کد خبر : 49177 / /
/

حقوق کارمندان | حقوق کارمندان مبلغ | حقوق کارمندان 1403

خبر مهم درباره حقوق کارمندان | حقوق این کارمندان به 30 میلیون می رسد + جزییات

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند همچنین به لزوم احیای زمان جمع‌آوری زباله‌ها راس ساعت ۹ شب گفت: باید در راستای کاهش زباله حرکت کنیم. باید در فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی همه دستگاه‌ها در چارچوب مسئولیت و وظیفه شان عمل کنند تا آراستگی به چهره شهر بازگردد.

خبر مهم درباره حقوق کارمندان | حقوق این کارمندان به 30 میلیون می رسد + جزییات
به طبق منابع مصوب لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، میانگین رشد حقوق کارمندان دولت و حقوق بازنشستگان در سال آینده تقریباً ۲۰ درصد خواهد بود. تعیین حقوق کارمندان در ایران بر اساس چندین عامل انجام می‌شود.حقوق کارمندانشامل مواردی نظیر حقوق پایه، ساعت کاری، پاداش، مرخصی سالیانه، مرخصی بیماری، بازنشستگی و سایر مزایا است.همچنان مدل دقیق این افزایش حقوق کارمندانمشخص نیست و در نهایت باید دید که در مجلس چه تصمیمی در این خصوص گرفته می‌شود.جدید ترین خبرها درباره افزایش حقوق کارمندان را در خبرآزاد با ما دنبال کنید.

آیین امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت دادگستری و سازمان مدیریت پسماند با هدف مقابله با زباله‌گردی و پیشگیری از به‌کارگیری کودکان کار در مراسمی با حضور عسکر جلالیان، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری و رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در سالن کنفرانس این سازمان در منطقه صالح‌آباد پایتخت برگزار شد.

رضا محمدی ضمن انتقاد از فراهم شدن بستر قانونی ایجاد واحدهای ضایعاتی با صدور مجوز برای این واحدها در درگاه ملی مجوزها توسط وزارت اقتصاد گفت: متولیان اصلی زباله‌گردی، واحدهای ضایعاتی هستند که از درگاه ملی مجوزها، مجوز گرفته‌اند و باید تمام مجوزهای صادرشده برای این واحدها ابطال شود.

وی همچنین به اصلاح قرارداد با پیمانکارهای حوزه جمع‌آوری پسماند و رفت و روب معابر و اجرای طرح جامع تنظیف شهر تهران و همچنین راه‌اندازی اپلیکیشن نوماند اشاره کرد و گفت: امروز بستر در حوزه رفت و روب و تفکیک از مبدا و نگهداشت شهر فراهم شده است تا اقدامات را رسانه‌ای کنیم. پدیده شوم زباله گردی در شهر داریم و نه تنها در تهران بلکه مشکل کشور است و برای مقابله با این پدیده کارهایی را پیش‌بینی کردیم.

وی افزود: نخستین کار ایجاد فضایی است که زباله گردی صرفه اقتصادی نداشته باشد. برای تحقق این امر شرایط قراردادها باید اصلاح می‌شد. به طور مثال در هر منطقه در حوزه پسماند رقابت بین پیمانکاران ایجاد کردیم تا اینکه از صرفه اقتصادی بهره‌مند شوند. بنابراین ذینفع واحد تعریف کردیم و یک پیمانکار از ابتدا یعنی تولید در منزل و جمع آوری و پردازش و…. تعیین کردیم که در این حوزه پاسخگو هم باشند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ادامه داد: امروز ۱۴ پیمانکار در این حوزه فعال هستند و تجهیزات و ابزار فراهم شده است. همچنین تفکیک زباله‌ها در ایستگاه میانی و پایانی هم در اختیار پیمانکار است و قطعا با این اقدامات زباله‌گردی به حداقل می‌رسد. البته شهروندان هم باید مشارکت کنند.

