کد خبر : 5251 / /
/

کرونا/آمار کرونا/ویروس کرونا

عضو هیات علمی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در شرایط فعلی، اگر افراد علائم واضح گوارشی مانند اسهال، دردهای شکمی، تهوع و استفراغ، درد معده و بی‌اشتهایی داشته باشند، به عنوان مبتلا به بیماری کرونا محسوب می‌شوند مگر خلاف آن ثابت شود.

شیوع نوع جهش یافته ​کرونا به نام دلتا کرونا باعث آغاز پیک پنجم کرونا در کشور شده است. دلتا ​ کرونا از قدرت سرایت بالاتری نسبت به گونه های قبلی کرونا برخوردار است و همان کرونای هندی است.اخبار مربوط به دلتا کرونا را با ما دنبال کنید.

محمد امانی، فوق تخصص گوارش و کبد افزود: هرچند احتمال مثبت بودن تست تشخیصی پی سی آر این بیماران از مبتلایان به علایم ریوی کمتر است اما افراد در صورت بروز علایم گوارشی بهتر است اصول بهداشتی را به دقت رعایت کنند.

به گفته وی مشکلات گوارشی به تنهایی یا در کنار نشانه های ریوی می تواند از علائم کرونا دلتا باشد.

امانی توضیح داد: علایم گوارشی هرچند در تمام جهش‌های ویروس کرونا مشاهده می‌شود اما در سویه دلتا  بارزتر و شدیدتر خود را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: پزشکان معاینه و بررسی های مهم و اولیه را انجام می دهند و اگر موارد دال بر بروز بیماری دیگری مشاهده نکردند، این علائم را به عنوان نشانه ابتلا به بیماری کرونا در نظر می گیرند.

او توصیه کرد:‌ افرادی که مشکوک به علایم گوارشی ناشی از بیماری کرونا هستند، شستشوی مرتب دست ها را انجام دهند و در صورت امکان از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران به ویژگی های ویروس کرونا جهش یافته دلتا اشاره کرد و گفت: از ویژگی های بارز دلتا درگیری افراد سنین پایین تر و حتی کودکان است.

امانی اظهار داشت: هرچند علایم این سویه، ربطی به سن ندارد اما معمولا در سنین پایین علایم خفیف تر هستند.

وی ادامه داد: کرونای دلتا علایم مشابهی با کرونای معمولی دارد اما سرعت انتقال آن بسیار سریع تر است، به همین دلیل مردم باید بیش از پیش مراقب خود باشند.

فوق تخصص گوارش و کبد توضیح داد: بالا رفتن آنزیم ها یا حتی درگیری شدید کبد از جمله عوارض کرونا است. که این عوارض در هر دو سویه دلتا و سنتی این ویروس به یک نسبت دیده می شوند.

امانی اضافه کرد: عوارض داروهای مصرفی کرونا هم می تواند درگیری کبد ایحاد کند؛ به همین دلیل بررسی دقیق آنزیم های کبدی در بیماران کرونایی ضروری است.

پاسخ به شبهات پیرامون کرونا

کرونا

وی درباره واردات واکسن کرونا بیان کرد: تلاش‌ های خوبی در این زمینه صورت گرفته است و چهار جلسه کاربردی خوب در این زمینه با تمام عوامل موثر داشتیم و حتی رییس جمهور ما با رییس جمهور چین در این مورد تلفنی صحبت کردند. ما تا پایان شهریور قطعا حدود ۳۰ میلیون دُز واکسن وارداتی خواهیم داشت. با یک تفاهم‌ نامه دیگر از مهرماه، ۱۵ میلیون دز واکسن وارداتی دیگر و در آبان‌ نیز ۱۵ میلیون دز دیگر به دستمان می ‌رسد که در تماس تلفنی رییس جمهور کشورمان با رییس جمهور چین قرار شد میزان واکسن آبان ماه در همان مهرماه به دستمان برسد، بنابراین اگر از حالا تا پایان مهر ۶۰ میلیون دز واکسن داشته باشیم، می‌ توانیم تا اول آبان به واکسیناسیون تا سن ۳۰ سال برسیم.

رییسی در پاسخ به انتقادات به تاخیر در واردات واکسن، تاکید کرد: قبل از این هم تلاش برای واردات صورت می‌ گرفت، اما به عنوان مثال تا کشور چین یک میلیارد و ۳۰۰ هزار دُز واکسن تزریق نمی ‌کرد به ما یا سایر کشورها واکسن نمی ‌داد. کشوری مثل کانادا که هم‌ پیمان آمریکاست، ۳.۷ برابر نیازش واکسن از آمریکا پیش ‌خرید کرده است ولی آمریکا تا زمانی که بالای ۵۰ درصد مردم خود را واکسن نزد، به کانادا واکسن نداد. سبد کووکس و قرارداد خرید واکسن از روسیه و قرارداد با چین اقدامات مهم ما برای واردات واکسن بود و تاکنون بیشترین واکسن را هم کشور چین به ما داده است. اینکه برخی مطرح می‌کنند پس چرا کشوری مثل آمریکا یا ... به فلان کشور همسایه واکسن داد برای این بود که آنها در کارآزمایی بالینی واکسن شرکت کردند و استراتژی ما این نبود. هزاران برگ سند برای اقداماتی که برای واردات واکسن انجام دادیم وجود دارد.

رییسی گفت:  رییس جمهور کشورمان تاکید کردند اولویت اول دولت بحث کروناست و در ارتباط با تامین ارز برای واکسن هیچ مشکلی نداریم. نهادهای مرتبط نیز تمام تلاش خود را انجام می‌دهند. نگرانی مردم برای واکسن طبیعی است، اما این شبهه که آمریکا به ما واکسن فایزر و مدرنا می ‌داد اصلا درست نیست. ما با یک یا دو کشور اروپایی وارد مذاکره شدیم برای گرفتن واکسن فایزر و مدرنا که اگر کارها خوب پیش برود حتما وارد خواهیم کرد. این موضوع خارج از تعهد کووکس است.

وی افزود: این شبهه وجود دارد که ما گفتیم چون واکسن تولید  داخل داریم، واکسن وارد نکنند تا ما واکسن‌هایمان را بفروشیم. به عنوان کسی که از اول کرونا در ریز به ریز امور قرار دارم، شهادت می‌دهم اینگونه نیست و اگر واکسن دیر رسید برای این بود که به ما واکسن ندادند. واکسن‌هایی که وارد می‌شود توسط سازمان غذا و دارو تایید می ‌شود و اینکه بگویند واکسن با کیفیت بد به دست ما می‌ رسد درست نیست.

وی افزود: درمورد واکسن داخلی نیز ان‌ شاءالله ظرف ۳ هفته آینده تحول خوبی در میزان تولید واکسن داخلی ایجاد خواهد شد و از مهر به بعد به تولید ۱۰ تا ۱۵ میلیون دز واکسن می‌ رسیم.

وی درباره عوارض تزریق واکسن کرونا تصریح کرد: هر واکسنی که اکنون تولید می‌شود صرف نظر از اسم آن، حتما عارضه دارد اما این موضوع مثل هر دارویی است که عوارض دارد. کرونا می‌تواند ۱۰۰۰ عارضه داشته باشد اما در مقابل، واکسن چنین نیست. عوارض شایع تب و درد دست و ... طبیعی است. عوارض شدیدتر نیز درصد بسیار پایینی دارند.

دکتر رییسی تصریح کرد: با توجه به اینکه بازوی بالارونده پیک پنجم کرونا بسیار بلند بود یکی از نگرانی‌های ما این بود که نمی‌دانستیم قله بیماری کجاست و در ۹۰ درصد استان‌ها پیک پنجم، بلندترین پیک بوده است. از طرفی در بسیاری از استان‌ها به جز سیستان و بلوچستان و یزد که روند نزولی شده است، تازه به قله رسیدند. کوچک‌ترین غفلت می‌تواند مجددا روند را صعودی کند.

