کد خبر : 35193 / /
/

دانش‌آموزان دختر چگونه مسموم شدند ؟ | چیزی شبیه بمب در مدرسه ترکید !

دو دانش‌آموز مدرسه ۱۵خرداد بروجرد می‌گویند که شیئی شبیه یک بمب کوچک را دیده‌اند که از بیرون مدرسه به حیاط پرتاب شده و ماده‌ای که از آن بیرون می‌آمده، آنها را مسموم کرده و فاطمه مقصودی، نماینده بروجرد هم می‌گوید این مسمومیت‌ها قطعا عمدی است.

دانش‌آموزان دختر چگونه مسموم شدند ؟ | چیزی شبیه بمب در مدرسه ترکید !

چهارشنبه صبح، وقتی مسئولان دبیرستان دخترانه احمدیه بروجرد به دانش‌آموزان گفتند هرچه سریع‌تر کلاس‌ها را خالی کنند و به حیاط بروند، هیچ‌کس نرگس را ندید. پرستو، دوست صمیمی‌اش هرچه حیاط و محوطه بیرونی مدرسه را گشت، نرگس را پیدا نکرد. همین شد که به کلاس ۱۰۲ رفت تا ببیند نرگس آنجا هست یا نه و همانجا حالش بد شد. پرستو خودش را به زور به پله‌ها رساند اما دیگر پاهایش را حس نکرد و از پله‌ها پایین افتاد. حال بقیه همکلاسی‌های پرستو هم دست‌کمی از او نداشت؛ هرکدام با علائمی مشابه و متفاوت.

 

روز چهارشنبه‌ای که گذشت برای دومین‌بار مسموم شدند و به بیمارستان رفتند؛ یکی با سرگیجه و تپش قلب، یکی با کمردرد، یکی با سردرد و درد شدید قفسه سینه و یکی با افت شدید اکسیژن خون.

۱۹ آذرماه، هنرستان دخترانه نور، نقطه شروع مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر شهر قم بود. این مسمومیت‌های عجیب به قم و دانش‌آموزان دختر محدود نماند و در بروجرد، اردبیل و تهران این مورد تکرار شد و ماجرا هنوز هم در بعضی مدارس دخترانه قم ادامه دارد.

پیگیری‌ها هم حالا جزئیات بیشتری از این ماجرا را نشان می‌دهد؛ تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان احمدیه بروجرد می‌گویند قسمت‌هایی از بدن‌شان در مدرسه فلج شده است، یک پزشک در بیمارستان آیت‌الله بروجردی می‌گوید مسمومیت دانش‌آموزان از هرچه بوده، از استشمام گاز مونوکسید کربن نبوده، دو دانش‌آموز مدرسه ۱۵خرداد بروجرد می‌گویند که شیئی شبیه یک بمب کوچک را دیده‌اند که از بیرون مدرسه به حیاط پرتاب شده و ماده‌ای که از آن بیرون می‌آمده، آنها را مسموم کرده و فاطمه مقصودی، نماینده بروجرد هم می‌گوید این مسمومیت‌ها قطعا عمدی است.

مسمومیت در دبستان دخترانه فرشتگان

روز گذشته دبستان فرشتگان واقع در منطقه یک بروجرد هم شاهد مسمومیت دیگری این بار برای دانش‌آموز دختر پایه ابتدایی بود؛ اتفاقی که به گفته والدین یکی از دانش‌آموزان مصدوم، نزدیک به 60 دانش‌آموز را روانه بیمارستان کرد. تعداد زیادی از دانش‌آموزان هم که با علائم تهوع و سرگیجه مواجه شده بودند، در حیاط مدرسه از سوی تکنسین‌های اورژانس با سرم به صورت سرپایی درمان شدند. آقای «ک» پدر یکی از دانش‌آموزان دختر کلاس چهارم است که درباره اتفاق روز گذشته توضیح می‌دهد. به گفته او و به نقل از دخترش، زنگ تفریح آخر دانش‌آموزان در حیاط مدرسه بودند که یکی از دانش‌آموزان سرش گیج می‌رود و روی زمین می‌افتد. بعد از آن بویی در مدرسه می‌پیچد که همه آن را احساس می‌کنند. بویی شبیه نارنگی خراب شده یا گندیده. بعد از آن مدیر و ناظم که متوجه بو شده بودند، دانش‌آموزان را به سمت کلاس‌های درس هدایت می‌کنند. اما بو در کلاس‌ها شدیدتر بود. به همین دلیل دوباره دانش‌آموزان به حیاط مدرسه برده می‌شوند.

