کد خبر : 7970 / /
/

یک متخصص طب سنتی ایرانی و معاون تعالی دفتر طب ایرانی مکمل تا این لحظه مستند علمی در خصوص اثرگذاری حجامت چه مثبت و چه منفی بر عملکرد واکسیناسیون وجود ندارد.

مرتضی مجاهدی در پاسخ به این سوال که آیا حجامت بعد از تزریق واکسن کرونا ضرورت دارد؟، گفت: مدعیان افراطی طب سنتی که از جریان‌های دانشگاهی نیستند و موجب بدبینی جامعه علمی به جریان اصیل، علمی و دانشگاهی طب ایرانی می‌شوند، بیشتر به دنبال مطرح کردن شخصیت و مجموعه خود برای فروش برخی داروها و محصولات هستند و این افراد ادعا دارند که بعد از تزریق واکسن باید حجامت انجام شود.

وی ضمن اشاره به اینکه بر اساس پژوهش‌های انجام شده حجامت بر درمان برخی از بیماری‌ها تا حدی موثر است، ادامه داد: در خصوص اینکه حجامت بتواند سم زدایی کند، مستند علمی وجود ندارد و همچنین تزریق واکسن کووید ۱۹ هم مانند همه واکسن‌هایی که برای بیماری‌های ویروسی و سایر بیماری‌ها در طول چند دهه در کشور ما تزریق شده اند، موجب ایجاد سم در بدن نمی‌شود بلکه آنتی بادی محافظت کننده‌ای ایجاد می‌کند که مانع از ورود ویروس به بدن می‌گردد و با آن مبازره می‌کند و جلوی ابتلای افراد به بیماری را می‌گیرد.

این متخصص طب سنتی ایرانی با بیان اینکه تا این لحظه مستند علمی در خصوص اثرگذاری حجامت چه مثبت و چه منفی بر عملکرد واکسیناسیون وجود ندارد، افزود: توصیه‌هایی این چنینی به ویژه در فضای مجازی موجب مراجعه بیشتر مردمی که از مستندات علمی چیزی نمی‌دانند برای انجام حجامت می‌شود و این امر تنها پر شدن جیب مدعیان افراطی را به همراه دارد.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی مکمل متذکر شد: البته ممکن است در آینده کار پژوهشی در خصوص تاثیر حجامت بر عملکرد واکسن انجام گردد و نتایج مثبتی هم در خصوص آن به دست آید، اما از آنجایی که تا کنون مطالعه‌ای در این زمینه صورت نگرفته، نمی‌توان در این خصوص اظهار نظر کرد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.