کد خبر : 728 / /
/

قیمت طلا/اخبار اقتصادی/خبرمهم اقتصادی

قیمت طلا امروز 12مهر 1402| روند نزولی قیمت در بازار طلا ادامه دارد؟

قیمت طلا و سکه روز گذشته را با روندی نامتوازن به پایان رساند. بازار طلا در سه روز ابتدایی هفته، متاثر از افت انس جهانی طلا در ناترازی با قیمت دلار بسته شد.

قیمت طلا امروز 12مهر 1402|  روند نزولی قیمت در بازار طلا ادامه دارد؟

اخبار اقتصادی: قیمت طلا و سکه روز گذشته را با روندی نامتوازن به پایان رساند. بازار طلا در سه روز ابتدایی هفته، متاثر از افت انس جهانی طلا در ناترازی با قیمت دلار بسته شد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه 12 مهر 1402 /  روند نزولی قیمت در بازار طلا ادامه دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز روز گذشته قیمت طلا و سکه هر سه روند افزایشی،‌ کاهشی و خنثی را تجربه کرد. قیمت طلا و سکه امامی با کاهش ۲۰ دلاری انس جهانی طلا همراه شد و سکه‌های بهار و گرمی تنها قطعات افزایشی بازار دیروز بودند. گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش قیمت طلای جهانی با افت نزدیک به سه دلاری با قیمت ۱۸۲۵ دلار در حال معامله است.

معامله‌گران بازار طلا همواره بر روند کاهشی قیمت‌ها بیش از حد انتظار تاکید می‌کنند. به اعتقاد آنها اوضاع اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، فشار سیاست‌گذار برای ثبات قیمت دلار و افت شارپی طلای جهانی، از عواملی است که دست به دست هم داده تا سایه رکود بر بازار فلز زرد گسترده شود.

افت بازدهی بازار طلا با تخلیه حباب سکه

فعالان بازار طلا با تاکید بر اینکه طلا و سکه از لوازم ضروری خانوارها محسوب نمی‌شود به کاهش قدرت خرید مردم اشاره می‌کنند و می‌گویند سطح درآمد‌های مردم کاهش پیدا کرده و مردم از خرید لوازم غیرضروری خودداری می‌کنند.

از ابتدای سال تا کنون بازدهی بازار طلا افت بیشتری نسبت به دلار داشته است؛ در این‌باره کارشناسان اقتصادی معتقدند بخشی از انتظارات تورمی که از پیش در مورد نرخ ارز لحاظ شده بود در سکه و طلا نمود پیدا کرده است. آنها وجود حباب بالای سکه و تخلیه آن در ۶ ماهه گذشته را موید این موضوع می‌دانند و می‌گویند به همین دلیل قیمت در بازار طلا شارپی‌تر اصلاح شده است.

دیروز اخباری مربوط به درخواست زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین مبنی بر تشدید تحریم‌ها علیه ایران مطرح شد. وی در دیدار با وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا این موضوع را مطرح کرد. به نظر می‌رسد بعد از افت قیمت طلای جهانی موضوع لغو برخی تحریم‌های اتحادیه اروپا یا تشدید آن، می‌تواند موثرترین سیگنال برای بازارهای مالی باشد.

سکه امامی به کف کانال ۲۷ میلیونی رسید

روز گذشته (دوشنبه ۱۰ مهر) قیمت سکه امامی با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی با قیمت ۲۷ میلیون و ۵۱ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بهار با رشد ۱۰۰ هزار تومانی با قیمت ۲۴ میلیون و ۴۰۱ هزار تومان معامله شد.

دیروز نیم‌سکه و ربع سکه بدون تغییر و به ترتیب با قیمت‌های ۱۴ میلیون و ۸۵۰ و ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی در دسته افزایشی‌های بازار قرار گرفت و با رشد ۱۵۰ هزار تومانی با قیمت پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.

حباب سکه در تمام قطعات صعودی شد

دیروز قیمت طلا کاهش داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۵۰ هزار تومانی با رقم ۹ میلیون و ۷۴۹ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۱۰ هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید.

