کد خبر : 9812 / /
/

یارانه آبان ماه آخرین یارانه ۴۵ هزار تومانی است و از آذرماه مبلغ افزایش می‌یابد.

یارانه نقدی برای کمک به اقشار کم درآمد جامعه مطرح شد. یارانه نقدی در سال های بعد از سبد خانوارهای پولدار حذف شد. با قول هایی که رئیسی داده است یارانه نقدی در دولت جدید با تغییراتی همراه خواهد شد. یارانه نقدی ابتدا در دولت احمدی نژاد ایجاد شد. خبرهای جدید پیرامون یارانه نقدی را اینجا بخوانید.

سیداحسان خاندوزی با اشاره به هزینه‌هایی که ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی بر فعالان اقتصادی تحمیل می‌کند، گفت: مدت‌هاست موضوع حذف ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی مطرح است، اما اجرایی نمی‌شود و این روند باید تغییر کند، نباید مانع فعالیت مولد بود بلکه باید هدایت‌گر مسیر توسعه باشیم. تصمیم‌گیری در برخی نهاد‌ها به جیب فعالان اقتصادی هزینه بسیاری را تحمیل می‌کند و قدرت رقابت را کاهش می‌دهد.

البته دوشنبه شب هم رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم تأکید کرد که تمام جوانب این قضیه بررسی خواهد شد. وی تصریح کرد: بازار و مردم را در جریان جزئیات حذف ارز ترجیحی قرار خواهیم داد، مطمئناً این موضوع در دست بررسی است و اجرایی خواهد شد.

یارانه جدید

گفتنی است بر اساس قانون بودجه در سال جاری؛ هشت میلیارد دلار برای تأمین کالای اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی تکلیف شده بود که این مبلغ به‌طور کامل در شش‌ماهه اول سال تأمین ارز شده است و علاوه‌بر این یک و نیم میلیارد دلار هم برای واکسن کرونا تأمین ارز شده است. در مقایسه با سال گذشته؛

۹ و نیم میلیاردی که امسال تأمین ارز شده تقریباً برابر کل ارز تأمین‌شده برای همین اقلام در سال ۹۹ بوده است.

پیشنهاد‌های جایگزین برای یارانه نقدی

به‌هرحال با تصمیم جدید مجموعه دولت و مجلس داستان ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی نیز به پایان خواهد رسید، ولی این فرایند باید به‌گونه‌ای انجام شود که هیچ‌گونه نگرانی در جامعه ایجاد نشود.

بر اساس این گزارش، اگر فرض کنیم تا پایان سال قرار باشد حدود چهار میلیارد دلار ارز برای واردات اقلام موجود در فهرست کالا‌های اساسی تخصیص یابد و قرار باشد نرخ ارز تأمین کالای اساسی بر مبنای نرخ ای‌تی‌اس یا بازار آزاد باشد دولت از محل فروش این ارز با احتساب دلار ۲۵ هزارتومانی، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد. با کسر ۱۶ هزار میلیارد تومان درآمد پایه ناشی از تسعیر با نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومانی که سهم دولت خواهد بود یک رقمی نزدیک به ۸۰ هزار میلیارد تومان برای توزیع نقدی یا کارت اعتباری طی پنج ماه در اختیار خزانه قرار می‌گیرد. اگر قرار باشد این مابه‌التفاوت ریالی به ۶۰ میلیون نفر از دهک‌های غیرمتمول برسد با تجمیع دو یارانه نقدی و معشیتی که هم‌اکنون حدود ۱۰۰ هزار تومان به هر نفر پرداخت می‌شود می‌توان انتظار پرداخت رقمی نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان به هر شخص را با تجمیع سه یارانه نقدی، معیشتی و کالا‌های اساسی داشت.

در همین رابطه، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس در تازه‌ترین اظهاراتش بااشاره به منتفع نشدن مردم از عمده ارز تخصیص‌یافته چهار هزار و ۲۰۰ تومانی در سال‌های گذشته و تأثیر کم آن در سفره مردم، گفت: برای بودجه ۱۴۰۰ به دولت پیشنهاد کردیم یا نظارت هوشمند و قوی بر توزیع این ارز ایجاد کند، یا مابه‌التفاوت قیمت ارز ترجیحی و ارز آزاد به‌صورت کارت اعتباری در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد. مجلس ترجیح می‌دهد، ریال ناشی از مابه‌التفاوت ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و آزاد به‌صورت کارت اعتباری به مصرف‌کننده اختصاص یابد.

