مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: امیدواریم سهامداران مشارکت خوبی را در این انتخاب داشته باشند چرا که انتخاب آن‌ها سبب می‌شود هیات مدیره خوب و قوی انتخاب شود که این موضوع می‌تواند بر سودآوری سهام آن‌ها اثرگذار باشد.

مهدی حاجی‌وند افزود: هر چقدر هیات مدیره کاربلدتر و توانمندتر باشد قطعا شرکت بهتر مدیریت می‌شود و با عملکرد مطلوب‌تر سودآوری سهامدار هم افزایش پیدا می‌کند. در کل مشارکت در تصمیم گیری از جمله مواردی است که افراد با حضور در انتخابات سهام عدالت می‌توانند در آن نقش داشته باشند.

همانطور که پیش‌تر اعلام شد بر اساس مصوبه شورای عالی بورس باید مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تا ابتدای شهریور امسال برگزار شود بر این اساس باید چراغ برگزاری مجامع سهام عدالت یکی پس از دیگری روشن شود در همین راستا هم، ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: شرکت سرمایه‌گذاری استانی گیلان سهامداران خود را برای ۱۶ فروردین جهت شرکت در مجمع دعوت کرده است بنا است استان خراسان جنوبی هم از سهامداران خود برای مجمع دعوت کند. نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تغییری نکرده و مشابه دو مجمع دیگر برگزار خواهد شد.

جعفری در پاسخ به این پرسش که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها تا شهریور ۱۴۰۳ به پایان خواهد رسید؟ می‌گوید: حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهیم و جلسات توجیهی را با استان‌ها برگزار کردیم جلسه توجیهی با حدود ۱۰ استان در سال ۱۴۰۲ داشتیم در نهایت حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهیم که در چارچوب مصوبه شورای عالی بورس مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزار شود.

در نهایت گفتنی است، مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالتی، برای سهامدارانی است که روش غیر مستقیم را برگزیده‌اند و بر اساس آمار اعلامی از سوی سازمان بورس در حال حاضر بالغ بر ۵۰ میلیون نفر، سهامدار سهام عدالت هستند که حدود ۲۰ میلیون نفر به صورت مستقیم و ۳۰ میلیون نفر به صورت غیر مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، سهام عدالت خود را مدیریت می‌کنند و حالا باید منتظر ماند و دید سرانجام برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در شهریورماه امسال به ایستگاه پایانی خود خواهد رسید؟

سهام عدالت

سهام عدالت از کجا آمد؟

سهام عدالت گونه‌ای یارانه است که بنابر نظر دولت نهم، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌است. بنابر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.

«آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت» در تاریخ ۹ بهمن ۸۴ و پس از اصلاح متن اولیه که خود در ۲۳ آبان ۸۴ مصوب هیئت وزیران شده بود، به تصویب این هیئت رسید. تصویب اساسنامه شرکت کارگزاری سهام عدالت در همین روز بر عزم راسخ دولت جدید در عملی ساختن این پروژه صحه گذاشت و سهام مزبور پیش از آغاز سال ۱۳۸۵ در چهار استان به تعدادی از مشمولان طرح اعطا شد. در مرحله اول واگذاری سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد و برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان طرح سهام عدالت داده شد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.