کد خبر : 33229 / /
/

یارانه نقدی | یارانه معیشتی | یارانه جدید | یارانه نقدی جاماندگان

خبر مهم یارانه ای امروز | این خانواده ها هم یارانه‌ نقدی می گیرند هم کالابرگ | یارانه نقدی 7 برابر می شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه یارانه‌ها در سال جاری ۷ برابر شد که این موضوع در سال آینده نیز ادامه پیدا می کند، گفت: مکمل این یارانه‌ها کالابرگ الکترونیکی است که دولت فراهم سازی زیرساخت‌های آن را آغاز کرده است.

خبر مهم یارانه ای امروز | این خانواده ها هم یارانه‌ نقدی می گیرند هم کالابرگ | یارانه نقدی 7 برابر می شود

یارانه نقدی جدید رئیسی از اردیبهشت ماه کلید خورد. رقم  یارانه نقدی جدید بین 300 تا 400 هزارتومان است.یارانه‌ نقدی در سال جاری ۷ برابر شد. مکمل یارانه‌ نقدی کالابرگ الکترونیکی است که دولت فراهم سازی زیرساخت‌های آن را آغاز کرده است. آخرین اخبار درباره یارانه نقدی را در خبر آزاد بخوانید.

سید محمدرضا میرتاج الدینی در نشست علنی صبح امروز(یکشنبه، 2 بهمن ماه) در جریان رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال 1402 کل کشور در موافقت با کلیات این لایحه با بیان اینکه اقدام نابخردانه پارلمان اروپا در خصوص نهاد مقدس سپاه پاسداران یک اقدام غیرقابل قبول برای عالم بشریت است که آن را شدیدا محکوم می کنیم، گفت: به اتحادیه اروپا هشدار می دهم که خود را با طناب پوسیده منافقین خلق آویزان نکنید؛ کما اینکه پارلمان اروپا که عده ای افراد بازنشسته بیکار و بی تعهد هستند و تصمیمات ضدبشری و غیرمسئولانه می گیرند و با نام تروریست، با نماد مقاومت در مقابل داعش یعنی سپاه مقابله می کنند. هرگونه اقدام علیه سپاه پاسداران اقدام علیه ملت بزرگ ایران است و پاسخ کوبنده، محکم و پشیمان کننده ای دارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این بودجه دومین لایحه بودجه دولت سیزدهم بوده و از استحکام مناسبی برخوردار است که یکی از این امتیازها شامل شفافیت می شود. بودجه هدفمندی را داریم که به میزان یک سوم کل کشور بوده و در تبصره 14 قرار گرفته است. بودجه کل کشور 1984 همت است که 630 همت آن در تبصره 14 آمده و این میزان به صورت شفاف برای کالاهای حمایتی لحاظ و 315 همت آن برای یارانه نقدی و 69 همت برای یارانه دارو و 105 همت برای یارانه نان و سایر موارد تعیین شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از شاخص های بودجه سال 1402 برنامه محوری آن است، عنوان کرد: اعتبارات دستگاه ها در جداول همراه با برنامه ها ارائه شده، موضوع  دیگری که در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته، معیشت مردم است همانگونه که رئیس جمهور اعلام کرد، یارانه ها در سال جاری 7 برابر شد که این موضوع در سال آینده نیز ادامه پیدا می کند. مکمل این یارانه ها کالابرگ الکترونیکی است که دولت فراهم سازی زیرساخت های آن را آغاز کرده است.

میرتاج الدینی افزود: با کارت کالابرگ الکترونیکی حدود 12 قلم کالا که جزء مایحتاج مردم محسوب می شود قابل خرید است. این کالابرگ باید با دو ویژگی ادامه پیدا کند و دستگاه ها باید به این کالاها تخفیف ویژه ارائه کنند و کالاهای مشمول کالابرگ الکترونیک حداقل برای یک سال قیمت ثابت داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه توجه به ناترازی صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری و فولاد از جمله مواردی است که در لایحه بودجه سال آتی لحاظ شده، عنوان کرد: دولت با دو اقدام به این ناترازی ها توجه کرده که یکی از این موارد کمک 120 همتی به صندوق ها و افزایش دو ساله سن بازنشستگی است.

