کد خبر : 47502 / /
/

همه چیز درباره وام فرزندآوری ۱۴۰۲ | کدام تسهیلات بانکی را بگیریم؟ + لینک ثبت نام

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سعی دارد با توجه به شرایط متقاضیان، انجام روند اخذ وام نوزادان ۱۴۰۲، هرچه بیشتر، تسهیل و تسریع نماید. به همین دلیل، بستری مجازی، به عنوان سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند، به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir، برای تسهیل انجام فرآیند ثبت نام متقاضیان، برای دریافت این وام، راه اندازی شده است.

همه چیز درباره وام فرزندآوری ۱۴۰۲ | کدام تسهیلات بانکی را بگیریم؟ + لینک ثبت نام

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سعی دارد با توجه به شرایط متقاضیان، انجام روند اخذ وام نوزادان ۱۴۰۲، هرچه بیشتر، تسهیل و تسریع نماید. به همین دلیل، بستری مجازی، به عنوان سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند، به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir، برای تسهیل انجام فرآیند ثبت نام متقاضیان، برای دریافت این وام، راه اندازی شده است.

وام 200 میلیونی مسکن فرزند سوم به چه کسانی تعلق می‌ گیرد؟

وام مسکن فرزند سوم ۱۴۰۲. تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن وامی حداکثر ۲۰۰ میلیون تومانی است که با کارمزد ۴ درصد سالانه و بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله برای خانواده‌های فاقد مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده یا می‌شوند، تعلق می‌گیرد. درواقع این وام هم شکل دیگری از وام مسکن و وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ محسوب می‌شود که سقف آن و شرایط دریافتش با وام‌های مسکن دیگر متفاوت است.

به گزارش اقتصاد آزاد بانک‌ها مکلف شده‌اند پس از اعتبارسنجی متقاضیان این تسهیلات برای تأمین ضامن، با وثیقه حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان طبقه اول درجه یک آن‌ها یا سایر دارایی‌های مالی یا فقط با دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن این تسهیلات را به متقاضی بدهند.

بانک‌های مسکن، کشاورزی، توسعه تعاون، صادرات، تجارت و پست بانک این وام را ارائه می‌دهند و می‌توانید پس از مطالعه شرایط و تهیه مدارک به یکی از شعبه‌های این بانک‌ها مراجعه کنید و درخواست بدهید.

شرط اول این است که تاریخ تولد فرزند سوم به بعد خانواده پس از ۱/۱/۱۳۹۹ باشد. علاوه بر این‌ خانواده نباید در زمان تقاضا مالک مسکن باشد یا تسهیلات فعال مسکن یا جعاله داشته باشد.

پس از ثبت تقاضای دریافت این وام، متقاضی اعتبارسنجی می‌شود و بر اساس رتبه اعتباری باید سفته یا ضامن ارائه دهد یا حساب یارانه یا سهام عدالت به‌عنوان وثیقه در نظر گرفته شود.

وام مسکن فرزند سوم به بالا برای خرید، اجاره یا ساخت مسکن تعلق می‌گیرد. اگر متقاضی وام را برای خرید خانه در نظر دارد، برای دریافت وام باید مبایعه‌نامه خرید ملک را به بانک ارائه کند و تسهیلات همزمان با انتقال سند رسمی به متقاضی اعطا می‌شود. تسهیلات ساخت مسکن به شرط ارائه پروانه ساخت معتبر و ارائه اسناد مالکیت پرداخت می‌شود، اگر تسهیلات‌گیرنده خود مالک عرصه نباشد ارائه قرارداد مشارکت در ساخت الزامی است.

مستأجرانی که به‌دنبال وام ودیعه مسکن هستند هم باید اجاره‌نامه با کد رهگیری را به بانک ارائه کنند.

مدارک شناسایی یعنی اصل و کپی کارت ملی هوشمند والدین، اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه والدین و فرزند سوم به بعد، اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه ضامن در صورتی که پس از اعتبارسنجی برای متقاضی داشتن ضامن تعیین شده باشد، از مدارک اصلی دریافت این وام است.

