کد خبر : 13002 / /
/

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی ساوه از ورود ‌امیکرون به ساوه و تأیید قطعی دو مورد ابتلاء به این ویروس جهش یافته در این شهرستان خبر داد.

دکتر مجتبی ذکائی با اشاره به ورود واریانت ‌امیکرون به کشور، اظهار کرد: با ورود این ویروس طبق دستورالعمل های بهداشتی وزارت بهداشت، گروه بیماری‌های معاونت بهداشت دانشکده علوم پزش کی ساوه پایگاه دیده‌وری فعال و شناسائی افراد مشکوک در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: در این دستورالعمل نمونه های مشکوک بیماران مبتلا به کووید ۱۹ به اراک و تهران ارسال شد تا آزمایشات لازم و بررسی دقیق صورت گیرد که نهایتا تاکنون دو مورد قطعی‌امیکرون شناسایی و به تأیید رسید.

این مقام مسئول در علوم پزشکی ساوه در معرفی این دو مورد مبتلا به امیکرون گفت: دو مورد شناسایی شده را یک مرد ۳۵ ساله که به تهران سفر کرده بود و  یک زن ۱۴ ساله که در مراسم جشن تولد شرکت کرده بودند تشکیل می دهد.

وی تصریح کرد:  شناسایی این دو مورد در دو نقطه متفاوت از شهر ساوه، بیانگر آن است که افراد بیشتری ممکن است در سطح شهرستان به ‌امیکرون مبتلا شده باشند و به عبارت دیگر هم اکنون ویروس در حال چرخیدن در شهر است.

دکتر ذکایی به شناسایی مواردی از ابتلا به کرونا در اراک، قم و تهران اشاره کرد گفت: مراودات مردم ساوه با مردم شهرهای اراک، قم و تهران به دلیل همجواری با این نقاط و نیز تردد خودروهای باری از شهر صنعتی کاوه به جنوب کشور احتمال ابتلای بیشتر به امیکرون را در ساوه تشدید می کند.

وی با گلایه  از کاهش میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نسبت به سایر شهرها در ساوه گفت: با این سطح از رعایت دستورالعمل‌ها افزایش ناگهانی موارد ابتلا به سویه‌ امیکرون دور از انتظار نیست. از مردم درخواست می شود با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، تهویه مناسب هوا، رعایت فاصله اجتماعی و به طور ویژه تزریق دز سوم واکسن را انجام دهند تا از درگیری با ویروس درامان باشند.

وی تصریح کرد: با توجه به شناسایی موارد امیکرون در شهرستان، ضروری است توصیه های بهداشتی را با جدیت رعایت کنید و نسبت به دریافت دز سوم واکسن خود اقدام کنید چرا که امیکرون بیشتر افراد واکسن نزده را درگیر خواهد کرد.

او گفت:  واکسیناسیون دز اول و دوم کرونا در افراد بالای ۱۲ سال و همچنین تزریق دز سوم افراد بالای ۱۸ سال که ۳ ماه از دریافت دوز دوم واکسن آنها گذشته است با در دست داشتن کارت ملی یا شناسنامه و کارت واکسن انجام می شود. دز سوم در پیشگیری از ابتلا و موارد شدید و همچنین پیشگیری از بستری و مرگ ‌و میر ناشی از کرونا بسیار موثر است./ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.