یارانه

احسان سلطانی، کارشناس اقتصادی هم در این زمینه معتقد است، وقتی اختصاص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی را کنار بگذاریم، افزایش بیشتر قیمت مواد غذایی و سبد معیشتی مردم به ویژه با افزایش قیمت این اقلام در بازار‌های جهانی حتمی است. حتماً اگر تصمیم بر تعلق ریال معادل ارز دولتی را به خانوار داریم، باید جامعه مشمولان یارانه را بازنگری کنیم و سپس ملاک عمل برای واریز یارانه معادل آن قرار دهیم.

آخرین یارانه ۴۵ هزار تومانی این ماه واریز می‌شود

یک منبع آگاه گفت براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته یارانه‌ای که در آبان ماه واریز می‌شود آخرین یارانه ۴۵ هزار تومانی است و دولت از آذرماه مبلغ این یارانه را افزایش خواهد داد.

محل تأمین یارانه نقدی جدید احتمالاً با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش ارزهای دولتی در بازار به قیمت نیمایی تأمین خواهد شد.

یارانه

محمد صادق مفتح قائم مقام وزیر صمت نشستی را با برخی از اصحاب رسانه برای هم اندیشی درباره نحوه اجرای طرح حذف ارز 4200 تومانی برگزار کرده است. وی در این نشست گفته که احتمالا این طرح از پایان آبان ماه یا اوایل آذر اجرا و در حدود 110 هزار تومان در قالب یارانه به کارت افراد واریز یا این که سبد کالا داده می شود. البته شاید هم یک ماه سبد کالا و یک ماه مبلغ 100 هزار تومان برای هر نفر واریز شود.

محمد صادق مفتح در پاسخ به این سئوال که آیا پرداخت مبلغ نقدی به مردم به ازای حذف ارز 4200 تومانی سبب افزایش تورم نمی‌شود؟ گفته که این نکته درستی است اگر پول به مردم بدهند تورم ایجاد می شود. بنابراین یکی از سناریوها این است که این مبلغ در کارت بانکی مردم برای خرید مرغ و گوشت سهمیه دولتی واریز می‌شود.

محمد صادق مفتح قائم مقام وزیر صمت در نشستی گفته که برای تامین کالاهای اساسی مبلغ 16 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی تخصیص یافته است. اگر این ارز با نرخ نیمایی محاسبه شود مابه التفاوت آن در حدود 20 هزار تومان می‌شود که تقسیم بر 85 میلیون نفر ایرانی باید هر یک از افراد جامعه قریب به 3 میلیون و900 هزارتومان از ابتدای سال‌جاری تا به حال،‌ دریافت می‌کردند. اما این ارز در قالب کالا به دست مصرف کننده نمی‌رسد.

یارانه نقدی

وی گفته که تورم کالای اساسی علی رغم تخصیص ارز 4200 تومانی در حدود 80 درصد بوده است.

وی با اشاره به ابراز برخی نگرانی ها از نحوه اجرای طرح حذف ارز 4200 تومانی  و ایجاد شوک اقتصادی در جامعه گفته که ممکن است که کارت بانکی مردم پیش از اجرای این طرح شارژ مالی شود تا نگرانی های مردم کاهش یابد. همچنین احتمالا پس از هماهنگی با بانک مرکزی، این کارت صرفا برای خرید کالاهای اساسی مانند گوشت مرغ در نظر گرفته می شود و بخشی از مبلغ از حساب فرد برداشت می شود.

قائم مقام وزیر صمت در پاسخ به سئوالی درباره این که متولی اجرای طرح حذف ارز 4200 تومانی چه کسی خواهد بود؟ گفته که این طرح متولی خاصی ندارد. بنده به عنوان نماینده وزارتخانه صمت هستم و احتمالا آقای خاندوزی سخنگوی این موضوع خواهد بود.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.