کد خبر : 45366 / /
/

ماجرای عجیب قتل یک ایرانی در فنلاند | قتل نابغه ایرانی به دست بچه محله

درگیری دو همخانه ایرانی در کشور فنلاند پایان خوشی نداشت و به قتل یکی از آنها منجر شد.

ماجرای عجیب قتل یک ایرانی در فنلاند | قتل نابغه ایرانی  به دست  بچه محله

این حادثه نوزدهم اردیبهشت سال ۹۹ در یکی از شهرهای فنلاند اتفاق افتاد. آن روز پلیس فنلاند وقتی در جریان درگیری دو جوان ایرانی قرار گرفت راهی محل حادثه شد. قاتل و مقتول با یکدیگر همخانه بودند و همسایه ها با شنیدن صدای درگیری، پلیس را خبر کرده بودند. یکی از آنها با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده و قاتل که در صحنه جنایت حضور داشت دستگیر شد.

وی در بازجویی ها به قتل هموطن خود اعتراف کرد و پس از مدتی در دادگاه این کشور پای میز محاکمه رفت. با حکم دادگاه مرد جنایتکار به ۸ سال زندان محکوم شد که پس از صدور این رای خانواده مقتول راهی دادسرای جنایی تهران شدند و درخواست کردند تا متهم را به ایران برگردانند. پدر مقتول که دیروز در دادسرای جنایی تهران حاضر شده بود به همشهری گفت: پسرم پیام متولد سال ۷۴ بود. وی پسر بزرگ من بود که سال ۹۸ برای تحصیل به کشور فنلاند رفت. درواقع بورسیه گرفته بود تا در رشته حقوق درس بخواند. وی نابغه و باهوش بود به طوریکه همیشه در المپیادهای علمی مقام می آورد. دستگاه های مختلف اختراع می کرد و هوش او زبان زد همه جا بود. وقتی هم توانست بورسیه بگیرد راهی کشور فنلاند شد. و

ی ادامه داد: او اقامت کشور فنلاند را داشت و به او خانه داده بودند. قاتل اما از بچه های محله مان بود که قاچاقی از کشور خارج شده و خودش را به فنلاند رسانده بود. پسرم از سر دلسوزی به قاتل اجازه داده بود تا زمانی که کارهای اقاماتش درست می شود، در خانه او بماند اما نمی دانست قاتل نمک می خورد و نمکدان را می شکند. پدر مقتول ادامه داد: آنطور که ما شنیدیم پسرم از قاتل خواسته بود تا از خانه اش برود و کارهای اقاماتش را انجام بدهد. چون او اقامات نداشت و می ترسید مبادا برایش دردسرساز شود. از سوی دیگر قاتل به دلیل اینکه اقامات قانونی نداشت نمی توانست جایی کار کند. درگیری آنها بر سر این موضوع بود که قاتل با بی رحمی و ضربات متعدد چاقو جان پسرم را گرفت و ما را داغدار کرد. حالا درخواست من این است که پرونده به کشور خودمان برگردد و متهم در اینجا پای میزمحاکمه برود. وی گفت: ما در فنلاند وکیل گرفته ایم و او در جلسه دادگاه حضور داشت. در پایان جلسه دادگاه قاتل پسرمان را به ۸ سال زندان محکوم کرد که درخواستم این است هرچه زودتر قاتل را به ایران برگردانند.

با این شکایت، قاضی محمد مهدی براعه بازپرس شعبه سوم دادسرای جنایی تهران دستور داد تا پرونده این جنایت از طریق اینترپل در اختیار بازپرس جنایی تهران قرار بگیرد. تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.

قتل نخبه ایرانی در فنلاند | درخواست برای انتقال قاتل از فنلاند به ایران برای محاکمه

اولیای دم پسر نخبه ایرانی که در فنلاند توسط یکی از همشهری‌هایش به قتل رسیده، خواهان انتقال متهم به ایران و محاکمه او بر اساس قوانین کشور ایران شدند.

 ۱۹ اردیبهشت سال ۹۹ مرد جوانی هراسان با پلیس منطقه «هلنا پانن» فنلاند تماس گرفت و از درگیری خونینی خبر داد.

به‌دنبال این تماس امدادگران و مأموران پلیس راهی محل شدند. پسر جوان تحت درمان قرار گرفت اما به خاطر شدت جراحات وارده تسلیم مرگ شد.

در ادامه کارآگاهان جنایی کشور فنلاند موفق به شناسایی هویت قاتل شده و او را بازداشت کردند.

بررسی‌ها نشان می‌داد که قاتل و مقتول ایرانی بودند و بدین ترتیب خبر این جنایت به خانواده مقتول اعلام شد. متهم پس از دستگیری و محاکمه در کشور فنلاند به ۸ سال حبس محکوم شد.

با گذشت سه سال از این جنایت، پدر مقتول روز گذشته به دادسرای امور جنایی تهران رفت و خواهان انتقال متهم از کشور فنلاند به ایران شد.

او در این رابطه گفت: پسرم نابغه بود و چندین اختراع هم داشت، او در المپیاد ریاضی مدال کسب کرده و از نظر هوشی نخبه بود. درنهایت هم موفق شد از دانشگاهی در فنلاند در رشته حقوق بورسیه بگیرد.

او ادامه داد: اواسط سال ۹۸ پسرم برای ادامه تحصیل راهی فنلاند شد در این بین یکی از همشهری‌هایمان هم گفت که پسرش می‌خواهد غیر قانونی و به صورت قاچاقی به فنلاند برود او نشانی خانه پسر ما را گرفت. بعد از رسیدن او به فنلاند به آپارتمان پسرم رفته بود و در آنجا زندگی می‌کرد گفته بود مدتی موقتی آنجا می‌ماند تا بتواند برای خودش جایی پیدا کند.

بعد از مدتی پسرم به او گفته بود که به‌دنبال کارهای اقامتش برود، چرا که می‌ترسید نداشتن اقامت او برای پسر من هم مشکل ساز شود. اما مقتول زیر بار نمی‌رفت و درنهایت روز حادثه با چاقو به جان پسرم افتاد و او را به قتل رساند.

حالا می‌خواهم قاتل پسرم را به ایران منتقل کنید تا او در کشور خودمان و بر اساس قوانین کشور خودمان محاکمه شود.

به درخواست پدر مقتول، بازپرس محمدمهدی براعه از شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران دستور داد تا اینترپل پرونده این جنایت را ارسال کند و تحقیقات در این خصوص ادامه دارد./همشهری آنلاین

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.