کد خبر : 46800 / /
/

سهام عدالت | سهام عدالت جدید

هدیه یلدایی رئیس جمهور برای مردم | واریز 2 میلیون و 400 هزار تومان سود سهام عدالت + جزییات

تا پایان ماه جاری، اولین مرحله از سود سهام عدالت به حساب سهامداران واریز می‌شود و ورثه متوفیان نیز که اقدامات مربوط به ثبت نام را انجام داده‌اند سود می‌گیرند. اگرچه هنوز مبلغ دقیق سود سهام عدالت در سال جاری مشخص نشده اما رقم تقریبی آن برای افرادی که سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی دارند حدود ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

هدیه یلدایی رئیس جمهور برای مردم | واریز 2 میلیون و 400 هزار تومان سود سهام عدالت + جزییات

سهام عدالت |رییس اتاق تعاون ایران گفت: با مصوبه امروز شورای عالی بورس نیمی از سود سهام عدالتبرای دارندگان این سهام تا پایان آذر پرداخت می‌شود.مجید عشقی رئیس سازمان بورس در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سود سهام عدالت هنوز در شورای عالی بورس تصویب نشده و به محض اینکه سود سهام عدالت مشخص شود تصمیم‌گیری انجام می‌شود.آخرین اخبار سهام عدالت را در خبر آزاد بخوانید.

تا پایان ماه جاری، اولین مرحله از سود سهام عدالت به حساب سهامداران واریز می‌شود و ورثه متوفیان نیز که اقدامات مربوط به ثبت نام را انجام داده‌اند سود می‌گیرند. اگرچه هنوز مبلغ دقیق سود سهام عدالت در سال جاری مشخص نشده اما رقم تقریبی آن برای افرادی که سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی دارند حدود ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

هنوز سازمان بورس رقم دقیق سود سهام عدالت را اعلام نکرده است؛ چرا که هنوز برخی شرکت‌ها سود را محاسبه و اعلام نکرده‌اند. با این حال رییس سازمان بورس به تازگی بیان کرده کسانی که سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی دارند حدود ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. کسانی هم که سهام یک میلیون تومانی دارند حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دریافت خواهند. مجید عشقی البته تاکید کرد که این اعداد هنوز قطعی نیست و باید محاسبه شود.

درخصوص زمان واریز سهام نیز قرار است همانند سال گذشته عمل شود؛ مرحله اول اواخر آذر و مرحله دوم اواخر سال جاری و قبل از عید پرداخت می‌شود. رییس سازمان بورس اعلام کرده که مرحله اول تا پایان آذرماه و شب یلدا واریز خواهد شد.

یکی از مشکلات در زمان پرداخت سود سهام عدالت به عملکرد شرکتهای بورسی مربوط می‌شود که بعضا در محاسبه سود تاخیر دارند. امسال نیز حدود ۹ شرکت سود سهام را هنوز پرداخت نکرده‌اند. این در حالی است که این شرکتها سود افراد حقیقی را از طریق سامانه سجام پرداخت کرده‌اند اما در واریز سود سهام عدالت تعلل می‌کنند. مجید عشقی ـ رییس سازمان بورس درباره آنها گفته که اول خواهش می‌کنیم سود سهام عدالت را واریز کنند در غیر این صورت قوانین خاص خودمان را داریم.

سال گذشته سود سهام عدالت طی دو مرحله واریز شد. روند پرداخت مرحله اول از روز ۳۰ آذرماه ۱۴۰۱ آغاز و تا سوم دی ماه ادامه یافت. در مرحله نخست سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومان داشتند به ترتیب ۵۱۰، ۵۵۵ و ۶۰۰ هزار تومان و افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان سود علی‌الحساب دریافت کردند.

فرآیند پرداخت مرحله دوم نیز روز ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ انجام گرفت. در اسفندماه سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومان دارایی داشتند، به ترتیب ۶۱۳، ۶۶۷ و ۷۲۱ هزار تومان سود دریافت کردند. همچنین افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۳۵۶ هزار تومان سود به ایشان تعلق گرفت.

همچنین ورثه متوفیانی که بحث انتقال دارایی متوفیان را انجام داده‌اند در این مرحله سود را دریافت می‌کنند. درخواست سازمان بورس این است افرادی که می‌خواهند کار انتقال سهام عدالت را انجام دهند انتقال سهام متوفیان به ورثه را انجام دهند که تا پایان آذر ماه که سود پرداخت می‌شود به افراد جدید نیز پرداخت شود. از سال ۱۳۸۵ تا کنون بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مشمولان سهام عدالت فوت شده‌اند که سهام عدالت آنان تا کنون بلاتکلیف بود. اکنون ۵۰۰۰ نفر از ورثه برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان ثبت نام کرده‌اند و متقاضیان دارای سجام می‌توانند از طریق این درگاه نسبت به دریافت سهام عدالت خود اقدام کنند.

از طرف دیگر دولت قصد دارد فرآیند تعیین تکلیف سهامداران عدالت را آغاز کند. یکی از موضوعاتی که در دستور کار قرار دارد اجازه انتقال تدریجی دارایی شرکتهای استانی است که می‌تواند زمینه واگذاری سهام عدالت را البته به شکل تدریجی فراهم کند؛ موضوعی که حدود ۱۸ سال بلاتکلیف مانده است.

