کد خبر : 35230 / /
/

کالابرگ | کالابرگ دولت رئیسی | کالابرگ و یارانه نقدی

یارانه جدید دولت برای قشر کم درآمد از راه رسید | با شارژ کالابرگ جدید ارزان خرید کنید

نمایشگاه مساله‌محور سازمان اقتصادی کوثر در حالی به کار خود پایان داد که مدیرعامل این سازمان از آغاز به کار سامانه‌ای برای کنترل و تثبیت بازار گفت و همچنین چند تیم استارتاپی برتر معرفی و از طرح‌های دانش‌بنیان منتخب در سال جاری هم تقدیر شد.

یارانه جدید دولت برای قشر کم درآمد از راه رسید | با شارژ کالابرگ جدید ارزان خرید کنید

کالابرگ | استفاده از این طرح کالابرگاجباری نیست بلکه فرد می تواند یا کالا بخرد یا از حساب برداشت کند؛ این کالابرگالکترونیکی با کوپن تفاوت اساسی دارد.با تصمیم جدید دولت نحوه خرید در کالابرگ به این نحو است که در این طرح، اعتبار واریزی قابل برداشت به شکل نقدی نیست و صرفا با آن می‌توان ۱۰ قلم کالای اساسی را خریداری کرد.آخرین اخبار در مورد کالابرگ را در خبر آزاد بخوانید.

ناصر فخاری، مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در سخنانی به اهداف رویداد مساله‌محور سازمان کوثر اشاره و بیان کرد: ۱۵ماه است راهبردی به نام «اقتصاد رهنما» را معرفی کرده‌ایم؛ یعنی رفاه، هوشمندسازی، مولدسازی و استعدادیابی.  در همان ماه اول، سامانه‌ای به اسم «امصاک» را برای استعدادیابی رونمایی کردیم و به عهدی که داشتیم پایبند بودیم و هیچ انتصابی را خارج از مسیر امصاک و کانون ارزیابی انجام ندادیم. وی افزود: بعد از آن، هوشمندسازی را آغاز کردیم که ۲ بخش آن در این نمایشگاه رونمایی شده و می‌شود. یکی از آنها سامانه «بامک» بازار مشترک کوثر است که در روز اول رونمایی شد. تمام محصولات سازمان اقتصادی کوثر در این سامانه عرضه می‌شود.

پایلوت طرح ما اکنون، جامعه ایثارگر تهران، حدود ١٠٠ هزار نفر است که این محصولات با قیمت در کارخانه به آنها در منزل تحویل داده می‌شود. فاز بعدی، جامعه ایثارگر کل کشور است.  همچنین برای ۳ دهک پایین جامعه ایثارگری هر ۳ ماه یک میلیون تومان کارت کیف پول‌شان شارژ می‌شود و می‌توانند رایگان خرید کنند. در فاز سوم، تمام مردم می‌توانند از این سامانه خرید کنند و حتما قیمت آن از بازار پایین‌تر است.  در فاز چهارم، دیگرانی هم که تولیدات دارند، می‌توانند در این سامانه بارگذاری کنند و محصولات‌شان را عرضه کنند. فخاری در ادامه با بیان اینکه وقتی نوسانات در بازار زیاد و قیمت‌ها سرسام‌آور می‌شود و سفره مردم تنگ‌تر می‌شود، مردم از نظام انتظار دارند، اظهار کرد: ما به عنوان یک نهاد، بر خود این تکلیف را دانستیم که در کنترل و تثبیت بازار کمک کنیم. مدیرعامل سازمان کوثر درباره سامانه‌ای که در این مراسم از آن رونمایی شد نیز توضیح داد: همکاران ما چند ماهی‌ است مشغول سامانه هوشمند مدیریت منابع کوثر بودند. در این سامانه، منابع مالی و به ‌طور کلی بازرگانی و همه، در یک بزرگراه اطلاعاتی مالی به هم متصل می‌شوند./وطن امروز

کالابرگ

این خانوار ها هم یارانه نقدی می گیرند هم کالابرگ !

دهنوی، نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در توئیتی حفظ معیشت اقشار آسیب‌پذیر را مهم‌ترین اولویت کشور دانست.

 سیدمحسن دهنوی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در توئیتی نوشت: هم‌زمان با این نابسامانی‌های اقتصادی و فشارهای ارزی، حفظ معیشت اقشار آسیب‌پذیر، مهم‌ترین اولویت کشور است.

دولت باید علاوه بر یارانه نقدی، به مردم کالابرگ بدهد تا تامین حداقل نیازهای سفره این اقشار، آسیب نبیند./بازار

کالابرگ

این استان به طرح کالابرگ الکترونیکی اضافه شد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: کالابرگ الکترونیک شامل 10 قلم کالا و استفاده از آن داوطلبانه است.

حسینعلی خواجه مظفری شامگاه یکشنبه هفتم اسفندماه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: طرح کالابرگ الکترونیک که پیش از این در چهار استان به صورت آزمایشی اجرا شده بود، قرار است در گلستان نیز هم زمان با سراسر کشور اجرا شود.