«ح» دانش‌آموز کلاس چهارم این مدرسه در توضیح بیشتر می‌گوید که بعد از رفتن به حیاط، خیلی از دانش‌آموزان دچار استفراغ می‌شوند. مدیر با اورژانس تماس می‌گیرد. اوضاع آنقدر وخیم شده بود که دانش‌آموزان نمی‌توانستند سرپا بایستند، به همین دلیل برایشان فرشی روی زمین پهن می‌کنند و با آمدن نیروهای اورژانس تعداد زیادی از دانش‌آموزان که به 60 نفر می‌رسیدند با 4 تا 5 آمبولانس به بیمارستان منتقل می‌شوند. هر آمبولانس نزدیک به 10 دانش‌آموز را سوار می‌کند. مابقی اما روی همان فرش پهن شده در حیاط، درمان و برایشان سرم زده می‌شود. حالا هم خبر می‌رسد که تعدادی از این دانش‌آموزان کارشان به بستری رسیده است. مدرسه فرشتگان 9 کلاس درس دارد و بیشترین بو، در کلاس‌های پنجم و ششم به مشام رسید. این دختر دانش‌آموز می‌گوید که فقط در کلاس آنها کسی از حال نرفته است و بقیه کلاس‌ها یکی دو نفر، از حال رفته‌اند.

پدر این دانش‌آموز هم می‌گوید که مسئولان مدرسه هیچ توضیحی به آنها نداده‌اند و سعی در مدیریت ماجرا کرده‌اند. حتی مدرسه برای امروز – دوشنبه- هم دایر است و در گروهی که در فضای مجازی دارند به والدین اعلام کرده‌اند که هیچ‌کدام از والدین حق ورود به مدرسه را ندارند و نمی‌توانند دانش‌آموز را در داخل مدرسه همراهی کنند. آنها حتی موضوع را منکرشده و اعلام کرده‌اند که این اتفاق به دلیل ترس بچه‌ها رخ داده. اما ترس برای یکی دو دانش‌آموز است نه 60 نفر از آنها. اما برای پدر این دانش‌آموز سوال است که اگر مسئله مسمومیت با گازی باشد، این گاز وسایل مدرسه از جمله نیمکت‌ها را آلوده نکرده است؟ دانش‌آموزان روی همین نیمکت‌ها غذا می‌خورند و ممکن است حضورشان در مدرسه خطرناک باشد. پدر این دانش‌آموز از اینکه مدرسه تعطیل نشده است انتقاد می‌‌کند. او می‌گوید که یکی از اقوام ما دانش‌آموز دبیرستان احمدیه بروجرد است و در پی مسمومیت اخیر، 4 روز از بستری شدنش در بیمارستان می‌گذرد و هنوز ترخیص نشده است.

روایت دانش‌آموز؛ پرستو

پرستو، دانش‌آموز کلاس دهم در رشته ریاضی دبیرستان احمدیه بروجرد است. این مدرسه 400 دانش‌آموز دارد و نوبت عصر آن با نام مدرسه توحید در مقطع متوسطه اول یا همان راهنمایی قدیم فعالیت می‌کند. پرستو درحالی‌که به سه نفر از همکلاسی‌هایش در یک اتاق بیمارستان بروجردی بستری است، آن روز را اینطور روایت می‌کند: «روز شنبه رفتیم نمازخانه برای جشن تولد حضرت عباس و کمی سردرد گرفتم. من کلا در شلوغی سردرد می‌گیرم و فکر کردم این‌بار هم به دلیل شلوغی است. بعد از جشن گفتند دبیرها می‌خواهند صبحانه بخورند و شما به حیاط و بعدش به کلاس‌های‌تان بروید. بعد از صف گرفتن، رفتیم داخل کلاس‌های‌مان، وقتی وارد شدیم، بوی خاصی شبیه سفیدکننده می‌آمد. گفتند بوی ضدعفونی است. زنگ تفریح که شد، گفتند یکی از بچه‌های کلاس دوازدهم حالش بد شده، ما رفتیم ببینیم چه خبر شده. وقتی رفتیم طبقه بالا، کم‌کم سردرد و سرگیجه گرفتم. بعد که گفتند گاز است، ما مدرسه را خالی کردیم. وقتی آمدیم بیرون، من دیدم از نرگس، یکی از دوستانم خبری نیست. کل مدرسه را زیر و رو کردم، در حیاط نبود و گفتم شاید داخل کلاس است. رفتم در کلاس 102 را باز کردم، یک نفس کشیدم و قفسه سینه‌ام به‌شدت درد گرفت. داشتم برمی‌گشتم که دم پله‌ها، پاهایم کاملا بی‌حس شد و زانوهایم هیچ حسی نداشتند. به همین دلیل هم از پله‌ها خوردم زمین. نرده‌ها را گرفتم که به سرم ضربه نخورد. افتادم توی راهرو، یکی از معلمان آمد، سرم را گذاشت روی زانویش و گفت نفس عمیق بکش. بویی شبیه وایتکس می‌آمد و اصلا شبیه بوی گاز شهری نبود. بعد دو نفر آقا آمدند و ما را به آمبولانس اورژانس بردند و آمدیم بیمارستان. حالت تهوع و سرگیجه داشتم و اکسیژن به من وصل کردند. خانم فولادی، مدیر و خانم یاراحمدی، معاون هم بستری بودند.» او ادامه می‌دهد: «دوم اسفندماه این اتفاق افتاد.

