کد خبر : 6601 / /
/

واکسن کرونا/واکسیناسیون/کرونا

هم‌زمان با رونمایی شرکت‌های دارویی بزرگ دنیا از واکسن‌های کووید ۱۹ تا به امروز، حرف وحدیث‌های زیادی درباره آن‌ها وجود داشت و دارد؛ از اینکه ممکن است واکسن‌ها آلوده به مواد مخرب باشند، بگیرید تا اینکه واکسن‌ها تأثیر چندانی در پیشگیری و درمان بیماری ندارند.

توزیع واکسن کرونا سراسری در ایران دیر آغاز شد، اما امروز حجم زیادی واکسن کرونای داخلی و خارجی در اختیار مردم قرار گرفته است و توزیع واکسن کرونا سریع‌تر از همیشه در حال اجراست. امروز و با گذشت چندماه از شروع توزیع واکسن کرونا سراسری مردم در نقاط مختلف دنیا، بهتر از هر زمان دیگری می‌دانیم که واکسن‌ های کرونا تا چه اندازه می‌توانند از بروز مرگ‌ومیر ناشی از کرونا جلوگیری کنند و جان افراد را نجات دهند.

واکسیناسیون سراسری در ایران دیر آغاز شد، اما امروز حجم زیادی واکسن داخلی و خارجی در اختیار مردم قرار گرفته است و واکسیناسیون سریع‌تر از همیشه در حال اجراست. اگر هنوز برای تزریق واکسن کووید ۱۹ مردد هستید، یا نمی‌دانید باید از کدام واکسن استفاده کنید، این مطلب را تا انتها بخوانید. می‌خواهیم مشخصات واکسن‌های موجود در کشور را بررسی کنیم و برایتان از اثربخشی آن‌ها بگوییم.

واکسن کرونای کوو ایران‌برکت

واکسن کرونا

کوو ایران‌برکت یک واکسن ایرانی است که گروه صنعتی شفا فارمد، از شرکت‌های وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، آن را تولید کرده است. این واکسن مجوز سازمان غذا‌وداروی ایران را گرفته است و فاز سوم انسانی آن در اردیبهشت ۱۴۰۰ پایان یافت.

در ابتدا اعلام شد این واکسن به‌سرعت به تولید انبوه می‌رسد و تا آخر شهریور به بیش از ۵۰ میلیون دز تولیدی می‌رسد، اما روند تولید آن با آنچه اعلام شد، فاصله بسیاری دارد. تا مرداد ۱۴۰۰ و به گفته سخنگوی سازمان غذاودارو، فقط یک‌میلیون و ۸۵۰ هزار دز واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. این واکسن، مانند سینوفارم، از ویروس غیرفعال تشکیل شده و نتایج بالینی موفقی را پشت سر گذاشته است.

کوو برکت ایمنی خود را بیش از ۹۳ درصد اعلام کرده است و طبق گفته مجریان مطالعات بالینی این واکسن، تاکنون چندین کشور دیگر نیز تقاضای مطالعات بالینی برای خرید واکسن را داشته‌اند. تاکنون هیچ گزارشی درباره عوارض جدی این واکسن منتشر نشده است و عوارض آن مانند دیگر واکسن‌های کووید ۱۹ موقت و غیرجدی است و بی‌شک در پیشگیری از ابتلا به کرونا بسیار مؤثر است.

واکسن کرونای اسپوتنیک‌وی

اسپوتنیک‌وی از نخستین واکسن‌هایی بود که محموله‌های بزرگ آن در اختیار مردم قرار گرفت. این واکسن ساخت روسیه است و به امارات، آرژانتین، بلاروس، مجارستان، فلسطین، صربستان و ایران وارد شده و در کشور روسیه نیز در ابعاد گسترده استفاده شده است. ایمنی اسپوتنیک بیش از ۹۱ درصد گزارش شده است و تزریق ۲ دز این واکسن به ۲۸ روز فاصله نیاز دارد. اسپوتنیک‌وی حدود یک‌سال پیش ۳ فاز انسانی را پشت سر گذاشت و نتایج آن در مجله «لنست» که یکی از مجلات معتبر و معروف پزشکی دنیاست، منتشر شد.

تزریق این واکسن برای چند گروه از مردم ممنوع است؛ اول زنانی که باردار یا شیرده هستند، دوم کسانی که واکنش‌های حساسیتی شدید دارند و سوم کسانی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند. هر ویال این واکسن تک‌دز است و دز اول آن رنگ آبی دارد و دز دوم به رنگ قرمز و مقدار هر ۲ دز نیم‌میلی‌گرم است. این واکسن عوارض جانبی شایع دیگر واکسن‌ها را دارد و تحقیقات نشان داده است که هیچ یک از این عوارض جانبی جدی و طولانی نیست. اسپوتنیک حاوی ژن سازنده پروتئین تاج ویروس است و بدن با تزریق آن، پادتن یا آنتی‌بادی تولید می‌کند.

واکسن کرونا سینوفارم پکن و ووهان

واکسن کرونا

شرکت سینوفارم ۲ نوع واکسن به نام‌های سینوفارم پکن و سینوفارم ووهان دارد و مطالعات نشان داده است که عملکرد هردو واکسن تا حد زیادی شبیه به یکدیگر است. این واکسن از ر بحرین، مصر، پاکستان، مراکش، پرو، امارات و ایران سر درآورده و ایمنی آن بیش از ۷۹ درصد گزارش شده است. کارایی سینوفارم با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند و بد نیست بدانید قیمت این واکسن ثابت نیست و با توجه به قرارداد‌های موجود، قیمت آن از واکسن‌هایی نظیر فایزر نیز بیشتر است.

سینوفارم از ویروس غیرفعال تولید شده است و اگرچه اطلاعات رسمی کمی درباره ایمنی و اثربخشی آن وجود دارد، اما به‌طور قطع سینوفارم برای جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ مؤثر است. مقدار هر دز سینوفارم نیم‌میلی‌گرم است و برای ایمنی نیاز به ۲ دز و با فاصله ۲۸ روز دارد. این واکسن نیز برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌شود و کسانی که به صرع، بیماری‌های عصبی پیش‌رونده یا اختلالات انعقادی مبتلا هستند، باید پیش از واکسینه‌شدن با پزشک مشورت کنند.

واکسن کرونای آسترازنکا

واکسن کرونا

آکسفورد-آسترازنکا توسط کره‌جنوبی رونمایی شد و اثربخشی آن حدود ۸۱ درصد است. این واکسن محصول مشترک دانشگاه آکسفورد و شرکت آسترازنکا است و مانند برخی واکسن‌های دیگر به‌صورت اضطراری و موقت تأیید سازمان بهداشت جهانی را گرفته است. تاکنون بیش از یک‌میلیارد دز از این واکسن به بیش از ۱۷۰ کشور صادر شده است.

اثرات جانبی آن بیشتر از واکسن‌های دیگر است که درمدت یک تا چند روز برطرف خواهد شد. ژاپن، آمریکا، بریتانیا، کانادا، سوئیس، فیلیپین و ایران ازجمله خریداران آسترازنکا بوده‌اند و نخستین محموله از کره‌جنوبی به بریتانیا ارسال شد. آسترازنکا نیز همچون اسپوتنیک‌وی حاوی ژن پروتئین تاج ویروس است و فاصله میان ۲ دز آن ۲۸ روز است. در هر ویال ۱۰ دز وجود دارد و مقدار لازم برای هر فرد نیم‌میلی‌گرم است. پس از بازشدن ویال، حداکثر درمدت ۶ ساعت تزریق می‌شود. در توضیحات این واکسن آمده است که اگر زنان باردار و شیرده احتمال ابتلا به کرونا دارند، می‌توانند از این واکسن استفاده کنند، اما همچنان برای افراد کمتر از ۱۸ سال ممنوع است.

واکسن کرونا جانسون اند جانسون

یکی دیگر از واکسن‌های کووید ۱۹، واکسن جانسون اند جانسون است. ایمنی آن ۸۵ درصد است و فقط پس از گذشت ۲ هفته، در بدن افراد ایمنی کامل ایجاد می‌کند. سازندگان این واکسن مدعی هستند که تا ۱۰۰ درصد جلو مرگ‌ومیر و بستری‌شدن افراد را می‌گیرد و بد نیست بدانید که تا ۶۰ درصد به‌طور کامل در برابر نوع دلتای این ویروس مقاومت می‌کند.

مطالعات نشان داده است که کارایی واکسن‌ها در مقابل سویه‌های جدید ویروس کرونا تأثیرگذاری همیشگی خود را ندارند، اما تا حد زیادی از مرگ‌ومیر و بستری‌شدن جلوگیری می‌کنند. این واکسن را ۲ شرکت بلژیکی و هلندی زیر نظر جانسون اند جانسون آمریکا تولید کرده‌اند. در حالت اضطراری تاکنون به گروه‌های پرخطر آفریقایی تزریق شده و به کشور‌های دیگری نیز صادر شده است. تزریق این واکسن در آمریکا با وقفه همراه بود، اما پس از مطالعات تکمیلی، استفاده از آن از سر گرفته شد. این وقفه به‌دلیل نگرانی درباره لخته‌شدن خون در بدن بود که سرانجام برطرف شد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار