کد خبر : 47841 / /
/

حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان همسان سازی | حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

واریزی 2/200/000 تومان افزایش حقوق برای بازنشستگان حداقل بگیر در مرحله اول متناسب سازی | جزییات مهم افزایش ۴۰ درصدی حقوق بازنشستگان در سال جدید | نحوه اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان چگونه است ؟

معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد در صورت تصویب برنامه هفتم برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان، در سال اول به ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

واریزی 2/200/000 تومان افزایش حقوق برای بازنشستگان حداقل بگیر در مرحله اول متناسب سازی | جزییات مهم افزایش ۴۰ درصدی حقوق بازنشستگان در سال جدید | نحوه اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان چگونه است ؟

حقوق بازنشستگان | در راستای ارائه ‌خدمات رفاهی به بازنشستگان دولت اقدام به واریز هدیه نقدی ۳ میلیونی در حساب حقوق بازنشستگانکرده است.یکی از عوامل مهم در تعیین حقوق بازنشستگان، سابقه کاری آنهاست. سال‌های کاری فرد در سازمان یا شرکتی که در آن کار می‌کرده است، به عنوان یک شاخص مهم برای محاسبه حقوق بازنشستگی استفاده می‌شود. در ایران، برای محاسبه حقوق بازنشستگان از یک فرمول استاندارد استفاده می‌شود که نرخی از حقوق ماهانه و سابقه کار را در نظر می‌گیرد.

معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد در صورت تصویب برنامه هفتم برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان، در سال اول به ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

رضا فیضی‌نژاد در این باره اظهار کرد: باتوجه به پیگیرهای انجام شده در برنامه هفتم توسعه، اگر موضوع متناسب‌سازی اجرا شود، حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری باید به صورت ۹۰ درصد شاغل همتراز پرداخت شود که ۴۰ درصد آن باید در سال اول اعمال شود.

وی ادامه داد: میزان ۹۰ درصد حقوق شاغل همتراز به گونه‌ای است که در سال اول ۴۰ درصد، در سال دوم ۷۰ درصد و در سال سوم برنامه ۱۰۰ درصد این ۹۰ درصد پرداخت خواهد شد.

معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری افزود: با تصویب برنامه هفتم توسعه و اجرای آن در سال ۱۴۰۳، برای اعمال متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و اعمال ۴۰ درصد شاغل همتراز در حقوق بازنشستگان طی سال اول به ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است. به عبارتی در سال ۱۴۰۳ علاوه بر بودجه جاری، فقط برای اجرای متناسب‌سازی به ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است که در مجموع پنج سال (برنامه هفتم توسعه)، مبلغی معادل بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار را شامل می‌شود./ایسنا

حقوق بازنشستگان

حساب حقوق بازنشستگان از امروز پر پول می شود

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: صندوق فولاد همسان سازی و متناسب سازی را با اتکا به منابع داخلی خود اجرا نمود و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای این منظور هزینه کرد.

سید حجت کاظمی در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه با ارائه تحلیل جامعی از وضعیت صندوق های بازنشستگی در کشور گفت: ما باید به سمت نظام لایه بندی رفاه اجتماعی حرکت کنیم و بر اساس اطلاعات دقیق  و به روز شده بانک اطلاعاتی رفاه ایرانیان از طریق آزمون وسع و پنجره واحد افراد را در لایه ها قرار دهیم.

وی عدم رشد سن و سابقه بازنشستگی همگام با دنیا در حالی که سن امید به زندگی به 77 سال رسیده یک چالش عمده نظام بازنشستگی کشور دانست و گفت: صندوق های بازنشستگی در کشورما نیازمند نظام تنظیم بخشی هستند تا در این نظام تنظیم بخشی کار کارشناسی توسط خبرگان انجام شده و بر اساس آن تصمیمات مدبرانه ای اتخاذ شود.

کاظمی با تشریح وضعیت صندوق بازنشستگی فولاد گفت: این صندوق حدود 4 هزار بیمه پرداز با سابقه حدود 27 الی 30 سال و حدود 86 هزار بازنشسته دارد و چون ورودی و بیمه پرداز جدید ندارد عملا صندوق بسته ای است و ضریب پشتیبان برای آن معنا ندارد که این موضوع یکی از اصلی ترین چالش های صندوق است.

وی افزود: با توجه به اجرای اصل 44 با خصوصی سازی صنایع فولادی نظیر ذوب آهن و فولاد خوزستان تعدیل هایی صورت گرفت که این نیروهای تعدیل شده مستمری بگیران صندوق شدند. ضمن اینکه با توجه به ماهیت سخت و زیان آور مشاغل بسیاری از بازنشستگان صندوق آنها با سنوات خدمتی کمتری بازنشسته شدند.