اگر این شرایط را دارید می‌توانید با در دست داشتن مدارک به بانک‌های عامل که پیش از این معرفی کردیم مراجعه کنید و درخواست تسهیلات بدهید، سپس بانک با ملاحظه اصل شناسنامه والدین و فرزند متولد و در صورت لزوم استعلام از سامانه‌های ثبت احوال شرایط را بررسی می‌کند. موضوع دیگری که بانک آن را بررسی می‌کند، استعلام مالکیت است که از طریق سامانه جامع طرح‌های حمایتی وزارت راه و شهرسازی انجام می‌شود.

وام فرزندآوری

وام مسکن فرزند سوم

شرایط جدید دریافت وام مسکن فرزند سوم با حذف یکی از سختگیری‌های بانک مرکزی ابلاغ شد.

تا امروز کسی که سابقه استفاده از امکانات یا زمین دولتی را در بخش مسکن داشته، جزو متقاضیان واجد شرایط تسهیلات مسکن فرزند سوم قرار نمی‌گرفت که حالا با ابلاغیه جدید بانک مرکزی این شرط حذف شده است.

وام مسکن فرزند سوم که یک نوع تسهیلات قرض‌الحسنه است امسال به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و متقاضی آن با احتساب دوره بازپرداخت ۲۰ ساله، ماهی کمتر از یک میلیون قسط می‌دهد.

البته شرایط دریافت وام مسکن فرزند سوم هنوز به‌شکلی است که اگر متقاضی درحال حاضر تسهیلات تسویه‌نشده‌ای در بخش مسکن دارد یا ملکی به‌اسم آن ثبت شده، از جمع متقاضیان واجد شرایط خط می‌خورد.

شرایط جدید وام مسکن فرزند سوم

شرایط وام مسکن فرزند سوم تا الان به سه موضوع اصلی اشاره داشت. نکته اول این بود که از طریق سامانه جامع حمایتی وزارت راه و شهرسازی که اطلاعات آن در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد، مشخص می‌شود که متقاضی درحال حاضر ملکی به‌نام خودش دارد یا نه.

موضوع دوم هم این است که با استعلام از سامانه سمات بانک مرکزی مشخص می‌کنند که متقاضی درحال حاضر تسهیلات فعال دارد یا نه. شرط سوم به‌برخورداری متقاضی از امکانات دولتی، زمین، تسهیلات یارانه‌ای اختصاص داشت که با تصمیم بانک مرکزی این شرط حذف شده است.

مسئولان بانک مرکزی می‌گویند به‌خاطر اینکه ذات قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده بر فرزندآوری تأکید دارد، به این نتیجه رسیدیم که برای دریافت تسهیلات مسکن فرزند سوم این بند حذف شود و دستورالعمل جدید را روز چهارشنبه هفت تیر به بانک‌ها ابلاغ کردیم.

شرایط وام مسکن فرزند سوم البته به‌همین‌ها ختم نمی‌شود.

نکته یا بهتر است بگوییم شرط مهم بعدی این است که تاریخ تولد فرزند سوم یا فرزند‌های بعدی باید برای ۱/۱/۹۹ به‌بعد باشد. از طرفی وام مسکن فرزند سوم به‌شرطی داده می‌شود که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر یا فرزند از ۲.۵ بیشتر نباشد.

به‌زبان ساده اگر متقاضی ساکن استان‌هایی مثل سیستان‌وبلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، یا هرمزگان باشد، امکان دریافت وام مسکن فرزند سوم را ندارد، اما این تسهیلات برای متقاضیانی که در استان‌های دیگر سکونت دارند، بلامانع است.

وام مسکن فرزند سوم از محل سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی کشور تامین می‌شود. یعنی یکجور تسهیلات قرض‌الحسنه است و اساسا برای خرید، ساخت و حتی اجاره مسکن درنظر گرفته شده.

مستاجری که دنبال وام است باید اجاره‌نامه را به بانک ارائه بدهد. متقاضی خرید وام مسکن فرزند سوم باید مبایعه‌نامه را به بانک ببرد و تسهیلات مسکن فرزند سوم برای متقاضیان ساخت مسکن به شرط ارائه پروانه ساخت معتبر و ارائه اسناد مالکیت پرداخت می‌شود.

اقساط وام مسکن فرزند سوم

اقساط وام مسکن فرزند سوم با کارمزد چهاردرصد محاسبه می‌شود. متقاضی باید ظرف حداکثر ۲۰ ماه برای پرداخت اقساط آن اقدام کند و مثل بقیه تسهیلات قرض‌الحسنه سودی ندارد.

اقساط وام مسکن فرزند سوم را می‌شود در مدت کمتری به بانک برگرداند، اما اگر متقاضی همان سقف ۲۰ ساله یعنی ۲۴۰ ماهه را انتخاب کند، آنوقت باید ماهی ۹۰۹ هزار و ۹۱ تومان به‌عنوان قسط پرداخت کند.

اقساط وام مسکن فرزند سوم البته در ماه‌های ابتدایی هر سال با سایر ماه‌ها متفاوت است که می‌توانیم این ماه‌ها را ماه‌های استثنایی بدانیم. به‌عنوان مثال اقساط وام مسکن فرزند سوم در ماه اول ۸۰۰ هزار تومان است. در ماه سیزدهم یعنی ماه اول سال دوم اقساط وام مسکن فرزند سوم به ۷۶۰ هزار تومان تقلیل پیدا می‌کند و این روند ادامه دارد و در ماه ۲۲۹ یعنی اولین ماه از سال بیستم به رقم ناچیز ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد.

اقساط وام مسکن فرزند سوم به‌این ترتیب نهایتا بعد از ۲۰ سال به ۲۸۴ میلیون تومان می‌رسد و اینطوری متقاضی وام بعد از ۲۰ سال دقیقا ۸۴ میلیون تومان به‌عنوان کارمزد برمی‌گرداند.

نحوه دریافت وام مسکن فرزند سوم

ثبت‌نام وام مسکن فرزند سوم با مارجعه حضوری متقاضی به بانک آغاز می‌شود. طبق دستورالعمل بانک مرکزی متقاضی وام مسکن فرزند سوم در قدم اول باید سراغ یکی از بانک‌های مسکن، کشاورزی، توسعه تعاون، صادرات، تجارت و پست بانک رود و دریافت وام مسکن فرزند سوم نیازمند به ثبت‌نام در هیچ سامانه‌ای نیست.

ثبت‌نام وام مسکن فرزند سوم در بانک‌ها نیازمند برخی اسناد هویتی است.

اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه والدین و اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه فرزند سوم به بعد، همه آن چیزی که ارائه آن موقع مراجعه به بانک الزامی است و اگر اعتبار متقاضی وام مسکن فرزند سوم کافی نباشد، داشتن سفته کفایت می‌کند.

از این جا به بعد پروسه پایش و راستی‌آزمایی بانک‌ها شروع می‌شود. آنطور که بانک مرکزی می‌گوید بانک‌ها متقاضیانی که تسهلات فعال یا ملکی به‌نام خود دارند، از بین متقاضیان حذف می‌شوند.

وام مسکن فرزند سوم

بانکها تا پایان آبان فقط ۱۵ درصد ظرفیت خود را وام مسکن فرزندسوم پرداخت کرده اند. طبق آمار بانک مرکزی پنج بانک تجارت، پست بانک، ملت ، مسکن و صادرات تا ۲۰ آبان هزار و ۱۰۰ فقره وام مسکن فرزند سوم پرداخت کرده اند که این آمار کمتر از ۱۵ درصد ظرفیت تعیین شده از سوی بانک مرکزی است.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.