کد خبر : 38351 / /
/

خدمات مالی مالیاتی و حسابداری

شرکت حسابداری داده‌های مربوط به فعالیت‌های واحد تجاری را دریافت و اندازه‌گیری ‌می‌کند، سپس ‌آنها را پردازش و در قالب نتایج فعالیت و عملکرد واحد تجاری به تصمیم‌گیرندگان گزارش ‌می‌کند.خدمات حسابداری با توجه به نیازهای شرکت و زمینه فعالیت آن متفاوت است؛ ‌سازمان‌ها متناسب با نیاز خود ‌می‌توانند ‌به‌صورت برون‌سپاری از این خدمات برخوردار شوند. در این مقاله به موضوع حسابداری و انواع خدمات مربوط به آن خواهیم پرداخت.

خدمات مالی مالیاتی و حسابداری

 

 

 

شرکت حسابداری چیست؟

مسائل و امور مالی شرکت‌ها و قوانین مربوط به ‌آنها پیچیدگی‌ها و جزئیات زیادی دارند که رسیدگی به آن، هم دانش تخصصی ‌می‌خواهد و هم ممکن است تمام وقت شما را بگیرد.

در واقع مدیران کسب‌وکارها، باید کارهایی مثل مدیریت امور مالی، امور حقوقی و مسائلی از این ‌دست را به متخصصین بسپارند و زمان و انرژی خود را صرف امور راهبردی شرکت کنند.

در این شرایط 2 راه‌ حل وجود دارد. راه ‌حل اول استخدام مدیران مالی و دوم استفاده از خدمات شرکت یا موسسه‌ حسابداری است.

در واقع یک شرکت حسابداری متولی انجام امور مالی، مالیاتی و حسابداری در شرکت‌های مختلف است. این خدمات باید در سطح تخصصی و حرفه‌ای انجام گیرد.

چنین شرکتی معمولا خدمات مالی، ارزش ‌افزوده، گزارش‌های تفصیلی، اظهارنامه مالیاتی و مواردی از این ‌دست را برای شرکت‌های مختلف انجام می‌دهند و در قبال آن حقوق دریافت ‌می‌کنند.

زمانی که با یک شرکت یا موسسه حسابداری همکاری ‌می‌کنید، این شرکت مسئولیت تمام اسناد مالی را به‌عهده می‌گیرد و در صورت به‌وجود ‌آمدن هرگونه مشکل مالی، عواقب آن را به‌عهده خواهد گرفت.

البته در بیشتر موارد استفاده از خدمات حرفه‌ای شرکت‌ حسابداری معتبر ‌می‌تواند تا حد بسیار زیادی باعث کاهش خطا در امور مالی شرکت‌ها شود.

نوع همکاری و خدماتی که از شرکت‌های حسابداری دریافت ‌می‌کنید، ممکن است در جزئیات تفاوت‌هایی باهم داشته‌باشند. اگر ‌می‌خواهید از این جزئیات سردر بیاورید بد نیست با انواع خدمات شرکت‌های حسابداری آشنا شوید.

خدماتی که شرکت‌های حسابداری ارائه می‌دهند

خدمات حسابداری جزء مهم‌ترین نیازهای هر شرکت بوده و شامل خدمات تخصصی است که در زمینه امور مالی و حسابرسی یک شرکت یا کسب‌وکار انجام می‌شود.

مدارک و صورت‌های مالی که شرکت‌های حسابداری به مدیر شرکت استخدام‌کننده ارائه می‌کند می بایست قابل اتکاترین اطلاعات مالی باشد به‌طوری که صحت و سودمندی آن در بالاترین سطح ممکن مشخص شود.

به‌علاوه تمامی امور مالی باید بر اساس مستندات مالی تهیه شود. مراعات اصول اخلاقی در تمامی محیط‌های حسابداری و تجاری لازم و ضروری است.

این خدمات که ‌می‌تواند توسط یک مشاور مالی، کارشناس کار‌کشته یا شرکت حسابداری انجام ‌شود، شامل همه امور مربوط به مالیات، محاسبات دستمزد‌ها و سایر امور مالی شرکت است. موسسه حسابداری به اشکال زیر ‌می‌تواند به مشتری خدمات ارائه کند:

خدمات مشاوره‌ای

این نوع خدمات در شرکت‌ها و ‌سازمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خودشان دارای حداقل یک حسابدار هستند یا تیم حسابداری دارند، اما برای مدیریت بهتر امور از مشاوره یا نظارت شرکت‌های حسابداری مختلف استفاده ‌می‌کنند.

در این روش خدمات مشاوره‌ای کمک ‌می‌کند تا امور مالی کسب‌وکار بهتر انجام شود. این مشاوره ‌می‌تواند موردی یا کلی باشد.

در بعضی مواقع حسابدار مشاور به مجموعه موردنظر فرستاده می‌شود اما گاهی اوقات که مشکل بزرگ نیست با مشاوره تلفنی حل می‌شود.

مشاوران حسابداری در موارد مختلفی ‌می‌توانند به مشتری کمک کنند که در زیر ‌به‌صورت موردی به آنها اشاره شده‌است:​

 • خدمات مشاوره در مورد امور مالیاتی
 • ارائه مشاوره در مورد تنظیم قرارداد
 • تهیه صورت‌های مالی اساسی مانند صورت سود و زیان، ترازنامه حسابداری و ...
 • مشاوره در زمینه مصاحبه و استخدام نیروی حسابدار
 • بررسی سیستم‌ها و فرآیند‌های مالی و ارائه مشاوره و پیشنهاد در این زمینه

خدمات پشتیبانی و عملیاتی حسابداری

یکی دیگر از انواع خدمات حسابداری، خدمات پشتیبانی یا فنی است. این خدمات شامل اتوماتیک‌سازی امور حسابداری و سیستم‌های مالی در شرکت است.

این نوع خدمات با پشتیبانی همراه است و جزئیات زیادی دارد که شرکت‌های حسابداری ‌آنها را بررسی ‌می‌کند. موسسات و شرکت‌های ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای حسابداری هم جزء این مورد به‌حساب می‌آیند.

خدمات پشتیبانی و فنی که توسط شرکت‌های حسابداری انجام می‌شود ‌به‌صورت زیر است:

 • طراحی نرم‌افزارها و سیستم‌های حسابداری و انبارداری پیشرفته
 • راه‌اندازی نرم‌افزارهای حسابداری و ارائه خدمات با توجه به نیازهای هر شرکت و کسب‌وکار
 • راه‌اندازی سیستم‌های مختلف امور مالی و حسابداری مثل سیستم‌های حضور و غیاب

خدمات اجرایی حسابداری

در این نوع خدمات معمولا تمام امور اجرایی یک مجموعه در زمینه مالی به شرکت‌های حسابداری سپرده می‌شود. البته در برخی مواقع قسمتی از کار به‌وسیله تیم حسابداری شرکت انجام می‌شود.

در اکثر مواقع، در کنار استفاده از خدمات اجرایی، از خدمات عملیاتی و مشاوره هم استفاده می‌شود و یک حسابدار مجرب و توانا در همه زمینه‌ها به‌منظور انجام امور مالی فرستاده می‌شود. خدمات اجرایی حسابداری در موارد زیر می‌تواند به مشتری کمک کند:

 • انجام فعالیت‌های حسابداری حقوق، فرستادن لیست‌های بیمه و مالیات
 • انواع کارهای حسابداری شرکت
 • تهیه صورت مالی و حسابرسی

خدمات کامل حسابداری

برخی از شرکت‌ها خدماتشان را ‌به‌صورت ترکیبی از همه حالت‌های قبل به مشتریان ارائه می‌دهند؛ البته نمی‌توان این نوع خدمت را برای همه شرکت‌ها انجام داد و باید در ابتدا نیاز ‌آنها به‌درستی بررسی شود.

تفاوت موسسه حسابداری با شرکت حسابداری در چیست؟

آنچه به‌عنوان عاملی برای تمایز بین شرکت‌های حسابداری و موسسه حسابداری شناخته می‌شود، نوع نگاه به این شرکت‌ها در هنگام ثبت و اخذ مجوزهای مورد نیاز برای هرکدام است.

 در شرکت‌های حسابداری، هدف کسب سود است، اما در یک موسسه حسابداری نباید کار تجاری و با هدف کسب سود انجام شود.

برای ثبت شرکت‌هایی که در زمینه ارائه خدمات مالی فعالیت ‌می‌کنند، دست‌کم یکی از اعضای شرکت باید دارای مدرک کارشناسی در رشته حسابداری و عضو هیئت‌مدیره شرکت نیز باشد، اما برای ثبت موسسه حسابداری این چنین نیست.

در انتخاب شرکت حسابداری هوشمندانه عمل کنید

10

به‌نظر می‌رسد با توجه به حضور حرفه‌ای شرکت‌های حسابداری در عرصه ارائه خدمات مالی و دسته‌بندی معقول خدماتی که در این شرکت‌ها ارائه می‌شود، استفاده از خدمات ‌آنها گزینه جذاب و معقولی برای کسب‌و‌کار‌ها به‌نظر برسد.

البته نباید از اهمیت انتخاب شرکت حسابداری معتبر و متخصص نیز غافل شد، چراکه یک اشتباه در این زمینه ‌می‌تواند باعث به‌وجود‌آمدن مشکلات زیادی برای مجموعه مورد نظر و ایجاد ضررهای مالی و زمانی زیادی برای آن مجموعه باشد.

خدمات متنوع شرکت‌های حسابداری در زمینه حسابداری صنعتی، حسابداری شرکت‌های بازرگانی و حسابداری کسب‌وکارهای کوچک و کسب تجربه‌های بی‌بدیل توسط ‌آنها دلیل دیگری است که ‌می‌توانیم تا حد زیادی به این شرکت‌ها اعتماد کنیم.

جمع‌بندی

مهم‌ترین مسئله در کسب‌وکارهای نوین، تخصص‌گرایی است. یک شرکت چه بزرگ و چه کوچک، باید یک یا چند نفر را برای رسیدگی ‌به ‌صورت‌های مالی اساسی استخدام کند.

گاهی اوقات افراد درون شرکت نمی‌توانند از پس این کار برآیند. به‌همین دلیل بسیاری از مجموعه‌ها تصمیم می‌گیرند امور مالی خود را به موسسه یا شرکت حسابداری بسپارند.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.