وی ادامه داد: سن بازنشستگی در کشور ما 60 سال اما میانگین سن بازنشستگی 51 سال بوده که از میانگین جهانی حدود 15 سال کمتر است. در برخی کشورها مانند نروژ و سوئد میان بازنشستگی 62 سال، در ژاپن 64 سال و در برزیل و آلمان 65 سال است. در صندوق بازنشستگی 7 نفر حقوق بازنشستگی و یک نفر شاغل بوده در حالی که استاندارد لازم برعکس این موضوع است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه حمایت از بازار سرمایه را در لایحه بودجه شاهد هستیم و 15 همت به صندوق تثبیت اختصاص یافته که برای سرمایه داران خُرد تأمین امنیت می کند، اظهار داشت: اوراق مالی به معنای استقراض ملی محسوب می شود که دولت گذشته 530 همت با استفاده از اوراق ملی روی دست دولت سیزدهم قرار داد./خانه ملت

یارانه نقدی

دولت در لایحه بودجه به معیشت، سلامت، مسکن و تولید توجه ویژه دارد/ یارانه نقدی

نماینده مردم تهران در مجلس در موافقت با لایحه بودجه ۱۴۰۲ با بیان اینکه برخی از نکات مطرح شده از سوی نمایندگان مخالف در قالب بودجه یکساله قابل اصلاح نیست، اظهار داشت: برای نمونه در موضوع ناترازی گازی باید تحریم‌ها و فشارهای بین المللی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

مجتبی رضاخواه افزود: دولت ۲ میلیاد دلار برای واردات و حمایت از مسکن و تسهیلات ساخت مسکن در این لایحه مورد توجه قرار داده است ضمن آنکه رسیدگی به معیشت و توزیع کالاهای اساسی و موضوع سلامت از مسائل مهم در لایحه بودجه ۱۴۰۲ است.

 

وی رسیدگی به موضوع سلامت و اعطای خدمات رایگان درمانی به سه دهک جامعه کم برخوردار جامعه را از دیگر ویژگی‌های این لایحه برشمرد و گفت: در حوزه معیشت دولت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در نظر گرفته یعنی همچنان تامین معیشت مردم در اولویت دولت است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: دولت ۱۰۴ هزار میلیارد تومان برای یارانه نان در بودجه در نظر گرفته است و همچنین مجوز داده که یارانه نان افراد پردرآمد حذف شود.

وی با بیان اینکه دولت علاوه بر اینکه به دنبال تامین معیشت نیازمندان، به دنبال ایجاد عدالت نیز است، عنوان کرد: رشد متوسط ۲۰ درصدی ضریب حقوق در حکم کارگزینی و تعیین حداقل حکم کارکنان به میزان ۷ میلیون تومان و معافیت مالیاتی حقوق تا سقف ۷ میلیون، کاهش تعرفه گمرکی نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد و پیش بینی واردات ۲ میلیارد دلاری خودرو از جمله مواردی است که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ قرار گرفته است

نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: دولت از ۲ میلیارد دلاری که برای واردات خودرو پیش بینی کرده می‌تواند را برای خرید خودروهای عمومی از جمله تاکسی‌ها اختصاص دهد و اگر خودروهای وارداتی برای خدمات عمومی استفاده شود، رضایت مندی بیشتری را در پی خواهد داشت. همچنین کاهش ۷ درصدی مالیات در حوزه تولید در لایحه پیش بینی شده و مالیات نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است، اما دولت در حال تلاش است که مالیات اخذ شده از واحدهای تولیدی را کاهش دهد. اختصاص ۳۱ هزار میلیارد تومان با اشتغال هر استان نیز از جمله اقدامات موثر دولت در لایحه بودجه بوده و دولت از اشتغال و تولید حمایت کرده است.

