کد خبر : 728 / /
/

قیمت طلا/اخبار اقتصادی/خبرمهم اقتصادی

در بازاری که دلار توانی برای صعود از خود نشان نداد، سکه نیز کانال ۱۲ میلیون تومانی را از دست داد.

اخبار اقتصادی: در فضایی که دلار توانی برای صعود از خود نشان نداد، سکه نیز کانال ۱۲ میلیون تومانی را از دست داد. روز چهارشنبه فلز گران‌بهای داخلی ۸۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

در بازاری که دلار توانی برای صعود از خود نشان نداد، سکه نیز کانال ۱۲ میلیون تومانی را از دست داد. روز چهارشنبه فلز گران‌بهای داخلی ۸۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید. افت قیمت سکه در شرایطی صورت گرفت که بهای اونس طلا در بازارهای جهانی به بالای مرز هزار و ۸۰۰ دلار صعود کرده بود.

اما در پایان روز اونس جهانی مجددا به زیر این کانال قیمتی بازگشت. در صورتی که دلار از موقعیت نزولی خارج شود، سکه با قدرت به کانال ۱۲ میلیون تومانی بازخواهد گشت. ادامه افت دلار باعث از دست رفتن حمایت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد شد.

کارشناسان بازار طلا و سکه عقیده دارند با وجود نزول قیمت دلار در کنار افت اونس جهانی، از دست دادن کانال ۱۲ میلیون تومان برای سکه قابل پیش‌بینی و طبیعی است. این کاهش قیمت ادامه دارد؟

فعالان بازار طلا و سکه عقیده دارند با توجه به کاهش نرخ عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه و از دست دادن کانال ۱۲ میلیون تومان، افت قیمت سکه تا قیمت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان محتمل است. به گفته کارشناسان بازار سکه اگر قیمت دلار کانال ۲۷ هزار تومان را از دست بدهد برگشت سکه به کانال ۱۲ میلیون تومان دشوار است.

سکه، روز چهارشنبه، بار دیگر کانال ۱۲میلیون تومانی را از دست داد و در زیر این سطح به نوسانات خود ادامه داد. از عوامل موثر می‌توان به افت بهای اونس طلا در معاملات بازار جهانی و کاهش نرخ دلار در بازار داخلی اشاره کرد. بر این اساس، هر سکه امامی روز گذشته در قیمت ۱۱میلیون و ۹۷۰هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. لازم به ذکر است که حباب سکه امامی نیز به بالای رقم ۳۰۰ هزار تومان دست یافته و از طرف دیگر، تقاضا برای دادوستد این کالا کم‌رنگ شده است. با توجه به روند احتمالی آتی طلای جهانی و همچنین فضای امیدبخش برای کاهش تحریم‌ها که افت نرخ دلار را به دنبال خواهد داشت، به نظر می‌رسد قیمت‌ها در بازار طلا و سکه با افت قابل توجهی روبه‌رو شود.

قیمت طلا در پایان معاملات روز سه‌شنبه، به دنبال انتشار گزارش تورم ماهانه آمریکا از مرز روانی ۱۸۰۰ دلار فراتر رفت و در قیمت ۱۸۰۷ دلار بسته شد. پس از انتشار گزارش رشد کمتر از انتظار تورم در ماه آگوست، دلار و سود اوراق قرضه آمریکا افت کرد که باعث شد، قیمت طلا بالا برود. آمار شاخص قیمت مصرفی، دلار را عقب راند و بازده اوراق قرضه ۱۰ساله آمریکا هم به پایین‌ترین حد از ۲۴ آگوست نزول کرد. این آمار اندکی پایین‌تر از حد انتظار بود و انتظارات برای اعلام تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا را پایین برد و از قیمت طلا پشتیبانی کرد. بنابراین این فلز گرانبها در معاملات روز چهارشنبه،تا ساعت۲۰ به وقت تهران۱۲دلار افت کرد وبه ۱۷۹۳ دلار رسید.

قیمت دلار چقدر شد؟

قیمت دلار

قیمت دلار بار دیگر ارزان شد و با کاهش ۳۰۰ تومانی در روز چهارشنبه به ۲۷۳۵۰ تومان رسید. اما سیگنال‌های نااطمینانی در این بازار همچنان قابل مشاهده است.

قیمت دلار بار دیگر ارزان شد و با کاهش ۳۰۰ تومانی در روز چهارشنبه به ۲۷۳۵۰ تومان رسید. اما سیگنال‌های نااطمینانی در این بازار همچنان قابل مشاهده است.

روز گذشته اروپا اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم با درصد بالا را متوقف کند. در بیانیه تروئیکای اروپایی در شورای حکام عنوان شده است: ایران هیچ دلیل موجه غیرنظامی برای چنین فعالیت‌هایی که دانش مورد نیاز برای استفاده در ساخت سلاح هسته‌ای را در اختیارش قرار می‌دهد، ندارد. ایران باید فورا تولید فلز اورانیوم را متوقف کند. ایران همچنین بعد از نشست گذشته شورای حکام سرعت تولید اورانیوم با درصد خلوص بالا را دو برابر کرده است. ما امیدواریم که شورای حکام بتواند به طور هماهنگ و متحد از ایران بخواهد که فورا تولید اورانیوم با درصد غنای بالا را متوقف کند. (تسنیم)

علاوه بر این، یورونیوز هم گزارش داده، همزمان با برگزاری نشست شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سه روز پس از سفر رافائل گروسی به تهران، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید: دوربین‌های برجامی آژانس دیگر فعال نیستند. محمد اسلامی پس از حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است: افزون بر تعهداتی که طبق پادمان بر عهده ایران است و باید شفاف‌سازی را انجام دهد، تعدادی دوربین متاثر از برجام نصف شده بود اما طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکردند، از این رو دیگر ضرورت نداشت آن دوربین‌ها وجود داشته باشد.

با این روند به نظر می‌رسد همچنان سیگنال‌های حاوی نااطمینانی در بازار ارز وجود دارد و نمی‌توان چندان امیدوار بود که روند نزولی به شکل مستمر ادامه پیدا کند. اما آیا بازار ارز طبق انتظار عمل خواهد کرد؟

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.