کد خبر : 33244 / /
/

یارانه نقدی | یارانه معیشتی | یارانه جدید

جدیدترین خبر درباره مبلغ یارانه نقدی و نحو دریافتش | سال 1402 یارانه نقدی چند برابر می شود ؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه یارانه‌ها در سال جاری ۷ برابر شد که این موضوع در سال آینده نیز ادامه پیدا می کند، گفت: مکمل این یارانه‌ها کالابرگ الکترونیکی است.

جدیدترین خبر درباره مبلغ یارانه نقدی و نحو دریافتش | سال 1402 یارانه نقدی چند برابر می شود ؟

مکمل یارانه‌ نقدی کالابرگ الکترونیکی است که دولت فراهم سازی زیرساخت‌های آن را آغاز کرده است. هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. وزیر اقتصاد گفت: تا بهمن ماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. یارانه‌ نقدی در سال جاری ۷ برابر شد. مشخص نیست چه زمانی مشکل یارانه نقدی حل خواهد شد.

سید محمدرضا میرتاج الدینی در نشست علنی صبح امروز(یکشنبه، ۲ بهمن ماه) در جریان رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور در موافقت با کلیات این لایحه با بیان اینکه اقدام نابخردانه پارلمان اروپا در خصوص نهاد مقدس سپاه پاسداران یک اقدام غیرقابل قبول برای عالم بشریت است که آن را شدیدا محکوم می کنیم، گفت: به اتحادیه اروپا هشدار می دهم که خود را با طناب پوسیده منافقین خلق آویزان نکنید؛ کما اینکه پارلمان اروپا که عده ای افراد بازنشسته بیکار و بی تعهد هستند و تصمیمات ضدبشری و غیرمسئولانه می گیرند و با نام تروریست، با نماد مقاومت در مقابل داعش یعنی سپاه مقابله می کنند. هرگونه اقدام علیه سپاه پاسداران اقدام علیه ملت بزرگ ایران است و پاسخ کوبنده، محکم و پشیمان کننده ای دارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این بودجه دومین لایحه بودجه دولت سیزدهم بوده و از استحکام مناسبی برخوردار است که یکی از این امتیازها شامل شفافیت می شود. بودجه هدفمندی را داریم که به میزان یک سوم کل کشور بوده و در تبصره ۱۴ قرار گرفته است. بودجه کل کشور ۱۹۸۴ همت است که ۶۳۰ همت آن در تبصره ۱۴ آمده و این میزان به صورت شفاف برای کالاهای حمایتی لحاظ و ۳۱۵ همت آن برای یارانه نقدی و ۶۹ همت برای یارانه دارو و ۱۰۵ همت برای یارانه نان و سایر موارد تعیین شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از شاخص های بودجه سال ۱۴۰۲ برنامه محوری آن است، عنوان کرد: اعتبارات دستگاه ها در جداول همراه با برنامه ها ارائه شده، موضوع دیگری که در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته، معیشت مردم است همانگونه که رئیس جمهور اعلام کرد، یارانه ها در سال جاری ۷ برابر شد که این موضوع در سال آینده نیز ادامه پیدا می کند. مکمل این یارانه ها کالابرگ الکترونیکی است که دولت فراهم سازی زیرساخت های آن را آغاز کرده است.

میرتاج الدینی افزود: با کارت کالابرگ الکترونیکی حدود ۱۲ قلم کالا که جزء مایحتاج مردم محسوب می شود قابل خرید است. این کالابرگ باید با دو ویژگی ادامه پیدا کند و دستگاه ها باید به این کالاها تخفیف ویژه ارائه کنند و کالاهای مشمول کالابرگ الکترونیک حداقل برای یک سال قیمت ثابت داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه توجه به ناترازی صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری و فولاد از جمله مواردی است که در لایحه بودجه سال آتی لحاظ شده، عنوان کرد: دولت با دو اقدام به این ناترازی ها توجه کرده که یکی از این موارد کمک ۱۲۰ همتی به صندوق ها و افزایش دو ساله سن بازنشستگی است.

وی ادامه داد: سن بازنشستگی در کشور ما ۶۰ سال اما میانگین سن بازنشستگی ۵۱ سال بوده که از میانگین جهانی حدود ۱۵ سال کمتر است. در برخی کشورها مانند نروژ و سوئد میان بازنشستگی ۶۲ سال، در ژاپن ۶۴ سال و در برزیل و آلمان ۶۵ سال است. در صندوق بازنشستگی ۷ نفر حقوق بازنشستگی و یک نفر شاغل بوده در حالی که استاندارد لازم برعکس این موضوع است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه حمایت از بازار سرمایه را در لایحه بودجه شاهد هستیم و ۱۵ همت به صندوق تثبیت اختصاص یافته که برای سرمایه داران خُرد تأمین امنیت می کند، اظهار داشت: اوراق مالی به معنای استقراض ملی محسوب می شود که دولت گذشته ۵۳۰ همت با استفاده از اوراق ملی روی دست دولت سیزدهم قرار داد./خانه ملت

یارانه نقدی

تصمیم دولت برای پرداخت یارانه نقدی جدید

وزیر جهاد کشاورزی گفت: به دنبال این هستیم یارانه الگوی کشت به کشاورزان داده شود و چنانچه موفق شویم در بودجه ۱۴۰۲ آن را بگنجانیم قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

سید جواد ساداتی‌نژاد ۳۰ دیماه در نشست با کشاورزان و نمایندگان صنوف مرتبط با کشاورزی و دامپروری شهرستان پلدختر اظهار کرد: هفته آینده حوزه تولید، تنظیم بازار و برنامه‌ریزی به اتحادیه دامداران کشور و استان‌ها واگذار می‌شود.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی هم به اتحادیه واگذار خواهد شد، افزود: نگاه ما این است اگر اتحادیه‌ها میدان‌دار باشند هم تنظیم بازار و هم تولید مدیریت می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در بحث مرغ گوشتی آمادگی داشتیم تولید را هم واگذار کنیم اما چون بین اتحادیه مرغداران و زنجیره‌ها نیاز بود هماهنگی بیشتری شود یک ماه زمان دادیم؛ اما خرید تضمینی مرغ زین پس توسط اتحادیه‌ها در استان‌ها انجام می‌شود.

ساداتی‌نژاد اظهار کرد: براساس قانون از سیاست خرید تضمینی به سیاست قیمت تضمینی کوچ کردیم و این قدرت و قابلیت را به اتحادیه‌ها دادیم تا بتوانند فعالیت کنند.

وی گفت: در بحث سردخانه و کشتارگاه نیز حتما آمادگی داریم در پرداخت تسهیلات کمک‌رسان باشیم؛ چنانچه سرمایه‌گذارانی باشند به ما معرفی شوند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در بحث فروش مرغ منجمد قطعا عدد را تنظیم می‌کنیم و در مورد طلب مرغداران نیز ساز و کاری را طراحی می‌کنیم تا آن را به انجام برسانیم.

بخش دامداری، روستایی و عشایری به اتاق اصناف واگذار می‌شود

ساداتی‌نژاد افزود: اعتقاد داریم هرچقدر قدرت اتاق اصناف بیشتر شود قدرت بخش کشاورزی افزایش خواهد یافت؛ در قانون  و مجلس هم سعی کردیم اتاق اصناف تشکل حامی حوزه کشاورزی بتواند فعالیت کند و تلاشمان این است که بخش دامداری و روستایی، عشایری را نیز به اتاق اصناف واگذار کنیم.

وی بیان کرد: در خصوص بخش بخشودگی بند خ ماده ۳۳ به دولت نامه‌ای نوشته شده و امیدواریم برای سال آینده بتوانیم مصوبه بگیریم و این مشکل را برطرف کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در بحث بیمه هم قانونی تحت عنوان امنیت غذایی وجود دارد که در مجلس تصویب شده و شورای نگهبان نیز با آن موافق است اما هنوز ابلاغ نشده؛ بند ۹ این قانون مربوط به بیمه کشاورزان و کارفرمایان است که با ابلاغ آن مشکل بیمه کشاورزان برطرف خواهد شد.

یارانه نقدی

یارانه الگوی کشت به کشاورزان داده می‌شود/ یارانه نقدی

ساداتی نژاد با بیان اینکه به دنبال این هستیم یارانه الگوی کشت به کشاورزان داده شود و چنانچه موفق شویم در بودجه ۱۴۰۲ آن را بگنجانیم قطعا این اتفاق خواهد افتاد، گفت: در بحث حمایت از دامداران روستایی، تعاون روستایی جای خوبی برای حمایت از آنان است.

وی با اشاره به اینکه در بحث آبزیان موارد هشت‌گانه‌ای بیان شد، افزود: در این حوزه قطعا حمایت‌های ویژه‌ای از لرستان خواهد شد؛ هنوز بستر بکر زیادی در استان در بحث شیلات باقی مانده که باید مورد حمایت قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایجاد کارخانه خوراک آبزیان در لرستان ضروری است، بیان کرد: در لرستان به دلیل نبود کارخانه خوراک آبزیان یک کلنگ زنی در این خصوص انجام شد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه  ۲۵ درصد پروتئین کشور توسط عشایر تامین می‌شود، عنوان کرد: مواردی که در مورد فروش اعتباری علوفه بود این کار با اتحادیه عشایر انجام شده اما مجددا در زمستان یک حمایت ویژه‌ای در بحث فروش علوفه اعتباری خواهیم کرد./ایسنا

در بودجه ۱۴۰۲ کالابرگ الکترونیکی باید برقرار شود/یارانه نقدی

سیدسلمان ذاکر در خصوص اولویت هایی که در حوزه های اجتماعی باید در تدوین بودجه سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شود، بیان کرد:‌ آنچه که مربوط به کمیسیون اجتماعی می شود، اولا در لایحه بودجه سال آینده باید قشر آسیب پذیر را تامین و تقویت کنیم، یعنی از جهت اقلام و ارزاق عمومی و درآمد نسبی باید به حدی برسانیم که سختی نکشند و نگرانی نداشته باشند.

وی در ادامه تصریح کرد: در شرایط فعلی که تورم سنگین وجود دارد، باید نسبت به اقشار کم درآمد تا دهک های ۵ و ۶ ملاحظات شدیدی داشته باشیم و افراد زیر نظر کمیته امداد و سازمان بهزیستی و اقشاری که واقعا درآمد و مستمری ندارند در نظر گرفته شوند. راهکار این مساله نیز این است که حتما کالابرگ الکترونیکی باید برقرار شود و مردم بدانند که کالاهای اساسی زندگی مانند مرغ، گوشت، روغن و چایی به صورت ارزان تامین شود، چراکه تامین این کالاها هزینه ای برای دولت نیست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ دولت باید اول درآمد مردم را برای زندگی تا دهک های ۵ و ۶ تامین کند،‌ بنابراین تلاش می کنیم که دولت کالابرگ الکترونیکی را که قانون هم است عملیاتی و اجرا کند، چراکه نیاز مردم است.

ذاکر با بیان اینکه باید یارانه با تورم تنظیم شود، عنوان کرد:‌ این کار امر بسیار مهمی است. نباید اینگونه باشد که تورم به آسمان برسد و از سوی دیگر بگوییم ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان به هر یک از مردم می دهیم و این کافی است، بلکه باید بر این موضوع تمرکز کنیم که دهک های ۵ و ۶ نیز متناسب با تورم یارانه داشته باشند.

وی در ادامه در خصوص قدم های اول کمیسیون اجتماعی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ که می تواند گره گشا باشد، تصریح کرد: نکته بعدی که در بودجه سال ۱۴۰۲ باید مدنظر قرار گیرد موضوع اشتغال و مسکن جوانان است، چراکه بحث ازدواج جوانان در کنار مسکن به اشتغال گره خورده است، ‌یعنی اگر اشتغال باشد ازدواج هم هست. همچنین تسهیلاتی که برای اشتغال در نظر گرفته می شود باید دقیق باشد و فضاهای ایجاد اشتغال برای جوانان مانند بخش خصوصی و تعاونی کشور نیز در نظر گرفته شوند. در کنار این موارد اشتغال و مسکن هم که لازمه ازدواج است صد در صد برای اقشار کم درآمد و بی درآمد و به خصوص برای جوانان را باید فراهم کنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه ۱۴۰۲ تصریح کرد: در بحث معضلات بانکی قانون بانکداری کشور اصلاح شد که به شورای نگهبان رفته است و ان شاءالله تایید شود که در صورت تایید می تواند موضوع را کنترل کند. همچنین مدیریت جدید بانک مرکزی می تواند در خصوص بی نظمی بانک ها، مانع شدن برای ارائه تسهیلات و یا کنترل تورم قدم های خوبی بردارد و آن را ساماندهی کند.

ذاکر در خصوص یکی از نقاط قوت بودجه سال ۱۴۰۲ که در گزارش اولیه مرکز پژوهش های مجلس «گسترش پوشش بیمه» ذکر شده نیز یادآور شد:‌ این نقطه قوت بیمه تامین اجتماعی است که براساس قانون اساسی همه مردم باید از بیمه سلامت و تامین اجتماعی بهره مند شوند. یعنی حتی جوانی که مشغول به کار نیست دولت باید حتما بیمه او را بدهد تا لااقل عمر او هدر نرود و در آینده که شغلی پیدا کرد بتواند بیمه تامین اجتماعی را داشته باشد. الان خیلی از جوانان می گویند که ما می توانیم کم و بیش روزیمان را به دست بیاوریم، اما توان پرداخت حق بیمه بیش از یک میلیون تومان را نه خودمان و نه پدر و مادرمان نداریم.

وی افزود:‌ همچنین بازنشستگان تامین اجتماعی هم باید در این عرصه دیده شوند و حقوق آنها باید متناسب با تورم باشد تا بتوانیم اقشار مردم را نسبت به حاکمیت راضی تر کنیم. فکر کنم سال بعد سال رضایتمندی بیشتر مردم از حاکمیت، دولت و مجلس خواهد بود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با اینکه در گزارش اولیه مرکز پژوهش های مجلس آمده است که «با توجه به کاهش اثر شوک قیمتی ناشی از حذف ارز ترجیحی، در سال ۱۴۰۲ پیش بینی شده است که با فرض تداوم وضعیت موجود، نرخ تورم نسبت به سال ۱۴۰۱ کمتر ولی همچنان بالای ۴۰ درصد باشد، آیا این امکان پذیر است، گفت: رئیس جمهور اعلام کردند که یکی از برنامه های اساسی دولت پایین آوردن قیمت سکه و ارز است و بانک مرکزی و تیم اقتصادی آقای رئیسی می تواند در این خصوص موفق باشد./ ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.