کد خبر : 42675 / /
/

قیمت سکه | قیمت سکه و طلا | قیمت سکه تمام بهار آزادی

کاهش ادامه دار قیمت طلا و سکه در بازار | قیمت سکه در بازار آزاد

قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و ۲۹۴ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت سکه طرح جدید ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شد.

کاهش ادامه دار قیمت طلا و سکه در بازار | قیمت سکه در بازار آزاد

 امروز یکشنبه ۲۹ مرداد تا لحظه تنظیم این خبر در بازار آزاد، قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و  ۲۹۴ هزار  و ۷۰۰ تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار  تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی  ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سکه یک‌ گرمی ۶ میلیون تومان تعیین شده است. 

محصول   نرخ (تومان)
سکه تمام طرح جدید   ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار
 سکه تمام طرح قدیم  ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار
 نیم سکه بهار آزادی  ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار
 ربع سکه بهار آزادی  ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار 
 سکه یک گرمی  ۶ میلیون
طلای ۱۸ عیار   ۲میلیون و ۲۹۴ هزار و ۷۰۰
انس طلا ۱۸۹۱
همشهری

یک فعال بازار طلا با اشاره به تخلیه ۳۰۰ هزار تومانی حباب سکه در هفته پیش روند کاهشی قیمت‌ها در بازار طلا را اثر آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی عنوان کرد.

بازار سکه و طلا همچنان بر مدار نوسان‌های پایین در حرکت است به طوری که کاهش‌های پی در پی انس جهانی یا آزادسازی منابع ارزی ایران هم باعث ایجاد شوک در این بازار نمی‌شود.

بررسی بازار طلا و سکه نشان می‌دهد در ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۶۸۸ تومان بود که این رقم در ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۲۹۳ هزار تومان کاهش پیدا کرده است یعنی حدود ۳۹۵ هزار تومان. سکه تمام نیز در این مدت از ۲۹ و ۸۰۰ هزار تومان به ۲۷ میلیون ۷۸۸ هزار تومان رسیده که کاهش ۲ میلیون تومانی را نشان می‌دهد که این رقام در طی ۵ ماه اخیر با فراز و نشیب‌های مختلفی داشت اما تقریبا در طی ۵ ماه اخیر بازار با شوک‌های قیمتی مواجه نشد.

ماه محرم شوک قیمتی بازار طلا را گرفت

محمدکشتی‌آرای کارشناس بازار طلا درباره آخرین وضعیت قیمت‌ها به اقتصاد آنلاین می‌گوید: هفته گذشته قیمت جهانی و فلزات دیگر سیر نزولی پیدا کرد و قیمت انس جهانی ۳۰ دلار کاهش یافت سیر صعودی قیمت ارز هم متوقف شد به همین دلیل قیمت طلا و سکه نزولی شد که این سر نزولی به صورت شوک نبود و قیمت‌ها با شیب ملایم روبه کاهش بود.

او با اشاره به اینکه بازار طلا و سکه در رکود قرار دارد و دادستدها به دلیل ایام محرم و صفر کاهش پیدا کرده است اما وضعیت مناسب است؛ اظهار کرد: از اتفاقات مثبت این بود که بازار آرام و با ثبات است و هیجاناتات  کاذب در آن مشاهده نمی‌شود که همین وضعیت باعث کاهش حباب سکه ۳۰۰ هزار تومانی حباب سکه در هفته گذشته و رسیدن آن به ۵ میلیون ۳۰۰ هزار تومان شد.

یکی از مسائلی که در ماه‌های به نظر می‌رسید می‌تواند در بازار طلای داخلی اثرگذار باشد آزادسازی منابع ارزی ایران در کشورهای مختلف بود اما زمانی از زمان اعلام اخبار آزادسازی این منابع قیمت طلای ۱۸ عیار حدود ۵۰ هزار تومان کاهش یافته است در همین رابطه کشتی‌آرای اشاره می‌کند که این کاهش قیمت همان تاثیر آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی است.

وی درباره ادامه این روند هم می‌گوید: اثر این اتفاق در بازار تمام شده و در روزهای آینده قیمت‌ها در بازار با همین روند کنونی ادامه خواهد یافت.

اما یکی از اعضای اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد اثر آزادسازی منابع ارزی فعلا ادامه دارد؛ ابراهیم محمدولی به اقتصادآنلاین می‌گوید:  هر گرم مثقال طلا تا ۱۰ میلیون ۸۰ هزار تومان هم رسیده بود ولی امروز به زیر ۱۰ میلیون تومان آمده و در آخرین قیمت‌ها ۹ میلیون و ۹۳۰ تا ۹۵۰ هزار تومان قیمت دارد و اگر این اخبار مثبت ادامه‌دار باشد می‌تواند تاثیرهای ۲ تا ۳ درصدی کاهشی در بازار داشته باشد.  

این کارشناس بازار طلا درباره عدم وقوع شوک‌ قیمتی پس از اخبار سیاسی و اقتصادی مثبت هفته پیش هم اظهار می‌کند: به دلیل شرایطی که بازار در ماه محرم و صفر دارد این شوک قیمتی رخ نداد اما اینکه پس از ماه شرایط چگونه باشد در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیست.

یکی دیگر از اتفاقاتی که به اعتقاد برخی کارشناسان حوزه طلا در بازار اثر داشت  پیش فروش‌های سامانه یکپارچه بود، در همین باره محمدولی معتقد است ثبت نام خودرو در بازار طلا موثر است، وی می‌گوید: چون بازار طلا در رکود قرار دارد و داد و ستدی انجام نمی‌شود افراد نقدینگی را به سمت خودرو می‌برند که این اتفاق می‌تواند در بازار اثر داشته باشد اما این تاثر در قیمت سکه بیشتر است تا بازار طلا، اگر اثر پیش فروش خودرو بر قیمت‌های بازار سکه ۲۰ تا ۳۰ درصد باشد این رقم برای قیمت طلا ۱۰-۱۲ درصد است.

اما کشتی‌آرای معتقد پیش‌فروش خودرو هیچ اثری در بازار نداشته است، او می‌گوید: ثبت‌نام خودرو تقاضا را کاهش داد اما باعث کاهش قیمت نشد، قیمت طلا جهانی است ربطی به بازار داخلی ندارد که عرضه طلا زیاد شود و قیمت‌ها کاهش یابد بنابراین ثبت نام خودروها اثری روی بازار نخواهد گذاشت.

 تثبیت قیمت سکه در مسیر نزولی

با عقب‌نشینی قیمت طلا و سکه در پنجشنبه گذشته، بازار طلا نیز در نخستین روز هفته جاری در کانال‌های پایین‌ معامله شد و روند کاهشی پلکانی داشت. دیروز با اینکه افت قیمت محدود بود، اما سکه گرمی ۵ میلیونی شد.

قیمت دلار با کاهش ۵۰ تومانی، افت پلکانی قیمت طلا و سکه را رقم زد. در نخستین روز هفته کاهش قیمت‌ در بازار سکه نهایتا ۱۵۰ هزار تومانی بود اما به رکود بیشتر بازار فلز زرد دامن زد.

در جدول زیر قیمت طلا و انواع قطعات سکه در لحظه گشایش بازار امروز قابل مشاهده است.

برخی معامله‌گران دلیل کاهش روز گذشته بازار فلز زرد را روزهای پایانی ماه دانستند. به اعتقاد آنها در روزهای پایانی هر ماه، نقدینگی کمتری وجود دارد و بازیگران بزرگ این بازار نیز مشغول حساب و کتاب ماهیانه خود هستند و معاملات در کمترین مقدار خود قرار می‌گیرند.

کارشناسان فنی بازار قیمت‌های فعلی در بازار طلا را منطقه تعادلی بازار می‌دانند و معتقدند کاهش‌های قیمتی در هفته‌های اخیر محدوده شیرینی را برای خریداران رقم زده است.

سکه گرمی ۵ میلیونی شد

دیروز ۲۸ مرداد قیمت سکه امامی با رقم ۲۷ میلیون و ۷۸۸ هزار تومان مبادله شد و افت ۱۰۹ هزار تومانی داشت. قیمت سکه بهار کاهش ۸۹ هزار تومانی داشت. این قطعه با این مقدار کاهش با رقم ۲۴ میلیون و ۹۰۵هزار تومان مبادله شد.

روز گذشته نیم‌‌ و ربع سکه هر یک کاهش ۱۵۰ هزار تومانی داشتند. این قطعات به ترتیب با قیمت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ و ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مبادله شدند.

در نخستین روز هفته، سکه گرمی با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به کانال ۵ میلیونی برگشت و با قیمت پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان مبادله شد.

کاهش پلکانی هر گرم طلا

روز گذشته قیمت طلا نیز کاهش داشت. مثقال طلا در کانال ۹ میلیون تومانی ماند. این مقدار طلا با قیمت ۹ میلیون و ۹۲۱ هزار تومان معامله شد و کاهش ۶۰ هزار تومانی داشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت دو میلیون و ۲۹۰ هزار تومان معامله شد و با کاهش ۴۱ هزار تومانی در کانال دو میلیونی یک پله عقب‌نشینی کرد. دیروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون  ۲۵۹ هزار تومان رسید.

روز گذشته حباب سکه‌ روند یکدستی نداشت. حباب سکه امامی و بهار افزایشی ۶۹ و ۴۹ هزار تومانی داشتند. سایر قطعات سکه نیز کاهش حباب داشتند.  حباب نیم‌سکه ۷۵ هزار تومان، حباب ربع سکه ۱۱۲ هزار تومان و سکه گرمی ۸۲ هزار تومان کاهش داشتند.

 

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.