کد خبر : 43491 / /
/

وضعیت مهریه در صورت تقاضای طلاق از سوی زوج چگونه است؟

 وضعیت مهریه در صورت تقاضای طلاق از سوی زوج چگونه است؟

طبق قانون طلاق مربوط به عقد دائم بوده و حق طلاق با مرد است و مرد هر وقت بخواهد و بدون نیاز اثبات چیزی می تواند زن خود را طلاق دهد. امکان ثبت طلاق بعد از صدور گواهی عدم سازش امکان پذیر است و دفترخانه ای که بدون حکم دادگاه طلاق را ثبت کند محتمل مجازات خواهد شد‌. مرد قبل از طلاق باید تمامی حق و حقوق زن اعم از مهریه او را پرداخت کند. اگر این مهریه وجه نقد باشد باید به نرخ روز محاسبه و پرداخت شود. تبدیل مهریه به نرخ روز بر اساس شاخص تورم و به نرخ روز انجام می شود.

 

 

شروط لازم جهت دادخواست طلاق از طرف زوج

اولین مسئله مورد رسیدگی در مورد طلاق حقوق مادی زن مانند مهریه است. مهریه در دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه است. در نوع عندالاستطاعه زن در صورتی می تواند مهریه خود را بگیرد که تمکن مالی مرد را به اثبات برساند. ولی در نوع عندالمطالبه زن در هر صورت و هر موقعی که بخواهد می تواند صداق خود را مطالبه کند. مهریه زن در هر صورت محفوظ است حتی اگر زن از شوهر خود تمکین نکند یا به شوهر خود خیانت کند مهریه او ساقط نخواهد شد. مهریه اگر وجه نقد باشد به نرخ روز پرداخت می شود و جهت محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه از شاخص تورم و فرمول خاص آن استفاده می شود.

 مسئله دوم که در این خصوص رسیدگی می شود نفقه است که مرد باید تا اتمام مدت عده آن را پرداخت کند.

درخواست طلاق از طرف مرد چگونه است؟

اگر در ابتدا مرد تقاضای طلاق کند ابتدا باید درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش از طرف زن تنظیم شده و به دادگاه تسلیم شود. سپس باید بعد از ثبت دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی و طی شدن مراحل قانونی گواهی عدم سازش دریافت شود‌. این گواهی تا سه ماه اعتبار دارد و بعد از صادر شدن این گواهی زوجین باید به دفتر اسناد رسمی جهت خوانده شدن صیغه طلاق مراجعه کنند.

16

 

معایب طلاق از طرف مرد

اگر طلاق از طرف مرد باشد فرایند طلاق از ۴ تا ۶ ماه به طول می انجامد. اگر مرد درخواست آن را بدهد و دلیل طلاق سوء اخلاق زن نباشد و مرد شروط قرارداد از جمله شرط تنصیف دارایی را امضا کرده باشد، نصف دارایی او به زن می رسد. به طور کل در این مورد نیز به زن مهریه تعلق می گیرد و در صورتی که نوع آن وجه نقد باشد باید به نرخ روز پرداخت شود. با محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 می توانید مقدار آن را بر حسب شاخص روز بدست آورید.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.