کد خبر : 49769 / /
/

یارانه نقدی | یارانه نقدی جدید | یارانه نقدی دولت

چرا یارانه نقدی برای این افراد واریز نشده ؟ | یارانه نقدی چه کسانی 30 بهمن واریز می شود ؟

روز چهارشنبه یارانه نقدی بهمن ماه ۱۴۰۲ برای برخی از افراد واریز و برای برخی دیگر واریز نشد. معاون وزیر رفاه به ابهامات در این زمینه پاسخ داده است.

چرا یارانه نقدی برای این افراد واریز نشده ؟ | یارانه نقدی چه کسانی 30 بهمن واریز می شود ؟

یارانه نقدی | سرپرستان خانوار جز دهک‌های اول تا سوم، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان یارانه نقدی به‌ازای هر نفر و سرپرستان خانوار جز دهک‌های چهارم تا نهم، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان یارانه نقدی به‌ازای هر نفر دریافت می کنند.مبلغ یارانه نقدی همیاری در طول سال‌ها تغییر کرده است و بسته به شرایط اقتصادی و تصمیمات دولت، ممکن است مقدار آن در هر دوره متفاوت باشد.در ادامه به آخرین خبر از یارانه نقدی می پردازیم.

بر اساس اعلام سازمان هدفمندی یارانه ها، نحوه پرداخت یارانه کمک معیشتی از بهمن ماه سال جاری دستخوش تغییراتی شده است؛ تغییراتی که بر اساس اعلام مراجع ذیربط، گفتنی با هدف نظم بخشی هر چه بیشتر به پرداخت یارانه‌ها و مستمری‌های موضوع قانون هدفمندسازی یارانه‌ها صورت گرفته است.

یارانه دهک اول تا سوم به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان ۲۵ هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود که یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۵۶ مربوط به بهمن ۱۴۰۲، چهارشنبه ۲۵ همین ماه واریز شد. واریزی یارانه سایر دهک‌ها ۳۰ بهمن انجام خواهد شد.

بنابر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یارانه مرحله ۱۵۶ بر اساس دهک‌بندی اعلام شده این وزارتخانه به حساب سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا سوم کل کشور واریز و از ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه قابل برداشت بوده است.

با این حال همچنان یارانه برخی سرپرستان خانوار  واریز نشده و همین موضوع این گروه از افراد را با ابهاماتی روبرو کرده است.

علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک گفت و گوی تلویزیونی به این ابهامات پاسخ داده که در ادامه مشاهده می‌کنید.

بنابر اعلام سازمان هدفمندی، یارانه دهک های اول تا سوم مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر است که به حساب سرپرست خانوار واریز شد. همچنین مابقی دهک های مشمول دریافت یارانه ۳۰ بهمن ماه منتظر واریز مبلغ یارانه باشند.

 یارانه معیشتی دهک یک تا سوم ۲۵ هرماه و سایر یارانه بگیران روز ۳۰ هرماه واریز خواهد شد. رقم کالا برگ از بهمن تا اردیبهشت سال آینده نیز ۱۲۰ هزارتومان به ۲۲۰ هزارتومان افزایش پیدا کرده است./اقتصادنیوز

یارانه نقدی

یارانه نقدی | 16 قلم کالا در طرح امنیت غذایی کودکان

معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: 16 قلم در نظر گرفته شده در قالب طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال شامل؛ برنج، پروتئین، میوه‌جات، سبزیجات و ... است.

وی با بیان اینکه یارانه در نظر گرفته شده زیر 5 سال هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود اظهار کرد: سرپرستان خانوار مکلف هستند که مبلغ اشاره شده را صرف خرید 16 قلم کالای مشخص شده کنند و در صورتی که به هر دلیلی این کار انجام نشود و با اقداماتی که توسط وزارت بهداشت در قالب صحت‌سنجی وزن کودک انجام می‌گیرد و چنانچه این اعتبار شارژ شده در این حوزه هزینه نشود دیگر مبلغی به حساب سرپرست خانوار در قالب طرح امنیت غذایی واریز نخواهد شد.

عسگریان ادامه داد: هموطنان می‌توانند با نصب اپلیکشن شما بر روی گوشی‌های خود اطلاعات کاملی از طرح‌های وزارت رفاه در حوزه‌های مختلف کسب و بسیاری از سئوالات آنها در این حوزه پاسخ داده می‌شود.

معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که آیا اعتبار شارژ شده در قالب طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال با گذشت یک ماه به حساب سرپرستان خانوار حذف می‌شود یا خیر گفت: در طرح کالابرگ چنانچه  مبلغی از 120 هزار تومان بسته تشویقی در قالب طرح اشاره شده بماند، پس از گذشت یک ماه این مبلغ حذف می شود اما در طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال خانواده‌ها دو ماه فرصت دارند تا از اعتبار اشاره شده استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال در دو نوبت تاکنون اجرا شده است تصریح کرد: ان‌شاءالله فردا (5 بهمن‌ماه) مرحله جدید طرح امنیت غذایی خواهد بود و مبالغ در نظر گرفته شده (600 هزار تا یک میلیون تومان) بر اساس دهک‌بندی یک تا 7 به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

عسگریان با تاکید مجدد بر اینکه خانواده‌ها نمی‌توانند اعتبار شارژ شده را در قالب طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال در بخش‌های دیگر هزینه کنند گفت: همانطور که گفته شد وزارت بهداشت هر 6 ماه یک بار صحت‌سنجی در خصوص رشد کودکان انجام می‌دهد و در صورتی که کودک به رشد مورد نظر نرسیده باشد و مشخص شود که خانواده اعتبار شارژ شده را در قالب طرح امنیت غذایی در بخش‌های دیگری هزینه می‌کند، خانواده را مورد سوال قرار می‌دهند و در صورتی که مجددا این کار ادامه داشته باشد یارانه و اعتبار تخصیص داده شده قطع خواهد شد.

معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در مرحله اول طرح امنیت غذایی از 145 هزار کودک معرفی شده از سوی وزارت بهداشت، 123 هزار و 500 کودک مشمول طرح امنیت غذایی قرار گرفتند و در مرحله دوم وزارت بهداشت 151 هزار کودک را برای طرح اشاره شده به وزارت رفاه معرفی کرد که در ادامه 130 هزار و 500 کودک مشمول دریافت یارانه طرح امنیت غذایی شدند و در مرحله سوم (فردا 5 بهمن) 153 هزار کودک از سوی وزارت بهداشت به وزارت رفاه معرفی شدند که بنا بر برنامه‌ریزی انجام شده 131 هزار و 830 کودک یارانه امنیت غذایی را دریافت خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی در تامین و واریز اعتبار و یارانه طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال وجود ندارد، گفت: کودکانی که توسط وزارت بهداشت معرفی می‌شوند پس از بررسی یارانه اشاره شده را دریافت می‌کنند و همانطور که گفته شد مبالغ در نظر گرفته شده به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

عسگریان در پاسخ به این سوال که چند درصد از خانوارها از طرح اشاره شده استقبال کرده‌اند گفت: بر اساس گزارش‌های واسطه 50 درصد از این طرح استقبال کرده‌اند.

معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار امیدواری کرد که در ماه‌های آتی تعداد استقبال خانواده‌ها از این طرح به بیش از 80 درصد برسد.

وی در پاسخ به این پرسش که خانواده‌ها چگونه می‌توانند از یارانه این طرح برخوردار شوند، گفت: این خانوارها می‌توانند به خانه‌های بهداشت مرکز بهداشتی در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها مراجعه کنند.

عسگریان درباره نحوه اطلاع‌رسانی در خصوص طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال، بیان کرد: بنا بر برنامه‌ریزی‌های انجام شده به زودی موشن‌ها و تیزرهایی توسط صدا و سیما در قالب این طرح منتشر خواهد شد همچنین تعداد پیامک‌ها برای خانواده‌های مشمول طرح نیز افزایش پیدا خواهد کرد. ضمن اینکه با اخذ کد ملی مادران توسط وزارت رفاه به آنها اطلاع داده خواهد شد تا در طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال استفاده کنند.

معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص درصد مصرف اقلام در طرح امنیت غذایی گفت: در این ارتباط برنج رتبه نخست، در ادامه روغن، گوشت سفید گوشت قرمز در رتبه‌های بعدی مصرف قرار دارند و پنیر نیز در طرح امنیت غذایی در رتبه هشتم مصرف قرار دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: در ماه گذشته (دی) درصد مصرف پنیر در قالب طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال افزایش یافته است.

عسگریان در خصوص استان‌های پیشگام، در طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال اظهار کرد: کرمان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان به عنوان استان‌های پیشگام در طرح قرار دارند و استان‌های ایلام، قم و البرز استان‌هایی هستند که کمترین استفاده از طرح امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال را داشته‌اند./تسنیم

یارانه نقدی

تغییرات در پرداخت یارانه نقدی

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۳ با اشاره به مصوبات اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، گفت: بر اساس مصوبه اعضای تلفیق سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت از ۴۰ درصد پیش بینی دولت به ۴۵ درصد افزایش یافت.

وی با اشاره به دیگر مصوبه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه ۳ درصد از محل فروش به مناطق نفت خیز و محروم اختصاص خواهد یافت، افزود: همچنین طبق مصوبه اعضا مقرر شد در سال آینده ۱۴.۵ درصد از محل فروش نفت به وزارت نفت جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه اختصاص یابد . همچنین سهم بودجه دولت از فروش نفت سی و هفت و نیم درصد تعیین شد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۳ با اشاره به مصوبه کمیسیون در رابطه با هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان منابع برای هدفمندی مصوب شد که برای پرداخت یارانه نقدی و معیشتی ، جبران قدرت خرید خانوار ناشی از افزایش قیمت‌ها، یارانه دارو ، نان و پرداخت مستمری به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی هزینه خواهد شد.

حاجی‌دلیگانی همچنین با اشاره به مصوبه اعضای تلفیق در موارد الحاقی به لایحه بودجه ، گفت: طبق مصوبه مقرر شد منابعی برای ساخت مسکن در کشور در نظر گرفته شود؛ لذا با تصویب کمیسیون تلفیق، بانک‌های دولتی اعم از بانک ملی، سپه، توسعه تعاون و مسکن باید تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه خود را افزایش دهند که این افزایش سرمایه صرفا برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن هزینه می شود.

وی درباره مصوبه اعضای کمیسیون تلفیق برای پرداخت بدهی پیمانکاران به دولت گفت: کمیسیون تلفیق با اختصاص  ۱۰ هزار میلیارد تومان برای ارائه اسناد تسویه جهت پرداخت بدهی پیمانکاران به دولت موافقت کرد.

نماینده شاهین‌شهر در مجلس اضافه کرد: همچنین با تصویب اعضای کمیسیون تلفیق، بخشودگی سود، دیرکرد و کارمزد و جریمه تسهیلات پرداختی کشاورزان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای سال آینده اعمال شود.

وی اظهار کرد: مصوبات کمیسیون تلفیق برای تبدیل شدن به قانون نیاز به موافقت نمایندگان در جلسه علنی و تایید شورای نگهبان دارد.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه کار کمیسیون تلفیق درباره جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ به اتمام رسیده ، گفت: لایحه این هفته در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی مجلس قرار می‌گیرد./تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.