نظری همچنین خاطرنشان کرد: موضوع دوم ایجاد فضای ناامن برای مافیای زباله‌گردی است. این حوزه خارج از اختیارات شهرداری است. بیش از ۳ هزار میلیارد تومان در سال گردش مالی دارند و نیاز است حاکمیت به آن ورود کند. تا فضای مافیای زباله‌گردی ناامن شود. ما به عنوان ضابط قضایی باشیم تا بتوانیم با مافیا در این حوزه برخورد جدی شود.

وی بیان کرد: مافیا با نیروهای ارزان و عمدتا کودکان کار استفاده می‌کند و دغدغه برخورد نیروی انتظامی و شهرداری ندارند و هر روز پایشان را فراتر می‌گذارند و از فضای امنی که در شهر دارند سوءاستفاده می‌کنند. بنابراین حضور حاکمیت ضرورت دارد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند همچنین به لزوم احیای زمان جمع‌آوری زباله‌ها راس ساعت ۹ شب گفت: باید در راستای کاهش زباله حرکت کنیم. باید در فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی همه دستگاه‌ها در چارچوب مسئولیت و وظیفه شان عمل کنند تا آراستگی به چهره شهر بازگردد.

این مقام مسئول یادآور شد: براساس قراردادهای اصلاح‌شده برای پیمانکاران رسمی حوزه پسماند و رفت و روب معابر، قرار است که حقوق ماهانه پاکبان‌ها در سال آینده براساس سنوات شغلی به ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان برسد. بنابراین ضمن اعلام این نکته که شهر تهران ۵ هزار پاکبان کم دارد، از همه افراد علاقمند دعوت می‌کنیم که در صورت تمایل به این شغل شریف روی بیاورند و بدانند که از امروز به بعد براساس طرح جامع تنظیف شهر تهران، حقوق و مزایای خوبی در انتظار آنها خواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: خانم‌ها را در بخش پاکبانی به‌کار نمی‌گیریم، ولی در حوزه طرح تومان یعنی جمع‌آوری زباله‌های خشک از درب منازل، از حضور بانوان به عنوان راننده یا کمک راننده استقبال می‌کنیم و از خانم‌ها به‌خصوص زنان سرپرست خانوار درخواست می‌کنیم که در صورت تمایل به فعالیت در این زمینه، خود را به پیمانکاران طرح نوماند معرفی کنند.

گفتنی است، در پایان این مراسم، تفاهمنامه همکاری میان وزارت دادگستری و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با هدف مقابله با زباله‌گردی و پیشگیری از به‌کارگیری کودکان کار در این حوزه، به امضای مدیران حاضر در جلسه رسید.

حقوق کارمندان

حقوق‌ کارمندان*حاجی بابایی: فوق‌العاده خاص به همه گروه‌های شغلی پرداخت می‌شود

حمیدرضا حاجی بابائی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 1403 نیز با اشاره به مصوبه این کمیسیون درباره پرداخت فوق‌العاده خاص، گفت: براساس لایحه دولت افزایش حقوق تمامی کارکنان برای سال آینده به صورت میانگین 18 درصد پیش‌بینی شده بود که کمیسیون تلفیق این عدد را به 20 درصد رساند، البته معافیت مالیاتی به صورت پلکانی اعمال و این عدد در سال آینده 12 میلیون در نظر گرفته شد، همچنین کف حقوق نیز 10 میلیون تومان پیش‌بینی شد.

وی درباره مصوبه فوق‌العاده خاص ادامه داد: براساس مصوبه کمیسیون فوق‌العاده خاص به همه پرداخت می‌شود؛ البته تلاش خواهد شد، عدالت در این موضوع رعایت شود.

وی نحوه پرداخت فوق‌العاده خاص را با ذکر مثالی توضیح داد و گفت: حقوق فردی که در سال 1402 حدود 7 میلیون و 900 هزار تومان است، پس از رشد 20 درصدی و دریافت فوق العاده خاص، بیش از 40 درصد افزایش می‌یابد و این روند ادامه می‌یابد؛ هرچند فوق‌العاده خاص به حقوق بیش از 20 میلیون تومان نیز افزوده می‌شود اما درصد آن کمتر است. بنابراین فوق‌العاده شامل همه می‌شود البته بحث هیات علمی‌ها و قضات جدا است، اما این موضوع مربوط به کارکنان دولت، معلمان و کارمندان آموزش و پرورش، پرستاران و ... است، ما منابع موردنیاز این اقدام را نیز پیش‌بینیکرده‌ایم.

حقوق‌ کارمندان* منظور از فوق‌العاده خاص برای کارمندان دولت چیست؟

وی در همین راستا ادامه داد:  فوق‌العاده خاص شامل همه حقوق‌بگیران کشور می‌شود البته آن‌هایی که تاکنون فوق‌العاده را دریافت نکرده‌اند.

نماینده همدان با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش حقوق کارکنان در سال آینده و همچنین افزایش 3 هزار امتیازی فوق‌العاده خاص ، گفت: بر این اساس حقوق‌های تا 20 میلیون تومان 30 تا 40 درصد افزایش پیدا خواهند کرد. همچنین حقوق‌های بیش از 20 میلیون تومان حدود 30 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

حقوق‌ کارمندان * منادی: افزایش فوق العاده خاص، شامل معلمان نیز می‌شود

بنابراین گزارش، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم با اشاره به تصویب افزایش فوق العاده برای کارکنان دستگاه‌های مختلف تا 3 هزار امتیاز در کمیسیون تلفیق بودجه،گفت: بر اساس توافق کمیسیون تلفیق و دولت فوق العاده خاص به همه گروه‌‎های شغلی که تاکنون این فوق العاده خاص را دریافت نکردند، پرداخت خواهد شد.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه افزایش فوق العاده خاص، شامل معلمان نیز می‌شود ، ادامه داد: اواخر دی ماه در نامه ای به وزیر آموزش و پرورش خواستار ترمیم حقوق پرسنل آموزش و پرورش شده بودیم که با این مصوبه کمیسیون تلفیق تا حد زیادی این خواسته تأمین می‌‎شود.

منادی بیان کرد: با این مصوبه حقوق دستگاه‌های مشمول، حدود 30 الی 40 درصد افزایش می‌‎یابد که کمک بسیار خوبی به ویژه به افرادی که حقوق پایین تر دریافت می‌کند، می‌شود.

حقوق کارمندان

حقوق‌ کارمندان* «فوق العاده ویژه» و «فوق العاده خاص» چیست؟

به صورت کلی، نظام پرداخت کارمندان دستگاه‌های اجرائی براساس امتیاز حاصل از ارزشیابی عوامل شغل و شاغل و سایر ویژگی‌های مرتبط است و این امتیاز در ضریب ریالی ضرب می‌گردد و مبنای تعیین حقوق و مزایای کارمندان قرار می‌گیرد. فوق‌العاده‌های مختلف ابزارهایی برای افزایش امتیاز مذکور و در نتیجه، افزایش حقوق و مزایای کارمندان دستگاه‌های اجرایی است.

در بند 10 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری درباره «فوق العاده ویژه» آمده است: «فوق‌العاده ویژه در موارد خاص با توجه به عواملی از قبیل بازار کار داخلی و بین‌المللی، ریسک‌پذیری، تأثیر اقتصادی فعالیتها در درآمد ملی، انجام فعالیت و وظایف تخصصی و ستادی و تحقیقاتی و حساسیت‌ کار با پیشنهاد سازمان و تصویب هیئت وزیران امتیاز ویژه‌ای برای حداکثر (25 درصد) از مشاغل،‌ در برخی از دستگاههای اجرائی تا (50 درصد) سقف امتیاز حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر مذکور در این فصل در نظر گرفته خواهد شد».

اما در قانون مدیریت خدمات کشوری هیچ اثری از «فوق العاده خاص» نیست و عملا با تصویب قانون «فوق العاده خاص کارمندان سازمانهای پزشکی قانونی و انتقال خون ایران» در اردیبهشت ماه 90، این مفهوم به ادبیات قانونگذاری در کشور اضافه شده است./ تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.