رضا خواه خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت پیش بینی ۱۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی معادل ۶۹ هزار میلیارد تومان برای یارائه دارو، اجرای کامل پزشک خانواده و نظام ارجاع، استمرار برنامه نسخه نویسی الکترونیک و همچنین دولت در حوزه زنان و خانواده رویکرد درستی داشته و در حوزه مسکن، راه، حمل و نقل و سایر حوزه ها دولت تلاش کرده که به فعالان اقتصادی کمک کند و می طلبد با حمایت از این لایحه دولت را در رفع مشکلات اقتصادی کشور کمک کنیم./ ایرنا

یارانه نقدی

تصمیم دولت برای پرداخت یارانه نقدی جدید

وزیر جهاد کشاورزی گفت: به دنبال این هستیم یارانه الگوی کشت به کشاورزان داده شود و چنانچه موفق شویم در بودجه ۱۴۰۲ آن را بگنجانیم قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

سید جواد ساداتی‌نژاد ۳۰ دیماه در نشست با کشاورزان و نمایندگان صنوف مرتبط با کشاورزی و دامپروری شهرستان پلدختر اظهار کرد: هفته آینده حوزه تولید، تنظیم بازار و برنامه‌ریزی به اتحادیه دامداران کشور و استان‌ها واگذار می‌شود.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی هم به اتحادیه واگذار خواهد شد، افزود: نگاه ما این است اگر اتحادیه‌ها میدان‌دار باشند هم تنظیم بازار و هم تولید مدیریت می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در بحث مرغ گوشتی آمادگی داشتیم تولید را هم واگذار کنیم اما چون بین اتحادیه مرغداران و زنجیره‌ها نیاز بود هماهنگی بیشتری شود یک ماه زمان دادیم؛ اما خرید تضمینی مرغ زین پس توسط اتحادیه‌ها در استان‌ها انجام می‌شود.

ساداتی‌نژاد اظهار کرد: براساس قانون از سیاست خرید تضمینی به سیاست قیمت تضمینی کوچ کردیم و این قدرت و قابلیت را به اتحادیه‌ها دادیم تا بتوانند فعالیت کنند.

وی گفت: در بحث سردخانه و کشتارگاه نیز حتما آمادگی داریم در پرداخت تسهیلات کمک‌رسان باشیم؛ چنانچه سرمایه‌گذارانی باشند به ما معرفی شوند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در بحث فروش مرغ منجمد قطعا عدد را تنظیم می‌کنیم و در مورد طلب مرغداران نیز ساز و کاری را طراحی می‌کنیم تا آن را به انجام برسانیم.

بخش دامداری، روستایی و عشایری به اتاق اصناف واگذار می‌شود

ساداتی‌نژاد افزود: اعتقاد داریم هرچقدر قدرت اتاق اصناف بیشتر شود قدرت بخش کشاورزی افزایش خواهد یافت؛ در قانون  و مجلس هم سعی کردیم اتاق اصناف تشکل حامی حوزه کشاورزی بتواند فعالیت کند و تلاشمان این است که بخش دامداری و روستایی، عشایری را نیز به اتاق اصناف واگذار کنیم.

وی بیان کرد: در خصوص بخش بخشودگی بند خ ماده ۳۳ به دولت نامه‌ای نوشته شده و امیدواریم برای سال آینده بتوانیم مصوبه بگیریم و این مشکل را برطرف کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در بحث بیمه هم قانونی تحت عنوان امنیت غذایی وجود دارد که در مجلس تصویب شده و شورای نگهبان نیز با آن موافق است اما هنوز ابلاغ نشده؛ بند ۹ این قانون مربوط به بیمه کشاورزان و کارفرمایان است که با ابلاغ آن مشکل بیمه کشاورزان برطرف خواهد شد.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.