کد خبر : 50407 / /
/

هشدار هواشناسی | کولاک برف در راه است

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی فعالیت سامانه بارشی از وقوع بهمن، کولاک برف، احتمال قطعی برق و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی خبر داد.

هشدار هواشناسی | کولاک برف در راه است

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی فعالیت سامانه بارشی از وقوع بهمن، کولاک برف، احتمال قطعی برق و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی خبر داد.

به نقل از تسنیم، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز فعالیت سامانه بارشی در غرب، جنوب غرب، مرکز، بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق کشور ادامه دارد. همچنین بارش پراکنده در مناطقی از شمال غرب و ارتفاعات البرز روی می‌دهد. شدت بارش‌های امروز در شمال خوزستان، شمال فارس، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد است. بارش‌ها در مناطق کوهستانی و سردسیر به‌صورت برف است.

سه‌شنبه علاوه بر مناطق ذکر شده در بخش‌هایی از شمال شرق کشور بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود. شدت بارش‌های فردا در شرق هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان است که همراه با رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید خواهد بود.

روز چهارشنبه در مناطقی از جنوب شرق کشور رگبار باران و وزش باد روی می‌دهد. از اواخر وقت چهارشنبه و طی روز پنجشنبه با گذر امواج تراز میانی جو به‌تدریج در شمال غرب، مناطقی از غرب و سپس ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی بارش برف، باران و وزش باد پیش‌بینی شده است.

    هلو

جمعه در مناطقی از شمال غرب، شمال شرق و جنوب شرق کشور بارش‌های پراکنده و در دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های زاگرس وزش باد روی می‌دهد. همچنین امروز و فردا خلیج‌فارس و تنگه هرمز مواج است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

    تامین سرمایه نوین

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵

    مدیران خودور ام وی ام(صفحه خبر-میان مطلب)

نوع مخاطره: بارش برف، باران، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما، کولاک برف، مه.

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴: چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و شمال شرق خوزستان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵: جنوب خراسان رضوی و ارتفاعات خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، احتمال قطعی برق به‌ویژه در نواحی روستایی و خسارت به سازه‌های موقت، نهال‌ها، ماشین‌آلات و محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از سفر به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و در صورت ضرورت مجهز بودن خودروها به ادوات زمستانی.

پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر.

صرفه‌جویی در مصرف نهاده‌های انرژی.

انتقال ماشین‌آلات کشاورزی به مکان‌های مسقف.

بکارگیری تمهیدات لازم برای درختان جوان در مقابل برف و سرما و اطمینان از استحکام سازه‌های موقت.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵

نوع مخاطره: رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴: خوزستان، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق هرمزگان،

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵: نیمه شرقی هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، یزد و خراسان جنوبی

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آب‌گرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها، سرریز شدن سدها، صاعقه، کاهش دید در مناطق کوهستانی و خسارت به سازه‌های موقت، ماشین‌آلات کشاورزی و محصولات زراعی و باغی.

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، تمهیدات لازم در مقابله با خسارات کشاورزی و مدیریت سدها.

هشدار هواشناسی / برف و باران سنگین در راه ۱۰ استان

سامانه جدید بارشی از بعدازظهر یکشنبه،۱۳ اسفند وارد کشور می‌شود و شدت بارش‌های آن منجر به صدور هشدار نارنجی برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شده است.

به نقل از ایسنا، کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه این سامانه بارشی از غرب کشور وارد می‌شود گفت: این سامانه امروز شمال غرب، غرب، دامنه و ارتفاعات زاگرس مرکزی را با بارش پراکنده باران و وزش باد تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

«فریبا گودرزی» اما شدت بارش‌های این سامانه جدید را مربوط به روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (۱۴ و ۱۵ اسفند) دانست و افزود: در این روزها سامانه در غرب، جنوب غرب، مرکز، جنوب شرق و شرق کشور فعال و منجر به بارش باران، رعد و برق و وزش باد و برای جنوب رگبار و وزش باد شدید می‌شود. روز دوشنبه هشدار نارنجی برف و باران برای چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان، ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و شمال شرق خوزستان و روز سه‌شنبه برای جنوب خراسان رضوی و ارتفاعات خراسان جنوبی صادر شده است.

او همچنین توضیح داد که این هشدار نارنجی برای رگبار باران و رعد برق هم صادر شده که این هشدار روز دوشنبه برای خوزستان، جنوب کهگیلویه و بویراحمد و شمال شرق هرمزگان و روز سه‌شنبه نیمه شرقی هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، یزد و خراسان جنوبی است.

به گفته گودرزی، سامانه بارشی بعد از ۳ روز اواخر وقت چهارشنبه و بعد از بارش‌های پراکنده در شرق هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از شرق کشور خارج می‌شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.