کد خبر : 25281 / /
/

یارانه نقدی | مبلغ قطعی یارانه | یارانه خانوارها

یارانه نقدی گویا قرار است با افزایش همراه شود. یارانه نقدی شهریور ماه تغییر می‌کند.

بنا به گفته وزیر اقتصاد، گزارش طرح کالابرگ قرار است تا آخر مرداد ارائه شود، با این حساب یارانه نقدی شهریور بصورت کالایی خواهد بود؟حالا به نظر می‌رسد زیرساخت‌های کالابرگ آماده نشده و به احتمال بسیار زیاد این ماه هم شاهد یارانه نقدی باشیم. تاکنون هیچ مسئولی در رابطه با پرداخت یارانه نقدی جدید موضوعی را مطرح نکرده است یارانه نقدی جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه نقدی می پردازیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: قرار شد اگر قیمت‌ها بر اساس شهریور ۱۴۰۰ اصلاح نشود، میزان یارانه نقدی بر اساس قیمت جدید تنظیم شود و اکنون باید لایحه اصلاح یارانه را به مجلس ارائه کنیم.

به نقل از خبرآنلاین، مسعود میرکاظمی در خصوص جزییات لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اظهار داشت: لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱ مروبط به همان چند موردی بود که ارسال شده است و هنوز موضوع جدیدی اضافه نشده است.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در این لایحه مطرح شد مربوط به یارانه بود و قرار شد اگر قیمت‌ها بر اساس شهریور ۱۴۰۰ اصلاح نشود، میزان یارانه نقدی بر اساس قیمت جدید تنظیم شود و اکنون باید لایحه اصلاح یارانه را به مجلس ارائه کنیم.

تغییرات باورنکردنی در پرداخت مبلغ یارانه نقدی

رئیس سازمان برنامه با اشاره به درخواست دولت برای اصلاح مصوبه یارانه کالاهای اساسی، به طور تلویحی هشدار داد که در صورت حذف نشدن بازگشت قیمت ها به شهریور 1400، یارانه باید متناسب با این شرایط تعیین یا این که برای تامین یارانه به میزان فعلی اصلاحیه بودجه به مجلس ارائه شود.به گزارش خبرنگار خراسان، مسعود میرکاظمی در حاشیه نشست هیئت دولت در پاسخ به این پرسش که اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۱ به کجا رسیده است، اظهار کرد: در این زمینه، یک بحث مربوط به یارانه بود که قرار بود اگر یارانه به قیمت‌ شهریور اصلاح نشود (آن بخش از مصوبه مجلس که می گوید قیمت کالاها براساس نرخ شهریور 1400 به دست مردم برسد)، میزان یارانه متناسب با این شرایط تنظیم شود که الان ما باید اصلاحیه یارانه را بدهیم.به گزارش خراسان، اگرچه اظهارات رئیس سازمان برنامه مبهم است و باید شفاف سازی شود اما به نظر می رسد مفهوم حرف میرکاظمی به این معناست که در صورت بازگشت مبنای قیمت به شهریور 1400، باید دولت مابه التفاوت بیشتری برای فاصله قیمت آزاد کالاهای مشمول حذف یارانه ارز 4200 و قیمت شهریور سال گذشته این کالاها بپردازد و در نتیجه یا باید مبلغ یارانه را کاهش دهد یا چنان که میرکاظمی گفته است، اصلاحیه بودجه به مجلس ارائه شود تا با افزایش اعتبار یارانه کالاهای اساسی، مبلغ مذکور تامین شود.

یارانه نقدی

اجرای کالابرگ بجای یارانه نقدی به صورت آزمایشی از مهرماه

میرکاظمی همچنین با اشاره به اجرای تخصیص کالابرگ به یکی از استان‌ها به صورت آزمایشی از مهرماه تصریح کرد: کالابرگ یک قانون است؛ سامانه آن آماده نبود اما به طور کلی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مردم به یارانه نقدی علاقه بیشتری دارند. تا پیش از آماده شدن سامانه مربوط به اعطای کالابرگ، پرداخت یارانه‌های نقدی همچنان ادامه خواهد داشت.با این حال مرکز پژوهش های مجلس از موافقت  بیشتر مردم با کالابرگ در مقایسه با پرداخت نقدی خبر داد. این مرکز با انتشار خبری اعلام کرد: براساس نتایج به دست آمده موسسه افکارسنجی ملت، ۵۸.۵ درصد از مردم ترجیح می دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل ۲۸.۶ درصد ترجیح می دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان نقدی اختصاص یابد. نتایج این افکارسنجی نشان می‌دهد ۶۰.۶ درصد مردم راجع به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهم ترین دلیل آن، افزایش قیمت کالاهای دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح، گران شود.در این میان اگرچه  یک کارشناس افکارسنجی در گفت وگو با خراسان  ایراداتی به نحوه چینش سوالات این نظرسنجی و تاثیر آن در پاسخ مخاطب دارد اما   در هر صورت  نقطه ضعف یارانه نقدی، کم شدن قدرت خرید آن در طول زمان به دلیل تورم است ولی در مقابل به دلیل همین تورم، تامین کالابرگ اگرچه قدرت خرید مردم را حفظ می کند ولی هر سال نیاز به اعتبار بیشتری برای تامین آن است و از این منظر ممکن است چالش بودجه ای ایجاد کند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.