کد خبر : 42377 / /
/

شیوع زیر سویه جدید کرونا در جهان | دوباره باید ماسک بزنیم؟

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: کشف زیر سویه های جدید کرونا در جهان به معنی شیوع آنها در ایران و سایر کشورها نیست و در ماههای گذشته علاوه بر زیرسویه EG۵، زیرسویه های متعدد دیگری هم در جهان کشف شده اند که هیچ یک شیوع نیافته و در ایران نیز شناسایی نشده بودند.

شیوع زیر سویه جدید کرونا در جهان |  دوباره باید ماسک بزنیم؟

پدرام پاک آیین افزود: زیرسویه EG۵ نخستین بار ماه‌ها قبل یعنی ۱۷ فوریه یا ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ در جهان شناسایی شد.

وی با بیان این مطلب که این زیرسویه، مشتق از یکی از زیرسویه‌های أمیکرون بنام XBB۱, ۹.۱ است، گفت: این زیر سویه از طرف سازمان جهانی بهداشت تحت رصد و سپس تحت توجه طبقه بندی شده است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی افزود: همچنین این زیرسویه در ۵۱ کشور شناسایی شده و از زمان شناسایی تا کنون تغییری در بیماری‌زایی آن مشاهده نشده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این مطلب که در ایران، آزمایش سکانس برای تعیین سویه و زیرسویه به تعداد بالغ بر ۲۰۰ مورد در هر ماه به ویژه در مورد مسافران خارجی و در مرزها انجام می‌شود، اظهار داشت: زیر سویه EG۵ از زمان کشف آن تاکنون در ایران شناسایی نشده است.

وی در پایان گفت: خبر منسوب به یکی از دانشگاه‌های تهران مبنی بر توصیه به عموم برای ماسک زدن مورد تأیید وزارت بهداشت نیست و فعلا چنین توصیه‌ای وجود ندارد.

منبع: ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار
سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان