کد خبر : 46403 / /
/

یارانه معیشتی | یارانه معیشتی جدید

تصمیم دولت برای یارانه معیشتی ۵ دهک اول جامعه | یارانه معیشتی افراد کم درآمد و بازنشستگان چقدر می شود؟

نمایندگان مجلس، دولت را مکلف به تأمین سبد معیشتی از جمله گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، پنیر، روغن مایع و ماکارونی برای ۵ دهک اول جامعه کردند.

تصمیم دولت برای یارانه معیشتی ۵ دهک اول جامعه | یارانه معیشتی افراد کم درآمد و بازنشستگان چقدر می شود؟

یارانه معیشتی مددجویان هر ساله با پیشنهاد دولت و تصویب در مجلس شورای اسلامی افزایش می‌یابد.یارانه معیشتیواریز شد.یارانه معیشتی بیستم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود. یارانه معیشتی  7 دهک اول به شرط استفاده از کالابرگ افزایش خواهد یافت در ادامه به خبر جدید درباره یارانه معیشتی می پردازیم.

یارانه معیشتی

به گزارش تسنیم، در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه 28 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، بند الحاقی 3 به ماده 31 این لایحه با 167 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در صحن درباره تامین اقلام اساسی مردم از طریق کالابرگ الکترونیکی موافقت کردند.

محمدحسین فرهنگی در مخالفت با این بند الحاقی گفت: برداشت من از این بند این است که عبارت «پنج دهک» مانع دهک های بعدی می شود که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اخیراً هم آن را اعلام کرد که دارد با همین اقلام افراد را حمایت می کند، لذا اگر یک کلمه «حداقل» قبل از کلمه «پنج دهک» بیاید، ایراد آن رفع می شود، لذا بهتر است بگوییم «حداقل پنج دهک» تا بتوان دهک های 6 و 7 را نیز حمایت کرد.

محمد وحیدی در موافقت با این بند الحاقی گفت: موضوع مهمی که در این بند الحاقی آمده از موضوعاتی است که در زمان حذف ارز ترجیحی مورد توجه و هدفگذاری مجلس بود تا فرصت تغذیه سالم مردم به ویژه کودکان حفظ شود. در واقع با توزیع سبد غذایی در میان دهک های پایین جامعه از آنها حمایت کنیم، اما متاسفانه عدم توجه به این امر در آن زمان آسیب های بسیاری به تغذیه اقشار مختلف جامعه وارد کرد و حتی به تولید نیز آسیب رساند، لذا باید این موضوع در سبد معیشتی مردم در نظر گرفته شود تا شاهد آسیب به سلامت آنها به ویژه کودکان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نباشیم.

در ادامه نماینده دولت در رابطه با این بند الحاقی گفت: این بند الحاقی دو نکته مهم دارد؛ ابتدا اینکه گفته شده کالابرگ در میان مردم توزیع می شود، اما سوال این است که آیا این کالابرگ از محل همین یارانه های موجود توزیع خواهد شد یا از محل دیگری مانند افزایش قیمت حامل های انرژی است؟ یا یارانه های نقدی کنونی تبدیل به کالا می شوند؟ همچنین ما در بند (پ) ماده 31 چنین حکمی را با همین محتوا تصویب کردیم، بنابراین باید رابطه این حکم با بند (پ) ماده 31 مشخص شود و رابطه آن را با یارانه نقدی شفاف کنیم.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: از آنجا که هر دو این بندها در ماده 31 گنجانده شده اند، مکمل هم هستند که باید تنقیح شوند.

براساس بند الحاقی 3 ماده31 این لایحه؛ دولت مکلف است به منظور حمایت و حفظ قدرت خرید خانواده های کم برخوردار (پنج دهک اول) و بازنشستگان بر اساس آزمون وسع در سال های اجرای برنامه نسبت به تامین سبد معیشتی ماهانه شامل گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، پنیر، روغن مایع و ماکارونی به میزان معین از طریق واگذاری کالابرگ الکترونیک به گونه ای عمل نماید که سهم پرداختی خانواده های مذکور در طول سنوات برنامه حداکثر به میزان افزایش حقوق در قانون بودجه سنواتی افزایش یابد./ تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.