در دهمین روز مهر، حباب تمام قطعات سکه صعودی شد. دیروز حباب سکه‌ بهار با رشد ۴۰۹ هزار تومانی پرچمدار بیشترین مقدار حباب بود. روز دوشنبه حباب سکه امامی ۱۰۶ هزار تومان، نیم‌سکه ۹۶ هزار تومان، ربع‌ سکه ۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۱۷۴ هزار تومان رشد داشت.

 دو علت اصلی خروج خریداران از بازار طلا

یک کارشناس بازار طلا با بیان اینکه تعطیلی‌ها و کاهش قیمت ها باعث شد تا پس از ماه صفر شرایط رکورد بازار سکه و طلا ادامه پیدا کند پیش بینی کرد قیمت‌ها در سطح کنونی حفظ شوند.

اقتصاد آنلاین-مهدی جهانشاهلوراد؛ محمد کشتی آرای نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین در باره وضعیت بازار سکه و طلا گفت: در یک هفته اخیر قیمت انس جهانی طلا ۱۰۰ دلار کاهش یافته است، در حالی که نرخ ارز داخلی ثابت بوده اما این کاهش انس باعث افت قیمت سکه و طلا شده است.

وی اضافه کرد: همین کاهش قیمت به علاوه کاهش‌های قبلی تقاضا و میل به خرید طلا و سکه را کاهش داده که این موضوع هم باعث آرام بودن بازار و ادامه شرایط رکودی شده که هنوز بعد از ماه محرم و صفر مشاهده می‌شود.

به گفته این کارشناس بازار طلا، کاهش تقاضا به دلیل کاهش قیمت سبب شده تا جاذبه خرید طلا و سکه به ویژه برای سرمایه گذاری کمتر شود.

کشتی آرای درباره آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نیز گفت: قیمت سکه طرح قدیم ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، سکه طرح جدید ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۱۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، سکه‌های یک گرمی هم ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، قیمت دارند. قیمت هر مثقال طلا که بالای ۱۰ میلیون تومان بود به ۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است

وی افزود: هر گرم طلای ۱۸ عیار هم به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید حباب سکه نیز در محدوده ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قرار دارد.

نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به سوال که چرا حباب سکه از بین نمی‌رود نیز گفت: انتظار می‌رفت حباب سکه بیشتر کاهش یابد اما چون در چند روز اخیر تقاضا برای خرید سکه بوده این حباب روی سکه مانده است اما کاهش قیمت انس جهانی باعث شد حباب طلا از بین برود.

کشتی‌آرای درباره علت عدم کاهش رکود در بازار طلا نیز اظهار داشت:یکی از دلایل ادامه رکود تداوم کاهش قیمت‌هاست، مورد دوم تعطیلات پی در پی هفته‌های اخیر نیز یکی از علت‌های افت داد و ستدها در بازار است چون در این زمان‌ها فعالیت بنگاه‌های اقتصادی کاهش پیدا می‌کند که همین امر می‌تواند روی بازارها اثر منفی بگذارد در حال حاضر تا یک ماه آینده تعطیلی نداریم امیدواریم همین امر بازار را از رکود خارج کند.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر بازارها به یکدیگر وابسته هستند، بازارهایی که موازی بازار طلا هستند نیز در حال حاضر در رکود هستند؛ بازارهایی مثل مسکن، خودرو و حتی بورس هم در رکود قرار دارند.

این فعال بازار طلا پیش‌بینی کرد قیمت‌ها تا دوشنبه هفته آینده در همین سطح فعلی باقی بماند.

کشتی‌آرای در پاسخ به این سوال که وضعیت فعالان بازار طلا با توجه به رکودی که در ماه‌های اخیر بوده به چه صورت است نیز گفت: در اقتصاد ما بازهای فصلی و رکودهای فصلی داریم و همه جای دنیا هم رکودهای قصلی وجود دارد و  با خارج شدن از این فصل طبیعتا اتفاق مثبتی پیش خواهد آمد.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.