وی با اشاره به انتقال صندوق فولاد از وزارت صمت به وزارت کار در سال 91 طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در آن زمان دارایی های صندوق را به گونه ای نسنجیدند که بار تعهدات صندوق را پوشش دهد.

کاظمی گفت: بر اساس گزارش سازمان حسابرسی در سال 97 صندوق فولاد 54 هزار میلیارد تومان طلب دولت دارد که ارزش کنونی آن بر اساس محاسبات اکچوئری بالای 70 هزار میلیارد تومان است.

تا کنون دولت سه هزار میلیارد تومان بدهی خود را پرداخت کرده در حالی که اگر در سال 99 که اوج رونق بورس بود طلب صندوق فولاد پرداخت می شد صندوق می توانست با سرمایه گذاری های مولد و پربازده مشکلات خود را برطرف کند.

کاظمی سه عامل پایداری صندوق ها را ورودی، خروجی و سرمایه گذاری دانست و گفت صندوق فولاد چون ورودی ندارد تنها اتکایش باید به مدیریت دارایی ها باشد و خوشبختانه در این خصوص گام های اساسی برداشته ایم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: در سال جاری برای اولین بار بودجه صندوق فولاد از جدول 9 متفرقه بودجه کلان به جدول 7 ذیل اعتبارات وزارت کار انتقال یافت. ضمن اینکه بودجه امسال با رشد 71 درصدی از 5600 میلیارد تومان به 9800 میلیارد تومان افزایش یافت.

وی با اشاره به وجود 6 هزار بازنشسته صعب العلاج در صندوق فولاد که به دلیل مشاغل سخت در اعماق معادن دچار بیماری هستند گفت در سال جاری سرانه درمان بازنشستگان فولاد دو برابر و فرانشیز صفر شده و تعداد مراکز درمان طرف قرارداد گسترش یافته است. ه

کاظمی گفت همچنین با اختصاص یارانه سفر، در سال جاری حدود 15 هزار بازنشسته از این یارانه استفاده کرده اند. از سوی دیگر کارت های رفاهی حکمت را به بازنشستگان ارائه و برای آنان شارژ کرده ایم و به 10 هزار بازنشسته وام ضروری بدون ضامن پرداخت کرده ایم که این رقم تا پایان سال افزایش می یابد. مجموعه این عوامل موجب رضایتمندی بازنشستگان عزیز شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: در سال 99 که هیات وزیران اجرای همسان سازی را برای صندوق ها تصویب کرد یک نوع بی مهری به صندوق فولاد و برخی دیگر از صندوق ها صورت گرفت که این صندوق می بایست از محل منابع داخلی خود همسان سازی را اجرا کند و صندوق فولاد به رغم کسری منابع توانست این کار بزرگ را انجام داد و حدود 10 هزار میلیارد تومان را بابت اجرای همسان سازی و اصلاحیه آن از محل منابع داخلی خود هزینه نماید.

کاظمی گفت: این کار مهم در حالی انجام شد که صندوق فولاد در ماه حدود 1100 تا 1200 میلیارد تومان هزینه دارد که تنها 700 میلیارد تومان را از دولت دریافت می کند و مابقی آن کسری است که با مدیریت تامین نقدینگی آن را تامین می کنیم و با لطف خدای بزرگ حقوق ها را بدون حتی یک روز تاخیر پرداخت می کنیم در حالی که در سالهای گذشته حقوق این عزیزان برای دو یا سه ماه به تعویق می افتاد.

وی افزود: سه شرکت ما از زیان خارج شده است. شرکت دخانیات نیز چند ماه دیگر از زیان خارج می‌شود و برخی شرکت‌ها نیز در حال بورسی شدن هستند. تمرکز خود را بر مدیریت دارایی ها گذاشته ایم و با اجرای طرح های توسعه ای معدنی در شرکت های سنگ آهن و اسفندقه سودآوری آنها را افزایش خواهیم داد.

حقوق بازنشستگان

اطلاعیه سازمان تامین اجتماعی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت که در سال جاری ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ن گفت: در پیشنهادات دولت موضوعاتی مطرح شده و باید سهم مجلس نیز در این خصوص دیده شود تا بتوان تصمیم گیری کرد.

