کد خبر : 21976 / /
/

قیمت گوشت| قیمت گوشت در بازار| قیمت انواع گوشت قرمز

قیمت انواع گوشت قرمز امروز یکشنبه ۱۲ تیر نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته است. هر کیلو راسته با استخوان گوسفندی چند؟

قیمت گوشت قرمز امروز یکشنبه ۱۲ تیر نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته است.  قیمت گوشت قرمز از اسفند سال گذشته روند افزایشی به خود گرفت و با وجود گذشت دو ماه ازاین اتفاق، هنوز قیمت‌ گوشت کاهشی نشده و بنابر گفته فعالان این صنعت همین بالا بودن قیمت‌ گوشت بازار را از رمق انداخته است.بازار گوشت قرمز به دلیل بالا بودن قیمت‌ گوشت همچنان کم تقاضا مانده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت گوشت قرمز در ۱۲ تیر ۱۴۰۱ به شرح زیر است (قیمت‌ها به تومان از سایت تحلیل بازار):

راسته با استخوان گوسفندی

۱۵۹,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۷۲,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۵۸,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۱۶۶,۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۶۵,۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۳۳,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۴۷,۰۰۰

گردن گوساله

۱۲۹,۰۰۰

قلم گوساله

۱۶,۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۳۱,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۶۳.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۸۹,۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۲۸.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۲۹,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۳۵,۰۰۰

قیمت گوشت

افزایش قاچاق دام زنده

به نقل از ایسنا،  قاچاق دام زنده یکی از معضلاتی است که این روزها در بسیاری از استان‌های مرزی کشور مانند استان ایلام که یکی از قطب‌های دامپروری در کشور محسوب می‌شود، بروز کرده و فرصت‌های تولید و اشتغال در این مناطق را به تهدید تبدیل کرده است.

به گفته کارشناسان، تحریم‌ها، کاهش ارزش پول ملی، کمبود نهادهای دامی و برخی بی‌تدبیری‌ها مسئولان سبب شده قاچاقچیان از فرصت ارزانی دام در نقاط مختلف کشور استفاده کرده و با خروج غیرقانونی و قاچاق آن از طریق مرزها موجب شوند رفته رفته در استان با بحران کمبود دام زنده و در نهایت تامین گوشت قرمز مواجه شویم.

«مراد نجفی» از دامداران استان ایلام  اظهار داشت: قاچاق دام پدیده‌ای آشنا که مرزهای کشور را با خود درگیر کرده، این روزها در غرب کشور و استان ایلام با شیبی تندتر از گذشته رواج یافته و بر تحولات اقتصادی، کمبود و گرانی گوشت قرمز تاثیر گذاشته است.

وی افزود: اختلاف فاحش قیمت هر رأس گوسفند در داخل و خارج از کشور سبب شده تا دلالان با خروج گله‌های گوسفندان بومی از طریق مرزهای استان به کشورهای همسایه سودهای هنگفتی را به جیب بزنند.

«علی اکبر رجبی» از دیگر دامداران ایلامی گفت: کمبود و گرانی‌نهاده‌های دامی نیز تاثیر بسزایی بر قاچاق دام به خارج از استان دارد.

وی افزود: بسیاری از دامداران به علت نرخ زیاد نهاده‌های دامی ترجیح می‌دهند سرمایه دامی خود را به فروش برسانند و بدین طریق دام‌ها با فعالیت دلالان به خارج از کشور قاچاق می‌شوند.

«فرشید فتاح‌نیا» دانشیار علوم دامی دانشگاه ایلام با بیان اینکه قاچاق دام از گذشته تا کنون در استان ایلام و سایر استان‌های مرزی کشور رواج داشته، اظهار کرد: قاچاق دام زنده می‌تواند آثار ناگواری مانند خالی شدن ذخایر ژنتیکی دام در کشور و استان، انتقال بیماری‌ها و انگل‌ها، افزایش احتمال مرگ و میر دام‌ها و همچنین گرانی و کمبود گوشت قرمز و فراوردهای لبنی را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بررسی‌های آماری نشان داده افزایش آمار قاچاق دام در سنوات اخیر ناشی ازهزینه بالای نگهداری دام است، افزود: گرانی‌ نهاده‌های دامی وهمچنین اختلاف قیمت هر راس گوسفند در داخل با خارج از کشور موجب شده تا دامداران تمایلی به نگهداری و فروش دام زنده در داخل کشور نداشته باشند.

فتاح نیا تصریح کرد: پلاک‌کوبی دام‌ها، آمارگیری صحیح از تمام دام‌های کشور، خرید تضمینی دام، ایجاد هماهنگی بین‌ نهادهای متولی و جلوگیری ازجابه‌جایی دام در کشور از جمله اقدامات لازم برای کاهش قاچاق در کشور و به تبع آن استان است‌.

دانشیار گروه دامی دانشگاه ایلام در پایان گفت : یکی دیگر از راهکارهای کنترل قاچاق دام استفاده از علم روز به منظور افزایش بهروری و کاهش هزینه‌ها است که در این راستا میتوان از گروه‌های تخصصی پرورش دام در دانشگاه‌ها استفاده کرد.

اقدامات مرزبانی جهت جلوگیری از قاچاق دام در استان

سرهنگ «فرج رستمی» فرمانده مرزبانی استان ایلام در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هر چند وقت یک بار در گوشه و کنار این استان شاهد اخباری مبنی به افزایش انواع قاچاق به خارج از کشورهستیم که ضربه‌های مهلکی را بر پیکره اقتصاد کشور ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: در پی انتشار اخباری مبنی بر قاچاق دام در مناطق مرزی همچون دهلران، حفاظت از این مناطق بیش از پیش در دستور کار قرار گرفته و اکیپ‌هایی از گروهان مرزی دهلران با تغییر تاکتیک و ردزنی دقیق معابر اقدام به اجرای کمپین هدفمند در نقاط مورد تردد قاچاقچیان نمودند.

قاچاق دام‌ به ویژه دام‌های مولد بیش از هر چیزی امنیت غذایی و اقتصادی کشور را نشانه رفته که چنانچه تمهیداتی برای آن اندیشیده نشود در آینده نه‌تنها کشور از نظر تولید دام خودکفا نخواهد بود بلکه به یک کشور وابسته به واردات گوشت و دام تبدیل می‌شود، از این رو الزامیست برای مقابله با این نوع قاچاق تدابیری اندیشه شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.