کد خبر : 50131 / /
/

خبر خوش روز عیدی دولت برای معلمان | پرداخت ۲ ماه حقوق معلمان خرید خدمت

سخنگوی آموزش و پرورش گفت: ۲ ماه از حقوق معوق نیروهای خرید خدمات این هفته پرداخت می‌شود.

خبر خوش روز عیدی دولت برای معلمان | پرداخت ۲ ماه حقوق معلمان خرید خدمت

علی فرهادی روز یکشنبه درباره پرداخت حقوق معوق نیروهای خرید خدمات اظهار کرد: نیروهای خرید خدمات در سال گذشته که به کارگیری آنها هیچ منعی وجود نداشت، در اردیبهشت سال بعد حقوق گرفتند.

وی با بیان اینکه امسال بیمه این افراد با وجود منع بکارگیری پرداخت شده است، افزود: وزیر سابق آموزش و پرورش تعهد داده بود که نیروهای خرید خدمات را به کار نگیریم بنابراین یک زمان بسیار فشرده و سنگین را صرف این کردیم که این منع برداشته شود.

فرهادی ادامه داد: رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور برای رفع منع بکارگیری نیروهای خرید خدمات مساعدت بسیاری کردند تا این منع در نهایت برداشته شد.

سخنگوی آموزش و پرورش ادامه داد: اکنون اعتبار حدود ۲ ماه پرداختی آنها تامین شده و به زودی در این هفته برای استان‌ها ارسال می‌شود تا این معلمان ۲ ماه حقوق معوق خود را هم دریافت کنند.

فرهادی یادآورشد: تلاش این است که پرداخت این ۲ ماه حقوق را به سه ماه تا پیش از پایان اسفند افزایش دهیم.

به گفته وی، قراردادهای معلمان خرید خدمات منعقد شده و بخشنامه نیروهای خرید خدمات نیز پیشتر ارسال شده است.

وی افزود: اکنون نزدیک به ۵ ماه حقوق به نیروهای خرید خدمات بدهی داریم که ۲ ماه حقوق از آن در این هفته پرداخت می‌شود.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش افزود: اگر منع بکارگیری آنها ایجاد نمی‌شد، اکنون بدهی به این گروه از معلمان نداشتیم.

سخنگوی آموزش و پرورش درباره قرارداد نیروهای خرید خدمات، عنوان کرد: قرارداد این معلمان به صورت خرید خدمات است که در واقع برای یک سال تحصیلی و موقت در نظر گرفته می‌شود و پس از آن قانون، نیاز و شرایط آموزش و پرورش ادامه همکاری با آنها را تعیین می‌کند.

فرهادی افزود: به معلمان خرید خدمات توصیه می‌کنیم که در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امتیازی برای معلمان خرید خدمات در آزمون استخدامی معلمی در نظر گرفته شده است یا خیر، گفت: در آزمون کتبی از نظر قانونی ضریبی برای معلمان خرید خدمات نمی‌توانیم بگذاریم چراکه در آزمون کتبی ضرایب مشخص است اما در مصاحبه که ۶۰ درصد آزمون را دارد، سوابق آنها را به عنوان امتیاز تاثیر می‌دهیم تا پس از عبور از مرحله کتبی در مرحله مصاحبه نتیجه مناسبی بدست آورند.

سخنگوی آموزش و پرورش ادامه داد: معلمان خرید خدمات سال‌ها معلم بوده‌اند و مهارت لازم را از طریق تجربه و آموزش کسب کرده‌اند و در نقاط مختلف کشور به آموزش مشغول بوده‌اند بنابراین هر سال سابقه آنها در مصاحبه امتیاز محسوب می‌شود.

آخرین وضعیت پرداخت حقوق به حق التدریسی‌ها

فرهادی درباره پرداخت هر ۲ماه یکبار حقوق معلمان حق‌التدریس اظهار کرد: هنوز معتقدیم که اگر حق‌التدریس را به موقع پرداخت کنیم، انگیزه معلمان شاغل و بازنشسته برای تامین کسری نیرو بالا می‌رود.

وی با بیان اینکه وزارتخانه در تامین به موقع اعتبارات دچار مشکل شده بود، افزود: با اینکه بودجه آموزش و پرورش محدود است اما در نهایت پیش از سال۱۴۰۲، پرداخت ۲ماه حق‌التدریس معلمان را انجام خواهیم داد.

رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش ۱۶ مهر اعلام کرد: سال گذشته( ۱۴۰۱ ) قراردادی سه جانبه بین وزیر وقت آموزش و پرورش، سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه در رابطه با خرید خدماتی‌ها بسته شد، مبنی بر اینکه دیگر بحث خرید خدمات تمام شود. بر این مبنا قرار شد همه این نیروهای خرید خدماتی در آزمون استخدامی شرکت کنند تا استخدام شوند و در آزمون نیز به ازای سال‌های سابقه کار، امتیاز خاص به آنان دادیم.

وی با بیان اینکه امسال ۴۰۰۰ نیروی خرید خدماتی از بین ۲۲ هزار نیروی خرید خدماتی وزارت آموزش و پرورش در آزمون استخدامی قبول شدند، ادامه داد: طبق قانون، استخدام این نیروها فقط از طریق آزمون ممکن است. در عین حال به عنوان وزیر آموزش و پرورش به کیفیت کار بسیاری از این نیروها اعتقاد دارم. امسال هم اجازه جذب این نیروها را جز از طریق آزمون نداشتیم، اما با دستور رئیس جمهور خرید خدماتی‌های قبلی به خدمت فراخوانده شدند که تعداد آنان حدود ۱۸ هزار نفر است.

همچنین در راستای فعالیت نیروهای خرید خدمات، اول آذر امسال اعلام شد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگونه بکارگیری نیروی جدید از طریق خرید خدمات آموزشی، حق‌التدریس آزاد و آموزشیار نهضت سوادآموزی در مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی دولتی را ممنوع کردند، در ماده ۸۸ لایحه برنامه هفتم توسعه آمده است: به منظور ارتقای کیفیت نیروی انسانی آموزش و پرورش به عنوان محور تحول در نظام تعلیم و تربیت کشور، اقدامات ذیل انجام می گیرد:

هرگونه بکارگیری نیروی جدید از طریق خرید خدمات آموزشی، حق التدریس آزاد و آموزشیار نهضت سوادآموزی به جز افرادی که در سنوات گذشته تحت این عناوین و به صورت مستمر شاغل در آموزش و پرورش بوده اند، در مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی دولتی ممنوع است. مقررات این حکم مانع از مشارکت افتخاری نخبگان بدون ایجاد هرگونه تعهد استخدامی برای دولت، نیست.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.