البته آنطور که مجید عشقی ـ رییس سازمان بورس - در نشست خبری روز گذشته خود اعلام کرده، فعلا برنامه‌ای برای بازگشایی و فروش سهام عدالت وجود ندارد.

به گفته او، فلسفه سهام عدالت نیز از ابتدا این نبود که مردم سهام را بفروشند و خارج شوند. فلسفه ماندگاری است که البته باید روش‌های تشویقی برای ماندگاری در سهام عدالت پیش‌بینی می‌شد که اقدام چندانی برای تشویق مردم در این زمینه صورت نگرفت. تلاش ما این است تا پایان مهلت برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی (شهریور سال آینده) همه این موارد تعیین تکلیف و حل شود./ایسنا

سهام عدالت

سود سهام عدالت امسال هم در دو مرحله واریز می شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از پرداخت دو مرحله ای سود سهام عدالت خبر داد و گفت: بعضی از شرکت‌ها هنوز سود سهام را پرداخت نکردند که موظف هستند در یکی دو روز آینده انجام دهند؛ در غیر این صورت اسامی آن‌ها منتشر خواهد شد.

بعد از ورود سهام عدالت در سال ۱۳۹۹ در بازار سرمایه، علل متعددی دست در دست هم دادند تا بازگشایی سهام به تاخیر بیفتد. به خصوص اینکه برای بازگشایی نمادهای معاملاتی یاد شده،‌ باید مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برگزار می شد و افزایش سرمایه این شرکتها اعمال و ثبت می گردید تا در نهایت، هیات مدیره شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی انتخاب و سپس معاملات این نمادها آزاد شود.

حالا مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از پایان راه و تعیین تکلیف سهام عدالت خبر داد و گفت: با ارائه مدل جدید و بررسی‌های همه جانبه آنها، توانستیم پیوند لازم را بین شرکت تعاونی شهرستانی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برقرار کنیم که ماحصل آن، برگزاری مجامع شرکت‌های ۳۰ استان تا شهریور ۱۴۰۳ خواهد بود؛ این در حالی است که عدم برگزاری مجمع، دلیل اصلی عدم بازگشایی سهام عدالت بوده است.

وی در خصوص زمان بازگشایی سهام عدالت ادامه داد: با توجه به اینکه تصمیم ۵۰ میلیون نفر و حتی ۲۰ درصد آنها به شدت روی بازار تاثیرگذار خواهند بود و فشار فروش بی سابقه‌ای را به بازار تحمیل می‌کنند، باید ساز و کارهای دقیقی برای چگونگی بازگشایی نمادها اتخاذ کنیم که هنوز در شورای عالی بورس هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است؛ البته همچون گذشته، سود سهام عدالت پرداخت خواهد شد.

عشقی در خصوص زمان واریز سود سهام عدالت خاطرنشان کرد: به دلیل برگزار نشدن همزمان شرکت های پرتفوی سهام عدالت، امسال نیز در دو مرحله سود سهام عدالت برای مشمولان واریز خواهد شد که یک مرحله واریز در آذرماه و بخش دوم هم اواخر سال پرداخت می شود.

وی افزود: البته بعضی از شرکت‌ها سود سهام را پرداخت نکردند که موظف هستند در یکی دو روز آینده انجام دهند؛ در غیر این صورت اسامی آن‌ها منتشر خواهد شد.

بخش دیگری از صحبت‌های رئیس سازمان بورس، به جاماندگان سهام عدالت تخصیص پیدا کرد. عشقی درباره این موضوع گفت: تخصیص سهام عدالت به ۳ گروه ایثارگران، بهزیستی و کمیته امداد در دستور کار دولت قرار گرفته و در حال برسی است؛ ضمن اینکه سهام عدالت جاماندگان در اختیار شورای عالی بورس نیست و سازمان خصوصی سازی باید دراین باره پاسخگو باشد.

علت تاخیر ۳ ساله از زبان رئیس سازمان بورس سهام عدالت

عشقی با بیان این که تصمیم برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از سال ۱۳۹۹ گرفته شد؛ اما به دلیل برخی ایرادها از جمله دولتی بودن اشخاص هیئت مدیره که هم با قانون تجارت و هم با روح سهام عدالت متناقص بود و همین امر باعث متوقف شدن مجامع شد، بیان کرد: انتخاب مدیران با این هدف که سهامداران حق مالکیت داشته باشند، از سال گذشته به صورت جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اما با ارائه مدل جدید سعی بر این شد تا تمام ایرادات مرتفع گردد.

وی افزود: براساس تصمیمات گرفته شده برای اینکه مشکلی در روند برگزاری مجامع شرکت های سرمایه‌گذاری استانی ایجاد نشود، در تمام سهامداران می‌توانند در این مجامع شرکت کنند؛ از طرفی می‌توانند به تعاونی شهرستانی خود نمایندگی داده و در آخر سهامداران در صورت عدم حضور سهامداران رای به شرکت تعاونی می‌رسد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: تنها  شرط آن مشارکتی حداقل ۲۰ درصدی سهامداران خود در مجمع خواهد بود. با این تفاسیر بعید به نظر می‌رسد تاخیری در برگزاری مجامع شاهد باشیم./اقتصاد آنلاین

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار