کد خبر : 5382 / /
/

قبل از بررسی ویژگی سهام خوب باید بگوییم که نگهداری یک سهم تا آخرین روز سرمایه گذاریمان کار درستی نیست و هر سهم در یک بازه‌ای از زمان بر حسب عومل تاثیر گذار شرایط خوب یا بدی را تجربه می‌کند.

کارشناس بازارسرمایه گفت: هر سهم در یک بازه‌ای از زمان بر حسب عوامل تاثیر گذار شرایط خوب یا بدی را تجربه می‌کند.

مصطفی صفاری کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که یک سهم باید چه ویژگی داشته باشد تا افراد با آن سهامدارای کنند؟ پاسخ داد: قبل از بررسی ویژگی سهام خوب باید بگوییم که نگهداری یک سهم تا آخرین روز سرمایه گذاریمان کار درستی نیست و هر سهم در یک بازه‌ای از زمان بر حسب عومل تاثیر گذار شرایط خوب یا بدی را تجربه می‌کند.

وی افزود: علاوه بر این انتخاب یک سهم به میزان ریسک پذیری افراد نیز بستگی دارد، چون ریسک پذیری افراد و میزان ریسک سهام متفاوت است، نمی‌توانیم به طور قطع ویژگی‌های ثابتی را برای خوب بودن یک سهم نام ببریم، اما در این گفتگو به چندین ویژگی خوب که هر سهم داشته باشد اشاره می‌کنیم، ولی سهامداران باید در کنار این عوامل میزان ریسک پذیری و شرایط سهم را نیز در نظر بگیرند.

ویژگی اصلی سهام

این کارشناس بازار سرمایه DPS بالا را از ویژگی‌های خوب یک سهم بر شمرد و گفت: بعضی از سهام‌ها دارای DPS و سود نقدی خوبی هستند و سودآوری بالایی دارند مانند پتروشیمی ها، کانی‌های فلزی و مس که دارای این خصوصیت هستند و سهامدار باید کنار این سهم‌ها بماند و سودشان را دریافت کند.

دوری از سهام‌های زیان دهنده

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: گروه دوم از سهام‌ها زیان دهنده هستند، که این سهم‌ها بر محور دارایی پایه قائم هستند، مانند خودرویی ها، بانک‌ها و بیمه‌ها که سودی ندارند، اما دارایی‌های خوبی را شامل می‌شوند، این سهم‌ها در تورم رشد بالایی را می‌برند و در رکود نیز کاهش‌های سنگینی را تجربه می‌کنند. این گروه برای افرادی که که روزانه معامله می‌کنند، مناسب تراست؛ بنابراین به فراخور ریسک پذیری افراد ترکیب این سهام‌ها متفاوت است و نمی‌توان یک نسخه واحد برای سهم خوب پیچید.

صفاری تاکید کرد: سهامی که دارای نقدشوندگی بالایی است و از بازار گردان برخوردار است نسبت به سایر سهام‌ها از وضعیت بهتری برخوردار است، اما همین عامل به تنهایی نباید ملاک انتخاب باشد، چون بازارگردانی ماهیت و وضعیت یک سهم را تغییر نمی‌دهد، ولی باید به عنوان یک ملاک در هنگام خرید سهم در نظر گرفته شود.

سهام شرکت‌هایی که افزایش سرمایه بالایی دارند

بورساین کارشناس بازار سرمایه گفت: در هنگام خرید یک سهم می‌توان افزایش سرمایه بالا را نیز به عنوان یکی از ملاک‌های مثبت در نظر گرفت.

صفاری در رابطه با P/E بیان کرد: P/E که نسبت قیمت به سود شرکت به ازای هر سهم است یکی از فاکتور‌های دیگر برای خرید سهم است. معمولا هر چه این نسبت پایین‌تر باشد سهم وضعیت بهتری دارد، در کل تمامی عوامل گفته شده در انتخاب سهم مهم محسوب می‌شوند، اما بسته به شرایط سهم نسبی هستند.

 

پیش بینی بورس

چه شد که اعداد و ارقام به ثبت‌رسیده در بورس در دومین هفته از معاملات مردادماه این رشد قابل توجه را به ثبت رساند؟ این‌طور که از شواهد برمی‌آید، با آرام گرفتن قیمت دلار در کانال ۲۵هزار تومانی طی هفته‌های گذشته، آن هم در شرایطی که انتظار می‌رفت مذاکرات احیای برجام با اندکی وقفه در دولت ابراهیم رئیسی از سر گرفته شود، به خودی خود نشان از آمادگی نسبی بازارها برای کسری بودجه سال‌جاری داشت.

با این حال حرف و حدیث‌هایی که در روزهای پایانی هفته اخیر درباره تضعیف احتمال توافق برای احیای برجام به گوش رسید، سبب شد انتظارات تورمی تشدید شود و بهای دلار به‌آسانی برای ساعاتی از ۲۶هزار تومان عبور کند. این‌طور که به نظر می‌رسد با توجه به وقفه یک‌ساله از پایان دور قبلی رونق در بازار سهام، فعالان این بازار بیش از هر وقت دیگری خود را برای قرار گرفتن در مسیر تندباد تورم آماده کرده‌اند و این احتمال وجود دارد که ماشین بی‌ترمز رشد نقدینگی، اقتصاد کشور را به بیراهه ببرد.

مسلما در صورتی که این خواسته محقق شود، می‌توان انتظار داشت سرمایه‌گذاری بلندمدت بیش از گذشته مورد‌توجه مردم قرار بگیرد.

 امتیاز مثبت بازارهای جهانی

 همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، بازارهای جهانی در روزهای پایانی هفته اخیر ارقام خوبی را به ثبت رساندند. بر این اساس معاملات هفته جاری در بورس در حالی آغاز شده است که به نظر می‌رسد حداقل در بخش فلزات اساسی وضعیت بازارهای جهانی بهبود یافته و این احتمال وجود دارد که استراحت طولانی رخ‌داده در روند صعودی در این محصولات به اتمام برسد. این امر حکایت از این دارد که در بازار سرمایه نیز احتمال افزایش قیمت در سهام فولادی و سایر فلزات رنگین و اساسی وجود دارد.

در محصولات شیمیایی نیز گزارش‌های فصلی و ماهانه توانسته نقش مهمی در بهبود تقاضا در این روزها داشته باشد. خبرها حکایت از آن دارد که هم‌اکنون سرمایه‌گذاران فعال در این صنعت نیز با امیدواری به این بخش از اقتصاد کشور نگاه می‌کنند و آمار مناسب تولید و فروش در این بخش از بازار سرمایه را در کنار رشد قیمت دلار به فال نیک گرفته‌اند.

 شبه قیمت‌گذاری دستوری

روز گذشته بخش منفی بازار سرمایه بیشتر در نمادهای کوچک بازار خلاصه می‌شد که آنها نیز طبیعتا بعد از یک دوره رشد ممکن است با رکودی نسبی مواجه شوند. با این حال باید توجه داشت که خطر زیان بسیاری از صنایع این شرکت‌ها را نیز در نهایت در مقابل تورم ناگزیر به افزایش قیمت خواهد کرد.

با توجه به آنچه اتفاق افتاده است، می‌توان این‌طور برداشت کرد که مهم‌ترین خبر پیش روی بازار در هر شرایطی اخبار مربوط به قیمت‌گذاری دستوری خواهد بود. در ماه‌های اخیر شاهد بودیم که بازار سهام، چه در بخش بورس و چه در بخش فرابورس، بیش از هر چیز به خبر برداشته شدن یا تشدید قیمت‌گذاری دستوری واکنش نشان داده است. این در حالی است که در صورت نبود این مانع بزرگ، هم سهامداران بخش‌هایی مانند خودرو و لبنیات می‌توانستند به قیمت بازار کسب سود کنند و هم تنش در میان سرمایه‌گذاران فولادی در ماه‌ها و سال‌های اخیر تا این حد افزایش نمی‌یافت.

در حالی که دولت‌ها یکی پس از دیگری می‌آیند و می‌روند، آنچه در طول چند دهه اخیر در اقتصاد ایران جا خوش کرده، داشتن نگاه دستوری به قیمت‌ها است که در نهایت با نام حمایت از اقشار ضعیف به کار گرفته شده است. این در حالی است که تمامی این سیاست‌ها در نهایت با شکست مواجه شده و نه‌تنها در حمایت از اقشار ضعیف راه به جایی نبرده، بلکه هر بار تاریخ را تکرار کرده و به جز توزیع رانت نتوانسته است ارمغانی برای اقتصاد ایران حاصل کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 دنیای اقتصاد

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.