کد خبر : 52828 / /
/

رابطه قیمت میلگرد با نرخ مسکن در ایران

ایران یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان میلگرد در جهان محسوب می‌شود. قیمت این محصول فولادی تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی روند افزایشی یا کاهشی به خود می‌گیرد. عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن در بازار یکی از پژوهش‌های دانشگاهی به حساب می‌آیند. البته از جمله این عوامل، قیمت میلگرد و تیرآهن در ساختمان‌سازی است که جز وزنه‌های سنگین در تعیین قیمت مسکن هستند. قیمت مسکن و قیمت مقاطع فولادی از جمله میلگرد با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. در اینجا می‌خواهیم رابطه قیمت میلگرد و مسکن را مورد بررسی قرار دهیم.

رابطه قیمت میلگرد با نرخ مسکن در ایران

 

پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۳

قیمت میلگرد رابطه مستقیمی با تقاضای خریداران دارد. در پیش‌بینی قیمت میلگرد چند پارامتر اساسی در نظر گرفته می­شود. بنابراین باید عوامل موثر در قیمت‌گذاری میلگرد در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت بررسی شود. لازم به ذکر است که ابتدا قیمت ارز و قیمت جهانی فولاد مورد بررسی قرار می‌گیرد و در پایان از تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی قیمت میلگرد استفاده می‌شود.

 

برای پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۳، باید ابتدا قیمت مواد اولیه آن که شامل سنگ‌آهن و قراضه آهن و سایر مواد پایه مانند نیکل و کروم است را بررسی کرد. به‌همین دلیل قیمت این مواد، کمیاب ‌شدن آن‌ها و کاهش عرضه می‌تواند تاثیر زیادی در تعیین و پیش‌بینی قیمت میلگرد داشته باشد. طبق بررسی‌های انجام شده در سال ۱۴۰۲ به دلیل افزایش تقاضا برای میلگرد قیمت سنگ‌آهن نیز افزایش داشته است. البته شایان ذکر است که پارامترها شامل بودجه تخصص‌یافته به بخش عمرانی، روند دلار آزاد و دلار نیمایی در سال ۱۴۰۳ همینطور تورم سالانه، عوارض وضع‌شده برای مواد اولیه بر پیش‌بینی قیمت میلگرد تاثیرگذار است.

بخش عمده‌ای از هزینه‌های ساخت، صرف خرید مقاطع فلزی می‌شود که به دلیل حجم بالای مصرف آن‌ها است. به‌همین خاطر کوچک‌ترین تغییر قیمت در پروفیل‌های ساختمانی مثل تیرآهن، میلگرد و دیگر آهن‌آلاتی که به‌طور معمول در اسکلت ساختمان مصرف می‌شوند، در قیمت مسکن تاثیر چشمگیری به همراه خواهند داشت. برای اینکه در کل مقاطع فولادی از جمله میلگرد خرید اقتصادی و به صرفه ایی داشته باشید بهتر است خرید این مصالح را بطور مستقیم و بدون واسطه از بازار آهن انجام دهید. بروز رسانی قیمت میلگرد درب کارخانه هر روز در وب سایت آسن انجام می­شود. از این طریق شما می­توانید هر مقدار خرید با توجه به نیازتان را با مناسبت­ترین قیمت انجام دهید.

میزان تقاضا در بازار ساخت‌و‌ساز مسکن در سال ۱۴۰۳

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که بازار مسکن در شش ماه آینده سال ۱۴۰۳ چار تورم افسارگسیخته‌ای خواهد شد و افزایش قیمت مقاطع فولادی از جمله تیرآهن و میلگرد را در بهار و تابستان در پی خواهد داشت. به همین دلیل، این امکان وجود دارد که سرمایه‌گذاران به این بازار ترغیب‌شده و به احتمال زیاد با افزایش تقاضا برای تولید مقاطع فولادی و افزایش قیمت آن‌ها مواجه خواهیم شد.

میلگردها از اصلی‌ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی در ساخت‌و‌سازها هستند، به‌طوری که قیمت ساخت یک سازه به قیمت و حجم میلگرد استفاده شده در آن پروژه بستگی دارد. در سال ۱۴۰۱ از فصل تابستان قیمت میلگرد رشد قابل توجهی داشته است. به‌عنوان مثال،قیمت میلگرد هیربد شاخه آجدار از ۸۲۰۰ تومان، در تیر ماه به ۲۹۳۸۵ هزار تومان رسید. نمونه دیگر نوسان قیمت میلگرد را می‌توانیم در کارخانه فایکو مشاهده کنیم. قیمت میلگرد فایکو ساری در بهار سال 1402 بطور میانگین کیلویی 26000 تومان بوده است. همین کارخانه در بهار 1403 میلگرد خود را با میانگین با قیمت 28000 تومان عرضه کرده است. این افزایش قیمت تحت تاثیر افزایش قیمت دلار و صادرات شرکت‌های فولادی بوده است. به‌همین دلیل قیمت ملک نیز روند افزایشی به خود گرفته است.

