کد خبر : 728 / /
/

قیمت طلا/اخبار اقتصادی/خبرمهم اقتصادی

قیمت طلا امروز 10 فروردین 1402 | بازار طلا و سکه به چه سمتی می‌رود؟

امروز همسو با روند صعودی قیمت دلار در بازار غیر رسمی، قیمت طلا و سکه نیز مسیری رو به بالا را پشت سر گذاشتند. همچنین در بازار جهانی طلا نیز اونس افزایش قیمت داشت.

قیمت طلا امروز 10 فروردین 1402 | بازار طلا و سکه به چه سمتی می‌رود؟

اخبار اقتصادی:امروز همسو با روند صعودی قیمت دلار در بازار غیر رسمی، قیمت طلا و سکه نیز مسیری رو به بالا را پشت سر گذاشتند. همچنین در بازار جهانی طلا نیز اونس افزایش قیمت داشت.

پیش بینی قیمت طلا و سکه 10 فروردین 1402/ ادامه افزایش قیمت در بازار فلزات گرانبها

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز به واسطه افزایش قیمت دلار و عبور آن از نیمه دوم پله سوم کانال پنجم قیمت‌ طلا و سکه نیز افزایشی بود.

این در حالی است که قیمت اونس جهانی طلا نیز امروز همچنان بر مدار افزایشی خود قرار دارد و به هزار و 967 دلار رسیده است.

حالا با این سیر افزایشی قیمت دلار در بازار موازی چه مسیری را برای طلا و سکه می‌توان متصور بود؟

روند صعودی قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟

علی عصاری، کارشناس بازارهای مالی در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: «امروز با توجه به اینکه قیمت دلار در بازار غیر رسمی بالای پله سوم کانال پنجم تثبیت شد، شاهد افزایش قیمت در دیگر بازارها از جمله خودرو و سکه بودیم.»

او ادامه داد: «سکه در معاملات بورسی حدود 32 میلیون تومان بسته شد؛ یعنی افزایش قیمت دلار تاثیر زیادی بر آن داشته است.»

عصاری همچنین بیان کرد: «بنابراین به نظر می‌آید پس از تعطیلات 13 فروردین با وجود تورم نهادینه و یا سنتی که معمولا اوایل اردیبهشت اتفاق می‌افتد، احتمالا دوباره شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم.»

تاثیر خرید سکه بر بازار طلا

این کارشناس بازارهای مالی همچنین در خصوص تاثیر سکه بر قیمت طلا توضیح داد: «بازار سکه درگیر حباب است و به طور کلی نوسانات آن می‌تواند بازاری آتی برای طلا باشد، به عبارت دیگر وقتی خریدار حاضر است مبلغ بیشتری را بابت حباب سکه بپردازد انتظارات تورمی به نسبت بالاتری وجود دارد و می‌توان قیمت طلا را در این بازار افزایشی پیش‌بینی کرد.»

او در این مورد ادامه داد: «بنابراین با توجه به اتفاق امروز طبیعتا روند قیمتی در این بازار می‌تواند صعودی باشد، ولی احتمال دارد امسال دولت بخواهد نقدینگی را به سمت بازارهای دیگر هدایت کند. البته به واسطه قیمت دلار قطعا در بازار طلا و سکه نیز رشد وجود خواهد داشت، ولی اینکه از بقیه بازارها رشد بیشتری را داشته باشد باید پس از تعطیلات عید نوروز به آن پرداخت.»

قیمت انواع سکه در بازار

قیمت سکه امامی در حال حاضر به 32 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است و همچنین قیمت سکه بهار آزادی نیز 29 میلیون و 600 هزار تومان و قیمت نیم‌سکه نیز 19 میلیون و 500 هزار تومان ثبت شده است.

از سوی دیگر قیمت ربع سکه نیز امروز 11 میلیون و 700 هزار تومان و قیمت سکه گرمی نیز به هفت میلیون  تومان رسیده است. قیمت طلای 18 عیار نیز در لحظه تنظیم این گزارش دو میلیون و 687 هزار تومان اعلام شده و قیمت مثقال طلای 17 عیار 11 میلیون و 640 هزار تومان ثبت شده است.

بازار طلا و سکه به چه سمتی می‌رود؟

رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان این‌که باید ببینیم نرخ تورم در سال جدید به چه سمتی می‌رود؟ می‌گوید: به اعتقاد من از حالا پیش‌بینی بازار یک مقدار سخت است و نمی‌توان وضعیت آینده بازار را پیش‌بینی کرد؛ باید ببینیم شرایط روز سیاسی و اقتصادی در دنیا چه خواهد بود.

بازارهای ایران در سالی که گذشت، روزهای پرنوسانی را تجربه کردند؛ به طوری که افزایش قابل توجه قیمت دلار در نیمه دوم سال، تمامی بازارها را تحت تاثیر خود قرار داد.

بررسی روند قیمت‌ها در بازار طلا، سکه و ارز در طول یک‌سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که نرخ دلار از ۲۶ هزار تومان به ۴۶ هزار تومان افزایش یافت و قیمت سکه تمام بهارآزادی از ۱۲ میلیون و ۳۷۳ هزار تومان به بیش از ۲۹ میلیون تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار از یک میلیون و ۲۳۹ هزار تومان به ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان رسید.

در این شرایط اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور و چشم‌انداز افزایشی تورم در سال ۱۴۰۲، این سوال مطرح است که بازار طلا و سکه به چه سمتی خواهد رفت؟ در این خصوص نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره وضعیت بازار طلا و سکه در سال ۱۴۰۱ و احتمالاتی که درباره بازار در سال جدید وجود دارد، می‌گوید: هنوز بازار طلا و سکه شروع به کار نکرده است؛ اگرچه در حوزه اونس جهانی طلا افزایش داشته است.

