کد خبر : 6084 / /
/

کرونا/آمار کرونا/ویروس کرونا

با گذشت دوسال از شیوع بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان، در طی این مدت شاهد جهش‌های متنوعی از ویروس کرونا بوده‌ایم.

 هرکدام از سویه های جهش یافته کرونا ویژگی های مختلفی دارند، کرونا لامبدا نیز که از جدیدترین گونه های جهش یافته کروناست، جزو همین ویروس می شود.ویروس جهش یافته کرونا به نام کرونا لامبدا در آستانه فراگیر شدن در جهان است. کرونا لامبدا که پس از کرونا دلتا مطرح شده است دارای ویژگی های منحصر به فردی است. گفته می شود کرونا لامبدا در آستانه ورود به کشور است.

کرونای لامبدا از جمله سویه های جدید کروناست که جدیدا در سطح جهان شایع شده و کارآیی واکسن های مختلف کرونا در برابر این واکسن مورد سوال تمام متخصصان بهداشتی قرار دارد.

 با گذشت دوسال از شیوع بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان، در طی این مدت شاهد جهش‌های متنوعی از ویروس کرونا بوده‌ایم. آخرین سویه‌ای که از سوی سازمان جهانی بهداشت طبقه‌بندی شده است «لامبدا» نام دارد که نخستین بار در دسامبر گذشته در کشور پرو شناسایی شد. نام علمی این واریانت، ث.۳۷ (C.۳۷) است. این گونه پیش از این در برخی از ایالات آمریکا و دست‌کم ۲۹ کشور دیگر که اغلب در آمریکای لاتین هستند، شناسایی شده است.

کرونای لامبدا در ۱۵ ژوئن ۲۰۲۱ توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان یکی از انواع کرونا در سطح جهانی دسته‌بندی شد. سازمان بهداشت جهانی، این ویروس را دارای جهش‌هایی با پیامدهای اثبات شده در انتقال و شدت می‌داند که در کشورهای متعددی شناسایی شده است.

کرونای لامبدا چه علائمی دارد؟

کرونا

در حال حاضر، هیچ شواهدی وجود ندارد که علائم نوع جدید C.۳۷ یا کرونا لامبدا را از سایر گونه‌های کرونا ویروس متفاوت سازد. اما بر اساس گزارش NHS ، علائم اصلی کووید-۱۹ عبارتند از:

* تب – طوری که هنگام لمس قفسه سینه یا کمرتان احساس گرما کنید (نیازی به اندازه گیری درجه حرارت نیست).

* سرفه مداوم – بیش از یک ساعت سرفه یا تداوم سرفه در چند مرتبه طی ۲۴ ساعت.

* از دست دادن حس بویایی یا چشایی یا تغییر در آن.

محققان دریافتند که واکسن‌های mRNA در برابر نوع لامبدا مؤثر هستند. هر دو واکسن فایزر و مدرنا که در آمریکا تولید می‌شوند، از نوع mRNA هستند و این مسئله بدین معناست که این دو واکسن حاوی مواد ژنتیکی هستند که سلول‌های بدن را وادار می‌سازند که ویروس کرونا تولید کنند تا واکنش ایمنی بدن را برانگیزند. هرچند مشخص شد که لامبدا دارای جهش‌هایی است که توانایی گریز از فرایند خنثی‌سازی آنتی‌بادی های ایجاد شده توسط CoronaVac را دارد.

به گفته محققان دانشگاه کیوتو، گسترش این واریانت در سراسر شیلی نگران‌کننده است چون بررسی‌ها نشان می‌دهد که کرونا لامبدا در فرار از روند ایمن‌سازی بدن توسط واکسیناسیون مهارت دارد. با این حال، رایج‌ترین واکسنی که در شیلی استفاده می شود CoronaVac است که متفاوت از واکسن‌های فایزر، مدرنا و آسترازنکا عمل می‌کند.

محققان تأکید کردند که برای تأیید اثربخشی واکسن‌ها مطالعات بیشتری نیاز است؛ آنها معتقدند که همه‌گیری ویروس کرونا مادامی که ۸۰درصد مردم جهان واکسینه نشوند، پایان نخواهد یافت.

محققان دانشکده پزشکی گروسمن اثر واکسن‌های mRNA مانند فایزر و مدرنا را در برابر نوع لامبدا آزمایش کردند. بنا به نتایج به‌دست‌آمده، نوعی مقاومت نسبی در برابر خنثی‌سازی ویروس وجود دارد اما به احتمال زیاد باعث کاهش حفاظت در افراد واکسینه شده در برابر ویروس نمی‌شود و افرادی که واکسینه‌شده‌اند تا حد قابل‌توجهی ایمن هستند.

سویه لامبدای ویروس کرونا، که نخستین بار در پرو مشاهده شد، تاکنون به بیش از ۵۰ کشور راه یافته است.

این ویروس با سرعت بالایی در شیلی، آرژانتین، برزیل، کلمبیا، اکوادور و مکزیک در حال شیوع است. شیوع ویروس در اروپا نیز در کشورهای هلند، اسپانیا، فرانسه و پرتغال گزارش شده است. شایان ذکر است که آمریکای لاتین با بیش از ۱.۴ میلیون مرگ بر اثر کرونا، می‌تواند مرکز جدیدی از انواع جهش‌های این ویروس باشد.

دکتر ماریا ون کرخوو، یکی از مدیران سازمان بهداشت جهانی گفت که این سازمان در حال پیگیری است که آیا کرونا لامبدا را باید به‌عنوان در دسته بیماری‌های نگران‌کننده طبقه بندی کند یا خیر. این تأیید وقتی صورت می‌گیرد که ثابت شود لامبدا با شدت بیشتری منتقل شود و قابلیت افزایش انتقال ویروس را داراست.

به طور کل، نوع لامبدا در صورتی که منجر به یکی از موارد زیر شود، به‌عنوان یک عامل نگران‌کننده نگران‌کننده شناخته می شود:

· افزایش قابلیت انتقال ویروس

· تغییر مضر در اپیدمیولوژی آن

· افزایش توانایی بیماری‌زایی

· تغییر علائم بیماری

· کاهش اثربخشی تست تشخیص کرونا، درمان و اقدامات پیشگیرانه مانند واکسیناسیون

حدود دو سال از شیوع کرونا در جهان می گذرد. ویروسی که به دردسازترین و خطرناک‌ترین ویروس جهان تبدیل شده و علی رغم گذشت این مدت و کشت و کشتار بسیار و موارد بالای ابتلا، هنوز هم ابعاد پنهان و ناشناخته بسیاری دارد.

این هیولای کوچک حالا هر چند وقت یکبار جهش پیدا کرده و با ظاهری جدید به قتل عام مردم دنیا مشغول می شود. در جهش اخیر، سویه "لامبدا" از دل این ویروس بیرون آمده، سویه‌ای که به اعتقاد متخصصان خطرات آن قابل تصور نیست و اگر در جهان شیوع یابد احتمالا باید منتظر یک قتل عام گسترده باشیم.

گفته های جدید از کرونا لامبدا

 

کرونا

دکتر مهدی تقدسی متخصص ایمنولوژی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با هشدار نسبت به خطرات بسیار این سویه جدید، گفت: مقالات علمی حقایق تلخی درباره این سویه بیان می کند که نگرانی های بسیاری در جهان ایجاد کرده است.

وی افزود: این سویه جدید جهش های مختلفی پیدا کرده که هم قدرت سرایت و هم قدرت کشندگی آن را به میزان چشمگیری افزایش داده است.

تقدسی گفت: در این سویه جدید دو جهش رخ داده موجب شده که قدرت سرایت ویروس تا حد زیادی افزایش یابد. همچنین سه جهش دیگر موجب شده که "لامبدا"، توان فرار از سیستم ایمنی بدن را پیدا کند.

تقدسی با بیان اینکه در حال حاضر در افراد دو نوع ایمنی در برابر ویروس کرونا داریم، افزود: یکی ایمنی طبیعی است که در بدن افراد مبتلا به کرونا پادتن تولید می شود و دیگری ایمنی ناشی از تزریق واکسن است و متاسفانه جهش های صورت گرفته در سویه "لامبدا" موجب شده این سویه جدید قابلیت عبور از این دو سد ایمنی را داشته باشد.

 دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: نگرانی دیگری که در رابطه با این سویه جدید وجود دارد این است که پروتئین S این ویروس، به پدیده افزایش عفونت به کمک آنتی بادی‌های بدن حساسیت بیشتری دارد، یعنی این ویروس توانایی این را دارد که از آنتی بادی های تولید شده در بدن به نفع خود استفاده کند که حقیتا نگران کننده است.

تاثیر واکسن بر کرونای جهش یافته

 کرونا

تقدسی در خصوص کارایی واکسن های کرونا در برابر این سویه جدید هم گفت: واکسن ها به دو دلیل کارایی که باید را در برابر این سویه جدید ندارد. از جمله اینکه ایمنی ایجاد شده از طریق آنها ظرف چند ماه کاهش می یابد. از طرفی جهش های ایجاد شده در این سویه جدید بگونه ای است که مقاومت بالایی در برابر واکسن ایجاد می کند.

تقدسی گفت: در حال حاضر طبق مقاله علمی منتشر شده کارایی واکسن هایی مثل "فایزر" و "مُدرنا" در برابر این سویه جدید به حدود ۴۸ درصد رسیده است.

این متخصص ایمنولوژی در خصوص راه های پیشگیری از ابتلا به این سویه جدید هم گفت: تنها راه مانند سویه های قبلی استفاده از ماسک است و ترجیحا افراد باید از دو ماسک استفاده کنند.

وی افزود: نکته مهم و حائز اهمیت دیگر پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و پرتجمع مانند دانشگاه، مدارس، پذیرش بیمارستان ها، بانک های شلوغ و ... است.

تقدسی گفت: رعایت فاصله ۱.۵ تا دو متر هم در پیشگیری از این سویه جدید بسیار حائز اهمیت است که افراد باید رعایت کنند.

وی در پایان افزود: شیوع سویه جدید مانند یک بمب بیولوژیک خواهد بود و تنها راهکار در حال حاضر پیشگیری است و امیدواریم این سویه جدید شیوع گسترده پیدا نکند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.