کد خبر : 31759 / /
/

غافلگیر شدن مردم از قیمت دلار آزاد | چند پیش‌بینی عجیب از قیمت دلار

در حالی رییس کل بانک مرکزی می‌گوید که قیمت‌ها در بازار غیررسمی واقعی است، اما بازار همچنان در حال سقف‌شکنی قیمتی است.

غافلگیر شدن مردم از قیمت دلار آزاد | چند پیش‌بینی عجیب از قیمت دلار

در حالی رییس کل بانک مرکزی می‌گوید که قیمت‌ها در بازار غیررسمی واقعی است، اما بازار همچنان در حال سقف‌شکنی قیمتی است.

گزارش‌ها از بازار ارز، از برخورد قیمت دلار با سقف ۴۱ هزار تومان حکایت دارد؛ آن هم در روزی که هم رییس‌کل بانک مرکزی و هم وزیر اقتصاد برای پاسخ به التهاب بازار ارز، به مجلس رفته بودند و در مقابل انتقاد تند نمایندگان از افزایش قیمت دلار، وعده کاهش قیمت‌ها را دادند.

سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در مجلس وعده داد که در عرض یک ماه بازار ارز از سوی بانک مرکزی ساماندهی شود.

او گفت: امیدواریم با همدلی بین سه قوه از بی.ثباتی موقت بگذریم؛ ضمن اینکه بنده ۲۱ شهریور امسال در نامه‌ای به رییس مجلس خواسته بودم که یک ابزار کنترلی برای کنترل تقاضاهای دلالی، سفته‌بازی و سوداگری بازار ارز ایجاد شود. همچنین با تصویب طرح مالیات بر سوداگری و عایدی سرمایه به دوران سوداگری و سفته‌بازی در بازار ارز خاتمه می‌دهد که ۱۰۰ درصد آماده اجرای آن هستیم.

علی صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی هم در جلسه علنی صبح دیروز مجلس و در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی پیرامون ارزیابی سیاست‌ها و اقدامات ارزی دولت عنوان کرد: نرخ ارز متاثر از بازار غیررسمی است که سطح و حجم این بازار نسبت به بازار رسمی بسیار کوچک‌تر است. برای این‌که بازار ارز کشور را مدیریت کنیم، برنامه‌های متعددی در سطح دولت در حال دنبال شدن است. آنچه که به بانک مرکزی باز می‌گردد، کنترل نقدینگی و تورم است، سیاست‌های عرضه و تقاضا نیز در حال دنبال شدن است.

افزایش ۵۰ درصدی قیمت دلار در دولت سیزدهم

با این حال، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس گفت: امروز وضعیت ارز برای مردم، ما و اقتصاد کشور قابل قبول نیست. در جلسه سران قوا بنا شد که این موضوع با حضور بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و مسئولان دخیل در موضوع ارز به طور خاص دنبال شود؛ مطمئنا سر و سامانی به بازار ارز می‌دهیم.

روح‌اله ایزدخواه، نماینده مجلس با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی نرخ دلار در دولت سیزدهم، تاکید کرد: تقاضا برای تبدیل پول ریالی به ارز همیشه بوده. باید در بانک‌ها حساب ارزی ایجاد کرد تا نگهداری ارز و معاملات غیررسمی در پیاده‌روها قاچاق محسوب شود، قدرت پول ملی سوریه جنگ زده ۸ برابر ایران است چرا که بازار غیر رسمی را مدیریت کرده است.

محسن زنگنه، نماینده دیگر مجلس با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی در مدیریت بازار است، بر این باور بود که رییس بانک مرکزی اعتقادی به حفظ ارزش پول ملی ندارد و نرخ ارز را تابع نرخ تورم است. به گفته او، گزارش کمیسیون اقتصادی نشان داد که اعتقادی به وظیفه بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی ندارد. در تیم اقتصادی دولت شاهد بهم ریختگی هستیم به نحوی که رییس بانک مرکزی نرخ ارز را تابع نرخ تورم می داند، وزیر صمت نرخ خودرو را تابع نرخ ارز.

پیش‌بینی کاهش قیمت دلار

با وجود این شرایط و در پی اعلام نرخ دلار به کانال ۴۱ هزار تومان در کانال‌های اعلام نرخ ارز، دبیر کل سابق کانون صرافان گفت که این نرخ‌ها با واقعیت بازار متفاوت و روند قیمت‌ها در بازار ارز کاهشی است.

احمد لواسانی درباره وضعیت بازار ارز اظهار کرد: روند قیمت‌ها در بازار ارز کاهشی است و عرضه ارز در این بازار زیاد شده و بانک مرکزی نیز توزیع ارز را افزایش داده است.

وی گفت:‌ پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که کاهش نرخ و آرامش در بازار ارز داشته باشیم.

لواسانی با بیان اینکه خریدار ارز کم شده است، به ایسنا گفت: کانال‌ها و سایت‌هایی که از افزایش نرخ ارز، سود می‌برند، نرخ دلار را بالاتر از واقعیت اعلام می‌کنند که دستگاه‌های نظارتی تقاضا داریم با این کانال‌ها برخورد کنند.

دبیر کل سابق کانون صرافان نرخ دلار در صرافی‌ها را حدود ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام و بیان کرد: نرخ دلار در بازار آزاد نیز ۳۹ هزار و ۴۰۰ تا ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان است.

فضای احتیاطی در بازار

در این میان، آن‌طور که در روند بازار غیررسمی ارز دیده می‌شود، این است که دارندگان دلار که این‌ روزها با توجه به قیمت بالا، برای کسب سود و فروش دلار اقدام می‌کنند، با نبود خریدار مواجه می‌شوند و هیچ‌کس خریدار دلارهای آن‌ها نیست.

این در شرایطی است که معامله‌گران، بیم آن را دارند که از بازارساز رو دست بخورند و به همین دلیل، در خرید و فروش دلار محتاط شده‌اند. آن‌ها اعتقاد دارند که هر آن احتمال دارد که بازارساز با اقدامی، روند بازار را معکوس کند و قیمت‌ها کاهشی شود.

در این میان، فشارها و برخوردهای امنیتی در بازار شدت گرفته و گزارش‌هایی نیز دستگیری برخی از دلالان ارزی حکایت دارد./خبرآنلاین

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.