قیمت آهن چگونه باعث بی‌ثباتی بازار مسکن می‌شود؟

قیمت آهن بصورت مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت نهایی مسکن تاثیر می‌گذارد. به‌علت مصرف بالای پروفیل‌های فلزی در صنعت ساختمان‌سازی، تاثیر مستقیم این محصولات در هزینه‌های ساختمان بسیار بالا است. این تاثیر افزایش ۱۰۰ درصدی برای قیمت هر یک از مقاطع فلزی مانند میلگرد، تیرآهن و غیره، ۱۸ تا ۲۰ درصد بر قیمت مسکن تاثیر خواهد داشت. بالا‌رفتن قیمت آهن‌آلات موجب افزایش قیمت مصالح دیگر خواهد شد. این افزایش به مراتب می‌تواند شدیدتر از اثر مستقیم باشد که حتی امکان به وجود‌آمدن شرایط اضطراری برای قیمت مسکن را در پی دارد. همچنین می‌تواند تاثیر خود را بر قیمت مسکن با وقفه چند ماهه نشان ‌دهد. در فصل بهار، تابستان و دو الی سه ماه آخر سال به دلیل افزایش تقاضا، قیمت میلگرد در بازار فولاد افزایش می‌یابد. البته هر ساله با رسیدن فصل سرد ساخت‌و‌سازها کاهش می‌یابند که خود، کاهش تقاضا برای میلگرد را در پی دارد.

5

از طرفی قیمت میلگرد تحت تاثیر عواملی مثل تحریم‌های اقتصادی، هزینه گمرک و واردات، اتفاقات سیاسی، قیمت ارز، نوسانات طلا و هزینه مواد اولیه است. به‌همین دلیل بالا و پایین‌شدن قیمت میلگرد باعث ایجاد نوسانات شدید در قیمت مسکن شده است. لازم به ذکر است که در نوسان قیمت مسکن ۴ عامل، مهم است که عبارتند از:

  • عرضه و تقاضا در ایران
  • نرخ بهره بانکی و سیاست‌های مالی
  • قیمت مصالح ساختمانی مثل گچ سیمان و رنگ
  • شرایط اقتصادی کشور و اقتصاد کلان

عامل موثر پنجم روی نوسان قیمت مسکن، قیمت میلگرد است. به عبارت دیگر ۴ مورد بالا که روی قیمت مسکن تاثیر می‌گذارند، روی قیمت میلگرد هم تاثیر قابل توجهی خواهند داشت. اما عوامل موثر روی نوسان قیمت آهن‌آلات شامل موارد زیر است:

  • افزایش قیمت طلا و سکه در بازار جهانی و ایران
  • افزایش هزینه تهیه مواد اولیه
  • قیمت آهن‌آلات در بازار بین‌المللی
  • افزایش قیمت ارز
  • نوسان قیمت آهن‌آلات در بازار سیاه

تاثیر قیمت میلگرد روی بازار مسکن در دو دهه اخیر

طبق بررسی‌های انجام‌شده، روند افزایشی قیمت میلگرد را در این دو دهه داشته‌ایم. در شروع دهه ۸۰، قیمت میلگرد اصفهان از کیلویی ۴۵۰ تومان به کیلویی ۲۰ هزار تومان رسیده است. این افزایش قیمت شاید در طول این سال‌ها ناچیز باشد اما در افزایش قیمت مسکن تاثیر چشمگیری داشته است.

6

تاثیر قیمت میلگرد بر هزینه ساخت‌و‌ساز

به علت حجم بالای مصرف میلگرد در ساخت‌و‌سازهای مختلف، حتی کوچک‌ترین نوسان قیمت آن تاثیر بسیاری بر قیمت نهایی پروژه می‌گذارد. در فصولی که ساخت‌و‌ساز زیاد است، به‌طور معمول هزینه بیشتری باید برای خرید مصالح پرداخت. بر خلاف آن در فصل‌های سرد می‌توان مقاطع را با قیمت مناسب‌تر پیدا کرد. پیشنهاد می‌شود که اگر فضای مناسب برای انبار‌کردن انواع آهن‌آلات دارید، می‌توانید آن‌ها را در فصل سرد که قیمت مناسب‌تر است، خریداری کرده و انبار کنید. همچنین نوع کارخانه‌ای که از آن میلگرد خریداری می‌کنید روی قیمت نهایی تاثیرگذار است. روش دیگری که می‌توانید برای کاهش قیمت خرید میلگرد استفاده کنید این است که یک فروشنده مناسب با کمترین تعداد واسطه پیدا کنید تا آهن‌آلات را از کارخانه به شما برساند.

نتیجه‌گیری

قیمت میلگردها با توجه به انواع و ابعاد مختلفی که دارند و بسته به نوع ساختمان و شرایط آب و هوایی متفاوت است و تاثیر بسزایی بر هزینه نهایی ساخت دارد. به‌طوری که هر چقدر قیمت میلگرد و آهن‌الاتی که در ساختمان استفاده می‌شود، بیشتر باشد، هزینه‌های نهایی ساختمان‌سازی نیز افزایش پیدا می‌کند. از طرفی، مقاومت ساختمان به تعداد و نوع میلگردهایی است که در آن استفاده شده است. شرکت بازرگانی آسن می‌تواند به شما در خرید میلگرد با کمترین قیمت کمک کند. همچنین با عضو‌یت در کانال تلگرام آسن می‌توانید قیمت روز میلگرد را مورد بررسی قرار داده و در زمانی که قیمت آن پایین‌تر است، خرید خود را انجام دهید.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.