من زنگ آخر سردرد گرفتم و چشم‌هایم می‌سوخت، سر امتحان ریاضی بودیم که گفتند کلاس‌ها را خالی کنید. مدرسه ما با شوفاژ گرم می‌شود و شوفاژها را آن روز خاموش کرده بودند. دفعه قبل و این‌بار، مسئولان مدرسه توضیحی دراین‌باره به ما ندادند. با خانواده‌ها هم صحبت خاصی نکردند. من شنیدم در مدرسه توحید که راهنمایی است و شیفت بعدازظهر مدرسه ماست، پدری آمده بوده و گریه می‌کرده و می‌گفته دخترم را می‌خواهم. برای همین شایعه شد که در مدرسه راهنمایی یک نفر مرده است اما من نمی‌توانم آن را تایید کنم. شنبه نصف بیشتر بچه‌ها به مدرسه نیامده بودند ولی در گروه مسئولان مدرسه نوشتند که بیایید و ما فکر کردیم مشکل رفع شده، اگر می‌دانستیم اینطوری است که نمی‌رفتیم. خیلی از خانواده‌ها پیگیر شده‌اند و می‌گویند چرا مسئولان آموزش‌وپرورش به ما دلیلش را نمی‌گویند، به‌ویژه چون دفعه قبل را گفتند به دلیل نشت گاز از ورزشگاه پهلوان تختی بوده و وزش باد، گاز را به مدرسه ما آورده، خانواده‌ها مشکوک شدند و گفتند چنین چیزی ممکن نیست. من خودم شخصا اگر مدرسه باز باشد، می‌روم چون حجم درس‌ها خیلی زیاد است و نمی‌شود که به مدرسه نرویم.»

روایت یک معلم؛ شیئی شبیه بمب با بوی نعنا

خانم «ف»، یکی از معلمان پیشین مدرسه 15خرداد است و در مدرسه احمدیه بروجرد هم تدریس می‌کند، با این حال از وضعیت مدرسه 15خرداد اطلاع دارد و یکی از نزدیکانش، دانش‌آموز آن مدرسه است. او به نقل از دانش‌آموزان مدرسه 15خرداد می‌گوید که روز گذشته، چیزی شبیه بمب در بخشی از مدرسه ترکید و از آن دودی با بوی نعنا خارج شد. تعدادی از دانش‌آموزان این مدرسه از ارائه اطلاعات و آنچه بر آنها در مدرسه گذشته‌، خودداری کردند و تمایلی به مصاحبه نداشتند اما خانم «ف» می‌گوید که اتفاق روز گذشته منجر شد تعداد زیادی از دانش‌آموزان که نزدیک 107نفر بودند، مسموم و به بیمارستان منتقل شوند. به گفته او، دانش‌آموزانی که با آنها صحبت کرده، نمی‌دانستند منبع اولیه شیء پرتاب‌شده از کجا بوده است و اینکه از بیرون مدرسه پرتاب شده یا از داخل، هنوز مشخص نیست. با این همه اما می‌گوید که در پی مسمومیت‌های اخیر در مدرسه احمدیه و 15خرداد، هر دو مدرسه تعطیل شده‌اند. این معلم تاکید می‌کند که مدرسه احمدیه، دوربین مداربسته دارد و مدرسه 15خرداد هم تا چند سال پیش، مجهز به دوربین مداربسته بوده است. اما ساختمان این دو مدرسه به‌گونه‌ای است که به راحتی می‌توان از بیرون چیزی را به داخل پرتاب کرد. او این را هم اضافه می‌کند که مدرسه 15خرداد، از نظر موقعیتی در محله حاشیه‌ای و در مکانی به اسم رودکی قرار دارد. او از دانش‌آموزان مدرسه احمدیه هم شنیده که در روز مسمومیت، آنها بوی شدید گاز به مشام‌شان خورده است، بویی شبیه گاز شهری در کلاس پیچیده و منجر به مسمومیت دانش‌آموزان یک کلاس شده است. به گفته او، بیشتر کسانی که بستری شده‌اند، مربوط به یک کلاس بودند./هم‌میهن

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.