کد خبر : 42727 / /
/

جدیدترین قیمت انواع طلا و سکه در بازار | قیمت سکه و طلا در سراشیبی

قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان و قیمت سکه طرح جدید ۲۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان اعلام شد.

جدیدترین قیمت انواع طلا و سکه در بازار | قیمت سکه و طلا در سراشیبی

قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان و قیمت سکه طرح جدید ۲۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان اعلام شد.

امروز دوشنبه ۳۰مرداد تا لحظه تنظیم این خبر در بازار آزاد، قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و  ۲۸۲ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار  تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی  ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک‌ گرمی ۵ میلیون و ۸۵۰  تومان تعیین شده است. 

محصول   نرخ (تومان)
سکه تمام طرح جدید   ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار
 سکه تمام طرح قدیم  ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار
 نیم سکه بهار آزادی  ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار
 ربع سکه بهار آزادی  ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار 
 سکه یک گرمی   ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار
طلای ۱۸ عیار   ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار
منبع: همشهری آنلاین

با وجود حرکت رنج قیمت دلار در روز جاری اما قیمت طلا و سکه در روزهای گذشته با تحرکات نزولی هر روز یک پله عقب‌نشینی کرده است. این در حالی است که فعالان این بازار در روزهای ابتدایی محرم معتقد بودند قیمت‌ها در کف قیمتی خود قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز امروز قیمت طلا و سکه با میانگین کاهش ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی روند نزولی داشتند. این بازار با وجود تخلیه حباب سکه در روزهای گذشته همچنان شاهد افت حباب است. در روز جاری افت قیمت و حباب در بازار سکه با هم برابری کرد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه 30 مرداد 1402 / سقوط پلکانی قیمت در بازار طلا

فعالان این بازار علاوه بر رکود خرید و فروش به علت ماه‌های محرم و صفر، ثبات نسبی شرایط سیاسی و روزهای پایانی مرداد و عدم تزریق پول به بازار طلا را، دلیل این روند نزولی می‌دانند. به اعتقاد آنها یکی از دلایلی که بازیگران این بازار، خرید طلا را نسبت به سکه ترجیح می‌دهند همین تخلیه حباب سکه است.

آنها می‌گویند با وجود تاثیر کاهش قیمت دلار و انس جهانی طلا، اما قیمت سکه کاهش بیشتری را در روزهای اخیر به خود دیده است. دلیل آن هم تخلیه حبابی است که همچنان نیز بزرگ است.

رکود اقتصادی بازار طلا از رکود کرونا هم جلو زد

در همین راستا نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به دلایل کاهش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر به تجارت‌نیوز گفت: «ریزش قیمت اونس جهانی، کاهش قیمت دلار و نبود تقاضا در بازار باعث شده روند کاهشی قیمت طلا و سکه تشدید شود.»

بذرافشان با تاکید بر اینکه تقاضا برای خرید طلا کاهش پیدا کرده ‌است، گفت: «از ابتدای سال این رکود سنگین در بازار وجود دارد و میزان آن به اندازه‌ای است که در دوران کرونا هم به این صورت نبود. کاهش قیمت، کاهش تقاضا را تشدید کرده و در پی آن خرید طلا کاهش ٢٠ تا ۴٠ درصدی داشته است. این در حالی است که  حتی تا ٢٠ درصد تقاضای عروس و دامادها برای خرید طلا به سمت بدلیجات و نقره رفته ‌است.»

وی با تاکید به بی‌سابقه بودن شرایط رکودی در بازار طلا خاطرنشان کرد: «شرایط اقتصادی مردم و افت قدرت خرید و رکود ماه‌های محرم و صفر منجر به آسیب به واحدهای تولیدی و توزیعی طلا و سکه شده است.»

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ابراز امیدواری کرد: «امیدواریم بعد از پایان ماه صفر رونق به این بازار باز گردد زیرا اکنون این صنعت در شرایط خاصی به سر می‌برد و همه واحدها مخصوصا واحدهای تولیدی نسبت به پرداخت هزینه‌ها دچار مشکل شده‌اند.»

وی پیش از این اشاره کرده بود که  قیمت‌ها به ثبات خوبی رسیده و مردم منتظر کاهش بیشتر نباشند. مگر اینکه انس جهانی یا نرخ ارز تغییر و نوسان خاصی داشته باشد.

سکه امامی به میانه کانال ۲۷ میلیونی رسید

امروز ۲۸ مرداد قیمت سکه امامی با رقم ۲۷ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان مبادله شد و افت ۲۰۰ هزار تومانی داشت. قیمت سکه بهار کاهش ۲۰۴ هزار تومانی داشت. این قطعه با این مقدار کاهش با رقم ۲۴ میلیون و ۷۰۸ هزار تومان مبادله شد.

امروز نیم‌‌‌سکه با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی به قیمت ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید. ربع سکه ۱۰۰ هزار تومانی ارزان شد و با قیمت ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شد. در روز جاری سکه گرمی با قیمت ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان مبادله شد و تغییر قیمتی نداشت.

روند متوازن قیمت و حباب سکه

امروز قیمت طلا نیز کاهش داشت. مثقال طلا با قیمت ۹ میلیون و ۹۰۶ هزار تومان معامله شد و کاهش ۲۰ هزار تومانی داشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت دو میلیون و ۲۸۶ هزار تومان معامله شد و با کاهش چهار هزار تومانی داشت. امروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون  ۲۵۶ هزار تومان رسید.

امروز حباب سکه‌ در تمام قطعات به غیر از سکه گرمی روند کاهشی داشت. حباب سکه امامی با ۱۸۲ هزار تومان بیشترین مقدار افت حباب را داشت. حباب سکه بهار ۱۶۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۴۰ هزار تومان و ربع سکه ۹۶ هزارتومان کاهش داشتند. حباب سکه گرمی افزایش سه هزار تومانی داشت.

سراشیبی قیمت طلا ادامه دارد؟

در هفته گذشته پیش بینی قیمت طلای جهانی همسو با دیدگاه نزولی ادامه یافت و انس جهانی طلا در پایین‌تر از کف قیمتی دو ماه اخیر در سطح 1889 دلار هفته را به پایان رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم حاجی‌احمدی، تحلیلگر بازارهای مالی، به پیش بینی قیمت طلای جهانی و بررسی رویدادهای اخیر و پیش روی بازار انس جهانی پرداخته است.

دلایل افت قیمت طلای جهانی

وی عنوان کرد: «اظهار نظرهای هاوکیش مقامات فدرال رزرو در مورد احتمال تداوم رویکرد انقباضی آن‌ها پیرامون افزایش نرخ بهره و افزایش نگرانی‌ها نسبت به کاهش رشد اقتصاد چین، به عنوان بزرگترین مصرف کننده طلا و چراغ سبز جو بایدن جهت تدوین لایحه محدودیت سرمایه‌گذاری در چین، از جمله مهم‌ترین عواملی بودند که باعث تشدید فشار در کاهش قیمت طلای جهانی شدند.»

وی ادامه داد: «در حالی که توجه بازارها به داده‌های تورمی ایالات متحده امریکا معطوف بود، شاخص بهای مصرف کننده (CPI) که توسط اداره کار امریکا به صورت میکس منتشر شد، تورم ایالات متحده در ماه جولای اندکی کمتر از انتظارات بود و شاخص بهای مصرف کننده خالص که به نوعی شاخص تورم بدون در نظر گرفتن انرژی و غذا است، مطابق انتظار تحلیلگران بود و باعث نوسانات مثبت طلا در بالای سطح 1930 دلار شد.»

این تحلیلگر بازارهای جهانی تاکید کرد: «اما برخلاف این داده‌ها که در شرایط نرمال می‌توانستند به افزایش سطح تقاضا در طلای جهانی منتج شوند، اظهارات یکی از اعضای FOMC در مورد این داده‌ها و چند عامل دیگر موجب تثبیت نرخ بازده اوراق خزانه‌داری امریکا فراتر از ۴ درصد شدند.»

