کد خبر : 33089 / /
/

خبر مهم برای متقاضیان وام | نحوه محاسبه سود وام بانکی چگونه است ؟

سود وام بانکی و اقساط آن چگونه محاسبه می‌شود؟ برای محاسبه سود وام بانکی دو روش قدیمی و جدید مرسوم است که در این گزارش هر دو روش بررسی می‌شود.

خبر مهم برای متقاضیان وام | نحوه محاسبه سود وام بانکی چگونه است ؟

محاسبه سود وام بانکی و اقساط آن یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای دریافت تسهیلات بانکی است. این محاسبات نشان می‌دهند که وام گیرنده هر ماه چه میزان قسط باید به بانک بپردازد و در زمان سررسید مجموع سود و اصل وام چقدر می‌شود.

برای محاسبه سود وام بانکی دو روش قدیمی و جدید مرسوم است که در این گزارش هر دو روش بررسی می‌شوند. لازم به ذکر است که روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند مختص به وام‌هایی با اقساط ماهانه هستند.

روش قدیمی محاسبه سود وام

برای محاسبه سود و مبلغ هر قسط وام بانکی به روش قدیمی، کافی است که از فرمول‌های زیر استفاده و اعداد را در مکان‌های مناسب جایگذاری کنیم.

11

روش قدیمی محاسبه سود وام بانکی

برای مثال اگر فردی بخواهد وامی ۱۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد و اقساط ۴۸ ماهه دریافت کند، مبلغ سود وام به شیوه زیر محاسبه می‌شود.

(۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ×۱۸ × (۴۸ + ۱)) / ۲۴۰۰ = ۳۶۷۵۰۰۰۰

همچنین مبلغ هر قسط این وام با توجه به فرمول ارائه شده به نحوه زیر محسابه می‌شود.

(۱۰۰۰۰۰۰۰۰ + ۳۶۷۵۰۰۰۰) / ۴۸ = ۲۸۴۸۹۵۸

به علاوه، واضح است که کل مبلغی که وام گیرنده به بانک بازمی‌گرداند، حاصل جمع اصل وام و بهره آن بوده که در مثال ذکر شده برابر با ۱۳۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است.

محاسبه سود وام بانکی به روش جدید

علاوه بر روشی که توضیح داده شد، روش جدیدتری برای محسابه سود وام بانکی و اقساط آن نیز وجود دارد که کمی پیچیده‌تر از روش قبلی است. هر قسط وام بانکی از روش جدید با فرمول زیر محاسبه می‌شود.

22

روش جدید محاسبه سود وام بانکی

در مثال قبلی، با استفاده از روش جدید مبلغ هر قسط وام بانکی به دو میلیون و 938 هزار تومان و سود کل وام به بیش از 41 میلیون تومان می‌رسد. همچنین مجموع بازپرداخت وام‌گیرنده به بانک در روش جدید به 141 میلیون تومان می‌رسد.

بر این اساس، سود وام و اقساط آن در دو روش اعداد متفاوتی بدست می‌آید:

  مبلغ هر قسط سود سود و اصل
فرمول قدیم ۲,۸۴۸,۹۵۸ ۳۶,۷۵۰,۰۰۰ ۱۳۶,۷۵۰,۰۰۰
فرمول جدید ۲,۹۳۸,۸۶۳ ۴۱,۰۶۴,۶۳۷ ۱۴۱,۰۶۴,۶۳۷

لازم به ذکر است که علاوه بر روش‌های ذکر شده در این گزارش، افرادی که می‌خواهند پیش از دریافت وام، هر قسط و مبلغ کامل سود آن را محسابه کنند می‌توانند از سایت‌های محاسبه‌گر استفاده کنند.‌/ تجارت نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.