چندی پیش  نمایندگان مجلس با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در طول اجرای برنامه هفتم موافقت کردند. قرار است حقوق بازنشستگان به ۹۰درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همتراز برسد. برای عدالت در پرداخت حقوق بازنشستگان و نیز متناسب‌سازی حقوق آنها طبق هدف عنوان شده دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه هفتم اقدام لازم را به‌عمل آورد. این افزایش در سال اول معادل ۴۰درصد و در سال‌های بعد هرکدام ۳۰درصد خواهد بود.

حقوق بازنشستگان

تصویب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

آیین‌نامه اجرایی این بند به تصویب هیات وزیران می‌رسد. پیش از تصویب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، داوود منظور، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه اگرچه با افزایش حقوق بازنشستگان موافقت کرد، اما درعین حال از اختلاف میان دولت و مجلس برسر اجرا و ابهامات آن سخن گفت‌. او گفت: بهبود معیشت و متناسب‌سازی پرداختی بازنشستگان و شاغلان اتفاق نظر بین دولت و مجلس شورای اسلامی است، بنابراین دولت برهمین اساس در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ ضریب افزایش حقوق بازنشستگان را بالاتر از شاغلان تعیین کرده است. به گزارش «ایسنا»، وی با اشاره به مذاکرات کارشناسی در تلفیق برسر این موضوع گفت: اصل موضوع بر این است که مجلس و دولت در موضوع بهبود معیشت و متناسب‌سازی پرداختی بازنشستگان و شاغلان اتفاق نظر دارد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: از زمانی که موضوع همسان‌سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان به میان آمده هر تعهدی که به موجب قانون بر دوش ما گذشته است انجام داده ایم و معتقدیم منابع متناسب سازی باید خارج از صندوق تأمین شود اما به تعهدات خود در قبال بازنشستگان عمل خواهیم کرد.

میرهاشم موسوی شامگاه شنبه دوم دیماه ۱۴۰۲ در جریان بازدید از بیمارستان تامین‌اجتماعی شهید چمران ساوه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تادیه بدهی به سازمان تامین اجتماعی یکی از رویکردهای دولت سیزدهم است اظهار کرد: در دو سال گذشته بالغ بر ۱۷۰ هزار میلیارد تومان از  بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده و امسال نیز برای پرداخت ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت در قالب واگذاری سهام به این سازمان هدف‌گذاری شده است. بر این اساس طی ۲.۵ سال گذشته مبلغ تادیه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی مجموعا بالغ بر ۲۴۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به دریافت سهام های خوب در این مدت گفت: واگذاری سهام پتروشیمی شازند در قالب تصفیه بدهی یکی از اقدامات بوده است که موجب ایجاد ارزش افزوده و تعهدات بین النسلی خواهد شد و در حوزه سرمایه‌گذاری ها بازدهی خوبی برای سازمان خواهد داشت.

وی بیان کرد: احکامی هم در برنامه هفتم برای تادیه بدهی دولت پیش بینی شده است که امیدواریم در پنج ساله برنامه هفتم مسیر واگذاری ها و تادیه بدهی دولت بیش از پیش ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به سفر خود به ساوه نیز گفت: توسعه خدمات از برنامه های خدمت محور سازمان تامین اجتماعی است. خدمات مهم این سازمان شامل درمان رایگان که با حمایت دولت توسعه یافته است و در ساوه نیز در بخش های ویژه بیمارستان چمران با هزینه ای بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان خدمات توسعه ای انجام شده است. همچنین هزار متر مربع زمین با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان برای احداث انبار دارویی واگذار شده که مراحل احداث پایانی را طی می‌کند و با تجهیز انبار دارویی این ظرفیت به بیمارستان افزوده خواهد شد.

موسوی افزود: احداث درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی در مجاورت بیمارستان در زمینی به وسعت سه هزار و ۵۰۰ متر مربع در دستور کار است و با صرف اعتباری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد تومان به یک مرکز درمانی فوق تخصصی تبدیل خواهد شد که هم‌اکنون عملیات اجرایی آن پیشرفت ۳۰ درصدی دارد و قرار است تا آبان‌ماه سال آینده به بهره برداری برسد.

وی همچنین گفت: تجهیز بیمارستان تأمین اجتماعی شهید چمران ساوه در قالب برنامه سطح بندی انجام خواهد شد و هم اکنون بروزترین دستگاه رادیولوژی و سی تی اسکن دیجیتال در این مرکز درمانی مستقر شده و با بکارگیری نیروی متخصص کیفی ترین خدمات به مردم ارائه خواهد شد. تلاش خواهیم کرد تا این مرکز درمانی در قالب برنامه سطح بندی و آمایش سرزمینی از دستگاه MRI  هم برخوردار شود./اقتصاد آنلاین

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.