کد خبر : 35153 / /
/

سقوط عصرانه قیمت دلار همه را شگفت زده کرد | چگونه دلار در یک ساعت ۵ هزار تومان افت کرد؟

قیمت دلار که صبح امروز، یکشنبه هفتم اسفندماه به بالای ۶۰ هزار تومان هم رسیده بود، از بعد از ظهر با افت قابل توجه حدود ۵ هزار تومانی مواجه شد.

سقوط عصرانه قیمت دلار همه را شگفت زده کرد | چگونه دلار در یک ساعت ۵ هزار تومان افت کرد؟

قیمت دلار که صبح امروز، یکشنبه هفتم اسفندماه به بالای ۶۰ هزار تومان هم رسیده بود، از بعد از ظهر با افت قابل توجه حدود ۵ هزار تومانی مواجه شد.

همچنین مشاهدات میدانی از میدان فردوسی حاکی از آن است که افراد بیشتری برای فروش دلار به صرافی‌ها مراجعه کرده بودند.

بر اساس شنیده‌ها پس از جهش نرخ ارز، بانک مرکزی در اقدامی درست محدودیت‌های قیمتی بازار مبادله ارز را کاهش داده است.

چگونه سیاست امروز بانک مرکزی منجر به کاهش قابل توجه نرخ دلار در زمانی کوتاه شد؟

چرا امروز ارز کاهشی شد؟

 حضور فعالانه بانک مرکزی طی دو روز گذشته باعث توقف روند افزایشی قیمت دلار و کاهش ۴ هزار تومانی قیمت شد.

به گزارش ایرنا، در حالی که در ساعت‌های ابتدایی آغاز مبادلات در در بازار غیررسمی دلار به رقم ۶۰ هزار تومان رسید، فرآیند مداخله بانک مرکزی باعث شد که قیمت دلار با عقب نشینی ۴ هزار تومانی در کانال ۵۶ هزار تومان قرار بگیرد.

هر چند بازار غیررسمی دلار تاثیری در انجام مبادلات رسمی ندارد اما یکی از دلایلی که باعث شده فشار تقاضا در بازارغیررسمی افزایش پیدا کند ، تقاضا از سوی واردکنندگانی است که در صف ثبت سفارش دریافت دلار مرکز مبادله قرار دارند،‌ اما همزمان دلار خود را از بازار غیررسمی خریداری می کنند با این برآورد که پس از دریافت ارز از بازار مبادله، در صورت نیاز دلار خود را در همان بازار غیررسمی تبدیل به ریال کنند.

در واقع برخی واردکنندگان برای جلوگیری از تاخیر ورود کالای خود یا با نیت کسب سود از سوداگری دلار، سبب افزایش تقاضا در بازار غیررسمی می شوند که همین امر یکی از دلایل افزایش قیمت دلار در این بازار است. البته جنبه های روانی اثرگذار در افزایش قمیت دلار در بازار غیررسمی و همچین تلاش آمریکا برای ایجاد اختلال در روند ورود دلار از مبادی سنتی را نیز نباید نادیده گرفت.

با این حال بانک مرکزی به منظور کاهش تقاضای کاذب بازارغیررسمی با استناد به دستور رئیس جمهور مبنی بر هماهنگی همه دستگاه‌ها با بانک مرکزی و همچنین عرضه مناسب ارز پتروشیمی ها در مرکز مبادله ارز، معادل ۷۰۰ میلیون دلار، درهم وارد بازار کرد و توانست علاوه بر عمق بخشی به بازار مرکز مبادله، جو افزایشی قیمت دلار دربازار غیررسمی را بشکند.

پیگیری‌ها نشان می دهد روند مداخله بانک مرکزی ادامه خواهد داشت و با توجه به برخی اتفاقات در هفته آتی بانک مرکزی در حال آماده سازی شرایط برای عمق بخشی مناسب تر به بازار رسمی و همچینن بازارسازی مناسب در بازار غیررسمی می شود./ ایرنا

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.