کد خبر : 32559 / /
/

یارانه نقدی | یارانه نقدی خانوارها

فوری؛ خبر مهم یارانه ای رئیس جمهور برای سال آینده | یارانه نقدی سال 1402 چقدر شد؟

«ولی اسماعیلی» نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اخیراً در این باره گفته است بر اساس پیش‌بینی دولت 10 درصد بر میزان یارانه‌ها به نسبت سال جاری اضافه می‌شود.

فوری؛ خبر مهم یارانه ای رئیس جمهور برای سال آینده | یارانه نقدی سال 1402 چقدر شد؟

دولت بودجه یارانه نقدیدر لایحه بودجه ۱۴۰۲ را ۳هزار میلیارد تومان افزایش داده است.در این زمینه، سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه درباره ارسال پیامکی مبنی بر قطع یارانه نقدیخانوارها توضیحاتی ارائه کرد.سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه گفت: سازمان هدفمندی هیچ‌گونه پیامکی مبنی بر قطع یارانه نقدیخانوار ارسال نکرده است.سرنوشت یارانه تعیین تکلیف شد، جزئیات پرداخت یارانه نقدی سال 1402اعلام شد. آخرین اخبار درباره یارانه نقدی  را در سایت خبر آزاد بخوانید.

«ولی اسماعیلی» نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اخیراً در این باره گفته است بر اساس پیش‌بینی دولت 10 درصد بر میزان یارانه‌ها به نسبت سال جاری اضافه می‌شود.

دولت بودجه یارانه نقدی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ را ۳هزار میلیارد تومان افزایش داده و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز این موضوع را تأیید کرده است اما در نهایت اعداد مطرح‌شده در مجلس نهایی خواهد شد و باید دید این بخش دچار تغییر خواهد شد یا خیر. 5 دی بود که لایحه بودجه سال آینده از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد اما لایحه بودجه همچنان اعلام وصول نشده است و شنیده‌ها نشان می‌دهد علت این موضوع عدم ارائه برنامه هفتم توسعه است. به نظر می‌رسد لایحه بودجه زمانی از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول می‌شود که برنامه هفتم نیز آماده شده باشد. در این بین اما اخباری از لایحه بودجه سال 1402 دولت منتشر شده است؛ به طور مثال خبری منتشر شد که بر اساس آن منابع یارانه نقدی در بودجه سال آینده به 360 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، بر این اساس ماهانه رقمی نزدیک 30 هزار میلیارد تومان میان یارانه‌بگیران توزیع خواهد شد، بدین ترتیب رقم پرداخت ماهانه یارانه نقدی حدود 3 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که معادل رشد بیش از 10 درصدی کل منابع مربوط به پرداخت یارانه نقدی است. سال 1401 میزان پرداخت ماهانه یارانه نقدی (اعم از 300 و 400 هزار تومانی) حدود 27 هزار میلیارد تومان و برای یک سال حدود 325 هزار میلیارد تومان بوده است. «ولی اسماعیلی» نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اخیراً در این باره گفته است بر اساس پیش‌بینی دولت 10 درصد بر میزان یارانه‌ها به نسبت سال جاری اضافه می‌شود./وطن امروز

یارانه نقدی

سال بعد یارانه‌ نقدی تغییر نمی‌کند/ ادامه طرح کالابرگ الکترونیکی

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، میزان یارانه نقدی برای سال آینده تغییری نخواهد کرد و یارانه‌های ۳۰۰ هزار تومانی و ۴۰۰ هزار تومانی ادامه دارد.

طبق پیگیری‌های ایسنا از لایحه مصوب دولت که اوایل دی ماه طی نامه رسمی رییس جمهوری به مجلس ارائه شد، نشان می‌دهد که میزان یارانه‌های نقدی در سال آینده نسبت به امسال تغییری نخواهد کرد؛ بنابراین یارانه‌های ۳۰۰ هزار تومانی و ۴۰۰ هزار تومانی که از ماه‌های ابتدایی امسال کلید خورد، در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی، سال آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد.

البته در بودجه ۱۴۰۱ بیش از ۷۳ هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و همچنین یارانه معیشتی مربوط به بنزین پیش‌بینی شد که تغییری نسبت به گذشته نداشت اما نهایتا دولت تصمیم گرفت مبلغ یارانه‌ها را برای مشمولان به ۳۰۰ هزار تومان و ۴۰۰ هزار تومان افزایش دهد.

از سوی دیگر طرح کالابرگ الکترونیکی که در استان هرمزگان اجرایی شده، در سال آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد. بر این اساس مردم می‌توانند انتخاب کنند که یارانه نقدی می‌خواهند یا کالابرگ الکترونیکی.

رقم پرداخت ماهیانه یارانه نقدی

بر این اساس رقم پرداخت ماهیانه یارانه نقدی حدود 3 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که معادل رشد بیش از 10 درصدی کل منابع مربوط به پرداخت یارانه نقدی است و این در حالی است که در سال 1401 میزان پرداخت ماهیانه یارانه نقدی (اعم از 300 و 400 هزار تومانی) حدود 27 هزار میلیارد تومان و برای یک سال حدود 325 هزار میلیارد تومان بوده است.

ولی اسماعیلی نائب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا در این خصوص گفته است که براساس پیش‌بینی دولت 10 درصد بر میزان یارانه‌ها به‌نسبت سال جاری اضافه شده است. البته این اعداد و ارقام پیشنهادات دولت است و بودجه باید در مجلس نهایی شود.

براین اساس اخباری که تا پیش از این در خصوص لایحه بودجه سال آینده مطرح شده بود تایید شد.

گفتنی است، براساس رویه هر ساله لایحه بودجه پس از اعلام وصول هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی توسط رییس جمهور و در جلسه علنی به مجلس شورای اسلامی ارئه می‌شد. بلافاصله پس از این اتفاق نیز لایحه بودجه و جزئیات آن در اختیار عموم مردم قرار می‌گرفت./تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.