کد خبر : 25240 / /
/

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تصمیم دولت منبی بر اصلاح پرداخت ارز تخصیصی به کالاهای اساسی پرداخت.

طرح آزمایشی کالابرگ در چندشهر اجرایی شد با اجرای کالابرگ یارانه نقدی حذف میشودکالابرگ  به 9 دهک جامعه پرداخت خواهد شد کالابرگ برای 6 کالای اساسی پرداخت می شود و مردم با داشتن کالابرگ می توانند از فروشگاه های مورد نظر کالاهای اساسی را دریافت کنند

کالابرگ

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تصمیم دولت منبی بر اصلاح پرداخت ارز تخصیصی به کالاهای اساسی پرداخت.

در این گزارش آمده است: تصمیم دولت برای حذف ارز تخصیصی به کالاهای اساسی یکی از مهمترین تصمیمات اقتصادی دولت طی دهه‌های اخیر به شمار می‌آید. برای جبران پیامدهای اقتصادی این تصمیم، مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱، دولت را مکلف به ارائه کالابرگ الکترونیکی کرده است. پس از واریز چند مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا نهم، این پرسش در مجلس مطرح شد که مردم بین دریافت یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی، کدام یک را ترجیح می‌دهند؟

 باتوجه به اهمیت این موضوع، مراجعه به افکارعمومی می‌تواند برخی ابهام‌ها در این خصوص را برطرف نماید. در این راستا موسسه افکارسنجی ملت وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس، به اجرای یک پروژه با عنوان «افکارسنجی درباره نگرش مردم به طرح اصلاح یارانه‌ها و توزیع کالابرگ» در کل کشور اقدام نموده است.

نتایج این افکارسنجی نشان می‌دهد ۶۰.۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهمترین دلیل آن، افزایش قیمت کالاهای دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح، گران شوند. با توجه به همین موضوع می‌توان فهمید که چرا ۸۸.۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند. بالطبع خانواده‌های پرجمعیت بیشتر تحت تأثیر فشار اقتصادی ناشی از افزایش قیمت‌ها قرار می‌گیرند که نتایج این افکارسنجی نیز مؤید آن است.

 یافته‌های دیگر این نظرسنجی حاکی از آن است که قدرت خرید کالاهای اساسی از سوی خانوارها‌ نسبت به قبل از اجرای طرح (ابتدای سال)، کاهش یافته است.

بنابراین نظرسنجی و مطابق نظر مردم، ۵۸.۵ درصد از مردم ترجیح می‌دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل ۲۸.۶ درصد ترجیح می‌دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزارتومان یارانه نقدی اختصاص یابد.

کالابرگ

گفتنی است براساس نظرسنجی موسسه افکارسنجی ملت، در بین افرادی که کالابرگ را به یارانه نقدی ترجیح داده‌اند، ۵۶.۲ درصد اظهار کرده‌اند که حتی اگر کالابرگ فقط در فروشگاه‌های مشخصی قابل استفاده باشد، باز آن را به یارانه نقدی ترجیح می‌دهند.

کالابرگ یا یارانه نقدی/ افزایش یارانه در راه است؟

ابتدا بحث بر سر این بود که یارانه به صورت نقدی پرداخت شود یا کالایی اما حالا بحث جدیدی در بدنه دولت بالا گرفته است. اینکه مبلغ یارانه نقدی تغییر کند یا نه.

امروز رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد «قرار است اگر قیمت‌ ها بر اساس شهریور ۱۴۰۰ اصلاح نشود، میزان یارانه نقدی باید بر اساس قیمت جدید تنظیم شود.»

اما این سخن میرکاظمی به چه معناست و آیا این احتمال وجود دارد که مبلغ یارانه نقدی بیشتر شود؟

از ابتدای سال جاری این مساله مطرح بود که دولت به مردم یارانه بدهد؛ چه در قالب پول نقد و چه در قالب کالا. مبلغ این یارانه هم ۳۰۰ و۴۰۰ هزار تومان بود. بعد از آن تصمیم گرفتند که این کمک در قالب کالابرگ الکترونیک باشد اما چون هنوز زیرساخت‌های آن آماده نبود، قرار شد دولت این کمک را در قالب نقدی واریز کند.

یارانه نقدی به جای کالابرگ

بر اساس قانون مجلس هم قرار بود دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند و منابع حاصل از این حذف را در قالب کالابرگ به مردم بدهد. منتها قیمت کالاهای اساسی باید بر اساس شهریور ۱۴۰۰ محاسبه می‌شد.

ماه گذشته دولت در نامه‌ای به مجلس گفت امکان پرداخت کالاهای اساسی با قیمت شهریور سال گذشته را ندارد و باید کالاها را با قیمت جدید به مردم بدهد.

احتمالا قرار بوده بسته کالایی که دولت می‌دهد ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان ارزش داشته باشد. منتها به شرط اینکه کالاهای اساسی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ باشد. اما حالا که این مساله امکان ندارد و قیمت کالاهای اساسی افزایش داشته، باید این مبلغ هم تغییر کند و این تغییر قطعا به معنای افزایش مبلغ یارانه نقدی است.

کالابرگ

به گفته میرکاظمی لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱ به مجلس رفته و یکی از موضوعاتی که در این لایحه مطرح شد مربوط به یارانه بود و قرار شد اگر قیمت‌ها بر اساس شهریور ۱۴۰۰ اصلاح نشود، میزان یارانه نقدی بر اساس قیمت جدید تنظیم شود و اکنون باید لایحه اصلاح یارانه را به مجلس ارائه کنیم.

با این مقدمه احتمالا باید در نیمه دوم سال منتظر اخبار یارانه‌ای جدید باشیم و ببینیم مبلغ یارانه نقدی چه میزان افزایش پیدا می‌کند و این افزایش چه زمان اعمال می‌شود.

اما گفته‌های میرکاظمی نکته دیگری هم دارد. اینکه او گفته مبلغ یارانه نقدی تغییر می‌کند و به مبلغ کالابرگ اشاره نکرده است. این مساله هم می‌تواند نشانه‌ای باشد بر تدوام پرداخت یارانه نقدی./ منبع: تجارت نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.