وی با بیان این‌که باید ببینیم در حوزه بازار ارز و تقاضا در بازار چه اتفاقی می‌افتد، می‌افزاید: در روزهای پایانی سال تقاضا نسبت به سال‌های گذشته کم بوده است و شاهد افت تقاضا بودیم.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تصریح می‌کند: بازار تهران به صورت رسمی از روز چهاردهم فروردین‌ماه شروع به کار می‌کند و با توجه به این‌که هم‌اکنون قیمت‌ها دقیق نیست و معاملات به صورت حدودی است و حتی معاملاتی هم صورت نمی‌گیرد، چون اکثرا واحدهای صنفی در بازار تعطیل هستند، به تبع طلا و سکه با قیمت‌های قبل از تعطیلات عید محاسبه می‌شود.

بذرافشان عنوان می‌کند: زمانی قیمت‌ها حالت رسمی به خود پیدا می‌کند که در بازار معاملات اتفاق بیفتد و به صورت فیزیکی در بازار خرید و فروش و مبادلات انجام شود. اما الان به دلیل این‌که بازار تعطیل است و خرید و فروش به صورت جسته و گریخته اتفاق می‌افتد، بر همین اساس، قیمت‌های قبل تعطیلی را در بازار اعلام می‌کنند.

وی متذکر می‌شود: طلافروشی‌های خیابان‌ها باز هستند، اما در بازار تهران به صورت رسمی پاساژهایی که فعالیت خرید و فروش طلا و سکه انجام می‌دهند، از روز چهاردهم فروردین به صورت رسمی کار خود را شروع می‌کنند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به افزایش قیمت اونس جهانی طلا، می‌گوید: قیمت طلا در بازار جهانی تا ۲ هزار دلار هم رفت، ولی در حال حاضر در حدود یک هزار و ۹۸۰ دلار قیمت دارد.

بذرافشان می‌افزاید: قیمت طلا و سکه هم همان‌طور که گفتم، حدودی است و به صورت رسمی نیست و تقریبا برمبنای قیمت‌های قبل از تعطیلات است.

وی با اشاره به نوسان قیمت‌ها در بازار جهانی طلا، بازار ارز و عرضه و تقاضا، تصریح می‌کند: در حال حاضر باید ببینیم بعد از باز شدن رسمی بازار چه اتفاقی می‌افتد و آن زمان بتوانیم درباره برای روزهای آینده و ماه‌های آینده نظر بدهیم.

قیمت‌ها در سال ۱۴۰۱ چقدر بالا رفت؟

رییس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به این پرسش خبرگزاری خبرآنلاین درباره این‌که در سال ۱۴۰۱ با توجه به افزایش قیمت‌هایی که اتفاق افتاد، چقدر کاهش تقاضا در بازار داشتیم؟ می‌گوید: ببینید، ما در دوره‌ای کاهش و در دوره‌ای هم افزایش تقاضا داشتیم. برای مثال، در اوج قیمت‌ها در ماه‌های دی و بهمن افزایش تقاضا داشتیم، اما در اسفند به دلیل کاهش قیمت‌ها، با کاهش تقاضا هم روبه‌رو بودیم.

بذرافشان می‌افزاید: البته در طول سال در کل قیمت‌ها افزایشی بوده است. از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا ۲۵ اسفندماه به طور میانگین ۱۱ دلار افزایش قیمت اونس جهانی طلا را داشتیم. در بازارهای داخلی هم حدودا ۸۲.۸ درصد افزایش هر مثقال طلای ۱۷عیار اتفاق افتاد. همچنین ۸۲.۸ درصد هر گرم طلای ۱۸عیار افزایش قیمت داشت.

وی عنوان می‌کند: در این بازه زمانی به طور حدودی سکه طرح جدید ۱۳۳ درصد، سکه طرح قدیم ۱۱۶ درصد، نیم‌سکه ۱۴۴ درصد، ربع‌سکه ۱۶۱ درصد و سکه یک گرمی ۱۴۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

وی با اشاره به حباب سکه، تصریح می‌کند: حباب سکه در ابتدای سال ۱۴۰۱ در حدود ۲۲۰ هزار تومان بود که در پایان سال به ۶ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان افزایش یافته است.

اگر برجام اتفاق بیفتد، قیمت‌ها به چه سمتی می‌رود؟

رییس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به این پرسش که اگر برجام اتفاق بیفتد، قیمت‌ها به چه سمتی می‌رود؟ می‌گوید: این سوالی است که خیلی از مردم دارند، اما هیچ‌کس نمی‌تواند درباره شرایط قضاوت کنم.

بذرافشان می‌افزاید: برجام، موضوعی است در رابطه با وضعیت کلی کشور و شرایط اقتصادی را می‌تواند تحت‌تاثیر قرار دهد. این‌که بگوییم حتما با برجام، قیمت‌ها ریزش می‌کند یا نمی‌کند، باید ببینیم شرایط چگونه خواهد بود.

وی تصریح می‌کند: در کنار برجام، خبرهای اقتصادی و سیاسی در سطح دنیا، نقش محوری در رابطه با افزایش یا کاهش قیمت‌ها دارد. همچنین نوسانات بازار ارز و ثبات قیمت ارز، نقش مهمی روی بازار طلا و سکه دارد. در این میان، موضوع افزایش و کاهش تقاضا هم مطرح است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان این‌که باید ببینیم نرخ تورم در سال جدید به چه سمتی می‌رود؟ عنوان می‌کند: به اعتقاد من از حالا پیش‌بینی بازار یک مقدار سخت است و نمی‌توان وضعیت آینده بازار را پیش‌بینی کرد و باید ببینیم شرایط روز سیاسی و اقتصادی در دنیا چه خواهد بود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.