طرح  کالابرگ الکترونیک شامل  افرادی می شود

وی با بیان اینکه طرح  کالابرگ الکترونیک شامل  افرادی می شود که مشمول دریافت یارانه هستند، گفت: استفاده از کالابرگ الکترونیک کاملا داوطلبانه است و اگر کسی تمایل نداشت می تواند از این طرح استفاده نکند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه ۱۰ قلم کالای این طرح شامل شیر معمولی و کم چرب، ماست کم چرب، مرغ و تخم مرغ، روغن مایع، ماکارانی، قند، شکر و برنج است، خاطرنشان کرد: مزیت طرح کالابرگ الکترونیک نسبت به دریافت یارانه نقدی این است که افراد پولی که الان در حساب آن ها نیست را می توانند هزینه کنند به این معنی که اگر برای فروردین ماه نیاز به کالایی داشتند، می توانند سهم فروردین خود را در اسفند ماه خرید کنند.

خواجه مظفری با اشاره به اعلام جزئیات طرح در روزهای آتی، تصریح کرد: به زودی به اطلاع مردم می رسانیم که از چه فروشگاه هایی می توانند با استفاده از کالابرگ الکترونیک خرید کنند./ایسنا

کالابرگ

یارانه نقدی و کالابرگ افزایش می یابد؟

پرواضح است دولت باید به اشکال مختلف کاهش قدرت خرید خانوارها را جبران کند تا کشور از تبعات اجتماعی و اقتصادی و حتی امنیتی آن مصون بماند.

روزنامه اصولگرای فرهیختگان در یادداشتی به انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی پرداخت و نوشت:

با افزایش هزینه‌های تولید و افزایش قیمت مسکن، سه هزینه دارو، مسکن و خوراک، در سال آینده می‌تواند فشار مضاعفی بر معیشت خانوارها وارد کند. با توجه به اینکه قدرت خرید خانوارهای کم‌درآمد  طی سال‌های اخیر ۴۰ درصد تخریب شده، به نظر می‌رسد اعطای یارانه‌های نقدی اردیبهشت سال ۱۴۰۱ تاحدودی توانسته باشد بخشی از این کاهش قدرت خرید را جبران کند که البته با اتفاقات اخیر بار دیگر قدرت خرید خانوارها روند کاهشی را به خود گرفته است.

پرواضح است دولت باید به اشکال مختلف کاهش قدرت خرید خانوارها را جبران کند تا کشور از تبعات اجتماعی و اقتصادی و حتی امنیتی آن مصون بماند.

حال سوال این است که نحوه حمایت دولت باید چگونه باشد. به نظر می‌رسد اگر دولت بخواهد سیاست‌های حمایتی در پیش بگیرد، با سه سناریو روبه‌رو خواهیم شد.

سناریوی اول همان ادامه روش فعلی پرداخت یارانه نقدی است که در سال آینده نیز افزایشی را برای اغلب دهک‌ها در پی نخواهد داشت.

اما سناریوی دوم می‌تواند تغییر تخصیص یارانه‌ها از اول زنجیره به آخر زنجیره و به‌طور واضح‌تر تخصیص یارانه ارزی اعطایی واردات کالاهای اساسی به خانوار باشد. آنطور که از اظهارات مسئولان بانک مرکزی درخصوص شیوه تخصیص ارز نیمایی بر‌می‌آید، قرار است برای حمایت از خانوارها و جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی، برای مدتی البته نامعلوم، دولت برای کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی ارز نیمایی با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی تخصیص دهد که منابع آن از محل فروش نفت و میعانات نفتی و گازی تامین خواهد می‌شود. بنابراین، یک سناریو حمایتی دولت می‌تواند همین مورد باشد که به جهاتی بسیار شبیه به سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی است. به نظر می‌رسد با توجه به مشکلاتی که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دولت و مردم پیش آورد، تخصیص ارز یارانه‌ای به این اقلام همان راهی را برود که ارز ۴۲۰۰ تومانی طی کرد. بنابراین واضح است که دولت باید به جای تکرار اشتباهات قبلی، اگر می‌خواهد از خانوارها حمایت کند، در قالب یارانه نقدی که اصابت آن بسیار دقیق بوده، بپردازد.

اما سناریوی سوم نیز مربوط به سیاست‌هایی همچون کالابرگ الکترونیکی است که هر‌از‌چند‌باری مسئولان دولتی به آن اشاره می‌کنند. گرچه از کمیت و کیفیت آن اطلاعات چندانی منتشر نشده، اما اگر اعطای آن صرفا تبدیل یارانه نقدی فعلی به کالابرگ الکترونیک بدون افزایش قدرت خرید باشد، تاثیر چندانی بر بهبود قدرت خرید خانوارها نخواهد داشت.

به نظر می‌رسد با تغییر رویکرد فعلی استحقاق‌سنجی و تخصیص منابعی که در حال حاضر به هدر می‌روند (به پردرآمدها تخصیص می‌یابد) به خانوارهای کم‌درآمد، می‌توان بخشی از قدرت خرید تخریب‌شده این گروه‌ها را بازسازی کرد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.