سیاست‌های بازگشایی مدارس و کرونا

کرونا

وی درباره بازگشایی مدارس تصریح کرد: این موضوع امر بسیار مهمی است و مقرر شد دو تیم برای این امر تشکیل شود که یک تیم وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش است. به طور کلی رویکرد ستاد ملی برمبنای بازگشایی مدارس به صورت حضوری است اما با اصول شرایط لازم بنابراین از اول مهرماه مدارس به شکل مجازی بازگشایی می‌شود. ما در کشور ۱۱۲ هزار مدرسه داریم که از این تعداد ۶۲ هزار ۵۰۰ مدرسه زیر ۱۰۰ نفر هستند و مبنایی که قائل شدیم این است که هیچ کلاسی نباید بیش از ۱۵ نفر باشد و در خیلی از مناطق این شرایط فراهم است. درحال حاضر ۸۵ درصد معلمین سراسر کشور را واکسینه کردیم و در همین هفته مابقی نیز دز اول را دریافت خواهند کرد. از طرفی تمام کادر مدارس مشمول دریافت واکسن هستند و سرویس مدارس هم واکسینه خواهند شد و وقتی می ‌گوییم تا اول آبان ۳۰ ساله‌ها واکسینه می ‌شوند، یعنی پدر و مادران هم واکسینه می ‌شوند و فقط دانش ‌آموزان باقی می ‌مانند که این موضوع هم جای بحث دارد.

شیوع نوع جهش یافته کرونا به نام دلتا کرونا باعث آغاز پیک پنجم کرونا در کشور شده است. دلتا کرونا از قدرت سرایت بالاتری نسبت به گونه های قبلی کرونا برخوردار است.

حسین کرمانپور، رئیس اورژانس بیمارستان سینا، در صفحه اینستاگرام خود، ۱۶ علامت اخطار کرونای دلتا را تشریح کرد.

- تب رو به افزایش که با استامینوفن و سایر تب‌برها و بدن‌شویه کمی پایین می‌آید و دوباره به بالای ۳۸.۵ درجه می‌رود.

- تعریق شدید همراه با ضعف و بی‌حالی فزاینده.

- تعداد تنفسی که هر بار از دفعه قبل و در حالت استراحت در یک دقیقه بیشتر شود. تعداد نرمال تنفس در بزرگسالان ۱۲ تا ۱۸ است. تعداد تنفس بالای ۳۰ در یک دقیقه چه در اطفال چه در بزرگسالان اخطار کامل است. بهتر است فرد دیگری تعداد تنفس را بشمارد تا بیمار حواسش نباشد.

- بالا رفتن ضربان قلب در یک دقیقه. نرمال ضربان قلب در یک دقیقه ۷۰ تا ۹۰ است. در کودکان زیر ۹ سال ضربان قلب تا ۱۱۰ در یک دقیقه هم نرمال است.

- تیره شدن لب‌ها و زیر ناخن‌ها همراه با تنگی نفس یا تعداد تنفس بالا.

- ضعف فزاینده و خواب آلودگی.

- هذیان و کلمات بی ربط و عدم تشخیص زمان و مکان.

- بی اختیاری در ادرار یا مدفوع.

- اسهال یا استفراغ شدید همراه با ضعف و خواب آلودگی.

- سرفه‌های شدید، قطاری و همراه با خلط زرد یا تیره.

- درد تشدید شونده روی قفسه سینه. به خصوص هنگام حرکت و بالا رفتن از پله.

- کاهش تعداد ضربان قلب به زیر ۵۰.

- بالا رفتن قند خون به صورت فزاینده.

- کاهش اکسیژن خون ناگهانی زیر ۹۰ یا کاهش ساعت به ساعت آن. مثلا اکنون ۹۷ باشد و یکی دو ساعت بعد ۹۵ و بعد ۹۴ و همینطور کاهش یابد.

- قطع یا کاهش فزاینده میزان ادرار در ۲۴ ساعت. نرمال آن حدود یک لیتر ادرار در ۲۴ ساعت است. البته به شرطی که مایعات مناسب میل شود.

دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان صبح امروز در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار کرد: در روز گذشته (25 مردادماه) 14 فوتی قطعی ناشی از کرونا در هرمزگان به ثبت رسید که شامل 8 زن و 6 مرد بود.

وی افزود: یک کودک 3 ساله نیز روز گذشته در اثر ابتلای به کرونا جان خود را از دست داد.به گفته نوروزیان، کودک ۳سالهٔ فوت شده مبتلا به بیماری و اختلال مادرزادی بوده است.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار