کد خبر : 7739 / /
/

اشتباه نخواندید! ارزش یارانه‌ای که شب گذشته تحت عنوان «یارانه معیشتی» به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، تقریبا به نصف ارزش اولین ماه پرداختش رسیده است. چرا که شاخص قیمت مصرف‌کننده از آبان ۹۸ تا شهریور امسال ۱.۹ برابر شده است.

اشتباه نخواندید! ارزش یارانه‌ای که شب گذشته تحت عنوان «یارانه معیشتی» به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، تقریبا به نصف ارزش اولین ماه پرداختش رسیده است. چرا که شاخص قیمت مصرف‌کننده از آبان ۹۸ تا شهریور امسال ۱.۹ برابر شده است

در نتیجه ۵۵ هزار تومان در مهر ۱۴۰۰، معادل ۳۰ هزار تومان در آبان ۹۸ قدرت خرید دارد. همینطور خانوار ۲ نفره که یارانه ۱۰۳ هزار تومانی می‌گیرد، در واقع معادل ۵۵ هزار تومان آبان ۹۸ قدرت خرید به دست می‌آورد.

این یعنی، سیاست‌های رفاهی بدون همراهی سیاست پولی و مالی، به مرور زمان کارکرد خود را از دست می‌دهند؛ البته پیوست ماجرا این است که قیمت بنزین ۳ هزار تومانی نیز به همان نسبت ارزان‌تر شده است.

در نتیجه افرادی که دارای خودرو هستند، با این یارانه می‌توانند به همان میزان آبان ۹۸، بنزین مصرف کنند. در واقع اینجا هم ضرر اصلی متوجه افرادی است که خودرو نداشته‌اند.

 
منبع: اکو ایران
copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.