وی ادامه داد: « از جمله این عوامل، تاکید عضو FOMC بر نیاز به تداوم افزایش بیشتر نرخ‌ها جهت تثبیت تورم در روند نزولی، در کنار انتشار فراتر شاخص بهای تولیدکننده (PPI) و در ادامه، داده‌های ناامید کننده بخش خرده فروشی چین و انتشار داده‌های خرده فروشی در ایالات متحده با مطلوبیت بالا بودند. از این رو شاخص دلار به شدت تقویت شد و معاملات انس جهانی طلا با فشار شدید عرضه در هفته گذشته ادامه یافت.»

رویدادهای تاثیرگذار بر پیش بینی قیمت طلای جهانی

حاجی‌احمدی درباره تاثیر رویدادهای پیش رو بر پیش بینی قیمت طلای جهانی عنوان کرد: «سرمایه‌گذاران بایستی توجه داشته باشند، نرخ بیکاری امریکا همچنان نزدیک به پایین‌ترین سطح تاریخی در محدوده 3.5 درصد باقی مانده و در صورت رشد دستمزدها، می‌تواند منتج به ادامه رویکرد داده محور و انقباضی فد، آن هم بدون نگرانی در مورد رکود گسترده شود.»

وی بیان داشت: «بنابراین با توجه به جلسه فدرال رزرو امریکا در تاریخ 20 سپتامبر به عنوان موعد تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره، بازارها نظرات سیاست‌گذاران را برای تایید یا رد احتمال افزایش مجدد نرخ بهره در سال جاری به دقت بررسی خواهند کرد. بنابراین تنها در صورتی که بازدهی 10 ساله ایالات متحده به دلیل این اظهار نظرها به زیر 4 درصد کاهش یابد و نتواند آن سطح را بازیابی کند، قیمت طلا می‌تواند افزایشی شود.

حاجی‌احمدی در ادامه گفت :«در غیر این صورت با نزدیک شدن به جلسه، سطح انتظارات بازار در راستای احتمال افزایش نرخ بهره افزایش و افت بیشتر قیمت انس جهانی ادامه خواهد یافت. به عبارتی، تا زمانی که بازار در حال قیمت‌گذاری یک گام افزایش دیگر در نرخ بهره است، بازده اوراق رشد بیشتری خواهد کرد و موجب افت بیشتر طلا خواهد شد.»

وی افزود: «مهم ترین رویدادهای اقتصادی تاثیرگذار بر پیش بینی قیمت طلای جهانی در هفته پیش رو عبارت است از انتشار شاخص مدیران خرید (PMI) در بخش‌های تولید و خدمات امریکا، فرانسه، آلمان و انگلستان و سخنرانی ریاست بانک‌های مرکزی در حوزه ناحیه یورو و ایالات متحده.»

پیش بینی قیمت طلای جهانی

حاجی‌احمدی در ادامه پیش بینی قیمت طلای جهانی افزود: «از منظر تکنیکی با از دست رفتن سطح کلیدی حمایت اعلامی در محدوده 1930 دلار، انس جهانی افت نسبتا سنگینی را تجربه کرد. اگرچه به نظر می‌رسد مادامی که قیمت زیر سطح روانی 1900 دلاری قرار داشته باشد، جریان مارکت همچنان در جهت پوزیشن‌های معامله‌گران در جهت فروش و به روند نزولی متمایل است.»

وی ادامه داد: «اما با توجه به قرار گرفتن DXY و نرخ بازده اوراق خزانه داری در ‌نواحی معتبر مقاومتی با پتانسیل برگشت بالا، چنانچه قیمت انس جهانی طلا موفق به تثبیت فراتر از 1900 دلار شود می‌توان به ریکاوری قیمت و نوسانات مثبت ولو به صورت موقت وزن داد. از جمله مهم‌ترین محدودههای حمایتی نزدیک و پیش روی قیمت می‌توان به ترتیب به محدوده 1880 دلار و 1860 دلار اشاره کرد، بنابراین چگونگی واکنش احتمالی قیمت به این نواحی حائز اهمیت خواهد بود.»

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.