کد خبر : 23585 / /
/

سهام عدالت | شرایط واگذاری سهام عدالت

بازار سرمایه در هفته ابتدایی مردادماه تحت تاثیر رکوردشکنی نرخ سود بین بانکی با افت در شاخص‌ها همراه شد.

اما شرایط دریافت و بازپرداخت وام سهام عدالت چیست و به کدام یک از سهامداران اختصاص می‌یابد؟جاماندگان دریافت سهام عدالت منتظر اعلام خبر رسمی از سوی دولت و مجلس هستند تا بتوانند برگه های سهام عدالت خود را دریافت کنند.برای آزادسازی سهام عدالتدو گزینه مدیریت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. ثبت‌نام سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ کلید خورد و این پروسه تا پایان سال ۱۳۹۴ به ایستگاه آخر رسیدآخرین اخبار سهام عدالت را با هم در سایت خبر آزاد می خوانیم.

سهام عدالت

اتفاقات هفته اول بازار سرمایه دقیقا مشابه همان روند هفته پایانی تیرماه بود. بورس در روزهای شنبه تا دوشنبه با افت شدید روبرو شده و در روز سه شنبه افت کمی را تجربه کرده و در آخرین روز هفته با صعود همراه شد.

برخی از کارشناسان، تاثیر بالا رفتن نرخ بهره بین بانکی بر بازار سرمایه را اندکی می دانند، اما بسیاری از سهامداران این شیوه اقدام بانک مرکزی را عامل اصلی ریزش بورس می‌دانند. البته نباید از عواملی همچون کاهش نرخ دلار، افت قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و کنترل حجم نقدینگی توسط بانک مرکزی گذشت. این عوامل هریک به تنهایی عاملی برای رشد یا افت بازار سرمایه هستند.

اما بازار سرمایه در هفته‌های گذشته با مشکل کمبود نقدینگی به دلیل خروج پول از بازار سهام روبرو بوده است. در صورتی که نقدینگی پارک شده سهامداران خرد، منابع شرکت‌های حقوقی بازار سهام و منابع صندوق توسعه و تثبیت بازار سرمایه وارد بازار نشود، نمی‌توان امیدوار به تغییر روند و برگشت شاخص کل بورس به کانال ۱.۶ میلیون واحدی را داشت.

* نگرانی اصلی بازار سرمایه در وضعیت فعلی

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره علل ریزش بورس در هفته‌های گذشته گفت: بسیاری از سهامداران افزایش نرخ بهره بین بانکی به سقف دو سال اخیر را عامل این ریزش می‌دانند. در صورتی که ارتباط نرخ بهره بین بانکی با نرخ بهره تسهیلات و سود پرداختی توسط بانک‌ها به سپرده‌ها از سال ۹۹ و با اتفاقات آن سال قطع شده است.

وی ادامه داد: یعنی نرخ بهره بین بانکی نمی‌تواند سیگنالی برای تغییر در سایر نرخ های بهره در نظام بانکی باشد. در صورتی که این مساله را سهامداران بپذیرند می‌توان امیدوار به ایجاد روند افزایشی در بازار سرمایه بود، اما سهامداران خرد همچنان منتظر کاهش این نرخ هستند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: اما موضوعی که این روزها بیشتر باید نگران باشیم به مساله قیمت گذاری دستوری و شیوه های جدید این اقدام برمی‌گردد. یکی از این نگرانی‌ها طرح مجلس است که در نهایت به واگذاری اختیارات بورس کالا به وزارت صمت ختم خواهد شد.

دانشی در ادامه تصریح کرد: با قیمت‌گذاری دستوری نگرانی‌ها درباره اثرات آن بر ترازنامه شرکت ‌ها وجود دارد که این موضوع، هم در ذهن بورسی ‌ها و هم در واقعیت بر انتظارات افراد در جریان نقدی که سهم‌های مختلف برای صاحبانشان می‌تواند ایجاد کند، خیلی موثر است.    

* افت شاخص کل بورس همزمان با عمیق شدن رکود

در یک ماه اخیر همسو با کاهش ارزش معاملات خرد، شاخص کل نیز روند نزولی داشته است. در اولین هفته معاملاتی مردادماه نیز روند نزولی شاخص ادامه داشت و ششمین هفته نزولی بورس تهران سپری شد.

سهامداران منتظر کاهش نرخ سود بین بانکی هستند

شاخص کل بورس در روز شنبه رشد هزار و ۶۰۱ واحدی داشت. در روز یکشنبه با تغییر روند، افت ۹ هزار و ۷۴۱ واحد را تجربه کرد و در روز دوشنبه با کاهش ۲۴ هزار و ۳۴۲ واحدی بیشترین ریزش در سال ۱۴۰۱ را به ثبت رساند. روز سه شنبه افت بازار به شدت کاهش یافت و به ۹۶۷ واحد رسید. در آخرین روز هفته با رشد پنج هزار و ۲۶۳ واحدی بخشی از ریزش این هفته جبران شد.

سهامداران منتظر کاهش نرخ سود بین بانکی هستند

شاخص کل بورس در نهایت با افت ۲۸ هزار و ۱۸۶ واحدی به رقم یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۷۱۲ واحد رسید تا بازدهی هفته شاخص بورس منفی ۱.۹ درصد شد. بازدهی منفی ۱.۹ درصدی کمترین بازدهی شاخص در ۵ هفته اخیر است.

* کاهش دو برابری شاخص کل هم‌وزن

شاخص کل هموزن نیز در روز شنبه با رشد ۷۰۴ واحدی روبرو شد و در روز یکشنبه با افت چهار هزار و ۴۵۲ واحدی، روز دوشنبه با کاهش هشت هزار و ۹۰۲ واحدی و در روز سه شنبه نزول دو هزار و ۸۳۰ واحدی داشت. اما روز چهارشنبه رشد هزار و ۱۶۷ واحدی را برای سهامداران به همراه داشت.

سهامداران منتظر کاهش نرخ سود بین بانکی هستند

شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۱۴ هزار و ۳۱۳ واحد افت کرد و در سطح ۳۸۹ هزار و ۴۶۸ واحدی ایستاد و بازدهی منفی ۳.۵۴ درصدی را ثبت کرد.

سهامداران منتظر کاهش نرخ سود بین بانکی هستند

* افت ارزش کل معاملات و رشد معاملات خرد

در هفته ابتدایی مردادماه میانگین ارزش کل معاملات بورس با افت ۱۸ درصدی مواجه شد و به ۳۵ هزار و ۸۳۶ میلیارد تومان رسید.

سهامداران منتظر کاهش نرخ سود بین بانکی هستند

ارزش معاملات خرد بورس نیز ۹ درصد افزایش یافت و میانگین روزانه آن ۲۲۱ میلیارد تومان بیشتر از هفته پیشین بود و در نهایت میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد دو هزار و ۴۴۴ میلیارد تومان افزایش یافت.

سهامداران منتظر کاهش نرخ سود بین بانکی هستند

کمترین رقم ارزش معاملات خرد به روز چهارشنبه برمی‌گردد که ارزش معاملات خرد هزار و ۹۰۵ میلیارد تومان بود. همچنین بیشترین رقم هفته نیز در

روز شنبه ثبت شد که به رقم ۲ هزار و ۸۱۴ میلیارد تومان بالغ شد.​​

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟

سبد سهام عدالت از تعدادی سهام ارزنده و نمادهای بزرگ بازار سرمایه تشکیل شده است که در هفته‌‌های گذشته با نوسان در میزان ارزش همراه بوده است. این سهام در بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در اسفندماه نیز روند نوسانی داشت.

ارزش این سهام در هفته اول فروردین ماه برخلاف رشد شاخص‌های عملکردی بازار سرمایه، با کاهش ارزش مواجه شد، اما در هفته دوم فروردین ماه و با رشد شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز رشد قابل قبولی داشته است. البته ارزش این سهام در هفته سوم فروردین ماه با افت مواجه شد. ارزش این سهام در هفته چهارم فروردین ماه با رشد 4 درصدی که داشت افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

سهام عدالت در تمام هفته‌های اردیبهشت ماه با افزایش ارزش روبرو شد. ارزش سهام عدالت در هفته اول اردیبهشت ماه با رشد 0.85 درصدی مواجه شده است. ارزش این سهام در هفته دوم اردیبهشت ماه کاهش 0.42 درصدی یافت. ارزش این سبد دارایی در هفته سوم اردیبهشت ماه رشد 0.68 درصدی را تجربه کرد. ارزش سهام عدالت در هفته پایانی اردیبهشت ماه با رشد 1.7 درصدی روبرو شد.

ارزش برگه های سهام عدالت در هفته ابتدایی خردادماه با کاهش 1.29 درصدی روبرو شد. این روند نزولی در هفته دوم خرداد نیز ادامه پیدا کرد و ارزش سهام عدالت در هفته گذشته با کاهش 2.13 درصدی مواجه شد.

ارزش برگه های سهام عدالت در هفته سوم خردادماه باز هم با کاهش 1.55 درصدی روبرو شد که این مساله به دلیل افت در شاخص‌های عملکردی بورس رخ داده است. سبد سهام عدالت در هفته چهارم خردادماه با رشد 2 درصدی مواجه شد. ارزش این سهام در هفته پایانی خردادماه نیز با افت 2.15 درصدی داشت.

البته سبد سهام عدالت به دلیل تشکیل شدن از سهام شرکت‌های بزرگ، بسیار متاثر از شاخص کل بورس است. سهام عدالت در هفته ابتدایی تیرماه با افت 2.86 درصد مواجه شده است. این سهام هفته دوم تیرماه را با کاهش 1.39 درصدی در ارزش پشت سر گذاشته است. در حال حاضر و در هفته سوم تیرماه ارزش این سهام با کاهش 1.37 درصدی روبرو شده است. ارزش این سهام در هفته چهارم و پایانی تیرماه با افت 2 درصدی داشته است.

بورس در هفته های گذشته با وضعیت نوسانی همراه بوده است که این مساله بر روند ارزش برگه های سهام عدالت نیز تاثیر زیادی داشته است. برگه های سهام عدالت در هفته ابتدایی مردادماه با کاهش 2.65 درصدی روبرو شده است.این مساله در حالی رخ داده است که شاخص کل بورس با کاهش 1.9 درصدی و شاخص کل هم‌وزن بورس نیز کاهش 3.54 درصدی داشته‌اند.

1

برگه‌های سهام عدالت در قیمت‌های اسمی 409 هزار تومانی، 492 هزار تومانی، 532 هزار تومانی و یک میلیون تومانی در هفته ابتدایی مردادماه به ترتیب با کاهش  180 هزار تومانی، 217 هزار تومانی، 235 هزار تومانی و 442 هزار تومانی نسبت به هفته گذشته مواجه شده‌اند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، نمادهای حاضر در سبد سهام عدالت از ارزنده‌ترین سهم‌های بازار سرمایه هستند. با این حال، ارزش برگه‌های سهام عدالت در برگه‌های مختلف به ترتیب برابر است با 6 میلیون و 653 هزار تومان، 8 میلیون و 34 هزار تومان، 8 میلیون و 654 هزار تومان و 16 میلیون و 267 هزار تومان.

2

ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد‌ سال 99 با افت 57 درصدی مواجه شده است. از مهمترین دلایل ریزش قیمت سهام عدالت، ‌ضعف مدیریت در شرکت های سرمایه‌گذاری و عدم برگزاری مجامع این شرکتها و نیز نبود بازارگردان حرفه ‌ای برای این شرکتها به شمار می‌رود.

3

بنابراین گزارش، ارزش سهام عدالت نسبت به اول مرداد سال گذشته برای سه نوع سهام عدالت، به ترتیب با کاهش قیمت 8 میلیون و 926 هزار تومانی، 10 میلیون و 737 هزار تومانی، 11 میلیون و 610 هزار تومانی و 21 میلیون و 824 هزار تومانی روبرو شده است.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.