کد خبر : 35094 / /
/

درسر عجیب ثبت نام در طرح پیش‌فروش سایپا | ثبت نام سایپا نصیب چه کسانی شد؟

تعداد بسیاری از این متقاضیان اعلام کرده‌اند: هنگام انجام فرآیند ورود به سایت، دیگر سایت قفل کرده و جلوتر نمی‌رود یا سامانه از دسترس خارج شده است

درسر عجیب ثبت نام در طرح پیش‌فروش سایپا  | ثبت نام سایپا نصیب چه کسانی شد؟

در حالی گروه خودروسازی سایپا طرح پیش‌فروش چهار محصول خود را هفته گذشته ویژه متقاضیان از پیش ثبت نام کرده، اجرایی کرد که تعداد بسیاری از همین متقاضیان که فرآیند پیش ثبت‌نام (تعریف حساب وکالتی و واریز ١١٠ میلیون تومان از وجه خودرو) را قبلا تکمیل کرده بودند، باز هم نتوانستند ثبت‌نام برای خودروی موردنظر خود را انجام دهند و با پیام "تکمیل ظرفیت" از این مرحله هم باز ماندند.

در ادامه به گلایه تعدادی از مخاطبان ایسنا، که پیش ثبت‌نام خود را در موعد مقرر انجام داده بودند اما باز هم موفق به ثبت‌نام نشدند، می‌پردازیم:

تعداد بسیاری از این متقاضیان اعلام کرده‌اند: "هنگام انجام فرآیند ورود به سایت، دیگر سایت قفل کرده و جلوتر نمی‌رود" یا "سامانه از دسترس خارج شده است"

مخاطبی دیگر که بسیار شاکی نیز هست، می‌گوید: "کدوم ثبت نام! از ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه تا الان که بیشتر از ۱ ساعت گذشته ۱۰۰ بار سایت را رفرش کردم ولی بالا نمی‌آید و مشکل دارد! باز هم از دسترس خارج شده است"

تعداد بسیاری هم در ساعت مقرر به سایت مراجعه کرده اما تنها دیده‌اند که تنها برای طرح ویژه مادران امکان ثبت‌نام وجود دارد؛ به طور مثال متقاضی اعلام کرد: "از ساعت ۹ سایت مشکل ورود دارد؛ حال هم که وارد شده تنها خودروهای طرح جوانی جمعیت هست این چه وضعش است! "

متقاضی دیگری که پیامک تایید سایپا را دریافت کرده و مجاز به ثبت‌نام اصلی شناخته شده، می‌گوید "از ساعت ۹: ۰۰ صبح تا این لحظه ( ۱۰: ۵۰) برای ما سایت ثبت‌نام سایپا باز نشد و پیام سامانه درحال بارگذاری، شکیبا باشید نمایش داده می‌شود. "

برای دو تا از مشتریان یکی از ساعت ۱۰ (یکساعت پس از آغاز ثبت‌نام) و دیگری از ساعت ۱۱ (دو ساعت پس از آغاز ثبت‌نام)، سایت باز شده و تا ساعت ۱۲ در نتیجه هربار ثبت درخواست، "یا سایت هنگ می‌کرد یا پیام می‌داد که پاسخی برای استعلام از مراجع نیامده است! " مشاهده شده است؛ از ساعت ۱۲ به بعد هم با عبارت "ظرفیت پر شده" روبه‌رو شده‌اند.

یکی دیگر از مخاطبان نیز هم بسیار گلایه‌مند است، اعلام کرده " چند روز است که پول را به حساب وکالتی واریز کرده و واجد شرایط هم هستم؛ ۱۰ سال است که خودرو نداریم. ساعت ۱ تازه وارد سایت شده اما هیچ جایی وجود ندارد که بتوان تکمیل ثبت‌نام کرد"

دیگر مخاطب ایسنا می‌گوید: "من اول هفته طلا فروختم و پیش ثبت‌نام کردم اما از ساعت ۹ تا ساعت ۱۲ سایت باز نشد تا ثبت‌نام اصلی انجام دهم، بعد هم که باز شد، زد ظرفیت تکمیل! "

تعداد پیام‌ها و تماس‌های از این دست که افراد نتوانسته‌اند ثبت‌نام کنند، بسیار است؛ بنابراین همانطور که اشاره شد، امیدوار هستیم گروه سایپا تا مرحله آتی فروش خود فکری اساسی برای این منظور اتخاذ و عملیاتی کند.

گروه خودروسازی سایپا، برای متقاضیان عادی چهار محصول شامل سه مدل کوییک (کوییک GX، کوییک R اتوماتیک و کوییک R مدل GX) و ساینا S که از روز یکشنبه (۳۰ بهمن ماه) تا ظهر روز سه‌شنبه (دوم اسفند) پیش ثبت‌نام خود را انجام داده‌ بودند؛ ثبت‌نام نهایی را از ٩ صبح روز چهارشنبه تا زمان تکمیل ظرفیت در نظر داشت.

پیش ثبت‌نام به معنای تعریف حساب وکالتی نزد بانک‌های معرفی شده و واریز حداقل مبلغ ١١٠ میلیون تومان از وجه خودروها به حساب مذکور است که متقاضیان بایستی تا ساعت ۱۳ روز سه‌شنبه (۲ اسفندماه) انجام می‌دادند تا پس از استعلام سایپا، لینک ثبت‌نام در روز چهارشنبه برای متقاضیان حائز شرایط فعال می‌شد.

طبق اعلام سایپا به ایسنا، این مرحله پیش ثبت‌نام از این جهت تعریف شد تا تنها افرادی که فرآیند پیش‌ ثبت‌نام را تکمیل کرده‌اند، در زمان آغاز شروع ثبت‌نام اصلی به سایت فروش این گروه خودروسازی برای ثبت درخواست خودروی مورد نظر و نهایی کردن ثبت‌نام خود مراجعه کنند؛ اما این اتفاق باز هم نیفتاد.

علیرغم اینکه تعداد بسیاری از متقاضیانی که فرآیند پیش ثبت‌نام را هم انجام داده بودند، به آتش بسیاری دیگر که حساب وکالتی تعریف نکرده بودند یا واریز وجه نداشته یا به طور کلی توسط بانک فرآیند تعریف حساب وکالتی یا واریز وجه تایید نشده بوند، سوخته و از ثبت‌نام برای خودروی مورد نظر خود بازمانده و زمانی سایت برایشان بالا آمده بود یا لینک فعال برای ثبت‌نام را دریافت کردند که کار از کار گذشته بود و ظرفیت خودروها به اتمام رسیده بود.

اینکه با توجه به این وضعیت چه کسی و با چه سیستم و سرعت اینترنتی بوده که دسترسی پیدا کرده و توانسته‌ است ظرفیت‌های خالی را پر کند، به قول شرکت سایپا "خوش‌شانس" بوده است. اما تعداد بسیاری از حائزان شرایط ثبت‌نام که در همان روز نخست (یکشنبه) حساب وکالتی خود را با وجه تعیین شده پر کرده و از همان ساعات ابتدایی صبح روز چهارشنبه منتظر بازگشایی سایت و ثبت‌نام اصلی بودند، گویی از شانس کافی برخورددار نبودند.

این موضوع شانسی بودن برای یک شرکت صنعتی که دومین خودروساز بزرگ کشور است و حداقل سه شرکت عظیم دیگر خودروسازی (پارس‌خودرو، زامیاد و سایپادیزل) را زیر مجموعه خود دارد، چندان با عقل جور در نمی‌آید؛ فلذا لازم است که سایپا بازهم فکری برای سرورهای ثبت‌نامی خود بکند تا متقاضیان تا این حد دچار چالش نباشند؛ چرا که این طرح اخیر نشان داد، هر آنچه که سایپا برای دسترسی متقاضیان واقعی نظیر همین فرآیند پیش ثبت‌نام انجام داده، هنوز کافی نیست.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.